Sert Filtre Kahve

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

arkadaşlar çok güzel örnekler vermişsiniz de yanlış, zaten koyu kahve içerken kafein eksikliği yaşayan adamın en son ihriyacı daha fazla kafeindir.

senin ihtiyacın ilk yazdığım gibi ayda 1 hafta kafein içeren herşeyi bırakman ve detox yapman.

tam tersi kafein dozunu arttırmak sinir sistemine zarar verecek

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    cemnet bunu yazdı

zamanla bünye hepsine alışıyor eski etkiyi vermiyor. düzenli kullanılan uyuşturucuda aynı etkiyi yaratıyor neyse o başka konu.

alttaki ürünü yeni keşfettim filtre kahve işimi şuan fazlasıyla görüyor.

https://www.tchibo.com.tr/gold-selection-ogutulmus-filtre-kahve-250g-tchibo-p400123512.html

migrosta daha ucuzdu

Katılıyorum. Zamanla alışmadan ötürü etki göstermiyor olsa da kafeinin yıpratıcı etkisi doz arttığında daha ileri seviyede olacaktır. 

λ
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek

benım bi arkadas vardı taa 19-20 yaslarımızdan tanırım. adam tam bir kahve bagımlısıydı.

reyon elemanıydık o zamanlarda 7k mağazada. adam deli gibi çalışkandı amk.

ben hep kaytarırdım. ne zaman görsem ersin hep yardırırdı amk.

ben kahvenin sikko bişey oldugunu o zaman ögrendim. ne yardırıcam lan siktiğimin işinde kafasında oldugum için hep kahveye mesafe koydum.

ersin ise sürekli daha sert daha keskin kahveler içmeye ve daha cok içmeye devam etti.

12-13 sene geçti adam hala çok çalışkan hala aynı iş yerinde çalışıyor. ben ise en az 10 iş değiştirdim sonra kendi işimi kurdum yürüdüm filan ffalan neyse.

adam istikrar abidesi çıktı.

ama artık kahve içmiyor gün aşırı met içiyor. bir kaç seneye ölme olasılığı yüzde 79.

tabi lan
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

öncelikle hepinize teşekkürler ,

şimdi birşey yazacam olmayacak ama ben işyeri yada çalışırken ağzım boş kalsın istemiyorum o yüzden genelde kahve modundayım ,  ama kahveyide deli gibi seviyorum , kahve dılında kafein destekli şeyleri sevmiyorum denedim daha önce hoşnut olmadım , zaten hiperaktifim :) elma derseniz dişlerimi mahvediyor zevk vermiyor sonra birde onları temizlemekle uğraşıyorum  :..

işyerinde   soguk kahve + nescafe extra karıştırıp günde 4-5 defa içiyorum  buda x 2 demek ..

ara vermek yada azaltmak yrien çoğaltma planım var 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek
    korkarabatak bunu yazdı

benım bi arkadas vardı taa 19-20 yaslarımızdan tanırım. adam tam bir kahve bagımlısıydı.

reyon elemanıydık o zamanlarda 7k mağazada. adam deli gibi çalışkandı amk.

ben hep kaytarırdım. ne zaman görsem ersin hep yardırırdı amk.

ben kahvenin sikko bişey oldugunu o zaman ögrendim. ne yardırıcam lan siktiğimin işinde kafasında oldugum için hep kahveye mesafe koydum.

ersin ise sürekli daha sert daha keskin kahveler içmeye ve daha cok içmeye devam etti.

12-13 sene geçti adam hala çok çalışkan hala aynı iş yerinde çalışıyor. ben ise en az 10 iş değiştirdim sonra kendi işimi kurdum yürüdüm filan ffalan neyse.

adam istikrar abidesi çıktı.

ama artık kahve içmiyor gün aşırı met içiyor. bir kaç seneye ölme olasılığı yüzde 79.

Konuyla alakasız yorum yapacağım, kusura bakmayın :)

@korkarabatak

Edebi anlatımın çok güzel (olay ve kişilerin seyrinden bağımsız).

Böyle küçük şekilde bir araya getirilmiş reel time anılar kitap halinde çok güzel geri dönüşler sağlayabilir. 
    Bilgine. 

‎‎‎
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    KaptaN bunu yazdı

Merhabalar arkadaşlar 

Uzun süredir filtre kahve tüketiyorum kelin biri alıştırmıştı, neyse konuya döneyim bi ara taft denedim sarmadı sonra yeniden starbucks sumatraya döndüm sonra beşiktaşta just coffie var oradan esperanza aldım ama daha sert bir kahve arıyorum günde 2-3 bardak sumatra tüketiyorum ((frencpress)) ama uykum yine geliyor hatta kahve içip uykuya geçtiğim bile var bazen Starbuckstan buza ızun çekim 6 shotlu americano alıyorum o biraz daha güzel gbi ama ben evde yapmak istiyorum varmı önerisi olan?

insanları zan altında bırakma kelin ismini ver veya baş harfini

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

Merhabalar arkadaşlar 

Uzun süredir filtre kahve tüketiyorum kelin biri alıştırmıştı, neyse konuya döneyim bi ara taft denedim sarmadı sonra yeniden starbucks sumatraya döndüm sonra beşiktaşta just coffie var oradan esperanza aldım ama daha sert bir kahve arıyorum günde 2-3 bardak sumatra tüketiyorum ((frencpress)) ama uykum yine geliyor hatta kahve içip uykuya geçtiğim bile var bazen Starbuckstan buza ızun çekim 6 shotlu americano alıyorum o biraz daha güzel gbi ama ben evde yapmak istiyorum varmı önerisi olan?

insanları zan altında bırakma kelin ismini ver veya baş harfini

Adını yazınca admin var bi tane o banlıyo

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Ben de günde 2-3 bardak kahve içiyorum. Süt ısıtıp nescafe gold ile yapıyorum ama daha sağlıklı bir şeye geçmek istiyorum. Coffe mate'i bıraktım kahveyi de değiştirirsem iyi olacak. Sütsüz kahve sevmiyorum içemiyorum. Makine almadan ya da ucuz makinelerle sütlü kahve nasıl yapabilirim ve hangi kahveden alayım tavsiye verebilecek olan var mı? Benim de kel bir arkadaş var filtre kahve makinesi vardı orada denedim ama kahve mi içtim ne içtim anlamadım. Filtre kahvenin üstüne az süt ekleyip içmiştim bi boka benzemedi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

Bir kahve sever, hobi olarak demler, kahve kovalar birey olarak tavsiyelerim şunlar hocam. (Ayrıca diğer müridlerin de bazı soruları olmuş elden geldiğince cevaplayalım)
    1) Kahveyi sadece kafein için, uyku açmak için içiyorsan içme hocam bir noktadan sonra sana beklediğin faydayı vermez, vücudun kafein eşiği bellidir. Elbette vücuda iyi bir kahve dinçlik verir ancak düzenli kahve tüketiminde bu durum ziyadesiyle azalacaktır.
    2) Yine de güzel kahve içmek istiyorsan, starbucksmuş tschiboymuş böyle endüstriyellerden uzak durmanı tavsiye ederim. Bu adamlar tonlarca çekirdek alıp hepsinde bir stabilizasyon yakalamak için bir ton işlem geçirtiyorlar kahveye. Velhasıl kahvenin kahveliği kalmıyor. İçiriyorlar bir şey ama, ne olduğu belirsiz.

3) İyi kahve içmek istersen ülkenin dört bir yanında butik yahut orta ölçekli kavurucular var. Ortalama bir demleme tekniği ile hayatında içmediğin kahveleri içebilirsin. Ben de eskiden starbucks vs vs içerdim sık sık, filtre kahvelerin içine 3 espresso shot attırırdım. Mevzu o değilmiş. Şimdi bi yudum starbucks kahvesi içemiyorum zehir gibi leş bir şey içiyormuşum gibi geliyor.

4) Örneğin ben ülkede Montag'ın kahvelerini düzenli takip etmekle birlikte (benzer orta ölçekli Petra ve kronotrop da iyi denebilir ancak ben pek tercih etmiyorum), daha ufak kahve evlerini tercih edebilirsin. ( Örneğin kadıköydeki mambocino, Eskişehirdeki Keçi Geçti vb. internetten araştır bulursun birçoğunu)

5) HoLYSeRo hocam french press kullanıyorsan internette biraz araştırırsan demleme tekniklerini bulabilirsin. Benim tavsiyem, kalın çekilmiş kahveni, her 12 gr için 200ml su ortalamasıyla demlemen.  Su çok kaynak olmamalı. Suyu kaynattıkan sonra 1-2 dakika bekle. 90-93 arası dereceler en iyi verimi verir. French presse kahveyi koyduktan sonra önce kahvenin üzerini kapatacak kadar az miktarda su koyarak bir kaşık yardımıyla karıştır. Kahve "blooming" adını verdiğimiz içindeki acı tada sebebiyet veren gazları dışarı bıraksın. 30 sn kadar bekle. Sonra 100 ml civarı bir su ekle tekrar karıştır bir 30 sn daha bekle, en son kalan suyu da doldurup 200e tamamla, kahvenin bir dakika kadar bu süreyi uzatmadan çöküşünü bekle ve dikkatlice pressle. Kahveyi ince şekilde havalandırarak fincanına doldur boca etme. Işığın açısını ayarladığında kahve fincanının üzerinde kahvenin yağının biriktiğini görebileceksin. Ayrıca ek bir tavsiye, içerken höpürdeterek içersen kahvenin aromalarına daha çok vakıf olursun :)
    6) KaptaN kahveyi sert içmek istiyorsan yine de kendine zulm etmeni önermiyorum. Yukarıda HolySero hocamıza anlattığım oranlarda atıyorum 200 ml su için 12 değil 15-17 gram kahve kullanarak demleme yap. Kahvenin gövde yahut aromasının azalmasına sebep olacaksın ancak daha kıvamlı bir kahve elde edeceksin. Ben de sen gibi severim bazen içmeyi. Kahve böyle sulu değil ayranımsı bir kıvamda olacak yoğunluğu damakta hissedilecek. İsteğini gramaj-su ayarıyla yapman daha randımanlı olacaktır :)

7) İşin faşizmine karşıyım ama, kahvenin bence sütsüz ve şekersiz içilmesi gerekir :)

Sorusu olan, kahve muhabbeti yapacak olan PM'leyebilir. Karşılıklı bilgi tavsiye alışverişi yaparız :)
    Saygı ve sevgilerle.

Ephesus tarafından 22/Kas/20 20:40 tarihinde düzenlenmiştir

Avukat/Hukukçu
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wh0
    wh0's avatar
    Homo
    KaptaN bunu yazdı

Merhabalar arkadaşlar 

yakında vajinal travma ile birlikte kalpte çarpıntı konunu açarsin kaptan...

wh0 tarafından 22/Kas/20 21:02 tarihinde düzenlenmiştir

🏴‍☠️Hi'dan gelen varır Who'ya, Hi'da onun adıdır Who'da...
Toplam Hit: 3704 Toplam Mesaj: 39
kahve