folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Sahur Üzerine Bilgi Paylaşımı

Sahur Üzerine Bilgi Paylaşımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

bana salatalık acaip mide yanması yapıyor 

ayranda çok susatıyor ağzım kuruyor

Ufak boyutlu salatalıklar değil, daha büyük boyutlu salatalıkları yemelisin.

Küçük ufak boyutlu salatalıklar tam olgunlaşmadığı için içlerinde acılık olabiliyor.

Bir de salatalığın kabuğunu soyduktan sonra yemeyi dene.

Benim mide ekşimem oluyordu, sahurda salatalık yiyince midem rahat ediyor.

Yamulmuyorsam salatalığın Yüzde 98'i su zaten :D Yüzde 2lik kısmında ne varsa var. Mide yapını bilmiyorum yada midede bu tarz komplikasyonlara neler sebeb verir bilemiyorum ama mide yanması midedeki yaralar yüzünden oluyor diye biliyorum ve kendi âcizane düşüncem salatalıktan kaynaklı değildir.

Domates mesela yaraların kapanmasında kötü bir rol oynuyor, süreyi uzatıyor yada yediğin salatalıkta limon suyu nar ekşisi gibi benimde mideme yanma hissi veren katlılar varsa onlar yapıyor olabilir. Çok şekerli tatlı(baklava,kadayıf,kemalpaşa vs vs) tüketimi de yanma hissi uyandırıyor.

Kendi makinenin yöneticisi sensin kısaca. Kendini dinleyip öğrenmen lazım :D :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khan23
    Khan23's avatar
    Erkek
    myblackworldweb bunu yazdı

Gençler Müslüman değilim. Ancak sormak istiyorum:

Televizyonlarda, oruç tutarken acıkılmaması ve su ihtiyacı hissedilmemesi için, tok tutan besinler, yemekler paylaşılıyor.

Sahurda şunu yersen gün boyu acıkmazsın, şunu içersen gün boyu daha az susarsın diyorlar.

Peki oruç tam anlamı ile neden tutuluyor? Yani o besinleri tüketirsen sen oruç tutarken açın halinden, susuzun halinden anlamayacaksın. O zaman ne anlamı kaldı?

Tüm TV'lerde görüyorum bu olayı... Aydınlatırsanız sevinirim. 

Hocam temelde amaç aç kalıp bulamayanların halinden anlamak ama yalnız bu değil. Oruçken kısıtlanan sadece yiyecek içecek değil kendini kötü alışkanlıklara karşıda aç bırakman gerekiyor. Yani asıl amaç bedeni aç bırakmak değilde nefsini aç bırakmak. Kendi görüşüm bu çok dindar değilim çok bilgim de yok bu konularda.. :)

We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Uveys
    Uveys's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Televizyonlarda, oruç tutarken acıkılmaması ve su ihtiyacı hissedilmemesi için, tok tutan besinler, yemekler paylaşılıyor.

Sahurda şunu yersen gün boyu acıkmazsın, şunu içersen gün boyu daha az susarsın diyorlar.

Peki oruç tam anlamı ile neden tutuluyor? Yani o besinleri tüketirsen sen oruç tutarken açın halinden, susuzun halinden anlamayacaksın. O zaman ne anlamı kaldı?

Zaten eğer tam olarak açın susuzun halinden anlamak olsaydı olay sahurda olmazdı. Aç kalın aq geberin isterseniz denirdi.

Şu ramazan olayının neden sadece açlık ve susuzluk olduğunu anlamıyorum ben. Bilen bilmeyen herkes Oruç = Aç kalmak kafasında.

11 ay yoldan geçen kadına "uff parçaya bak bee" dersin sabah akşam kendini bir şekilde tatmin edersin ve eğer inancın varsa oruç tutuyorsan bunları yaptığının yanlış olduğunu beynine sokman için yaratan sana 30 günlük bir diyet yazmış.

Sokakda kısa etekli kadına bakmazsın, kendini tatmin etmeyi iftar-sahur arasında yapar ve en geç sahur bitene kadar gusül alırsın temizlenirsin, kalan 11 ay boyunca bünyene soktuğun cips kola şekerleme gibi ürünlerin gün içindeki açlığı susuzluğu arttırdığını bildiğin için tüketmezsin ve böylece bedeninden en azından 1 ayda olsa çöpleri uzak tutarsın.

Ramazan ayı ve özellikle oruç tutmak her yönden temizlik bence.

Birde "halden anlamak" demek "hmm demek sokaktaki insanlar aç kalınca böyle oluyormuş ağızları yapış yapış. hmmmm anladım" demek değil. Koca gün aç ve susuzsun akşam önüne bayat ekmek geldiği zaman "bu ne be tazesini ver şunun" demek yerine "bayatı versene çorbaya koyayım" demektir.

Ayrıca islamdaki ibadetlerde zorlama yada zora sokacak bir şartlılık söz konusu değil. Dizlerinde ağrı vardır namazını sandalyede kılarsın, doktorun bir rahatsızlığından dolayı oruç tutamazsın demiştir oruca karşılık gelen miktarda yardımını yaparsın, cebinde paran yoktur hac kurban zekat sana şart olmaktan çıkar.
    İslam bence gerçekten iy ibir din. Zina haram içip içip kafayı bulup şuandaki kız arkadaşına eski sevgilinden bahsetme ihtimalin olduğu için buda haram kısaca aklen, fikren ve fiziken seni çok kötü durumlara sokacak olan olaylar yasaklanmış seni yada çevreni korumak için.

bravo

Sadelik demek güzellik demektir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Webci58
    Webci58's avatar
    Erkek
    salihgs bunu yazdı

Gün içerisinde orucumuzu rahat tutalım diye sahura kalkıyoruz ama son günlerde bir şey fark ettim. Geçen günlerde geç yattığımdan ötürü sahura kalkamamıştım ve kalkamadığım gün öyle fazla susama ve açlık hissi yaşamadım. Ama sahura kalktığım günler özellikle ilk uyandığımda müthiş bir susuzluk ve yanma hissi oluyor. Halbuki sahura kalkmadığımda olmuyor. Bu durumu sahurda yediğim besinlere bağladım. Sahurda ne yemek bünyede böyle ters etkiler yapıyor? Neleri tercih edersek rahat bir oruç tutarız. Nelere dikkat edelim ki uyandığımızda bu aşırı susuzluk hissi oluşmasın. 

Bir beyin fırtınası lütfen.

hocam bu durumu ben sahuru kaçırıp sahursuz tuttuğum gün fark ettim, midem inanılmaz rahattı ne yanma ne ağrı yoktu. O gün sahursuz oruç tutmaya karar verdim çünkü bu mide yanmasındansa açlığı tercih ederim. Daha sonra annem her zaman söylediği gibi tek çeşit yediğimde problem yaşamayacağımı söyledi, öyle yaptım ve o hisler yok. Karışık şeyler ciddi anlamda mideyi rahatsız ediyor

edit : tek tür derken tatlıyı, tuzluyu vs. karıştırmamak 

Webci58 tarafından 13/May/19 16:45 tarihinde düzenlenmiştir

Frontend Dev.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

kesinlikle yemek'ten aşırı yağlıdan baharatlılardan ve tatlıdan kaçın , 2 haşlanmış yumurta peynir domates salatalık gömün gitsin ha birde komposto olmazsa olmazlarımdan.

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zgmanco
    zgmanco's avatar
    Erkek

Yıllardır sade bir sahur yapıyorum. Yedigim en lüks şey tost. Dışımı fırçalamadan önce soguttugum ince belli bardaktaki demli çayımı fondip yapıyorum. 1 bardakta şu içiyorum fırçadan sonra yatıyorum. O son çay hararetimi kesiyor. Yıllardır uyguluyorum tavsiye ederim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı
    SerYolcu bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

bana salatalık acaip mide yanması yapıyor 

ayranda çok susatıyor ağzım kuruyor

Ufak boyutlu salatalıklar değil, daha büyük boyutlu salatalıkları yemelisin.

Küçük ufak boyutlu salatalıklar tam olgunlaşmadığı için içlerinde acılık olabiliyor.

Bir de salatalığın kabuğunu soyduktan sonra yemeyi dene.

Benim mide ekşimem oluyordu, sahurda salatalık yiyince midem rahat ediyor.

Yamulmuyorsam salatalığın Yüzde 98'i su zaten :D Yüzde 2lik kısmında ne varsa var. Mide yapını bilmiyorum yada midede bu tarz komplikasyonlara neler sebeb verir bilemiyorum ama mide yanması midedeki yaralar yüzünden oluyor diye biliyorum ve kendi âcizane düşüncem salatalıktan kaynaklı değildir.

Domates mesela yaraların kapanmasında kötü bir rol oynuyor, süreyi uzatıyor yada yediğin salatalıkta limon suyu nar ekşisi gibi benimde mideme yanma hissi veren katlılar varsa onlar yapıyor olabilir. Çok şekerli tatlı(baklava,kadayıf,kemalpaşa vs vs) tüketimi de yanma hissi uyandırıyor.

Kendi makinenin yöneticisi sensin kısaca. Kendini dinleyip öğrenmen lazım :D :D

zaten aman aman yemiyorum . ne sahurda ne iftarda. yarı aç geziorum . en rahatı böyle oluor

salatalık - yoğurt - şerbetli tatlılar - demli çay- meyva suları - çok baharat - 

bunları kesinlikle minimumda tüketiyorum . 

ramazandan sonra cips kola jelibona devam : ) 

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek
    Khan23 bunu yazdı

Hocam temelde amaç aç kalıp bulamayanların halinden anlamak ama yalnız bu değil. Oruçken kısıtlanan sadece yiyecek içecek değil kendini kötü alışkanlıklara karşıda aç bırakman gerekiyor. Yani asıl amaç bedeni aç bırakmak değilde nefsini aç bırakmak. Kendi görüşüm bu çok dindar değilim çok bilgim de yok bu konularda.. :)

+1 beden açlığı degil olay nefsin açlığı nefsi terbiye ve daha bir cok konu var ama bizim bazı kesim olayı sadece fakiri anlamaya indirgediği için olayı böyle düşünmen normal

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Atorgani
    Atorgani's avatar
    Erkek

ne yaparsanız yapın sakın sucuk yemeyin şuan çok zor durumdayım :D 

neyi neden yaptığını bilmiyor, sonra da ölüp gidiyorsun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

hocam açmı kaldım susuzmu kaldım derdinde olmamamız gereken bir zaman dilimi ramazan ayı yapacağın belli sahur yapıp o gün akşama kadar ağzına lokma koymayacaksın harama el uzatmayacaksın göz değdirmeyeceksin. ramazan ayına gelince olaya kendi nefsinin acizliği tarafından bakarsan ben şuna nasıl dayanayım aç kalamam suzuz kalamam, bakış açısını değiştirmemiz lazım hocam tövbe et af dile rahmet dile allaha yönel sen açlık mı kalır susuzlukmu kalır gör.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
Toplam Hit: 3647 Toplam Mesaj: 34
sahur ramazan