folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Sünnetin Zararları

Sünnetin Zararları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek

3 dakikalık bir Google turu. Daha geniş bir araştırmayla bu "Sünnet'in Zararları"nı kanıtlamaya çalışan pek "saygıdeğer" profesörümüzün görüşlerinin zıttında yığınla profesörün görüşlerini bulabilirsiniz.

Ailem.com 'dan alıntı.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Üroloji Kliniği Şefi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. M.İhsan Karaman, uç kısmındaki sünnet derisinin kesilip çıkartılması şeklinde tarif edilen “sünnet”in binyıllardır uygulanan bir gelenek olması yanında, A.B.D.’de en sık uygulanan pediatrik cerrahi işlem olarak da tıp dünyasının gündeminde olduğunu bildirdi.
    Amerika'da da yaygın
    Doç. Dr. Karaman, dünya erkek nüfusunun yaklaşık 1/6’sının sünnetli olduğunu belirterek, 1990 yılında A.B.D.’nde yenidoğan erkeklerin %80’inin sünnet edildiğinin tahmin edildiğini kaydetti.
    Sünnetin yararları
    Doç. Dr. Karaman, sünnetin potansiyel yararlarını şöyle sıralıyor;
    "1. Sünnet derisi ile ilgili problemleri önler, veya varsa giderir.
    2.Penis kanseri riskini elimine eder.
    3.  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (HIV gibi) ve serviks kanseri insidansını düşürebilir.
    4. Yenidoğan erkeklerde üriner enfeksiyon insidansını on kat azaltır.
    5. Sünnet olan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski 20 kat azalır. Çünkü sünnet derisinin altında mikrop birikimi olmaz.

-----------------------------------------------------------------------

Aksam Gazetesi'nden bir link.
    Hurriyet Gazetesi'nden bir link.

----------------------------------------------------------------------- 

kendinize ayığ olunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek

ula zıcan bi kerede adam akıllı bi konu ac yaw anladık ateistsin müslümanlığı kotülemek için elinden geleni yapıon

walla bak eğer şeytan karşısında mahcup olmamak için yapıosan ben şahitlik edcem vazifeni hakkınla yaptıına dair 

Doğru kişi olmak meselenin yarısıdır, diğer yarısı; doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle karşılaşmış olmanızdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coolalper
    coolalper's avatar
    Erkek

Anti islam hareketlerinden bir tanesi daha, şimdide sünnet faydalımı zararlımı tartışmasımı yapacaz, herşey bitti bu kaldı bide...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hMhM
    hMhM's avatar
    Erkek

SWAT bunu yazdı:
    -----------------------------
    erken boşalmayı zararlı bişey olarak görüyosan evet zararı var..ama dinimizce erken bosalmanin zararlı goruldugunu hic zannetmiyorum...Muslümanlıkta da sexin zevk almaktan daha onemli amacları var..yani anlayacagın sana gore zarar bize gore degil..

Abi bilmiyorsan sus. Müslümanlıkla uzaktan yakından alakam olmamasına rağmen ben bile biliyorum islamda her iki tarafında zevk alması gerektiğini. Hiç bir yerde yazmıyor pat küt olaya dalın 10 saniyede işinizi bitirin diye. Tam tersini diyor hadisler. En kıl olduğum olay bir konuda bilmeyenlerin konuşması. Ha ilk post ha bu post:|

kenarda köşede takılırım ben
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    Erken boşalma tamamen psikolojik ve alışkanlıklarla ilgili. türk ve müslüman toplumlarda cinsellik tabusu katı kurallarla korunduğundan (namus vs) sokakta görülen hatuna bakılarak tahrik olan ve hatta boşalan bir sürü genç insan var. doyum olmadığından çabuk tahrik oluyoruz. Bu da erken boşalmayı getiriyor. Bir sebebi de bu işi erkeklik meselsi haline getirmek. Yani "başarılı olmak" penisin gücü kadardır erkeğin gücü. Bu anlayış "boşalamayacağım" ve dolasıyla "erkeklik"ten yoksun olacağını bilinçaltına iten delüğanlu bir an evvel boşalmaktadır.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SWAT
    SWAT's avatar
    Erkek

@hm hoca ne sacmalıyosun sen ya ben onemsizmi dedim?? adam akıllı oku ondan sonra yorum yap!!!!

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

sen mındar et bizde kanalım ? yokya çok zekisin maşşallah faydalarınıda saysana kardeşim yazdıklarının 6-7 katı faydası var.

ne güzel madem aids hemen bulaşıyo sende zina yapma dime ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hMhM
    hMhM's avatar
    Erkek
    SWAT bunu yazdı:

@hm hoca ne sacmalıyosun sen ya ben onemsizmi dedim?? adam akıllı oku ondan sonra yorum yap!!!!

ama dinimizce erken bosalmanin zararlı goruldugunu hic zannetmiyorum...Muslümanlıkta da sexin zevk almaktan daha onemli amacları var..

Allah aşkına bunu bana açıkla. Hadislerle ayetlerle açıkla. Ben senin postunu adam akıllı okudum merak etmem. Ama senin hiç okumadığın yerler var. "dinimizce erken bosalmanin zararlı goruldugunu hic zannetmiyorum." hatta bu kısmı araştır git. Yazık valla. Hepi topu hayatında 3-5 rekat namaz kılmış adamdan daha az biliyorsun ondan sonra dinimiz şöyle dinimiz böyle diye fetva veriyorsun.

kenarda köşede takılırım ben
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aytekinet
    Aytekinet's avatar
    Erkek
    Aga geciktirici var yani merak etme

Kendini bulmak istiyorsan, kendin için düşün.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Çocuğunuzu hastanede sünnet ettirin

Okulların kapanmasıyla birlikte aileleri sünnet düğünü telaşı sardı. Erkek çocukların buluğ çağına girmeden sünnet edilmeleri İslam dininin gereklerinden olduğu için hemen hemen her aile tatili fırsat bilip ya sünnet düğünüyle ya da hastanede çocuğunu sünnet ettirme yoluna gitmekte.

Geleneklerimizde çok önemli yeri bulunan sünnet hakkında ise -bir çok konuda olduğu gibi-yanlış bilgilere sahibiz. İşte sünnet hakkında bilinmesi gerekenler:

Sünnetin yararları nelerdir?

* Doğru yapılan sünnet cinsel ilişkide erken boşalmayı engeller.

* Penis kanseri sünnet olmayan erkeklerde daha fazla gözlenir .

* Sünnetli çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu daha az gözlenir.

* Bulaşıcı hastalıklar sünnet olmayan erkeklerde daha sıktır.

* Sünnet olan erkeklerin eşlerinde rahim kanseri riski azalır.

Çocuk sünnete nasıl hazırlanmalıdır?

Anlayabilecek yaştaki çocuklarla sünnet kararı birlikte alınmalıdır. Çocuğun bu konuda çevre ve arkadaşları tarafından yanlış bilgilendirilmesine meydan verilmeden konu Doktor tarafından anlayacağı basitlikte anlatılmalı, konuşma ile sünnet arasındaki süre de kısa tutulmalıdır.

Bu iletişim sayesinde çocuk ve aile operasyon ile ilgili bilmesi gereken ayrıntıları öğrenme fırsatını bulurlar. Bu bilgilenmeden sonra çocuğun yasına göre Ailenin yapacağı psikolojik hazırlık sünnetin başarısında bana göre yüzde 90 oranında etkili olmaktadır. Penisimi kesecekler korkusunu yaşayan bir çocuk sünnet sırasında ağrı hissetmediği halde ağlamakta ve sünneti zorlaştırmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için ailenin çocuğu psikolojik olarak hazırlaması çok faydalıdır.

Sünnet için en uygun yaş hangisidir?

Teorik olarak sünnet: Bir yeni doğana doğduğu andan itibaren veya her yaşta yapılabilen bir cerrahi girişimdir. Sünnete yaklaşımda en önemli nokta; sünnetin bir tıbbi gereklilik nedeniylemi yoksa geleneksel dini sünnet amacıyla mı yapılacak olduğudur. Eğer sünnet tıbbi bir gereklilik (fimozis-pipi derisinin darlığı), tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu (koruyucu amaçlı), tekrarlayan balanit (pipi ucu derisinin iltihabı) nedeniyle yapılmak isteniyorsa her yaşta yapılabilir.

Sünnet ile ilgili yaş sınırlamalarının altında yatan kabaca, "3-6 yaş arası sünnet yapılmasından kaçınılmalıdır!" sözü çocukların psikolojik durumlarının bu durumdan etkilenebileceği yöndeki endişelere dayanır.

mış da imiş...zaman sektörel in 'bilimsel' açıklamaları işte.

Aydın doğan'ın 'gazte'sindeki açıklama bundan ve kompi¢yus'un 'hadi janım sende' havalarından daha bilimsel. Tabi yeterli midir? Elbette hayır, ülkede maalesef bu meseleye ciddi bakan doktor sayısı az. Yabancı sitelerde bu konuyla ilgili daha ciddi yazılar bulmak mümkün.

Haydar Dümeni mi mkime takacam diyenler kompi¢yus'a son düzlükten:

Circumcision Information and Resource Pages

http://www.cirp.org/

Belgeli, fotoğraflı delliller kullanarak anlatmış ne ne ise. Benim ingilişşşcççççemm yokkki diyenlere çeviri de yaparım. Bq atmak ne kolaymı$ be

Cıx o da yetmez diyenlere:

The benefits of circumcision are not significant enough to recommend circumcision as a routine procedure and that circumcision is not medically necessary. The American Academy of Family Physicians believes parents should discuss with their son's doctor the potential benefits and the risks involved when making their decision.

A recent AAP report stated that circumcision does offer some benefit in preventing urinary tract infections in infants. Circumcision also offers some benefit in preventing penile cancer in adult men. However, this disease is very rare in all men, whether or not they have been circumcised. Circumcision may reduce the risk of sexually transmitted diseases. A man's sexual practices (e.g., if he uses condoms, if he has more than one partner, etc.) has more to do with STD prevention than whether or not he is circumcised.

TR: Sünnet işleminin yararlarının olduğu henüz kanıtlanmadığı için, bunu rutin bir prosedür olarak önermek henüz mümkün değil. Ayrıca, sünnet tıbben de gerekli değildir. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi(AAP) ise, böyle bir kararı verirken, çocuğa da danışılıp, ilgili potansiyel fayda ve zararların anlatılması gerektiğini düşünüyor.

Son zamanlarda AAP'nin sunduğu bir rapora göre, sünnetin bebeklerde idrar yolu iltihaplarını önlemede bazı yararları var. Ayrıca, sünnet erkeklerde penis kanserinden bir nebze koruma da sağlıyor (Gerçi, bu hastalık, sünnet olsa da olmasa da, erkeklerde çok nadiren görülüyor.) Diğer bir iddia ise, sünnetin cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemesi ile ilgili. Bu iddia henüz kanıtlanamamış olsa da, erkeklerin sadece sünnete güvenmekten daha fazlasına ihtiyaçları var (ör: prezervatif kullanması, çoklu partner seçimine gidilmemesi...)

Not: Son cümleyi daha iyi çevirebilecek arkadaşlara açığım.

Metnin tamamı: http://familydoctor.org/online/famdocen/home/men/reproductive/042.html

.
Toplam Hit: 18755 Toplam Mesaj: 54