folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Tahribatta Hiç Tarihçi Var Mı?

Tahribatta Hiç Tarihçi Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shivo
    shivo's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı
    shivo bunu yazdı

Şehzade Mustafanın ölüm bilgisi içine girince doğru 1553. Ama ana ekranda gözüken 1533 orada çok ufak bir hata yapılmış.

İşte aradığım böyle düzeltmeler:) bunu şimdi düzelttim ama henüz siteye yansıtmadım. Teşekkür

şehzade mustafanın doğumu da hatalı olmuş aynı şekilde üstadım :) 1515/1513

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    zgmanco bunu yazdı

Anladım Şeyh. 15 20 güne eve donecem hala köydeyim. O zaman soy ağacını baya bur inceleyip sana dönüş yapacağım.

Şehzade Mustafanın doğum tarini gerçekten ezbere mi biliyorsun? 

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    shivo bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı
    shivo bunu yazdı

Şehzade Mustafanın ölüm bilgisi içine girince doğru 1553. Ama ana ekranda gözüken 1533 orada çok ufak bir hata yapılmış.

İşte aradığım böyle düzeltmeler:) bunu şimdi düzelttim ama henüz siteye yansıtmadım. Teşekkür

Wikipediada 6 Ağustos 1515 diyor. Bazı kaynaklarda +1 -1 yıl oynuyor malesef wikipedianın iki farklı dilinde bile olabiliyor bu fark.

Onun için bir tarihçinin göz atması lazım. Malesef online editing ekleyemedim çünkü o ekranlar oldukça zor. onun için gedcom dosyasından düzenliyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shivo
    shivo's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı
    shivo bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı
    shivo bunu yazdı

Wikipediada 6 Ağustos 1515 diyor. Bazı kaynaklarda +1 -1 yıl oynuyor malesef wikipedianın iki farklı dilinde bile olabiliyor bu fark.

Onun için bir tarihçinin göz atması lazım. Malesef online editing ekleyemedim çünkü o ekranlar oldukça zor. onun için gedcom dosyasından düzenliyorum.

38 yaşında öldü deniyor çoğu kaynakta o yüzden 1515-1553 mantıklı olan. " 38 yaşında şehzade isyan etmezdi "

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zgmanco
    zgmanco's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı
    shivo bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı
    shivo bunu yazdı

İran seferi hazırlıkları için Anadolu’ya gönderilen Rüstem Paşa padişaha Mustafa’nın tahtı ele geçirmek için hazırlandığını haber verince Kanûnî Sultan Süleyman çözümü büyük oğlunu öldürtmede bularak bunun için gerekli fetvayı müftü Ebüssuûd Efendi’den aldı. 18 Ramazan 960’ta (28 Ağustos 1553) Üsküdar’dan hareket eden padişah, 26 Şevval’de (5 Ekim) Konya Ereğlisi yakınındaki Aktepe (ya da Akhöyük) mevkiinde ordugâhını kurdu. Şehzade Mustafa da çok iyi donatılmış 5000 kişilik kuvvetiyle aynı gün oraya gitti. Ertesi günü kendisine bir tertip hazırlandığı yolundaki uyarılara aldırmayıp otağ-ı hümâyunda babasını ziyaret etti. Atından indiğinde çavuşlardan birinin isteğiyle kılıcını ve hançerini teslim ederek içeriye girdiği sırada yedi dilsiz cellât üzerine saldırdı. Kendisini savunmaya çalışan Mustafa sonunda kapıcılardan Mahmud Ağa’nın kemendi altında can verdi (27 Şevval 960 / 6 Ekim 1553 Cuma).

Kaynak : https://islamansiklopedisi.org.tr/mustafa-celebi

Fetva tarihi, sefer tarihi ve olaylar akabinde Rüstem pasanin görevden alınmasının tarihi ile çakistığından 1553 doğru tarihtir Şeyh. Ben asla rakam ezberlemem. Kulliyatlar bunun için var çünkü.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

Diğer konuda demiştim tarihle kafayı yemiş birini tanıyorum :)  bilmediği bir şey olunca da araştırıp bulan biri :) telefon çalındı şu sıralar müsait olunca bilgileri paslayın iletişim için paslarım ben ona

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

@zgmanco hocam çok güzel söyledin ama 7500 kişi girdim, keşke hepsini okadar analiz edicek zmaanım olsa. Daha da belki onbinlerce var.

Bunu community şeklinde girilebilicek hale getirebilsem keşke ama oldukça zor :(

Dünyanın en iyi soylu sitesi olacak ama

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zgmanco
    zgmanco's avatar
    Erkek

Şeyh ben vakit buldukça bakarım, sana geri dönüşler yaparım. Geçmişe yönelik bir çalışma asla yapanı tam manasıyla tatmin edecek şekilde olmaz. Çünkü estikçe daha da fazla bilgiye erişimin olur. Çok şeyi paylaşmak istersin hele hele bu işi hevesle yaparsan. Girdiğin dataları en kral tarihçi yapmaz çünkü senin içindeki heves onda yok. Günümüz tarihcilerinin en büyük problemi de bu zaten, bundan dolayı adam akıllı makale ya da keşif yapan Türk tarihçi neredeyse yok. Hala Zeki velidi, kafesoglu, kutukoglu, uzuncarsili gibi bu işte zirve yapmış adamların ekmeğini yerler. Asla da gocunmazlar. Taşıdıkları unvanları utanmazlar. :) Emin ol şu siteyi yapmak için verdiğin emeği şu an yar doc ya da prof unvanı taşıyan hoca diyeceğin adamlar vermemiştir. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam yorumun çok hoşuma gitti, gerçekten hem sitenin kodlamasını, hem site üzerindeki charting scriptinin sıfırdan yazılması (hazır bir library değil her okun nereden nereye nasıl çekileceğini düz javascriptte kodladım) , hem hızlı çalışan GEDCOM parserı, hem de altındaki GEDCOM aile ağacının manuel ve makale okuyarak tek tek girdiğim için Tarih dalında Nobel ödülünü hakettiğimi düşünüyorum.

Osmanlı hanedanını tüm erişilebilir ayrıntıları ile neredeyse girdiğimi düşünüyorum. Hem hayattaki torunlar hem atalar hepsi full. Fakat dünya düşündüğümden büyükmüş bu gevur soylularının soyu gir gir bitmiyor. Kimseye de emanet edemem çünkü duplicate girince yada yanlış kişiyi yanlış kişiye bağlayınca bir daha düzeltmesi neredeyse imkansız hale geliyor

Bu arada kaynağım sadece wikipedi değil, Yılmaz Öztuna. Devletler ve Hânedanlar. 2. Cilt. Bu eser gerçekten muhteşem. Benden çok daha büyük saykoymuş bu ama tabi teknoloji kullanamadığından çıktısı bi garip olmuş, adeta kendi charting dili ile yazmış aileleri. Benim datam bunu da kapsıyor.

HolyOne tarafından 16/Ara/23 22:39 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zgmanco
    zgmanco's avatar
    Erkek

Aslında community yaparsan çok daha rahat gelişim gösterirsin ama bu tarz girişimler her zaman suistimale açık olur. Kesin birileri bok sik eder, yalan yanlış doldurur vs. 

Hayalindeki işi mükemmele yakın yapabilmek oldukça zor. Hele hele Avrupa hanedanlarina bulasacaksan ki bizden çok daha dogru bilgiye ulaşma imkanın mevcut, özellikle İnternette. Ancak doğu dunyasindan çok daha karmaşık bir yapısı vardır kim kime dum duma hesabı. Bu tarz tarihsel bir çalışmanın gerçekten kullanışlı ve doğru bilgi icerebilmesi için birilerinin gonullu bir şekilde sana vakit ayırması gerekiyor ki bu hem vakit hem sabır isteyen uzun bir is. Sen sadece yazılımsal konulara kafayı yormalisin, başka birisi de sana doğru veri akışını sağlamalı. Tek başına şu aşamaya kadar getirmen bile muazzam bir olay, asla kucumsenmeyecek bir durum. Muhtesem bir emek var. Bizim üniversiteler organize olsa ekip halinde 7500 tane veriyi teyitli şekilde doğru düzgün giremez. Tupte menemen pisirmek gibi cok daha onemli mesguliyetleri var :)Takdiri hak ediyorsun seyh.

Toplam Hit: 2131 Toplam Mesaj: 30
tarih soyağacı