folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Supersport 600Cc Ve 1000Cc Motora Gecis Nasil Olmali ?

Supersport 600Cc Ve 1000Cc Motora Gecis Nasil Olmali ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Arkadaslar,

Kullandigim en buyuk makine simdiye kadar 125cc debriyajli.

Benim kafamda yamaha R6 almak vardi ama okudugum yorumlardan sonra kararsiz kaldim ve acikcasi birazda korkuyorum. Cunku bu motorlarda hatalarin telafisinin hemen hemen sifira yakin oldugunu farkindayim.

Lakin motor sevdasindan da vazgecemiyorum bir turlu. Dedigim gibi bu gecisi nasil yapmaliyim ?

Yani direkt 600cc mi alayim yoksa 250cc veya 300cc kullanip sonra 600cc yemi geceyim.

Mesela su asagidaki resimdekini mi alayim once ( Kawasaki ZX-300 NINJA '2014 - 300cc - Kac kacar bide bu bilen var mi ? )

http://s20.carcdn.gr/3039/3039682_1_b.jpg

Motorcu arkadaslar fikirlerinizi bekliyorum.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ben Cruiser kasa motor kullandım. Sport motor pek tarzım değil. Lakin kullanan bir çok arkadaşım var. 

Bu zamana kadar sadece 125CC kullandıysan, emin ol 250CC makinanın duruş ve kalkışlarına alışman, refleks geliştirmen 6 ayı bulur. Sen direk 600CC ile başlamak istersen buna da saygı duyar ve cenazene çelenk gönderirim.

Sportlar çok agresif makinalar. Vites aralıkları çok dar. Trafik sıkıştığında bu makinalar da deliriyor. 

Velhasıl önce CBR 250 ile başla, uyum sağla sonra yavaş yavaş CC arttır. Tabi parçalarını otoyoldan toplamalarını istiyorsan o ayrı...

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    Rabinski bunu yazdı

Ben Cruiser kasa motor kullandım. Sport motor pek tarzım değil. Lakin kullanan bir çok arkadaşım var. 

Bu zamana kadar sadece 125CC kullandıysan, emin ol 250CC makinanın duruş ve kalkışlarına alışman, refleks geliştirmen 6 ayı bulur. Sen direk 600CC ile başlamak istersen buna da saygı duyar ve cenazene çelenk gönderirim.

Sportlar çok agresif makinalar. Vites aralıkları çok dar. Trafik sıkıştığında bu makinalar da deliriyor. 

Velhasıl önce CBR 250 ile başla, uyum sağla sonra yavaş yavaş CC arttır. Tabi parçalarını otoyoldan toplamalarını istiyorsan o ayrı...

Hac bende tavsiye istiyorum. 90% 250cc ile baslama modundayim. Yani herkes biseyler desin. Coluk-Cocuk sahibiyiz motorla uzmayalim :).

Yani 1-2 sene 250cc kullan diyorsun :) once bir alis sonra ?? direkt 600cc mi 400cc-500cc mi fark var mi ?

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

bu ara herkesin dilinde olan çift silindirli yzf r25i düşünebilirsin

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-etkin-ticaret-ten-hemen-teslim-mavi-r25-232515722/detay

cbr 125i olan arkadaş taktı kafaya satıp alacam bundan bi tane diye

çift silindir

36 beygir bence tatmin edecektir

ama ben çıplak hastası olduğum için

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-mt-07-abs-2016-yeni-renk-kirmizi-stoklarimizda-hemen-teslim-235198516/detay 

veya

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-ktm-gurcan-motobike-2014-ktm-duke-beyaz-13-05-2015-cikisli-231744726/detay

derim

edit : şimdi farkettim sanırım 125likdede pek tecrüben yok eş dosttan alıp biniyorsun , o yüzden yüksek ccli bi motor düşünme abi aman diyim.

Bende nolcak lan sakin kullanırım diyordumda heycan anında gaz takılı kaldı denize uçuyordum amq

Genki tarafından 07/Eki/15 10:19 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

Reis anlatsin biz dinleyelim;

http://www.youtube.com/watch?v=Hvunr0meJt0

Ayrica surayida gozden gecir sadece;

http://www.motosiklet.net/forum/onlar-hep-bizimle-birlikteler/

Suda r6 dedigin alet karsilastirabiliyosan cbr125 ile bi karsilastir.

http://www.youtube.com/watch?v=ApY9G2kZOOA

Hocam %100 kaza yapacaksin bunu bil, 125 ile kaza yapmak var 600'lük aletle yapmak var. Sen bi gozunde canlandir kaza anini, arka lastigi yaninda izlerken ki o 3 saniyeyi, on tekerin 150 ile giderken kitlendigini filan :)

Sonra yine aliyosan al tabi ki, can senin.

Tavsiyem, herkesin ortak gorusu de budur zaten, dusuk cc motorla sukuter olur 1250lik bi alet olur 1 seneyi-10.000 km bi devir. Trafigi bi ogren motoru bi hisset sonrasi zaten sen istemesende gelir. Ama su alt yapinla 600luk aleti altina alman intihardan baska bisey degil. 

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    dhmm bunu yazdı
    Rabinski bunu yazdı

Hac bende tavsiye istiyorum. 90% 250cc ile baslama modundayim. Yani herkes biseyler desin. Coluk-Cocuk sahibiyiz motorla uzmayalim :).

Yani 1-2 sene 250cc kullan diyorsun :) once bir alis sonra ?? direkt 600cc mi 400cc-500cc mi fark var mi ?

Dostum ben motorsiklete mobilet ile başladım. İlk vitesli motorum 150CC idi. 5-6 ay kullandıktan sonra yetmediğini farkettim. Hava soğutmalıydı. Uzun yol yapınca şişiyordu. Sattım, sonra arkadaşların motorlarını kullandım hep. Komşumuzun 350CC motoruna adapte olmam da yine bi 5-6 ay sürdü. Şimdi diyeceksin ki ne farkediyor? 150CC motoru 1 viteste kaldırırken verdiğim gaz ile 350CC motor altımdan fırlıyordu neredeyse. Yüksek CC daha güçlü makina demek. Güçlü makina hızlı kalkış yapar. Ani gaz verdiğinde hızlı bir ivme kazanır ve eğer kontrol edemezsen seni üzerinden savurur atar. Bu bahsettiğim cruiser veya chopper motorlar için geçerli ama sport modeller için de geçerlilik gösterir. O yüzden bu tutkuyu ömrünün sonuna kadar yaşamak istiyorsan; 125CC'de ustalaş, 250CC'ye geç. 250CC'de prof. olduktan sonra yani vites değişikliği, gaz-fren dengesi otomatikleştiğinde 400 veya 500CC motoru deneyebilirsin. Amaç motor kullanmaksa 250CC'de gidiyor amk. Hem 1000CC motorlar kadar agresif de değil, trafikte de rahat edersin. Bence 125'te iyice kaşarlan, 250CC de kal. 

Hepimiz evli barklı götlü göbekli adamlarız artık. Arkamızdan kimseyi ağlatmaya hakkımız yok. 

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

125 bana cok kolay geldi ve hiz yapan birisi de degilim yaw :). Ama "gaz tatli" derler dogrudur.

250cc iyi gibi duruyor. Oyle alip kullanayim.

Birde soyler misiniz bu motorlarda normal kaza disinda ne gibi sakatliklar olabilir. Yani ne bileyim vites koyarken aniden debriyaji salirsan falan ?? Veya hep duyarim gaz yapisti o nedir abi nasil yapisir bu ? Mesela 300 le giderken gaz yapisirsa :D :S gittik desenize :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Ahanda adam bunu 2300 e satiyor

http://s31.carcdn.gr/5987/5987334_2_b.jpg

Nasil ? 250cc

La 125 ile 250cc arasinda cok fark varmi ki ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hiç kaza yapmadım. Ama gazla giderken -deneme amaçlı- debriyajı köklediğinde makina boşa salıyor kendini. Gaz kessen ve tatlı bir fren yapsan duracaksın belki ama motoru boşa bırakınca fren daha da bi hassaslaşıyor. Daha sert bir fren kullanman gerekiyor ve bu da diskin kitlenmesine ve motorun kızaklamasına sebep oluyor. Motorun hızına bağlı olarak sağa veya sola doğru savruluyor, üstünden seni atıyor ve gözün gibi baktığın yemeyip benzin aldığın motor gözünün önünde yan yatıp sürükleniyor veya şanssızsan takla atıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Y8TQkWQxjms

Ahanda burda farklı örnekleri de var

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Türkiyede yaşıyorsan yani avrupada değilsen kesinlikle 125 ten 600 e geçiş yapma. 250 den 600 e geçiş daha uygun olacaktır. kaporta vucut. motorluların sevilmediği bir ülkede saniyelik bir hataya bakar.

tekrar yazayım kaporta vucudun. insan hızlı gitmesede biliyorum altında o gücü istiyor. arasıra gazlarım diyor ama öyle olmuyor bastıkça basasın geliyor. sora bir anda gözlerin kararıyor. siren sesleri vs. türkiye burası adam belediyeden habersin yolu kazar oraya denkgelirsin. 

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Türkiyede yaşıyorsan yani avrupada değilsen kesinlikle 125 ten 600 e geçiş yapma. 250 den 600 e geçiş daha uygun olacaktır. kaporta vucut. motorluların sevilmediği bir ülkede saniyelik bir hataya bakar.

tekrar yazayım kaporta vucudun. insan hızlı gitmesede biliyorum altında o gücü istiyor. arasıra gazlarım diyor ama öyle olmuyor bastıkça basasın geliyor. sora bir anda gözlerin kararıyor. siren sesleri vs. türkiye burası adam belediyeden habersin yolu kazar oraya denkgelirsin. 

Yok hocam Yunanistanda yasiyorum. Burada motorlar sevilir cok var :). Yok bende bazilari gibi delilik yapmayacan yaw :). 250cc o kadar guclumudur ki ? Gozumu korkutmayin :)

Toplam Hit: 4682 Toplam Mesaj: 45
motorsiklet supersport