Taşınma : İphone -> X

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

iOs benim için tarif edilemez bir sistem İDİ ! Tasarımını seviyordum fakat iOs 7 ile birlikte (minimalist kısımlar güzel olsa da) Steve Jobs'un Apple'ı çizgisini çoktan aştığını kanıtladı.

iPad Mini ve iPad 5C (hemde ucuz olacaktı) bunun en büyük kanıtıyken, iOs 7 faciası geldi (güzel olabilir ama benim için facia).

---

Üzerine iPhone 4 için "bence" kasıtlı olarak yavaşlatmışlar. iPad 2'de sıkıntı yok, 4S'te sıkıntı yok ama 4'te resmen 1 sene kullan, sonrasında desteği kesicez ; sende yavaşlıktan şikayet edip yenisini alırsın mantığı ile yaklaşmışlar.

Neyse ; henüz değil ve kesin olmamakla birlikte, Mart-Nisan gibi durumum el verirse kampaylı şekilde yeni telefona gireceğim tek kişi.

En büyük rakibi Galaxy 4 olabilri (ki inş 5 çıkarda ucuzlar). Ya da Sony Xperia Z (en çok istediğim) olabilir.

---

Fakat sıkıntılar şunlar ;

Galaxy :
    - S3'lerde kabı çok fazla soyuluyor. iPhone 4S 'te de soyuluyor diyorlardı, 5'te de var diyorlardı fakat etrafımda iki telefonu da kullanan fazlasıyla insan var. S3'lerin büyük kısmında problem var. Çizikler, vuruklar çok büyük sıkıntı. S4'te de böyle birşey yaşanması büyük tatsızlık olur.

Xperia Z :
    - Andorid dünyasına sonra geleceğim de ; arkadaşlar Sony'ler için güncelleme sık gelmiyor demişti. Nedir ne değildir durum bilmiyorum.

Android :
    - iOs 'un mükemmel kolay işletim sisteminden sonra Android benim için sinir edici bir hale dönüşüyor. Sanıyorum linux dağıtımlarında 20'ye yakın farklı dağıtım kullandım ve her masaüstünü kullandım. Windows sürümleri, MacOs cabası. Yani işletim sistemlerine ve masaüstüne alışmak sıkıntı değil. Ama Google playstore beni öldürüyor, Android beni öldürüyor.

Windows Phone:
    - Düzenli olarak AppStore'a girerim ve yeni uygulamaları falan dener, beğenmezsem silerim. Fakat windows phone için uygulama inanılmaz derecede az geliyor iOs'tan sonra. Hiçbirşey yok desem yeri (eyvallah var da, bir çok büyük uygulamanın çıkmadığına şahit oldum). Windows Phone bana göre linux (pc'de) olacaktır.

Bunların dışında LG'nin şu işaret parmaklıları falan var ama Apple dışında alacaksam , Sony ve Samsung dışında markaya da güvenemiyorum. 

Bir kaç ayı var iOs'un zırt pırt güncelleme çıkartıyorlar da , dediğim gibi düzelttiler düzelttiler. Dokunmatikte büyük sıkıntılar var, yavaşlıklar mevcut. Kullanırken çoğu kez beynime kan sıçrıyor. Söyleniyorum Tim Cook'a...

Fakat iOs ekibi değişti , sabret diye diye bekliyorum...

Neyse ; bu konuda fikri, yorumu, bilgisi olan arkadaşlar var mı ? iOs'un güzel uygulama marketi ve kullanım rahatlığı benim için çoook önemli. Başka hiçbir telefonda bulabileceğimi sanmıyorum.

Ciddi ciddi düşündüğüm birşey ise ; telefonda Nokia 1100 gibi (kullanmıştım ve acayip memnundum) telefon alıp, bir tane de iPad Mini alarak işlemleri halletmek. Ama taşıma sıkıntısı var. Olmasa süper olacak...

edit :

normalde Blackberry'nin yeni versiyonunu beğenmiştim (modeli hatırlayamayacağım ama klavyesiz olan) fakat şimdilik akıbeti ne olur bilmediğimden bekliyorum. Adamlar android marketi bile kullanabileceğin birşey yapmışlar.

Normalde iOs sonrası BB işletim sistemini düşünürdüm. Satış matış derken bekleyeceğiz bakalım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

ios 7.0.3 çıktı, erişim menüsü üzerinden hareketleri azalt dersen geçiş efektlerini falan kapatıyormuş. Forumlarda ihpone 4 için çok büyük hızlanma oldu böyle diyenler var hep :)

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Abi her gün olmasa da haftanın 3-4 günü en az yarım saat Apple'ın topluluğunda takılıyorum , neler denedim anlatamam. Yok mikrofon yok iTunes bağla çıkar, eşle ...

Yok abi ; çakal herifler bilinçli şekilde yavaşlatmış ya da iPhone 4'ü umursamadan yüklenmişler. Her iki durumda da, eğer sen iPhone 4'e destek veriyorsan, düşüneceksin kardeşim.

Arama geliyor, açmaya çalışıyorum ; çubuğu defalarca kaydırıyorum yok işlemiyor. Bir tanıdıkta, aramayı açarken bile şifre istiyor. Ayarlardan uygulamada şifre isteme ayarlarıyla falan oynadım yok.

Sonra tekrar yükledim iOs 'u düzeldi. Saçma sapan şeyler var. Zırt pırt güncelleme çıkıyor. Normalde 2 hafta beklenir, güncelleme gelir ve sonra 2-3 hafta sonra güncelleme gelir ve bütün sıkıntılar biterdi. Şimdi her hafta güncelleyeceğiz neredeyse.

Sorunlar bitse yok, topluluklarda sorunlardan bahsediliyor yine. Sürekli güncelleme mi çıkartacaklar ? Bu ne acele böyle ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı

Abi her gün olmasa da haftanın 3-4 günü en az yarım saat Apple'ın topluluğunda takılıyorum , neler denedim anlatamam. Yok mikrofon yok iTunes bağla çıkar, eşle ...

Yok abi ; çakal herifler bilinçli şekilde yavaşlatmış ya da iPhone 4'ü umursamadan yüklenmişler. Her iki durumda da, eğer sen iPhone 4'e destek veriyorsan, düşüneceksin kardeşim.

Arama geliyor, açmaya çalışıyorum ; çubuğu defalarca kaydırıyorum yok işlemiyor. Bir tanıdıkta, aramayı açarken bile şifre istiyor. Ayarlardan uygulamada şifre isteme ayarlarıyla falan oynadım yok.

Sonra tekrar yükledim iOs 'u düzeldi. Saçma sapan şeyler var. Zırt pırt güncelleme çıkıyor. Normalde 2 hafta beklenir, güncelleme gelir ve sonra 2-3 hafta sonra güncelleme gelir ve bütün sıkıntılar biterdi. Şimdi her hafta güncelleyeceğiz neredeyse.

Sorunlar bitse yok, topluluklarda sorunlardan bahsediliyor yine. Sürekli güncelleme mi çıkartacaklar ? Bu ne acele böyle ?

Hocam valla ben jailbreak olmadan apple ın hiçbir ürününü kullanmaya yanaşmayan birisi olduğumdan güncellemelerle kafamı çok sıkmıyorum. Hala iphone 4s im 6.1.2 jailbreak şeklinde duruyo, üstüne ios 7 teması çaktım daha performanslı ama görüntü aynı :D

Neyse senin problemine gelirsek doğru diyorsun sıkıntı oluyor 4 lerde ama androidde de aynı problem var. 2 yıl boyunca android telefon kullandım eğer google ın nexus telefonlarını almıyorsan destek olarak apple dan daha beter üreticiler. Güncellemeler üreticinin kendi insiyatifinde olduğu için sene başında nexus a gelen andrıoid sürümü hala hiçbir üreticinin telefonunda yok :D

Onda da bir süre sonra üretici android güncelleme desteğini kestiği için bu sefer custom rom olayına bulaşıyorsun. Her ne kadar en sevdiğim şey custom rom olayı olsa da stabilite problemleri ve uyumsuzluklar falan birsürü şey var.

google play market ben androidi bıraktığım zamanlarda boka sarmaya başlamıştı şimdi arada bakınıyorum da birsürü çöp uygulama dolu, appstore un o içerik kalitesine ulaşamadı play market bir türlü. Uygulama sayısı appstore a yaklaşşın diye güvenliği gevşettikleri için bok püsür birsürü uygulama dolu.

Onun dışında kurcalama, geliştirme, customize esnekliği açısından android yapısı gereği ios tan çok daha üstündür.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    break
    break's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı

Hoca temiz restore kurdun mu diyecegim ama eminim kurmussundur. Bende de I4 var. Hic takilmadan 10 numara calisiyor. Daha hicbir anormallik gormedim simdiye kadar.

Agronomist + Yaprak Tütün Uzmanı
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Geliştirme, kurcalama vs.. gerekmiyor bana. Uygulama bolluğu ve kalitesi ; işletim sistemi kolaylığı ve stabilitesi önemli.

Sanırım iOs sonrası güzel tercih için BlackBerry olabilir idi fakat onu da sattılar. Sorun cihaz değil, işletim sistemi zaten.

Çok problemmiş. Hakikatte problem. iOs 7 için jailbreak çıkmasını bekliyorum bende. Bir umut düzeltir diye.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı

Geliştirme, kurcalama vs.. gerekmiyor bana. Uygulama bolluğu ve kalitesi ; işletim sistemi kolaylığı ve stabilitesi önemli.

Sanırım iOs sonrası güzel tercih için BlackBerry olabilir idi fakat onu da sattılar. Sorun cihaz değil, işletim sistemi zaten.

Çok problemmiş. Hakikatte problem. iOs 7 için jailbreak çıkmasını bekliyorum bende. Bir umut düzeltir diye.

shsh kaydı aldıysan 6.1.2 ye dönsene hocam. Yoksa almadan yeni bir ios sürümüne geçe hatası yaptım deme :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alfa13
    alfa13's avatar
    Erkek

benim tel samsung galaxy s (2010 model) yeni tel alacaktım muhtemelen S3 ancak bir deneme yaptım ve

cyanogenmod cm-10.1.3 yükledim (android 4.2.2 !)

hız ve uygulamalar s3 ile aynı hızda çalışıyor 

ben dahil kullanan diğer arkadaşlar inanamadı 

tüm sorun işletim sisteminde yeni model telefon satmak için 1-2 yıl sonra kasma yapması için ibneler elinden geleni yapıyor

alternatif işletim sistemi makinayı uçurdu 

aşağıdaki video benin tel ve 10.1 e ait inanın 10.1.3 çok daha hızlı

http://www.youtube.com/watch?v=zc3RI3i3kKU

yeni tel almaktan vaz geçtim

Elevator
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek

windows phone da uygulama az fakat özdür hocam. 2014 ile birlikte windows 8 den sonra windows phone 8 de 8.1 güncellemesi alıp yoluna tek çatıdan (apple gibi) devam edecek.

bana olmazsa olmaz dediğin uygulamaların listesini yazar mısın? bakıcam windows phone da var mı diye. çünkü kendi ihtiyaçlarımı çok güzel karşılıyor seninkileri merak ettim.

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Oha zumsuk!? :D

iPhone 5 al hacı, 4 çok eskidi artık kaç yıllık alet, adamların yapabileceği çok birşey yok, ios 7 iphone 4 e çıkmasaydı daha doğru olurdu.

İlla değişiklik istiyosan galaxymiş xperiaymış hikaye, en iyi androidli telefon Google Nexus, yakında Nexus 5 çıkacak git onu al kurcala, zaten kısa bir süre içinde hevesin geçer, satıp yeni iPhone a geçersin.

Ehl-i Byte
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

ne yapıyonuz olum siz bu telefonlarda ?

600tl ve üzeri telefonlarda bi fark yok bana göre hepsinde de kolay bi şekilde web,mail,sms,arama,twitter,facebook,instagram vs kullanılabilyor. benim şu andaki telefonun yerine 1500 tllik bi telefon almamın tek amacı olabilir o da "şekil" yapmak :)

Toplam Hit: 1714 Toplam Mesaj: 19