folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Sigorta Fiyatlarında Oluşan Ciddi Fark

Sigorta Fiyatlarında Oluşan Ciddi Fark

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

ulan 30 yaşına geldim neredeyse hayatımda ilk defa arabaya bineyim dedim. deli yakıt zamları geldi geçen sene.

araba fazla geldi sattım. şimdi 1 ay önce ilik gibi tertemiz nostalji serçe aldım arabasız olmuyor diye. sigortası 970 lira çıktı iyi mi :S

soygnunun önde gideni hemde. adamın biri gözümün önünde 3256 lira ödedi şok oldum.

araba kaçpara ?

Minimalist Değilim Tembelim
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

ulan 30 yaşına geldim neredeyse hayatımda ilk defa arabaya bineyim dedim. deli yakıt zamları geldi geçen sene.

araba fazla geldi sattım. şimdi 1 ay önce ilik gibi tertemiz nostalji serçe aldım arabasız olmuyor diye. sigortası 970 lira çıktı iyi mi :S

soygnunun önde gideni hemde. adamın biri gözümün önünde 3256 lira ödedi şok oldum.

araba kaçpara ?

vallahi konuyu kirletmek istemem ama 6500 liraya aldım.

3 aylık komple sıfır motor. 4lastik sıfır. sıfır tüp sistemi 1 senelik sadece. sıfır elektrik tesisatı. sıfır kaliteli parlak orjinal kar beyazı boya. direksiyon kutusu ön düzenin tamamı sıfır. etkiketleri faturaları duruyor.

tek bir ampülüne kadar çalışıyor. arka buz çözücüsünden tut cam silecekleri su fıskıye motoru bile sıfır. yedek lastiğin üstünde etiketi duruyor. 

geçen benzinde denedim 4. viteste tam 155 yaptı hiç titremeden. ibresi zaten 160 ve 4 ileri :D. 

ulan kara düzen arabayı kullanmak kadar eğlenceli birşey görmedim ben.

sellektör yaptığım zaman çat çat çat diye röle sesleri geliyor direksiyon kutusunun altından :D . akşam olunca lampalarını yakmak acayip eğlenceli. şak diye kocaman buton yapmışlar.

işe sabit 110 km hızla gidip geliyorum. tık ses yok. görenler inanamıyor arabanın bukadar sessiz ve temiz çalıştığına.

geçen sabah don olmuştu sğukta. yerler hafif buz tutmuştu. sabah yarım marşta çalıştı . helal olsun dedim yahu. 2 ay oldu daha 2.defa hiç marşa basmadım. temiz araba 1920 model bile olsa süperdir.

arabam 1993 model bu arada. umarım herkesin ayağını yerden kesecek bir arabası olur. saygılar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

@zalimadam; Yuh amk araba parasının 6 da 1 i kadar.

@Genel;

Hadi bunlar ticari olmayan araçların sigortaları. Yakında ben de araç alacağım için gündem maddelerimden birisi bu konular oluyor. 

Ben şu şehiriçi belediye otobusleri, halk otobusleri, 6 teker şehirlerarası Travego ya da Dingilli otobuslerin sigortasını merak ediyorum.

Sigortada bildiğimiz üzere faktörlerden birisi kaza yapma olasılığı Bu tarz otobusler sürekli hareket halinde. Ve Ciddi oranda da İnsan taşıyor. Sıradan bir arabaya göre çok yüksek bir risk var. Ben 15 bin üstü rahatlıkla vardır diye tahmin ediyorum.

Sigortacı arkadaşlar beni aydınlatabilirler mi?

Diğer sorum ise Bu kötüye kullanım durumunun düzeltilemesi amacıyla Tutanak Ekibi gibi bir sistem düşünülüyor mu?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

yanlış anlama usta . neye göre risk belirliyorlar mq . 

kullanıcı yaşımı

tecrübesimi 

araba yaşımı ne bu ondan sordum  

6500tl lik arabaya 1000tl fazla değilmi ?

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Sigortanın bu kadar yükselmesinin sebebi olarak sigorta şirketleri kazalarda arabanın eskime payınıda ödemesi olarak gösteriyorlar. Yani 1000 liralık bir hasar oldu ama arabanız 2000 lira değer kaybetti. Sigorta şirketleri artık bu 2000 liralık değer kaybınıda ödüyor bildiğim kadarıyla

Titanyumun gücü adına!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

Sikerim böyle işi, geçen yıl ödediğim 500 lira dokunmuştu, bu yıl en az 1200 lira çıkaracakları için alel acele satıyorum arabayı.

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

hocam bana burda cok yuklenecekler ama ben bu zammin dahi az oldugunu soyluyorum. (toplu ulasimi zorunlu hale getirmek icin) Sigorta veya vergi adi altinda arabanin parasini her yil tekrar odemek gerekiyor bence.

her sene suruculer de tekrar ehliyet kursuna gidip 1 ay egitim alip sonra sinava girip oyle tekrar ehliyet almali.

istanbulda ki trafik sorunu ancak boyle cozulur. cevremdeki dairelere bakiyorum hanedeki kisi sayisi kadar arac var. hatta inanmazsiniz kimisinde aile 3 kisi 4 arac var neymis efendim dag evine giderken jeep sehir icinde spor araba kullaniyormuslar.

yada sirket calisanlarina hemen aylik 300 euro luk bir arac kirala ver sonra trafik var diye soylen... ben 28 yasima geldim bu istanbuldaki trafik yuzunden ehliyet almadim. bana kalsa calisanlarima da araba vermem ama ortaklarim ille arac vercez diye tuturdu, 2 calisana 1 araba seklinde verdiler. benim gozumde gereksiz 5 arac trafige cikiyor. (ben genelde minibus - metrobus kullaniyorum)

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

hocam bana burda cok yuklenecekler ama ben bu zammin dahi az oldugunu soyluyorum. (toplu ulasimi zorunlu hale getirmek icin) Sigorta veya vergi adi altinda arabanin parasini her yil tekrar odemek gerekiyor bence.

her sene suruculer de tekrar ehliyet kursuna gidip 1 ay egitim alip sonra sinava girip oyle tekrar ehliyet almali.

istanbulda ki trafik sorunu ancak boyle cozulur. cevremdeki dairelere bakiyorum hanedeki kisi sayisi kadar arac var. hatta inanmazsiniz kimisinde aile 3 kisi 4 arac var neymis efendim dag evine giderken jeep sehir icinde spor araba kullaniyormuslar.

yada sirket calisanlarina hemen aylik 300 euro luk bir arac kirala ver sonra trafik var diye soylen... ben 28 yasima geldim bu istanbuldaki trafik yuzunden ehliyet almadim. bana kalsa calisanlarima da araba vermem ama ortaklarim ille arac vercez diye tuturdu, 2 calisana 1 araba seklinde verdiler. benim gozumde gereksiz 5 arac trafige cikiyor. (ben genelde minibus - metrobus kullaniyorum)

Hacı 10 milyonluk şehri 20 milyon kişiyle doldurursa devlet olacağı budur.

Baştan her yatırımı İstanbul'a yapacağına başka yerlere yapaydı amk diyorum ben de o zaman. 

Benden haksız yere vergi alarak kendi suçun üstünü örtmemeli devlet.

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Dayı sen ne kullanıyon ? Direkt araba kullanımını yasaklayalım olsun bitsin niye bu uğraş :)

Kendine İyi Bak ..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı
    zalimadam bunu yazdı

yanlış anlama usta . neye göre risk belirliyorlar mq . 

kullanıcı yaşımı

tecrübesimi 

araba yaşımı ne bu ondan sordum  

6500tl lik arabaya 1000tl fazla değilmi ?

ben arabanın sigortasını geç yaptım bayağı araştırma yaptım hep aynı fiyat çıktı.

sistem yaşa , sigortaya , alıp satmaya  filan göre değişiyor.

bu işte uzman olan bir kişye danıştım ama genelde yaşa göre bakarlar dedi. 

yani devlet diyorki : hmmm sen modelli araba aldın eee yaşında genç , sn bu arabaya biniyorsan bu sigortayıda ödersin madem.

sigorta şirektleri de diyorki : hmmm bu adamın yaşı genç , modelli araba aldığına göre kaza yapma olasılığı yüksek.. bu durumda gelsin biz buna 3k yada 2k sigorta ücreti döşeyelim filan.

yani senin kişisel bilgilerinin oplamınıa göre bir algoritma ile ücret hesaplıyorlar.

demekki beni zengin görmüşler :)

Toplam Hit: 7638 Toplam Mesaj: 74
sigorta araç sigortası sigorta artışı