folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder Satranç Sever Müridler Kimler ?

Satranç Sever Müridler Kimler ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Sevgili müridler... 
    Satranç felsefi olarak çok sevdiğim fakat çokta başarılı olmadığım bir oyundur. Başarısızlığımın sebebi temel seviyede satranç bilip , açılış-kapanış antrenmanları vs. yapmamış olmama ve zaman zaman oynamama bağlıyorum ve çok fazla zaman ayırıp ilgilenmemiş olmama bağlıyorum.
    Bu aralar yine sardım. 

Oynamak isteyen , başlamak isteyen , seveni , meraklısı varsa görüşmek - tanışmak isterim.

Telefona Lichess diye bir uygulama yükledim. Üye adım  @YTCR 

-0-

Şimdi kendimi geliştirmek adına sitedeki bazı konulara bakıyorum.

- Searching For Bobby Fischer diye bi film varmış izlenebilir. 
    - Lichess uygulaması güzel , dersler mersler var onlineda , baya derya deniz
    - Hiarcs10 diye bi satranç programı var güzel görünüyor
    - Satrancın Esasları - Casablanca diye bir kitap varmış bulmak lazım
    - Dehanın Sırları ; Bir Dahi Yetiştirmek diye bir Belgesel varmış
    - satrancokulu.com sitesine gönderme yapılmış
    - Bir sürü başka satranç siteleri var + tahribatta GO meraklılarıda varmış (iyi bilgi)
    - Game Over: Kasparov and the Machine (2003) diye bir film paylaşılmış bakılabilir.
    - Hadi fantazi olsun Zweig'in satrançla alakalı bi öykücüğü var
    - ezberbozan.net diye bir siteye gönderme yapılmış
    - Bu üyenin güzel tavsiyeleri var ; JPriest
    -Youtubeda da konuyla ilgili güzel kanallar vardı ama isimleri aklımda yok şuan araştırmak lazım.
    - Daha fazla film - daha fazla satranç tıkla 
    -Belkide herşeyin özeti olacak konu budur ; Satrançta Ustalaşmak 

Baya bişeyler çıktı hocalar. Ekleyecekleriniz var mı ?
    Lichess'tan takipleşek 

italyan tarafından 19/Tem/20 21:51 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Kimler ben tabiki :))

İddali degilim.   Ama lichess de düzenli oynuyorum. 

Senide ekledim :) arada yokla oynayalim :)

Guzel bir derleme olmus alttaki bilgilere bir ara bakacagim. 

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Biraz biliyorsan ve ilerlemek istiyorsan Capablanca - Satrancın Esasları kitabı güzel bir kaynaktır. Bi satranç takımı alıp, onun eşliğinde kitabı okumak iyi gelir.

Sadece çalışarak olmuyor. Oyun oynayarak öğrendiğin şeylerin pratiğini de yapmak gerekiyor.

Sadece oynayarak olmuyor. Çalışmadığın zaman hiç ilerleme olmaz, yıllarca yerinde sayarsın.

Hem çalışmayı hem de oynamayı dengeli bir şekilde ilerletmek lazım.

Oyun için lichess iyidir.

Çalışma için de birçok alt başlık var.

Açılış, taktik, oyun sonu bunların en önemlileri. Her gün mutlaka taktik çözmek lazım. lichess'in taktik kısmı ve chesstempo'dan günde en az 5-10 soru çözersen müthiş ilerleme kaydedersin.

Açılış için spesifik bir açılış çalışmak yerine, neredeyse hepsinde ortak olan şeyleri anlatan temel açılış kurallarına hakim olmak lazım. Onları çalışıp her oyununda uygulamaya gayret etmeli.

Yeni başlayan biri için d4, c4, Af3 gibi kapalı açılışlar yerine e4 ile başlayan açık ve taktik oyunlara müsait açılışları öneririm. Zamanla pozisyonel satrancınız güçlendikçe kapalı açışlara geçiş yapabilirsiniz. Direkt İngiliz açılışı ya da Vezir Gambiti ile başlamak çok yanlış. Ya da siyah ile e5'i öğrenmeden gidip Sicilya savunması oynamaya çalışmak çok anlamsız. Önce e5'li açılışları bi hazmetmek lazım.

Ayrıca açılıştan daha çok oyun sonu çalışmak gerekiyor.

Kale-piyon oyun sonları, kaleye karşı fil ya da at oyun sonları, piyon oyun sonları, iyi ata karşı kötü fil, kötü ata karşı iyi fil, fil çifti avantajı gibi konu konu gidilebilir.

Türkçe youtube kanal tavsiyesi istersen de Nazmi Can Doğan'ın kanalı iyidir. İkinci sıraya da Yasin Emrah Yağız'ın kanalını yazabilirim.

Bu kanallardaki en eski videolardan günümüzde doğru incelemeye başlayabilirsin.

Edit: 10+ yıl satranç antrenörlüğü yaptım, 20+ yıldır da lisanslı sporcuyum. Bu konu altından ya da özelden gelecek soruları bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

JPriest tarafından 19/Tem/20 23:06 tarihinde düzenlenmiştir

Sen hiç kaval çaldın mı?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    JPriest bunu yazdı

Biraz biliyorsan ve ilerlemek istiyorsan Capablanca - Satrancın Esasları kitabı güzel bir kaynaktır. Bi satranç takımı alıp, onun eşliğinde kitabı okumak iyi gelir.

Sadece çalışarak olmuyor. Oyun oynayarak öğrendiğin şeylerin pratiğini de yapmak gerekiyor.

Sadece oynayarak olmuyor. Çalışmadığın zaman hiç ilerleme olmaz, yıllarca yerinde sayarsın.

Açılış, taktik, oyun sonu bunların en önemlileri. Her gün mutlaka taktik çözmek lazım. lichess'in taktik kısmı ve chesstempo'dan günde en az 5-10 soru çözersen müthiş ilerleme kaydedersin.

Açılış için spesifik bir açılış çalışmak yerine, neredeyse hepsinde ortak olan şeyleri anlatan temel açılış kurallarına hakim olmak lazım. Onları çalışıp her oyununda uygulamaya gayret etmeli.

Yeni başlayan biri için d4, c4, Af3 gibi kapalı açılışlar yerine e4 ile başlayan açık ve taktik oyunlara müsait açılışları öneririm. Zamanla pozisyonel satrancınız güçlendikçe kapalı açışlara geçiş yapabilirsiniz. Direkt İngiliz açılışı ya da Vezir Gambiti ile başlamak çok yanlış. Ya da siyah ile e5'i öğrenmeden gidip Sicilya savunması oynamaya çalışmak çok anlamsız. Önce e5'li açılışları bi hazmetmek lazım.

Kale-piyon oyun sonları, kaleye karşı fil ya da at oyun sonları, piyon oyun sonları, iyi ata karşı kötü fil, kötü ata karşı iyi fil, fil çifti avantajı gibi konu konu gidilebilir.

Türkçe youtube kanal tavsiyesi istersen de Nazmi Can Doğan'ın kanalı iyidir. İkinci sıraya da Yasin Emrah Yağız'ın kanalını yazabilirim.

Nasıl vakit yettiriyorsunuz şu satranç işine veyahut şöyle diyeyim bunca pratik ve '' ÖĞRENME DİKKAT ZİHİNSEL EFOR '' gerektiren bir hobiye?

Kurtlar tasma takmaz....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    JPriest bunu yazdı

Edit: 10+ yıl satranç antrenörlüğü yaptım, 20+ yıldır da lisanslı sporcuyum. Bu konu altından ya da özelden gelecek soruları bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Masallah profesyonel mi oynuyorsunuz. 

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

Nasıl vakit yettiriyorsunuz şu satranç işine veyahut şöyle diyeyim bunca pratik ve '' ÖĞRENME DİKKAT ZİHİNSEL EFOR '' gerektiren bir hobiye?

Biraz tutku meselesi hocam. Şimdi teknoloji gelişti herkesin cebine de girdi, ulaşmak çok kolaylaştı.

Mesela otobüste giderken millet instagram'da gezerken ya da kulaklığı takmış müzik dinlerken ben kulaklığımı takıp müziğimi yine dinliyorum ama açıp dünyanın herhangi bir yerinden bir insanla online satranç da oynuyorum.

Tuvalete giderken telefonu yanıma alıyorum genelde, çıkana kadar birkaç tane yıldırım maçı (1"+0) yapmış oluyorum.

2009'dan beri neredeyse her gün chess.com'un ücretsiz sunduğu günlük 5 taktik soru hakkımı çözmeden uyumuyorum falan.

Gençken çok mesai harcadım tabii şimdi ancak yıldırım oynuyoruz ya da youtube'da yayın takip ediyoruz e-spor formatında.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    JPriest bunu yazdı
    LaNCeLoT bunu yazdı

Biraz tutku meselesi hocam. Şimdi teknoloji gelişti herkesin cebine de girdi, ulaşmak çok kolaylaştı.

Mesela otobüste giderken millet instagram'da gezerken ya da kulaklığı takmış müzik dinlerken ben kulaklığımı takıp müziğimi yine dinliyorum ama açıp dünyanın herhangi bir yerinden bir insanla online satranç da oynuyorum.

Tuvalete giderken telefonu yanıma alıyorum genelde, çıkana kadar birkaç tane yıldırım maçı (1"+0) yapmış oluyorum.

2009'dan beri neredeyse her gün chess.com'un ücretsiz sunduğu günlük 5 taktik soru hakkımı çözmeden uyumuyorum falan.

Gençken çok mesai harcadım tabii şimdi ancak yıldırım oynuyoruz ya da youtube'da yayın takip ediyoruz e-spor formatında.

Bu seni bana tanımlıyor , benim yapamayacağım bir kişilik ve bilgi isteği seviyedesin işallaüteala

Kurtlar tasma takmaz....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Yok hocam oyunculuktan hiç para kazanmadım, o yüzden profesyonel oyuncuyum demek doğru olmaz :) Hakemlik ve antrenörlük çok yaptım ama, orda profesyonelim diyebilirim.

Amatör yöresel liglerdeki takımlarda, okul/üniversite takımlarında ya da bireysel turnuvalarda oynadım hep. Son zamanlarda hiç resmi turnuvalara da katılamaz olduk iş güç peşinde koşmaktan.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

ilerlemek isteyen amatörler için chess master (android için) çok güzel kaynak. çok güzel oyundur satranç, bende bir istek kalmamış eskiden yaz günlerinde insanlar balkonda çat çut okey oynarken biz satranç oynardık, saatler geçerdi iki üç oyun için...

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    JPriest bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Yok hocam oyunculuktan hiç para kazanmadım, o yüzden profesyonel oyuncuyum demek doğru olmaz :) Hakemlik ve antrenörlük çok yaptım ama, orda profesyonelim diyebilirim.

Amatör yöresel liglerdeki takımlarda, okul/üniversite takımlarında ya da bireysel turnuvalarda oynadım hep. Son zamanlarda hiç resmi turnuvalara da katılamaz olduk iş güç peşinde koşmaktan.

Mutevazilik yapmissiniz :) buna profesyonel diyoruz iste.  Daha ne yapacaksiniz Kasparov la kapismadim mi  diyeceksiniz.

Sizin adiniza sevindim :)  

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

oynarken Piyon ile Fil taşlarını birbirine karıştıran var mı? (özellikle siyahlarla oynarken.)

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 4075 Toplam Mesaj: 40
satranç