folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Transistör İle Flip Flop Yapımı [?]

Transistör İle Flip Flop Yapımı [?]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

a

Arkadaşlar 2 sorum olacak

1) bunun çalışma mantığı nedir staj defterimde açıklık var bunları yapıp yazmak istiyorum ama püf noktası nedir nasıl çalışır bilen arkadaşlar yardımcı olursa bir kaç cümle yazarım.

2) Proteus ISIS'de simülasyonda yaptım çalıştı fakat 5uF cap kullanınca 10 saniye sonra yanıp sönmeye başlıyor 10uF kullanınca 20 saniye sonra yanıp sönmeye başlıyor.

10uF kapasitörün dolma süreci 10 saniye olur mu? yoksa simülasyonda mı sorun vardır?

Şurdan baktım : http://www.kendinyapsitesi.com/kendin-yap/flip_flop_devre_yapimi-2013.html

İmza...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo

Hocam kusura bakma da merak ettim. Ben de elektronik öğrenmek istiyorum ancak devre kurmak maliyetli oluyor. Bu program benim işime yarar mı devreyi sanal kurabiliyor muyim?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek
    tustanbakanadam bunu yazdı

Hocam kusura bakma da merak ettim. Ben de elektronik öğrenmek istiyorum ancak devre kurmak maliyetli oluyor. Bu program benim işime yarar mı devreyi sanal kurabiliyor muyim?

hocam gayet güzel program PIC bile kodluyorsun kodu HEX yapıp atıyorsun bu programa normal gerçek devre gibi sana gösteriyor.

LCD paneller var istediğini yazdırıyorsun sıcaklık ölçer mi istersin ne istersin bulabilirsin.

İmza...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo
    pSkpt bunu yazdı
    tustanbakanadam bunu yazdı

hocam gayet güzel program PIC bile kodluyorsun kodu HEX yapıp atıyorsun bu programa normal gerçek devre gibi sana gösteriyor.

LCD paneller var istediğini yazdırıyorsun sıcaklık ölçer mi istersin ne istersin bulabilirsin.

Çok teşekkür ederim

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hardening_Temp
    Hardening_Temp's avatar
    Erkek

Hiçbir yanlışlık yok

Time constant hesaplaması

T= R . C olarak uygulandığında

200k ohmluk bir resistor kullandığın için

T=200k(ohm) . 5uf=10 (second) bir değere sahip oluyor

diğeride

T=200k(ohm). 10 uf= 20(second) bir değere sahip oluyor.

10uf bir kapasitörde 100k ohmluk bir resistor kullanırsan 10 saniyeye düşürebilirsin.Fakat bu noktada ise ohm kanunu uygulanarak şema tekrar tasarlanmalıdır ki devreyi yakmayasın

Hardening_Temp tarafından 01/Eyl/14 20:24 tarihinde düzenlenmiştir

Söyleyeceklerimin kifayesi yok...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek
    Hardening_Temp bunu yazdı

Hiçbir yanlışlık yok

Time constant hesaplaması

T= R . C olarak uygulandığında

200k ohmluk bir resistor kullandığın için

T=200k(ohm) . 5uf=10 (second) bir değere sahip oluyor

diğeride

T=200k(ohm). 10 uf= 20(second) bir değere sahip oluyor.

Teşekkürler hocam hiç dikkat etmedim oraya ya biraz aceleye geliyor. :)

İmza...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

kondansatörün boşalmasıyla alakalı durum filip flop. dirence göre kaç saniye olacağı kondansötör değeri.

yani enerjiyi alıp kondansatör transistörün beyzine 10 saniye verince led 10 sn yanıyor. sonra 10 sn söner. enerji diğer kondansatörden diğer transistöre verip bitince aynı şekilde bu döngü devm eder.

basit devrede, bana proteus keyli orjinal download dosyası lazım

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jawsap67
    jawsap67's avatar
    Erkek
    kaygusuz bunu yazdı

kondansatörün boşalmasıyla alakalı durum filip flop. dirence göre kaç saniye olacağı kondansötör değeri.

yani enerjiyi alıp kondansatör transistörün beyzine 10 saniye verince led 10 sn yanıyor. sonra 10 sn söner. enerji diğer kondansatörden diğer transistöre verip bitince aynı şekilde bu döngü devm eder.

zamundada vardı yanlış hatırlamıyorsam.Şimdi uyuyacağım zamanım yok yarın akşam bi akslik olmazsa uplarım sana bir yere

Düzen hayatından memnun, düzülen ne zaman değişecek
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo
    jawsap67 bunu yazdı
    kaygusuz bunu yazdı

zamundada vardı yanlış hatırlamıyorsam.Şimdi uyuyacağım zamanım yok yarın akşam bi akslik olmazsa uplarım sana bir yere

Bana da atar misin?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

soruya tam açıklık getirilmemiş sanırım, dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım

1- hangi ledin ilk başta yanıp yanmayacağı bilinmez, bu malzemelerin toleransına bağlıdır. mesela dirençler alınırken sondaki renk (altın gümüş v.s.) +- %5-10 tolerans gösteriyor. Bu sebepten dolayı ikinsinden biri öncelikli olur. İlk başta aynı anda olmamasının sebebi tolerans farklılığıdır. Isis gibi simulatör programlarında ideal direnç kullanıldığı için göz ardı edilmiştir muhtemelen. 

Neyse, şimdi bu devrede transistörler anahtarlama elemanı olarak kullanılmıştır (ayrıca akım yükselteci olarak da kullanılabilir), Ortada her hangi bir gerilim söz konusu değilken, kondansatörlerin uçları kısa devredir, ve kısa devre demek idealde sıfır dirençtir yani sonsuz akım demektir. Yani ilk anda gerilim verildiğinde üstünden sonsuz akım geçer. Transistör anahtarlama elemanı olarak kullanıldığı için Beyz'e gerilim geldiğinde Kollektör ve Emiter arası kısa devre olur (bir nevi switch olarak düşünebilirsin) bu sayede ledinin negatif tarafı şase ile buluşur ve led yanar.

Farzedelim ki ilk anda D1 ledin yansın, bunun anlamı şudur, gerilim ilk verildiğinde C3 kondansatörü kısa devredir (yukarda anlattım) ve dolmaya başlar, transistörlerin iletime geçmesi için (yukarıda açıkladım) belirli bir eşik gerilimi vardır, silisyum yapılılarda 0.7 volttur (genelde silisyumlu transistörler kullanılır), C3 kondansatörü bu değeri  Q1 transistörünün beyz ine verdiğinde Q1 transistörü iletime geçer ve collector-emiter arasını kapatarak (kısa devre) D1 ledinin yanması sağlanır. Bu arada C3 kondansatörü boşalmaktadır, ve aynı zamanda C1 kondansatörü şarj olmaktadır. C3 kondansatörü boşaldığında (0.7 voltun altına düştüğünde) Q1 transistörü kesime gider ve D1 ledi söner. C1 kondansatörü eşik gerilimine ulaştığında Q2 transistörünü iletime sokar ve D2 ledi yanar. Aynı şekilde C1 kondansatörü de deşarj olur ve eşik gerilmi altına düştüğünde Q2 kesime gider. Sonra tekrar Q1 iletime gider.. Bu şekilde döngülü biçimde devam eder.

2- kondandastörlerin kapasiteleri arttıkça daha uzun sürede şarj ve deşarj olurlar. Haliyle kapasiteleri arttırınca ledler daha uzun süreli yanar ve söner. Daha hızlı yanıp sönmesi için kapasiteyi azaltmak, yavaş yanıp sönmeleri için kapasiteleri arttırmak gerekiyor.

Ayrıca isis deki simulatöre çok güvenme, ideal malzeme üzerinden hareket ediyor. Gerçek devrede yaptığında şaşabilir bu süreçler. Çünkü bir kaç etken daha giriyor. 

Ne kadar süre ledlerin yanacağını hesaplamak için zaman sabiti hesaplaması yapman gerekiyor. Üstte bir arkadaş formülü vermiş zaten..

kolay gelsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 5665 Toplam Mesaj: 15