folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Tekmeyi Nasıl Geliştiriyorsunuz?

Tekmeyi Nasıl Geliştiriyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Kickboksa,muay thai ye falan giden arkadaşlar varsa sölesinler onlara nasıl tekme çalıştırdıklarını anlatabilirler mi ?

Hani sıradan bir kickbokscu kendi boyunun 10 cm kadar üstüne kaldırabiliyormuş ayağını.Hatta axe kick atanlar 20 cm kadarda uzatabiliyorlarmış kendi boyundan yukarı.

Böyle yüksek ve sert tekme vurmak için nasıl antrenman yapılır?

Axe Kick

sf

s

High Kick

s

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Çocukken 4 yıl taekwon-do , 2 yıl ara verip sonra da 3 yıl karate yapmış biri olarak,

önce teknik diyorum. Bu işi bilen birisinden öğrenmek gerek.

Bacak açma egzersizlerini yapacaksın mutlaka.

Futbol oynamayacaksın, bacaklarla ağırlık kaldırmayacaksın.

Kasların uzun kas olmalı, toplu kısa kaslar iş görmez bu sporlarda. Futbol oynarsan kas bağlarsın.

Önce bel seviyesinde tekniği düzgün oturtarak uzun süre çalış,

sonra çene seviyesine.

Kontrol bu işte çok önemlidir, öncelikle 3-4 ay kadar boş çalışman gerekir.

Daha sonra kum torbasına falan geçersin.

Doğrudan kum torbası dövenlerin en büyük problemi, ıskalayan tekmelerde yere serilmeleri olmuştur.

Kum torbası dövmeye başlayınca zaten bacaklar güçlenmeye başlar.

Bu esnada yüzme , kaya tırmanışı gibi sporlar + etkilidir.

1-2 yıl böyle takılırsanız, bir tekmede sıradan bir adamın içinde iç kanamaya yol açabilirsiniz, tecrübeyle sabittir.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S0KR4T3S
    S0KR4T3S's avatar
    Erkek

8-13 yaş arası bende tekwando yapmıştım ve hala bacaklar 0 a yakın bacak açtıktan sonra tekme antremanlarıyla vuruş kaslarını geliştirirsin ve ondan sonra yağ gibi atarsın ama sabır ister belli bi yaştan sonra bacak açmak.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Sabit olarak hergün antreman yapıp bacaklarını germelisin toplamda 5 ayın sonucunda bacağını 40 derece açabiliyorsan ve havaya kaldırabiliyorsan 5 ayın sonunda 50 hatta 55 dereceye bile çıkarabilirsin.

Tekme = Bacak esnekliği

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bugün heveslenip denedim amk :D

Bacaklarımı 0 açabilirdim eskiden, sanıyorum 6 yıl oldu sporu bırakalı. Şu an ön tekmede boyumu 3-5cm geçiyor. Ciddi kayıp var.

Eski halime dönmem 5-6 ay bu yaşta..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    kaanstain bunu yazdı

Bugün heveslenip denedim amk :D

Bacaklarımı 0 açabilirdim eskiden, sanıyorum 6 yıl oldu sporu bırakalı. Şu an ön tekmede boyumu 3-5cm geçiyor. Ciddi kayıp var.

Eski halime dönmem 5-6 ay bu yaşta..

Normalde kaç cm geçiriyordun hacı?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Vücudu çok iyi ısındırdıktan sonra, uzun süre esneme ve deneyimli biri tarafından ayak açma antremanları ile bir süre sonra ayakların rahat açılır.

Tekme atmak güzeldir. :D

Güçlü tekme atmanın temeli teknikten geçer. Tekniğin ne kadar düzgünse gücünü okadar düzgün aktarabilirsin.

Branxian tarafından 20/Ağu/14 22:21 tarihinde düzenlenmiştir

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Yakınında taekwondo salonu bulabilirsen rica edip idmanlarına katıl. 6 ay kadar devam edersen az çok işi kapar gerisini kendi başına kör topal devam ettirebilirsin. Hiçbir zaman istikrarlı bir TKD elemanı gibi olmaz tabi orası ayrı. Yazanlar olmuş zaten ama ben de pekiştirme mahiyetinde yazayım: Bacaklarla ağırlık çalışmamak gerekiyor. Body de yapıyordun bildiğim kadarıyla. Kuvvet ve teknik işi kalıba bakmıyor. Örneği : Servet Tazegül. İzlemeni tavsiye ederim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

Öncelikle destek ayağını kırma + belini geriye değil ileri doğru tutmaya çalışmalısın aksi halde ne yüksek ne etkili ne dengeli ne de estetik bir tekme atmış olursun bunların toplamı tekniği düzgün öğrenmek ve çok kez tatbikten geçer vermiş oldun resimde ki sporcularda bir gram teknik görünmüyor örneğin hig kick dediğin 3 resim kıyasla bakalım yop chagi ile yop%20chagi

şekilde görüldüğü gibi destek ayakta kırılma yok düz sağ el bacak üstüne doğru  kafa yukarı ama sol el vasat oda sağ el yönünde karnı hizasında olmalı idi yani kitap gibi netice itibari ile 10 üzerinden 9 bunu  üç nolu resim high kick dediğinle kıyaslaya bilirsin diğerleri içinde kural aynı dizi bükmemek bel baş yukarı ok.

2 resim dobok undan taekocu oldu anlaşılıyor lakin bir neryo chagi bukadar yapmacık olur :)) eller yine yanlış taktın ellere diyebilirsin lakin denge ve beli ileri doğru tutmanın püf noktalarından biri , ve yine destek diz bükülmüş bariz bu resim için son olarak neryo topukla değil pençe le vurulur bana öyle geliyorki topukla vuracaktı blok alan gayet başarılı sağ ayağı ile çok güzel avlar neryoyu attığına atacağına pişman eder çünki elleri hatalı konumda oldu için blok almakta gecikecek buda düzgün neryo chagi ye örnek olsun 

1 resim bodoslama klasik kick boxneryo%20chagi

taekwondo tarafından 21/Ağu/14 00:43 tarihinde düzenlenmiştir

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

evde denemeyin

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatalaser
    Fatalaser's avatar
    Erkek

"I fear not the man who has practiced 10,000 kicks once, but I fear the man who has practiced one kick 10,000 times"

-Bruce Lee

Toplam Hit: 2143 Toplam Mesaj: 12