Sayısal Zeka Şart Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

sandman bunu yazdı:
    -----------------------------

@abizittin

Şimdi matematik zekası demek matematigi iyi olmak demek degildir.3 boyutlu düşünebilmekten tutunda kaç adım sonrasına kadar adımları tahmin edebiliyor,sorunlara ne kadar hakim.Adama bir işlem anlattıgımda onu fonksiyonlara bölüm en az kodu yazabilicek şekilde düşünebiliyormu?Önemli olan budur.

gayet iyi özetlenmiş bir durum. sayısal zeka toplamak çıkarmanın üstünde birşeydir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Abizittin bunu yazdı:

heh işte bu kadar basit hocam, senin bu yaptığını yapmaya üşenen insanlar var :)

keşke herkes senin gibi böyle özet geçebilse, senin dışında herkesin dediği aynen şu : sayısal zekan yok mu git kumda oyna.

matematiğim lise 1 de sene sonunda 100 den 5 ti.Fakat bir tiksindim sonra sinir oldum.Şimdi derse gidesim yok.Sandman ile bu konuda çoook konuştuk.

sonuç (benim anladığım) ; eğer matematik hesaplamalarını yapamazsan oturup işin içinden çıkmak için saatlerini harcarsın.Bi herif gelir 3 dakikada türev, integral vs.. aldırıpo gider millette derki bu adam işi biliyor.ve senin yerini alır.

ben discrete derslerine gitmiyordum.Orda permütasyon, kombünasyon var.E unutmuşumda.Sınav geliyordu parmakla sayıyordum.çözüyorumda, formülü bilsem 2 dk.

ayrıca, bi adam calculusu a- b+ ile falan geçsin, programda nasıl kullanacağını bilmiyorsa bneim görüşüm yine patlar.İnsanda biraz programlama temeli olması şart.Üniye gitmeden önce bi javascripttir birşeydir bilmesi lazım . dersleride anlamada iyi oluyor

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

sandman bunu yazdı:

@abizittin

Şimdi matematik zekası demek matematigi iyi olmak demek degildir.3 boyutlu düşünebilmekten tutunda kaç adım sonrasına kadar adımları tahmin edebiliyor,sorunlara ne kadar hakim.Adama bir işlem anlattıgımda onu fonksiyonlara bölüm en az kodu yazabilicek şekilde düşünebiliyormu?Önemli olan budur.

sağolasın hocam.

sayısal zekayla matematiği karıştırmamak gerek bugün bunu öğrendik.

konuyu açan arkadaşa söyleyeyim, sadece sayısal zekayla da olacak iş değil.

öyle zamanlar olur ki yaptığın çok basit bi syntax hatasını saatlerce göremeyip araştırırsın, ayık olmak lazım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Abizittin bunu yazdı:

sandman bunu yazdı:

@abizittin

sağolasın hocam.

sayısal zekayla matematiği karıştırmamak gerek bugün bunu öğrendik.

konuyu açan arkadaşa söyleyeyim, sadece sayısal zekayla da olacak iş değil.

öyle zamanlar olur ki yaptığın çok basit bi syntax hatasını saatlerce göremeyip araştırırsın, ayık olmak lazım.

Abi her zaman dedigim şey şudur.Programlama bol bol senaryo üzerinde çalışılması gereken bir bulmacadır.Müşteri sana gelip if nedir try-catch nedir diye sormıcak gelicek bana bir erp yaz diyicek ne oldugunu anlatıcak sen adamın anlattıgını kafanda yaratabilmeli ve koda dökebilmelisin.Tabiki düzgün kod yazmak önemli özellikle ileride yeniden programlaman gerekirse yada takım çalışmasıysa önemi yadsınamaz.

Her zaman tekrarladıgım birşey vardır.Programlama hazır kod editlemekle ögrenilmez.Başarısızlıkla ögrenilir.Yazarsın çalışmaz sorunu ararken hem bir çok şey ögrenirsin hemde ilerde benzer sorunları nasıl çözmen gerektigini ögrenirsin.Önemli olan sorun çözebilme yetenegidir.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kknd
    kknd's avatar
    Erkek

hemen hemen butun yazilanlara katilmakla beraber bazi kavramlari yerine oturtmakta fayda var. yuksek matematik bilmeyebilirsin, eger onun gerektigi bir program turu, bilimsel hesaplama(scienstific programming/calculations) yontemleri ile ilgili kod yazman gerekirse ogrenirsin, ama her zaman analitik dusunmeye ihtiyacin var(sanirim bu sayisal zeka ile kast ettigimiz sey), bu sayede sadece dogru degil ayrica kisa kod yazarsin, yaptigin programlar duzgun calisir, debugging rahat olur. analitik dusunme ise mantik(logic) temelinde olur, yani yazdigin kod hep bir mantik uzerine calisir, eger analitik dusunemezsen yanlis mantiklar kurarsin kod yazarsan bu da tabii basarisizlik demektir. eger programlama yaparken bu temelleri anlamaz isen, kadinlarin futbolda ofsayti anlamama durumuna dusersin, kolay gelsin..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Holyzone
    Holyzone's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Programmer bunu yazdı:

Arkadaşlar şunu merak ediyorum acaba programlamada sayısal zeka şart mı yani sözel zekaya sahip bir insan iyi bir yazılımcı olamaz mı, bu konuda fikirlerinizi almak istiyorum birazda kendime karşı olan önyargımı kaldırmak için soruyorum (genel anlamıyla sözel zekaya sahibimde) 

Bence sen olayı gözüden fazla büyütmüşsün hocam.

Hiç bir boka gerek yok kod yazmak için

iş pratikte ve çalışmada bitiyor

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

yazılımcı olmak için sayısal zekaya zerre ihtiyacın yok. interneti / örnekler, / kitapları karıştıra karıştıra, gerizekalı değilsen program yazabilirsin.

İYİ yazılımcı olmak için, matematiğin bişeyine koymak gerekiyo.

en basit örnek:

belki database programları yazabilirsin, ama asal sayıları bulduran program yaz deseler yazamazsın,

algoritma zaten başlı başına mantık / matematiktir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

(Farklı yerlere çekmeyelim de)

Gözleri görmeyen öğretmen,

ayakları felçli olan basketçi,

duymayan(betofın) muazzam müzik yapabiliyosa sayısal zekası olmayan da muazzam derecede program yazabilir.inan yeter dostum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

Öncelikle insanlar sayısal zeka sözel zeka diye ikiye ayrılamaz. Zeka denilen şey çok yönlüdür, konuşmayı öğrenemeyecek kadar gerizekalı görünen bir çocuk bach'ın oratoryosunu tek dinleyişte hatasız çalabilir. Görsel zeka, müzik beden zekası gibi bir çok zeka türü vardır.

Her insan her türlü zekaya sahiptir ancak bazıları özel bir zeka türünde daha iyi olabilirler. Yani sen sayısal zeka şartmı derken sayısal zekanın olmadığını düşünüyorsun ancak bu baştan yanlış bir düşünce.

Ayrıca sayısal zeka denilen şey ortaokuldaki matematik notuyla karar verilebilecek birşey değildir. Tüm matematik notları her zaman zayıf olmuş bir arkadaşım sonsuz küçükler hesabını öğrendikten sonra matematiğe bağlandı ve uygulamalı matematikten her zaman nefret ettiği halde pür matematikte ona ders vermiş olan profesörlere ders verecek ve ortaçağ matematik bilgisi ile üç boyutl cisimlerin hacim formüllerini yaratabilecek kadar pür matematikte ilerledi.

Zeka türlerini bir yana bırakıp programlamaya dönersek, şurası kesinki analitik düşünce yeteneğine sahip insanlar programlama alanında çok daha başarılı oluyorlar. Bir çok kişinin 1 saatte okuyup anlayacağı bir kodu bir kaç dakikalık bakışla anlayabilirler, ancak bu insanların genellikle çok büyük bir eksikleri vardır, hayalgücü ve yaratıcılık.

Bu tür kişileri firmanıza alıp alanınızda en iyi ve hatasız yazılımı üretebilirsiniz. Çok fazla sorunla karşılaşmadan bir yazılımı sonuçlandırabilirsiniz. Ancak devrim yaratacak yaratıcı düşünceler bekleyemessiniz.

Örneğin Dennis Ritchie, kendisi benim idollerimden birisi ve C programlama dilinin yaratıcısıdır. Çok sağlam bir analitik düşünce yeteneği olmasının yanında yaratıcı yanı ve hayalgücü oldukça zayıftı. C programlama dili Ritchie'nin kafasında birden canlanmadı. Assembly ile yazılım geliştirmenin zor yanlarını analiz ederek Ken Thompson'un B dilini geliştirdi ve adına C dedi. Zaten bir yazısında kendisi de fizikçi olmak için yeterince zeki olmadığını düşünüp bilgisayar alanına yöneldiğini belirtiyor.

Bunun yanında albert einstein, özel görelilik teoremini formüle edecek kadar bile matematikten anlamıyordu ve kök almayı bile ona karısı öğretmişti. Ancak birçok kişi Einstein'in sayısal zekasının çok iyi olduğunu düşündüğüne eminim, halbuki onun beyni mozart ya da bach ile aynı şekilde çalışıyordu, sorumsuz ve hayal gücü çok gelişmiş bir insandı, sorumsuz bir insan olmak insani ilişkilerde engel olabilir ama temiz ve rahat düşünen bir zihin için olmassa olmazdır :)

Peki programlama için matematik gerekli midir? Bu soru programlama ile ne kastettiğinize bağlı olarak değişir.

* oyun programlamada, vektörel çizim, fizik motoru gibi uygulamalarda en uç noktasına kadar ileri matematik ve fizik gerekmektedir.

* veri sıralama sıkıştırma, yine çok iyi matematik bilgisi gereklidir. (video sıkıçtırma code - decode  vs dahil)

* mühendislik yazılımları, zaten bunların işi matematik olduğu için doğal olarak matematik bilgisi gerekir.

Başka alanlarda vardır muhakkak, ancak @sandman'ın verdiği gibi örnekteki gibi bir ihtimal bence biraz uç bir ihtimal, ben hiç karşılaşmadım, öss sorularını saymasanız tabi (maksimum minimum problemleri) Ancak demekki gerekebiliyormuş :)

Bu kadar yazıyı büyük ihtimal çoğunluk okumayacak, özet geç ... cümlelerinin önüne geçmek için özet vereyim :)

Özet : Ben lisede matematik ve fen derslerini daha çok seviyordum demekki ben sayısalcıyım, sözelci edebiyatcı ameleler bulaşmasın programlamaya, ismini kirletmesin gibi saçma sapan düşüncelere meyil verip kimse kendi potansiyelinin önüne geçmemeli.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

konuyu yeniden ayaklandırmışsın hocam

Ayet var, ayet
Toplam Hit: 8548 Toplam Mesaj: 44