folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türk Sağlık Sisteminin İçler Acısı Hali

Türk Sağlık Sisteminin İçler Acısı Hali

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bukalemun
    bukalemun's avatar
    Erkek

Tatilde boş vaktim olduğu içiin bu konuyla ilgili bir şeyler yazayım dedim.

1- Öncelikle performans sisteminden bahsedelim.Burda doktor ne kadar fazla hasta bakarsa o kadar çok puan kazanıp, maaşında o ölçüde bir artış kazanıyor. Bu da fizik muayene yapmadan 1 dakikada hasta muayenesini, gereksiz tetkikleri ve kalitesiz bir muayeneyi beraberinde getiriyor. Ama hastalar bu durumdan çok şikayetçi değil hizmetin niteliğine değil sadece muayene olup olamadığına bakıyorlar genellikle.

2- Para tuzağı özel hastaneler. Özel hastaneye başvurduğunuzda gereksiz tetkik yapılacağı neredeyse garanti gibi. Hatta endikasyonu olmamasına rağmen cerrahi önerip insanları hem korkutuyorlar hem de haksız ekstra maddi kazanç elde ediliyor.

3-Kalitesiz sağlık malzemeleri. En ucuz malzemeler alındığı için insanın hem canı daha fazla acıyor invaziv girişimlerde hem de aletler çok çabuk kullanılmaz hale geliyor. Özellikle ameliyatlarda bu çok büyük bir sorun.

4-Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet. Bunun açıklamasına bile gerek yok bi acil servise gidip 2 saat durun yaşanan curcunayı görürsünüz.

5- İlaç firmaları. Doktorları promosyonlarla ağına düşürüp vatandaşların cebinden para çalıyorlar.

6- Niteliksiz sağlık eğitimi. her yere açtıkları üniversitelerle neredeyse doğru düzgün hasta görmeden mezun olan doktorlar var.

7- Malpractice cezası. Hatalı tedaviden dolayı doktorlara çok orantısız ceza verildiğinden kimse riskli ameliyatları yapmak, hatta artık cerrah olmak istemiyor.

8- Sağlıktaki taşeron çalışanlar. Hiç bir güvenceleri olmadan çalıştırıyorlar.

9- Özel muayenesi olan Türkiye'nin en değerli hocaları hastanede çalışamıyorlar, asistan hekim yetiştiremiyorlar.

Aklıma gelenler kabaca bunlar. Ama gelecek vadede sağlık sisteminin iyiye gitmekten ziyade daha da kötüleşeceğini söylemek gerekir.

There is no life without struggle
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek

valla hocam ilaç firmaları demişinde promosyonlarla falan dr. düşürmüyo onlar baya hatırı sayılır bir para döküolar DR lara. hem sağlık lan bi boka benzemez yani admlrda maşşallah milleti nasıl öperiz derdinde. 

Living Death
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bukalemun
    bukalemun's avatar
    Erkek
    ArmadA bunu yazdı

valla hocam ilaç firmaları demişinde promosyonlarla falan dr. düşürmüyo onlar baya hatırı sayılır bir para döküolar DR lara. hem sağlık lan bi boka benzemez yani admlrda maşşallah milleti nasıl öperiz derdinde. 

Öyle tabi promosyondan kastım 2 kalem bi yastık falan değil. Tatil e göndermeler, lüks restoranlarda alkollü yemekler falan..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tolgaStain
    tolgaStain's avatar
    Erkek

Sigortalı olsan bile , devlet hastanelerinde muayene ücreti alıyorlar bende bunu anlamıyorum bak. devlet hastanesinin özel hastaneden ne ayrıcalığı kaldı ozaman?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ugur0
    ugur0's avatar
    Erkek

ucundanda olsa sağlıkçı sayılırım zamanında hastane laboratuvarlarında staj yapmışlığım var. ve işi layığıyla yaptığıma inanıyorum. lakin şuan bildiğim tek işi yapamıyorum sağlık bakanlığı sağolsun. biyoloji mezunuyum bu arada. iş tanımında laboratuvarlarda calısabileceğim yazıyor ancak en son yayınlanan tıbbi laboratuvar yönetmeliğinde laboratuvarlarda çalışamayacağımı söylüyorlar(sağlık bakanlığı tarafından yayınlandılar). 2yıllık bölümlerdekiler çalışabiliyor tamam normal bu ama bu bölümleri 4yıllığa tamamlamak istediğinizde biyoloji okuyorsunuz, ama gel görki biyoloji mezunu olduğum halde çalışamıyorum. böyle aptalca bir sistem işte 

imza
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

2003 de saymanlıkta 1 yıl sıtaj yaptım boyum kadar senet dosyalarını bilirim hocam

eskiye nazaran sağlık sistemi çok iyi yaş genç olunca eskiyi hatırlama zor oluyor

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

Son zamanlarda sağlık sistemi vatandaş açısından kötüye gidiyor. Özel hastaneler önceden % 90 a kadar fark alabiliyordu simdi % 200 e çıkardılar.  Ücretli muayene olmak istersen önceden muayene 15.5 tl idi simdi 30 tl oldu. Bir cogunu da arkadas yazmis zaten

Naber la?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bukalemun
    bukalemun's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı

2003 de saymanlıkta 1 yıl sıtaj yaptım boyum kadar senet dosyalarını bilirim hocam

eskiye nazaran sağlık sistemi çok iyi yaş genç olunca eskiyi hatırlama zor oluyor

Hocam iyiliğe ne açıdan baktığına göre değişir. Aldığın hizmette şu an pek bi nitelik olmadığı için tam olarak kıyaslamak mümkün olmaz gibi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek

Hocam hangi bölümdesin..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Valla bu sistem düzeltilmezse sağlık sistemimiz eski sovyet ülkelerindekine benzeyecek.Grip oldum diye gitsen adam sana 250 liralık hap yazacak.Özel muayeneme gel vs diyecek.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bukalemun
    bukalemun's avatar
    Erkek
    mrkps bunu yazdı

Hocam hangi bölümdesin..

tıp, intern üm.

Toplam Hit: 5120 Toplam Mesaj: 68