folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Suyu Yok,Toprağı Yok Çölün Ortasında Tarım Mucizesi Yaratan İsrail

Suyu Yok,Toprağı Yok Çölün Ortasında Tarım Mucizesi Yaratan İsrail

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı

Yorumlara bakıyorumda bizden bir yol olmaz. 

sen yol o zaman hocam..

ne bekliyorsun insanlardan...  Adamin tutumu cok yanli, bunu gormemek icin biraz sakat olmak lazim. Kimse israil'in kotu oldugunu soyleyemez zaten ama dis etkenleri gormezden gelemezsin.. Caresizlik adama boyle seyler yaptiriyor. Bugun israil cok verimli sekilde deniz suyunu icme suyuna ceviriyor, istanbul'da bazi belediyelerde de bu sistem var haberin var mi bilmiyorum ama onlardaki verim en son %50 civarindaydi.. Madem hayiflaniyorsun gidip oradaki verimi arttirabilirsin.. 

Bu isler bir anda olacak seyler degil. Avatarindan gordugum kadariyla teknoloji ile ilgileniyorsun? kendi adina ne gibi caba gosterdin mesela bize yol olmaz diyorsun.. Ben kendi sebeplerimi sayabilirim, denedim bir kac sey ama olmayinca olmuyor. 

Imkanin varsa yap, zaten imkani olan yapar hocam. 5 yil icinde bu deniz suyundan icme suyu uretme olayinda cok artis olacagini dusunuyorum. Su savaslari cikacak deniyor ama dunyanin 4 de 3 u su ile kapli.. suan israil dahil bir cok ulke deniz suyunu icme suyuna ceviriyor zaten. Kisacasi cnn turkdeki adam tarafsiz degil, soylediklerindeki yanlislari yazdim, daha da cok yazardim. Adam yemek tepsisini bile oyle ovunerek anlatiyor ki, burda dandik yerlerde bile var bu.. Israil de olmayan ogutme sistemi var vs.. Basbaya algi operasyonu yapmis aklinca, dunyadan bi haber olan insanlarda ooo neymis diyor, bu isten haberi olanlar da ya bunlar bunlar zaten yapiliyor diyor ama biriler de "yol olmaz" diyip kesip atabiliyor..

Sana tavsiyem tv de izlemek yerine cik bir gelismis ulkelere git bak neler yapiliyor, ama once kendi ulkenden basla, aselsan, roketsan, tai-tusas vs nin calismalarina bak.. Yaptiklari ihracatlara bak .. Yeterli mi? Degil ama turkiye de o kadar caresiz ve kotu durumda degil teknoloji konusunda ve bizde cok buyuk potansiyel var ve ilerde daha iyi kullanacagini dusunuyorum

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek

Yol olmaz diyen arkadaş önce ülkene bak ondan sonra yol olmaz de :) bi ornek vericem gerisini sen anlarsın sanıyorum mantar üretimi ülkemizde yoktu yahudiler genelikle bi işteydi yalavoda tesislerde üretimi başladı bu üretim için çok pahalı makineler getirildi ama hepsinden birer tane biizm ülkedeki makinacilar içini dışını inceledi 5 yıl sonra o makineleri aldığımız ülkeler bizden almaya başladı tekniklerini öğrenmek için eleman göndermeye başladılar yani bunlardan bahsedilmez bu bi çok konu için geçerli yeter ki o birimin başındaki adam isi bilen milliyetçi biri olsun

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xursi
    xursi's avatar
    Erkek

Tarım sektöründe Türkiye dış devletlerden 20 gıl geride. Bu açık her ne kadar şimdi yavaş yavaş kapansada hala gerideyiz. Bunu bi yerimden de uydurmuyorum. Ziraat okuyorum.Ders olarak görüyoruz yani çoğu şeyi :D. Arkadaşların dediği tohum muhabbeti genetiği değiştirilmiş (GDO) denilen tohum değil HİBRİT TOHUM insan için bir zararı yok. Kısır olduğu ise kısmen doğru. Şu şekilde Hibrit tohum çok iyi bireylerin melezlenmesi sonucu oluşan tohum sen bu bitkiden tohum almaya kalktığında tohumlar açılma gösteriyor açılma gösterincede aynı verimi ve kaliteyi alamıyorsun doğal olarak. 

Türkiye'de şu anda tohumlar üzerinde epey bi çalışmalar var gen bankaları oluşturuluyor. Yeni çeitler elde edilmeye çalışılıyor. Yerli çeşitler. Geç başlanıldığı için ister istemez onlara ulaşmak epey zor. Ama imkansız değil. Hem devletin hemde çiftçimizin kendini geliştirmesi gerekli bu konuda destekler yeni politikalar vs. Hem iklim hemde toprak koşulları olarak en şanslı ülkelerden biri Türkiye. Videoya gelirsek İsrail tarım konuunda epey gelişmiş. Toprakları olmayabilir ama sadece bu söylediğimiz hibrit tohumlar ile dünya tarımında çok büyük bir yere sahipler. 

Sonuç olarak ; Teknoloji olarak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Daha çok şey söylenirde zamanla olur inş.

xursi tarafından 31/Mar/16 19:11 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Kim yol olacaksa, ben hayrina üzerinden geçerim. :) 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

:)

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Hep demişimdir matematik doğanın dilidir,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

3 dk izledim ve tipine dayanamayıp kapadım.

kapatırken de tipini s*kiyim dedim :(

ozgunlu tarafından 31/Mar/16 20:13 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

demek ki teknolojik imkan yeterli. demek ki istense dünyada tek bir aç kalmayacak.

Ülkemizde hem teknik hemde İsrail'de olmayan doğal imkanlar mevcut ama durumumuz ortada.

arbeit macht frei
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    Opsiyonel_Bilgiler bunu yazdı

ben şundan %100 eminim ki, hem tarımda hem de hayvancılıkta çok geride kaldık.

Mercimek bile ithal ediyoruz. Onu da geçtim sığır ithal ettik ya, et pahalı diye. Bu kadar dangalak bir politika yapıcı güruhu var ki bizde, bıçağı bıçağa vurup iş hallettiğini sanıyor. Geçen de her kasabın yanına dükkan açarız dedi insanımsı. Küfür etcem, küfrüme yazık.

FAO verileri gerçekten çok güzel ve bir incelemenizi tavsiye ederim. (Sadece vereceğim linki değil genel olarak.)

http://faostat.fao.org/CountryProfiles/Country_Profile/Direct.aspx?lang=en&area=105

Caliber tarafından 31/Mar/16 20:41 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sonsabah27
    sonsabah27's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

daha önce  1-2 belgesel izlemiştim adamlar yapmışlar tebrikler..

israil hükümetinin yaptırımlarını begenenlere ise katıksız o.ç diyorum.

belgeseli izlemedim izlemeyeceğim de... 

bu programı yapan adam daha önce de bizim seralara gidip israil tohumu kullanıyoruz israil arısı sineği kullanıyoruz diye ülkemizi 

kendince eleştirip kötülüyordu....

çölün ortasında üretilen ne varsa yurtdışına satıyorlar kendileri bile kullanmıyor...

neyse o.ç. israil

Toplam Hit: 5652 Toplam Mesaj: 32
israil