folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Şirket Kuracağım Kosgeb Konusunda Yardım.

Şirket Kuracağım Kosgeb Konusunda Yardım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Sermayesiz pek olacak gibi görünmüyor.

Kosgeb ayak bağı olur, ona harcayacağın zamanı yazılıma harcasan  daha fazla para kazanabilirsin.

Teknoparktan aynı yazılım için 20 tane teşvikli fatura kesemezsin.

KDV devletin, senin kdv'yle işin pek yok.

Örneğin sen bu ay fatura kestin 100.000+KDV. Ama adam sana parayı ödemedi, sen yine de 18k KDV'yi ödersin. Peşin çalışıyorsan etkilemez bu durum seni.

Eleman maliyetleri, defter ücretleri, noterdi, muhasebeci ücretiydi falan derken katlanıyor.

Bol şans.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

Konuyu baltalıyorum açan arkadaştan musade ile benmde bi sorum olucak;

Kardeşim FTR uzmanı ve bi işyeri açmak istiyor fizik tedavi üzerine.Alması gereken bi makine var 50-60 bin civarı yerli üretim.Bunun için bi teşvik destek hibe gibi bişey alabilir mi?

Ayrıca açacağı işyeri için kira yada sigorta gibi işlerde kolaylık var mı?

Bilgisi olanlar yardımcı olursa teşk ederim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Bu arada kosgeb danışman firmalarına paranızı kaptırmayın. Bölgenize bakan kosgebe gidip bir firma uzmanı ile görüşürseniz bütün detayları püf noktalarını anlatıyorlar zaten

Titanyumun gücü adına!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUS
    GUS's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı

özetle kosgeb sana önce para vermiyor. Sermayen yoksa zaten bu işe bulaşma diyor.

Sen ödemeni cebinden yapıyorsun, kosgeb'e faturanı veriyorsun, kosgeb sana %40'ını ödüyor. işin olayı bu.

2017 nin son çeyreğinde Girişimcilik kursuna girip tamamlasaydınız koskeb tam tersi olarak işliyordu. önce para verip sonra iş kurmanı istiyorsu, bildiğim kadarı ile şu an eski sisteme geri döndüler. önce fatura sonra para.

böyle bişey yok hocam o dediğin çok daha eskilerde kaldı ben o zamanlarda aldım sertifikamı ondan biliyorum. Ayrıca kosgeb sitesinin içeriklerini kim hazırladıysa eğitimde sitedeki birçok bilginin yanlış anlaşıldığını gördüm hatta sınıftaki herkes aynı şekilde anlamış 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

@MhmdAlmz okula başladığından beri kıpır kıpırsın :)

şahsen destekliyorum adımlarını fikirce :)

önünü açsalar uçacaksın. umarım öyle olur.

zaten bilgili kişiler yazmış çizmiş güzelce. ben sadece fikrimi beyaz edeyim.

bir işçi nerden bakarsan bak en az 2000 tl maliyeti var sana  (çalıştırırsan. ) 1600 maaş4 sigorta yemek...

işyeri açma ücreti yine kafadan ona kayıt buna kayıt derken 2000 tlyi buluyor

işyeri kirası ( 500 desek) iç masraflar falan 1000 tl  (aylık)

şahıs şirketi olunca aylık 600 tl sağlık sigortası yatıracaksın

vergi ve muhsebeci parası falan ayıracaksın. ne kadar bilemiyorum.

bu noktada senin elindeki para tam gidiyor 0 parayla başlıyorsun

yani dükkanı açtığın gibi tıkır tıkır paranın düzenli gelmesi lazım. eminsen kesin kazancağına bilemem

kazanırsın yinede .

ancak öğrenci olman. rahat hareket edemeyişin sıkıntı olur.

sınavlar okul vize dükkan derken bölünürsün iyi başlangıç yapamayıncada şevkin kırılır.

benim tavsiyem sen freelance ve home ofis olarak devam et , 1 yıl sabret.

sonra mezuniyetle beraber bütün enerjini buna vermiş olursun.

hatta projelerine güveniyorsan sağlam ise sana ne telif hakkı nasıl alınır yazılım için.??

onu alıp sonrada büyük firmalarla anlaşıp onlara satabilir kiralayabilir böyle idare edersin biraz.

belgeselde görmüştüm hatırlayamıyorum ama amerikada silikon vadisinde aracı danışmanlar oluyormuş. (ingilizcen iyiyse belki kendin halledebilirsin.)

bunlara nasıl oluyor unuttum başvuruyorsun projenden bahsediyorsun. eğer beğenir ve kullanmak isterlerse  satarsın. başka proje yaparsın. hatta ortak gibi bir şey olursan,  oraya gidip projeyi geliştirme ayagında biraz kalabiliyormuşsun.

tabi aklımda kalanlar kesin bilgi değil.

hepsini tam okumadım ama bir göz gezdir araştır bunları derim. bazıları yıl olarak eski aldığın notları soruları maliyeye gidip güncelini öğrenebilirsin

http://www.ey.com/tr/tr/services/tax/dijital-vergi-freelance-calisanlarin-vergilemesi

https://selfhukuk.com/home-ofis-yontemi-ile-evde-calismak-hakkinda-bilinmeyenler-soru-cevap/

https://blog.dogucanguler.com/freelancer-bagimsiz-calisanlarin-yasal-sorumluluklari/

https://cilingircengiz.wordpress.com/2013/08/13/freelance-calisanlarin-yasal-sorumluluklari-1/

şirketin faydası resmi ve saygın oluyor. bir isim. etiket.. olması gereken doğru olan bu ancak zamanlama ve maddiyatta biraz tekrar düşünmek lazım.

merak ediyorum şu Hintliler nasıl dünyayı kasıp kavuruyor bizim yazılımcılarımızın boynu bükük.

futurist tarafından 19/Şub/18 18:53 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Derler ki, mecbur kalana kadar sirket kurma.

Urunu yaptin, calisti, websitesini kurdun, binani kiraladin, ofisini kurdun, telefon hattini cektin, reklamini yaptin, alabiliyorsan siparisleri de aldin.

sonra kosgeb e gittin, parani aldin, sirketini kurdun, seri uretime gectin. Ya da yazilim icin maintenance hizmetini baslattin. 

Sirket kurmak, yasal zorunluluk olmasa startuplar icin gereksiz bile bence. 

All I need is a possibility.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Şirket kurulacağı zaman, en az harcayacağın kadar bir para da garanti bir şekilde nakit olarak olmalı.

Farz et ki işlet umduğun gibi gitmedi sahip olduğun tüm parayı yatırdın ve zarar ettin. Hatta iş iflas etmeye kadar geldi. Ne olacak?

En kötü senaryoyu düşünmelisin. 

Bence 5-6 sene çalış. İyi yüklü bir para biriktir. Hem tecrübe kazan. Sonra şirket aç

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@futurist , Bir şeyler çekmeden başarıya ulaşılmıyor zaten. Ben 1-2 sene aç kalmaya razıyım. Benim tek derdim Elemanların aç kalması veya devletin KDV sidir o dur budur şudur muhasebecisidir vs. Bunlara olan borçlar. Bu beni bitirir herhalde. Yoksa ben aç kalmışım pek de önemli değil şirket benim zaten. Kazanırsam atarım cebime kazanamıyorsam yapacak bir şey yok bir yerlerde bir eksik vardır elbet. Sabretmek gerekir. Etrafımdan duyduklarım hep verginin veya devletin küçük şirketleri sömürdüğü (Büyük şirketlerin bir çoğu da vergiden ordan burdan bir şekilde kaytarıyorlarmışş). Bu biraz düşündürdü beni. 

Okula gelecek olursak. Kaldı 2 Dönemim. 4 Sınıfın 2. Dönemi staj. Sınavlarıma vs çalışmıyorum zaten. Güncel olarak kullandığım konular. Matematik aşığı olduğumdan da matematik konularına 1 saat baksam ortalamayı minimum BA düşürmeyi garanti edebiliyorum. Bu ego değil sadece böyle bir engelin olmadığını dile getirmek istedim. Onun dışında bir yoldaşım dostum var onunla birlikte olacağımdan benim yokluğumda onun işleri üstlenmesi pek de zor değil. Okul tarafındna bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Gelir gider dengesi önemli. Biz kazanmasak da olur. Sermayemiz yok yok derken 0 değil elbette. Ama çok küçük bir sermaye en fazla 1 ay kendi cebimden eleman maaşlarını vs verebilirim. Onun dışında çok çok zor. hele 1-2 sene imkansız cebimden veremem bu güc yok bende.

Yani insanlar iş fikri ile belki ilerde büyük bir firma olma durumu varken. Sermaye olmadan şirket kuramıyorlar mı ? Çok saçma geliyor bana.Gerçi işin içinde değilim . Yorumlarınız için çok teşekkürler :)

@mizahi , Hocam start up çok sorun. Kurumsal olmayınca adamlar canına okuyor. Haliyle sende rahatlıktan sabah 8 akşam 5 mesaisi olmuyor senin için. Zor yani... Mecbur kalana kadar neden şirket kurmuyoruz :/ Kötü bir şey mi :D

@SkynetX , 5-6 Sene geçerse bu projeyi geliştiremem ve 5-6 sene boyunca bu projeyi geliştirirsem çok farklı yerlere gelir proje. Yani piyasaya girsem bu şirket hedefimi başka planlar üstüne kurmam gerekir ki elimde garanti satabileceğim bir ürün yokken şirket açarsam daha zor olur bence. O yüzden ya şirket açmayı düşünüyorum şuan hocam. En Kötü senaryo benim elemanların parasını ödeyemem olur. Onun dışında dediğim gibi aç kalmak pek de önemli değil. Makarna yeriz ne olacak sanki yemiyoz :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Yani insanlar iş fikri ile belki ilerde büyük bir firma olma durumu varken. Sermaye olmadan şirket kuramıyorlar mı ? Çok saçma geliyor bana.Gerçi işin içinde değilim . Yorumlarınız için çok teşekkürler :)

Oluyor hocam. Projeyi yapıyor birkaç satış yapıp ondan sonra para babalarına sunuyor projelerini. Melek yatırımcı bulursan ne ala bulamazsan onların elinde hiç olup gidiyorsun :) Sonuç olarak kendi şirketini yönetmek istediğin gibi yönetemiyorsun. Zaten çoğu durumda hissedarlıkla birlikte sende o şirketin maaşlı elemanı oluyorsun.

Edit: Senin durumunda da olmuyor değil tabi. Yatırımcı olmadan en tabi şirketi açabilirsin. Ama 2. ay nasıl para bulacağım konusuna yoğunlaşacağın için işi gücü bırakıyorsun ve 90 derecelik açı ile dikine düşmeye başlıyorsun

Yazilimci tarafından 19/Şub/18 23:07 tarihinde düzenlenmiştir

Titanyumun gücü adına!!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vardamir
    vardamir's avatar
    Erkek

Ben teker teker cevapliyim aklim elverdikce;

1:Elaziğ sanayi siniflandirmalarinda son bölge oldugu icin tesviklerden vs daha fazla yararlanabilirsin.sanayileseceksen eger bu bolgeler daha avantajlidir.bunun icin ildeki ticaret odasi ile bi gorusmende fayda var.

2: sirketi de tasiyabilirsin sube de acabilirsin istanbulda. Sorun olmaz. Ama eger bolgede kamudan gelen bir yatirim destegi alirsan destek surecinde orada olman lazim.once sube acarsin destek suresi bitince tasirsin

3: faturada gorulen kdv yi kesinlikle odeyeceksin. Hic kafani yorup acaba diye ugrasma

4: herseyi sen yonetme. Cagri merkezi seni tabiki yorar. Iskurdan 1-2 kisi alirsin fakat seni kurtarmaz.cebinde ne kadar paran var,ne kadar hibe,geri odemeli, banka kredisi vs destek alirim.riskim nedir vs iyi dusun. Gelirini vs bilmem ama is batinca sen kompe iflas edeceksen ortak al riski bol. Ticaret boyledir herseyi dusun

5:bolgendeki ticaret ve sanayi odalarina git. Ayrica kalkinma ajanslari da destek verebilir. Kosgeb sana danisman vermek zorunda. En son melek yatirimci vs dusun.hatta onu dusunme.

6: maddi olarak altindan kalkabilecegin bir batis yasicaksan ise direk dal. Aslinda bu sorunun cevabini sen ver.

7: teknokentin bir avantaji yok. Projeni sunarsin teknokente kabul edilirsen ve projen ar-ge si vs bitince kuluckadan cikarsin. Raporunu sununca ilk urununi satinca gelir verginden muhaf olursun.ikinci urunu satarsan vergiler kaldigi yerden devam. 

Son olarak: teknokenttir sanayi odasidir ya da kosgeb dir bi gez neler var neler yok ogren. Verdigim cevaplari aslinda uzatabilirim ama su an icin faydasi olmaz.birazda yasayip goruceksin.

Basarilar dilerim.umarim faydali olmusumdur.

glossiness effect
Toplam Hit: 3344 Toplam Mesaj: 26
kosgeb