folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Sizce Suriye‘Deki Olayların Benzerleri İlerleyen Zamanlarda Türkiye‘De Yaşanır Mı?

Sizce Suriye‘Deki Olayların Benzerleri İlerleyen Zamanlarda Türkiye‘De Yaşanır Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek

Şu yeni osmanlı veya hilafetin geleceği düşüncelerine şaşırıyorum. Arkadaş siz arapları aptal sanıyorsunuz sanırım. Arap dünyası herşeyin farkında yalnızca başlarında amerikan uşağı yöneticileri olduklarından birşey yapamıyorlar yada bu ayaklanmaları iyi niyetle yapıyorlar ama bu işin abd ye yaradığının farkına sonradan varıyorlar. Arap baharıda böyle yöneticilerin başa gelmesi için  amerikanın desteğiyle gerçekleştirilmiş ayaklanmalar. Arap dünyası amerikan karşıtı, türkiye hem amerikanın uşağı olacak araplarda türkiyenin hilafetini benimseyecek yok öyle birşey . Yeni osmanlı diyorsunuz, amerika arap topraklarını sömürmek için binbir hile hurda yaparken, bir yandanda yeni osmanlının kurulması için türkiyeye nasıl yardımcı olur. Bunda mantık var mı?

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    driveshaft bunu yazdı

Şu yeni osmanlı veya hilafetin geleceği düşüncelerine şaşırıyorum. Arkadaş siz arapları aptal sanıyorsunuz sanırım. Arap dünyası herşeyin farkında yalnızca başlarında amerikan uşağı yöneticileri olduklarından birşey yapamıyorlar yada bu ayaklanmaları iyi niyetle yapıyorlar ama bu işin abd ye yaradığının farkına sonradan varıyorlar. Arap baharıda böyle yöneticilerin başa gelmesi için  amerikanın desteğiyle gerçekleştirilmiş ayaklanmalar. Arap dünyası amerikan karşıtı, türkiye hem amerikanın uşağı olacak araplarda türkiyenin hilafetini benimseyecek yok öyle birşey . Yeni osmanlı diyorsunuz, amerika arap topraklarını sömürmek için binbir hile hurda yaparken, bir yandanda yeni osmanlının kurulması için türkiyeye nasıl yardımcı olur. Bunda mantık var mı?

hocam anlaşılmayacak bir şey yok aslında. ben çok arapla konuştum ve istisnasız olarak tüm müslüman aleminin birleşmesi gerektiğini savundu

herkes, sadece bir kişi türkiye önderliğini kabul etmeyeceğini çünkü bizm kafir olduğumuzu düşünmüş (ki hala öyle zannedenler var biliyorum bizi

din değiştirdi sanıyorlar)

islamın 3 kıtaya yayılmasını sağlayan türklerdir,islamı koruyan da türklerdir. islam bu kadar çevreye yayılmışsa baş sebebi türklerdir, osmanlı

yıkıldıktan sonra araplar ne yaptı islam adına hiç bir şey? o  yüzden kurulacak olan bir islam birliğinin başı türkiye olacaktır ve günden güne bu

zemin hazırlanıyor, hala fark edemiyorsan bir şey diyemem..

ayrıca şu adamı bir dinle hocam

http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/m9DPXYM7WT3HC/ref=ent_fb_link1

bir de o adamın şu kitabaına bir göz at istersen, özet olarak verilmiş başlıklar halinde..

http://www.m-gen.biz/detay.asp?id=1297

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    driveshaft bunu yazdı

hocam amerika türkiyeye devamlı alttan alta saldırıyor zaten illa uçakları tankları ile girmesimi lazım. pkk yıllar boyu kimin sayesinde oralarda barınıyor sanıyor. Özal ve baba bush kuzey ırağı beraber inşa ettiler. çekic güç kuruldu, saddamın uçaklarının kuzey ırak dediğimiz bölgede uçması yasaklandı. Amerikanın hedefi türkiyeyi parçalamak. savaştan çıkmış güçsüz devletler yaratmak. İç savaş çıkarsa akp hükümeti seçimleri kaybedecek yerine ulusalcı veya milliyetçi bir hükümet geçicek demek istiyorum sanıyorum o kısmı anlamamışsın. yeni hükümet abd nato avrupa birliği her ne haltsa batıya sırtını çevirmeli ve rusyaya yanaşmalı diyorum. her alanda ülke savunmasını güçlendirmeli(istihbarat olsun, sınırların güvenliği olsun). Eğer bunu yapmayıp hala batı diye tutturursak bu savaşı kaybedeceğiz ve parçalanacağız diye düşünüyorum. 

şimdi hocam, amerikanın hiç bir zaman mantıksız bir hamlesi yok, adamlar her şeyi yıllar önceden planlar ve uygularlar. türkiyeyi parçalamakla

ellerine bir şey geçmez aksine müslüman alemini kışkırtır, türkiye gibi bir müttefiki kaybederek..  biz osmanlı devleti olsaydık o zaman derdim

tamam parçalamak istiyorlar ancak öyle büyük bir devlet değiliz, bizi parçalamak sadece o bölgede yaşamak isteyen ülkelerin işine gelir bunlar

ermenistan, rusya, iran ve israil dir. 

benim bu konudaki mesajlarımı okursan bop dan bahsettim ve amerikanın bununla ilgili çalışmaları olduğunu söyldim hatta akp bunun için

kurulmuştur dedim, muhalefetteki adam dahi obama yı yeni osmanlı devletini kurdurmakla suçluyor.

gelelim diğer bir çelişkiye. sen diyorsun ki sırtını amerikaya dön rusyanın kucağına otur. ruslar emperyal değil mi? git türki cumhuriyetlerine hep

rus işgalindeler(ydi) adamlar her yere saldırdılar, bulgaristana kadar geldiler, istanbul u alıp sıcak denizlere açılmak bunların tarihler boyunca

amacı değil mi? denize açılması lazım bir ülkenin.. zamanında bizi paylaşan ingiliz ve ruslar arasındaki anlaşmazlığın sebebi boğazlardı, çünkü

rusya hep boğazları istemiştir ancak avrupalılar bunun çok tehlikeli olacağı için anlaşamamışlardır..

ermenileri destekleyen ruslardır (1900 lü yıllardaki ermeni hareketlerinin arkasında onlar vardır), büyük ermenistan ı kurup mersin limanı

üzerinden açılmak istiyorlar sıcak denizlere..  çünkü istanbul boğazını alamayacağını anlamıştır. ermenistan ın kurulması için de kürtleri

kullanıyorlar o yüzden pkk, asalanın devamıdır.. 

türkiyenin izleyeceği politika ya eskisi gibi küçük bir devlet olalım kimseye karışmayalım , azıcık aşım ağrısız başım mantığında yani.. ya da dünya

devleriyle kafa tutacak büyük bir imparatorluğu tekrar kurmak için çalışmak..  tayyip ikincisini istiyor ancak bunun tek başına olması mümkün

değil çünkü etrafımız düşmanlarla çevrili o yüzden büyük baş hayvan olan amerikadan izin almak gerekiyor, amerika da ortadouyu bir maşa

devlet aracılığı ile kontrol etmek istiyor ki savaşa girmesin o işleri maşa devlet halletsin.. onlar da yeni osmanlıcığı destekliyorlar. daha önce

dediim gibi türkiye ile abd arasında mutual bir ilişki var, ha dizginler abd nin elinde orası ayrı.. abd enerjiye muhtaç bir ülkedir, kendi bir sürü

çıkardığı halde dışa bağımlıdır o yüzden müslüman ülkelerindeki doğal kaynaklara ihtiyacı var. bunları almak için de savaşıyor bir bahaneyle ama

hem çok zarar görüyor hem de dünya tepki gösteriyor o yüzden türkiye arada bir köprü olursa onlar bu sıkıntıyı aşacaktır. abd yeri geliyor

türkiye için israil i karşısına alıyor ki  israil in garantörü olarak kendini tanımlamış bir ülke bunu yapıyor. türkiye abd için köprü vaziyetindedir o

yüzden türkiyenin zarar görmesini istemez. sözünden dışarı çıkarsa da uyarı amaçlı bir şeylr düzenlemesi normaldir.. 

1.  muhalefetteki adam dahi obama yı yeni osmanlı devletini kurdurmakla suçluyor. Demişsin. Amerikanın muhalefetide baştaki partide aynı sermayeye hizmet eder bunu söyliyim. Amerikanın çıkarları ortak olduğunda bu iki parti beraber çalışıp bazı avanakların azına bir parça bal çalabilirler. Sonuçta bunlar aynı amerikan sermayesinin adamlarıdır.

2.  "sen diyorsun ki sırtını amerikaya dön rusyanın kucağına otur" ben böyle birşey demedim. DÜZEYLİ karşılıklı çıkar ilişkisine dayalı sıkı bir ilişki olmalı dedim.

3. Türkiyenin parçalanması rusların işine gelir demişsin. Türkiye abd önünde rusyaya karşı tampon görevinde. Türkiye giderse yerine kurulacak kukla devletler rusyanın işine gelmez. Rusyanın yanında gözüken ermeniler anında yüzseksen derece dönüp amerikan yandaşı olacaktır. 

4. Eskiden boğazları payşalmak istediler evet haklısın ama ne oldu paylaşamadılar işte burda türkiyenin jeopolitik açıdan şanslı konumu kendini gösteriyor. rusya bize dalsa abd bunu istemez rusya buna cesaret edemez. abd bizi parçalamak istese eskiden olduğu gibi bu sefer rusya yine bizim yanımızda olacaktır. 

Amerika neden türkiyenin parçalanmasını ister, çünkü şuan bizim topraklarımızda istedikleri gibi at koşturamıyorlar. Kukla devletler kurulacaki, iranada saldıra bilsinler diş gösterebilsinler, kafkaslara türki cumhuriyetlere akabilsinler.  Amerika şimdiden gürcistanı kendisine bağlamış durumda.  

Yeni osmanlı ve hilafet konusundaki düşüncelerimi bir önceki yazımda yazdım, böyle birşeye inanmıyorum 

driveshaft tarafından 27/May/13 04:04 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    driveshaft bunu yazdı

hocam anlaşılmayacak bir şey yok aslında. ben çok arapla konuştum ve istisnasız olarak tüm müslüman aleminin birleşmesi gerektiğini savundu

herkes, sadece bir kişi türkiye önderliğini kabul etmeyeceğini çünkü bizm kafir olduğumuzu düşünmüş (ki hala öyle zannedenler var biliyorum bizi

din değiştirdi sanıyorlar)

islamın 3 kıtaya yayılmasını sağlayan türklerdir,islamı koruyan da türklerdir. islam bu kadar çevreye yayılmışsa baş sebebi türklerdir, osmanlı

yıkıldıktan sonra araplar ne yaptı islam adına hiç bir şey? o  yüzden kurulacak olan bir islam birliğinin başı türkiye olacaktır ve günden güne bu

zemin hazırlanıyor, hala fark edemiyorsan bir şey diyemem..

ayrıca şu adamı bir dinle hocam

http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/m9DPXYM7WT3HC/ref=ent_fb_link1

bir de o adamın şu kitabaına bir göz at istersen, özet olarak verilmiş başlıklar halinde..

http://www.m-gen.biz/detay.asp?id=1297

"yıkıldıktan sonra araplar ne yaptı islam adına hiç bir şey? o  yüzden kurulacak olan bir islam birliğinin başı türkiye olacaktır ve günden güne bu

zemin hazırlanıyor, hala fark edemiyorsan bir şey diyemem.." Demişsin......

Araplar amerikadan nefret ederken türkiyede amerikanın kucağına oturmuşken araplar nasıl bizi islam birliğinin başı yapacak bunu merak ediyorum. Hem bu amerikanın çıkarına mı da bu konuda bize yardım etsinler. Ağzımıza bir parmak bal çalınıyor sadece. Bu oyunu araplar yutmaz merak etme. Amerikasız onurlu bir duruş anca türkiyeye bu önderliği getirir. Afedersiniz ama bana göre hayal dunyasında yaşıyorsunuz.

Eğer diyorsanki "amerika arapları yönetmek için bir çoban arıyor bu konudada biz şanslıyız",

dürüst ve temiz bir duruşun olmadıktan sonra diğerini araplara fazla yediremezsin.

driveshaft tarafından 27/May/13 03:57 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    driveshaft bunu yazdı

1.  muhalefetteki adam dahi obama yı yeni osmanlı devletini kurdurmakla suçluyor. Demişsin. Amerikanın muhalefetide baştaki partide aynı sermayeye hizmet eder bunu söyliyim. Amerikanın çıkarları ortak olduğunda bu iki parti beraber çalışıp bazı avanakların azına bir parça bal çalabilirler. Sonuçta bunlar aynı amerikan sermayesinin adamlarıdır.

2.  sen diyorsun ki sırtını amerikaya dön rusyanın kucağına otur demedim. DÜZEYLİ karşılıklı çıkar ilişkisine dayalı sıkı bir ilişki olmalı dedim.

3. Türkiyenin parçalanması rusların işine gelir demişsin. Türkiye abd önünde rusyaya karşı tampon görevinde. Türkiye giderse yerine kurulacak kukla devletler rusyanın işine gelmez. Rusyanın yanında gözüken ermeniler anında yüzseksen derece dönüp amerikan yandaşı olacaktır. 

4. Eskiden boğazları payşalmak istediler evet haklısın ama ne oldu paylaşamadılar işte burda türkiyenin jeopolitik açıdan şanslı konumu kendini gösteriyor. rusya bize dalsa abd bunu istemez rusya buna cesaret edemez. abd bizi parçalamak istese eskiden olduğu gibi bu sefer rusya yine bizim yanımızda olacaktır. 

Amerika neden türkiyenin parçalanmasını ister, çünkü şuan bizim topraklarımızda istedikleri gibi at koşturamıyorlar. Kukla devletler kurulacaki, iranada saldıra bilsinler diş gösterebilsinler, kafkaslara türki cumhuriyetlere akabilsinler.  Amerika şimdiden gürcistanı kendisine bağlamış durumda.  

Yeni osmanlı ve hilafet konusundaki düşüncelerimi bir önceki yazımda yazdım, böyle birşeye inanmıyorum 

1- öncelikle amerikadaki cumhuriyetçi ve demokrat parti arasındakı farkı bir araştır hocam. bu noktayı kaçırmışsın o yüzden ikisini bir

zannediyorsun :)  bunun detayına çok girmek istemiyorum. iki partinin de hedefleri aynıdır ancak yöntemleri farklıdır. biri vurur kırar

(cumhuriyetçi parti örnek bush) birisi de bop u hayata sokar elini kana bulamadan halletmeye çalışır (demokrat parti, örnek: clinton) . israil de

demokrat partiye karşıdır !!! obamayı desteklediğini düşünme

2- rusyanın türkiyeye çok ihtiyacı yok, adamların tek derdi sıcak denizlere açılmak, ne alanlarını genişletme idealleri var ne doğal kaynaklara

erişme zaten hepsi bol bol var. amerikanın ise mutlak surette türkiye gibi bir ülkeye ihtiyacı var. o yüzden türkiye rusyadan 1 kıl kopararısa

amerikadan 100 kıl koparma şansına sahiptir (domuzdan kıl koparma), ayrıca amerika bir çok konuda rusyadan ilerdedir. madem düzeyli ilişki

diyorsun abd ile de aynı ilişkiyi kurabilirsin.. 

3- bu söylediğinni hiç bir mantıken tutulur bi yanı yok. türkiye parçalanırsa rusya ermenistan üzerinden akdenize açılır.. amerikanın amacı türki

cumhuriyetleri gibi bir şey demişsin ne alakası var :) türkiye engelmiş de v.s. türkiyede abd üsleri var hiç sıkıntı yok, adamlar istediği gibi çıkar

girer..  rusyanın tek amacı söylediğim gibi sıcak denizlere açılmak açılmak ve açılmak. ha ermenistan döner demişsin, 2 milyon ermeni dönse ne

olur ?  :) koskoca türkiye parçalanmışsa rusya 2 milyon ermeniyi mi takar :)) evet takar ama nasıl takar sen düşün  ;)

4-  abd türkiyeyi parçalamayacak aksine her geçen gün daha da samimi oluyor. abd nin parçaladığı ülkelere bak, afganistan, ırak .... ve suriye..

bunlarla ne zaman ittifak kurmuşlar ? hiç bir zaman.. türkiye en güçlü müttefiğidir.. amerikanın bir sürü staretejisi vardır, başındaki adamlar

ahmak değil EN BÜYÜK VE GÜÇLÜ  müttefiğini yok etsin . türkiye abd için bir tehdit değil hocam, adamlar bizi problem olarak görmüyor aksine

dost olarak görüyor (çıkar meselesi).. bu işten rahatsız olan kim iran, kim rusya kim yavaş yavaş çin. o yüzdendir ki abd türkiyeyi tuttuğu için bu

adamların zerre kadar ilgisi olmadığı halde suriyeyi desteklemesi bundandır. yoksa kim takmış suriyeyi ? maksat dengelemek.. 

------

neyse daha uzatmıyorum,fikirlerim gayet açık ve mantıklı.. seninkiler de kendine göre mantıklı. ben araştırmalarım, gözlemlerime dayanarak

söylüyorum ki abd türkiyeye muhtaç, türkiyeyi asla kaybetmeyi göze alamaz bırak parçalamayı.. biz onların tüm işlerini yapacak bir devlet

idaresine sahiz, adamlara yamuk yapmayacağız, böyle bir velinimet iken abd herkesi karşısına alacak işler yapmaz. yani inan

%0.000000000001 ihtimal bile yok o derece :) çünkü abd türkiyeye savaş açarsa rusya kesinlikle işin içine karışacaktır çünkü lider abd yi aşağı

çekmek için türkiyeye destek olacaktır ee o zaman ıraktan bile bir sürü sıkıntı yaşammışken türkiyeden kolay kolay çıkamaz. ayrıca daha önce de

söylediğim gibi biz nato üyesiyiz hem de kurucu üyelerinden biriyiz. böyle bir şey söz konusu dahi olamaz... diyorum ve iyi geceler diliyorum :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek

yaşın kaç bilmiyorum ama sen bence biraz daha araştır. yazdıklarımı tam okumuyorsun. ermenilerin anında amerikanın yanında yer alacağını söyledim. amerikan sermayesi iki partiyide yönetir dedim bu iki parti çıkarlar doğrultusunda belirli pozisyonlar alır dedim ve ağzımıza bir parmak bal çalabilir dedim. çünkü sermaye ağaları aynıdır. Türki cumhuriyetlere neden ulaşmak istesin demişsin. arkadaş onlarda olan petrol ve gazdandamı haberin yok. Amerikan politikaları yüzyıllıktır. Sırasıyla ve sabırla bunları gerçekleştirirler. Yazdıklarımı tam okumuyorsun 

ben amerika türkiyeye savaş açacak demiyorum alttan alta altımızı oyacak ve bir şekilde parçalanacağız diyorum. Adam dost gözüküp altımızı oyuyor diyorum. Suriyenin altını oymadılarmı rusya suriyenin yanında ama ne olacağı kesin değil, rusya yanımızda olsada bu sefer yırtacağımızda muamma çünkü rusya eskisi kadar güçlü değil.

Yada dur artık seni çok sevdiğin Amerikanla başbaşa bırakayım çünkü sıkıldım.

driveshaft tarafından 27/May/13 04:19 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    driveshaft bunu yazdı

yaşın kaç bilmiyorum ama sen bence biraz daha araştır. yazdıklarımı tam okumuyorsun. ermenilerin anında amerikanın yanında yer alacağını söyledim. amerikan sermayesi iki partiyide yönetir dedim bu iki parti çıkarlar doğrultusunda belirli pozisyonlar alır dedim ve ağzımıza bir parmak bal çalabilir dedim. çünkü sermaye ağaları aynıdır. Türki cumhuriyetlere neden ulaşmak istesin demişsin. arkadaş onlarda olan petrol ve gazdandamı haberin yok. Amerikan politikaları yüzyıllıktır. Sırasıyla ve sabırla bunları gerçekleştirirler. Yazdıklarımı tam okumuyorsun 

ben amerika türkiyeye savaş açacak demiyorum alttan alta altımızı oyacak ve bir şekilde parçalanacağız diyorum. Adam dost gözüküp altımızı oyuyor diyorum. 

Yada dur artık seni çok sevdiğin Amerikanla başbaşa bırakayım çünkü sıkıldım.

cevap vermeyecektim ama bu editlediğin son cümle için yazıyorum

ermeniler dediğin adamlar 2 milyon hocam, kimse ermenileri takmıyor ama sen gözünde büyütmüşsün. biz 1900 lü yıllarda yaşamıyoruz türklerin

10 milyon olduğu dönemde.. o yüzden ermenistan kime dönerse dönsün hiç önemli değil.. 

bir de türkü cumhuriyetlerindeki doğal kaynaklardan bahsetmişsin.. hocam öncelikle abd ortadoğu ile ilgileniyor henüz orada işi bitmedi ve sonra

elbetteki farklı arayışlara girecek. ancak senin bilmediğin şu ki şuan demokrat parti var iktidarda ve onların yöntemi ortadoğuda kavga çıkarmak

değil, bir maşa kullanarak onlara erişmek.  cumhuriyetçi parti ise oralara gidip vurup kırarak istediğini alıyor. öncelikle bu farkı anlamaya çalış

lütfen. ve teorinin hiç bir tutarlı tarafı yok, sanki abd de o ülkeelre girip almak istemiş türkiye engel olmuş ya da olacak potansiyeldeymiş gibi

konuşuyorsun.. bunların hiç ama hiç ilgisi yok. 

son olarak amerika için konuşursam, amerika katil bir devlettir, tüm sömürücü devletler gibi !! ben hiç bir zaman amerikayı desteklemem. bu

adamlar dost görünüyor tabi, her ülke bunu yapar. rusya ile ittifak olsak onlar da böyle davranır, israil de çin de.. diplomasi böyledir işte.

gerçekten kardeş diye  tanımlayamazsın bu adamları. bunu herkes de biliyor. kimse kimsenin babasının oğlu değil. çıkarlar bir noktada

çatışıyorsa orada ittifak kurulur, ayrışıyorsa bozulur. türkiye abd nin rüzgarını arkasına alıyor, abd de türkiyeye şuan destek veriyor ve o

beklediği ortadoğunun yöneticisi ortaya çıktığında istediğini türkiyeden alacağını düşünüyor. ama sen beni bir de amerikancı diye yaftaladın :)

sanki ben adamlara diyorum illa bunu yapsınlar abd haklı v.s. diye.. sadece adamların planı bu diyorum ve de dikkatli bakarsan bunu yapıyor..

sana saatlerce  bunların izahlarını yaparım, israilin iran ın rusyanın pkk nın türkiyenin demorkat partinin cumhuriyetçilerin obamanın tayyip in

ne yapmak istediğini kimin adamları olduğunu amçlarının ne olduğunu ... her şeyi anlatırım.. ama sen daha ince çizgileri ayırt edemiyorsun. ve

söylediklerin birbirlerini tamamlamıyor kopuk parçalar. ben ise demin saydıklarımın hepsini bir olayda kolaylıkla tamamlatabiliyorum. çünkü hepsi

birer parçası işin .. neyse söylediklerim gayet açık, yazılarımızı okuyan arkadaşlar zaten kararlarını verirler. ben sadece bildiklerimin küçük bir

kısmını paylaştım ve bu söylediklerimin hepsi gerçekleşecek bundan şüphem yok.

iyi gecelr

Toplam Hit: 6405 Toplam Mesaj: 78