folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Güvenliğine Giriş
linefolder Tartışma: Antivirüssüz Bilgisayar.

Tartışma: Antivirüssüz Bilgisayar.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

En son dün gece bütün diski sıfırlayıp temizlik yaparak yeniden sistem kurdum ve bunu en son 13 ay önce yapmıştım. Bu süre zarfında da bilgisayarımda hiçbir antivirüs kurulu değildi ve sadece bir kez bir flash bellekten bulaşan virüsle (solucan) ilgili sorun yaşadım onu da kendi çabamla silerek hallettim.

Merak ettiğim şu; virüslerle bu kadar içli dışlı yaşayan kişiler, nerden buluyorsunuz bu virüsleri ?

Zira virüsler bir taşınabilir bellekten falan gelmiyorsa internetten bulaşıyor demektir. E şimdi bir insan internette ne yapar?

1-Haber okur, makale okur, bloglara takılır, magazin sitelerine bakar falan. Bu tür sitelerden virüs bulaşacağını düşümüyorum.

2-Adult içerikli siteler derttir genelde. E burda da tube siteler var dünya kadar, adult içerikli forumlar, torrent, bloglar sürüyle. Bunlarda da birazcık olsun seçici olmak kaydıyla virüs sorununun yaşanacağını pek düşünmüyorum işin doğrusu.

3-Bilişim sektörü, tıp, eğitim vs gibi özel alanlarda internette çok zaman harcamak ta var. Virüsler herhalde buralardan da gelmez.

4-Mailler ve sosyal Paylaşım ağları da dikkatli davranılıp her görülen dosyanın üzerine atlanmazsa bence tehlike oluşturmaz. (Özellikle de pop-up türündeki çağırmadan gelen her türlü sayfa / ileti / onay kutusu reddedilirse...)

Diyorum ben.. Çok mu cahilce kaldı yazdıklarım? :)

Özetle; bir çok kişi virüslere karşıdır, ben de antivirüslere karşıyım. Bence gerek yok. Siz ne dersiniz?

H̶u̶z̶u̶r̶ Para islamda. Paradan 1 sıfır daha attım. Dolar artık 35 değil, 3,5 lira desin, bu halkın %60'ı bayram etmezse ben de sokaklarda ben eşeğim diye bağırarak koşturucam.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek

Zaten sanal ortamda uzun süre geçirmiş kişiler neyi indirip neyi indirmeyeceğini bilir.
    Bende antivirüs kullanmıyorum gereksiz görmekteyim, bi usbler için guard programı var o kadar.

Profil fotoğrafndaki begenme sayısını popülerlikle eşdeger kılan bir ülkede yaşıyoruz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

bencede gerek yok..

lakin futbol hastası bi babam var.. laptopu ona verirken korkuyorum..

tabiri caizseyi geçtim tam anlamı ile özellikle derbi zamanı bilgisayarın anasını sikiyor.

java downloaderlara ararsın adobe flash gibi yüklediği keyloggerlarımı.. ekran takip araçlarınımı..

nerde galatasaray-fenerbahçe canlı izle yassa tıklıyor.. ee haliyle antivirüs şart oluyor.

çogu zaman ben burdaki konuları açıp link takip edip açıp veriyorum.

Onun dışında kendi masaüstümde de kullanmıyorum.

http://www.leyladansonra.com/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReeX
    ReeX's avatar
    Erkek

Crackli program kullanmamak 

Programları orjinal sitesinden indirmek ve serial ile aktifleştirmek 

Java yı bilgisayardan kaldırmak 

Girdiğimiz belli siteler dışında farklı sitelere girmemek 

Bunlar hep + dır

Gimme Some Tits
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RotKerim
    RotKerim's avatar
    Erkek

zaten o gelmez diye yazdıgın yerlerden geliyor, eger sen gelebileceğini tahmin ediyorsan zaten adam oraya koymaz gibi geliyor.genelde bir program kurarken setupda cıkan varsayılan olarak yukle secili olan gereksiz programlara dikkat edilmesi kanaatindeyim. genelde 'kız bilgisayarı' diye tabir ettiğimiz bilgisayarlarda o programlar sıklıkla gorulur ve 'bu bilgisayar niye yavaaaş' gibi tepkiler duyarız.

bende 2 yıldır downloadda arşivle içli dıslıyım oncesinde sıradan bir kullanıcıydım. ve sadece bir kez virüs vakasıyla karsılastım, o da keylogger bulmaya calısırken ben keylogger yedim. onu da sorunsuz hallettim zaten. biraz dikkat.

Fuck Mobb Deep Fuck Biggie Fuck Bad Boy as a staff record label and as a mother fuckin crew. En büyük hayalimi sordu geçenlerde birisi Midtown metrosundan inip Broadwayde bir kaç tur attıktan sonra Union Square Park karşındaki Starbucksda bir kahve içmek.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Hiçbir zaman antivirüs kullanmadım, hiçbir sorun da yaşamadım çünkü sistemim güncel, tarayıcımın nasıl çalıştığını biliyorum, bok püsür sitelerine girmiyorum ve indirdiğim her şeyin ne olduğunu biliyorum, rahat etmezsem crackleri falan netten taratabiliyorum çalıştırmadan önce, no problem.

Sistemin tüm kontrolü elimde, devamlı bakıyorum ne olup bitiyor nerden ne girip ne çıkıyor diye. Herhangi bir huzursuzluk sezersem zaten direkt format atıyorum, C sürücüsünde işletim sistemi ve kurulu programlardan başka hiçbirşey yok, o yüzden format atmak en fazla birkaç saat kaybettiriyor bana.

Tabi bu söylediklerim sadece Windows için..

Ehl-i Byte
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

ayda bir 2 ayda bir format atarım yedekleme ihtiyacı hissettiğim bir dosyam yok format atarken düşünmüyorum fazla kafa rahat 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Helyum
    Helyum's avatar
    Erkek

eğer zaten nereye girecegini biliyorsan sıkıntın yok fakat;

kullandığın ağı paylaşıyorsan 

orjin ürünler yerine cracklı yazılımlar kullanıyorsan 

tabiki bir avs gerekir.

http://www.youtube.com/watch?v=n-O0mSUNVlU
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek

Peki hangisini öneriyorsunuz? Sistemi fazla yormayacak?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    feykbey
    feykbey's avatar
    Erkek

Microsoft Security Essentials yükle hem stabil hem ücretsiz. sistemi yormaz. hemde usblerden ve diğer tehlikelerden korur. mevzuya cok takılıp kafanızı yormayın.

http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows/products/security-essentials

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Elektrik prizine takılı bir PC'ye antivirüs kurmamak, bir rusla kondomsuz ilişkiye girmekten daha aptalca bir cesaret...

Virüslerin girmeyeceği tek bilgisayar, fişe takılı olmayan bilgisayar...

Günümüzde google üzerinde 2 satır yazı arayan her kullanıcının kullandığı pc potansiyel virüs konağıdır.

Arkadaşlarından okul için olsun, ödev için olsun bir flash bile alan her kullanıcının kullandığı pc potansiyel virüs konağıdır.

Onun haricinde ben neyin ne olduğu biliyorum demekle bu iş olmaz, yanlış yaparsınız...

Günümüzde flash yüklü her bilgisayar ile girdiğiniz siteden virüs bulaşma ihtimali var. Java yüklü her bilgisayarın tarayıcı ile girdiği her siteden virüs bulaşma ihtimali var...

Ben güvenilir siteye giriyorum demek accayip cahilce bir cümle.

Bundan 5 sene önce www.asus.com'un anasayfasına yüklü iframe'i asusun temizlemesi 4 gün almış, o süre zarfında zero day exploit yüzünden driver indirmek için www.asus.com a giren ve botnet zombiesi olan pc sayısı yüzbinlerle ifade edilmişti.

Heryerde iframe virüsleri kol geziyor, hatta pcde yüklü olan winscp'nin filezillanın username passwordlerini çalan envayi çeşit virüs var.

Girdiğiniz sitenin ftpsine sahip bir kullancının pcsine bulaşan virüs yüzünden o güvenilir dediğiniz site iframe virüsü yemiş olabilir, bu yüzden sizin "güvenli, virüs girmez" dediğiniz pcniz belkide aylardır zombi olmuş olabilir...

Çok basit bir olay söyleyim.

bu gün ben virüs yiyip, tahribatın ftpsinin kaptırsam, virüs tahribatın index.asp sine zero day bi iframe koysa, ruhunuz duymayacak :)

Cahillik yapmayın, güvenlik en zayıf halka kadardır.

renegadealien tarafından 13/Eki/12 17:52 tarihinde düzenlenmiştir

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
Toplam Hit: 12000 Toplam Mesaj: 50