Türkiye De Linux Piyasası Nasıl?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    raistlin
    raistlin's avatar
    Erkek

Kucuk orta olcekli Firmalarin buyuk bir bolumu lisanssiz yazilimlar kullaniyorlar.

Buyuk firmalar ise windowstan vazgecmezler. 

I killed my brother once, I can do it again.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    yolbulucu bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Merhaba

Başlık açık sanırım, şirketler Linux kullanıyor mu? Yoksa her türlü Windows'a parami veriyor lar? Linux desteği veren firmalar var mı?

Bir zamanlar it olarak çalıştığım firmada lisans almak yerine her alete linux kurmuştum, bes on gun open office alismalari sürdü sonra sıkıntı yaşamadık. 

Böyle bir hizmet sunup tanıtımını yapsam piyasa edinebilir miyim sizde? Kurulum başı üç bes bişeyler alıp sonra destek versem falan. 

Simdi baktim da üzerinden 9 sene geçmiş. yaklasık 10 yil once tkart ta calisirken üretim hariç bütün pc leri ubuntu ya cevirmiştik. 10-15 güne bizim satışcıdır depocudur alıştı dedim ama ilk satışcılar patlatmaya basladi notebooklari goturup disarida crackli windows kurdurmuş :) Nedenini sordum en buyuk problem outlook ve word excel gibi app'lerin tam karsılığının olmaması... Word excel ile bizimkiler bir sey gonderiyor karsıtaraf windows patliyor, yada müşteriden gelen excell'in formulleri patlıyor. patlayan cok dert değil virgulden sonraki sayılarda yuvarlamalar yüzünden tutarlar farklilaşmış.. dehşet bir patlama oldu. gerci zarar değil kar etmiştik ama farkinda olmadan ettik :)

Su an excel ods leri açıyor, open office de default olarak xls kaydetmesini söyleyebiliyosun. Open office de gelişmiştir on senede 

Open office, Libra office x office y office i geç, ms office bile ekndi icinde eski version kullanıyorsan sıkıntı. Micro'sudur, image import etmiş olan işlerdir. ben Mac üzerinde office 365 kullanıyorum. Müşteri windows + office 2007 kullanıyormuş word ile bir aciklama ve icinde resim yolladım. adam resim gözükmüyor da demiyor ben aciklamadan sorunu anlamadım diye bana telefonda 2 saat boş boş laf anlattırdı. en sonunda resmin orada gözükmediğini anladım da baska bilgisayarda bakin dedim. 

hee benim uzmanliğim burada zaten ben o tarz işleri 10 numara ayarlayacağım hepsi doğru calisacak diyorsan o zaman farkli :) yoksa xlsx'i açtırmışsın kaydettirmişsin docx okumuş pdf okumuş son kullanıcının umrunda değil o adam okuduğunu her yerde ayni sekilde okuyabilmek isitiyor sadece.

Outlook rahat der içine macro bile yazıp istediğimi yaptiriyorum diye kullanıyorum diyecekler, bir cok kullanıcı arayuzunu bile kişiselleştirmez. emin ol buna. android kullanan bir cok kisi android özgürlüktür der. en fazla google playden shell indirip kurar. arkaplan resmini değiştirir... klavyesini custom kurmuş ise nasanın sistemine sızmış gibi hisseder. Bu yuzden @sandman 'in da dediği gibi server tarafında linux can'dır ama client de pek hoş gelmiyor bana.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Piratebay
    Piratebay's avatar
    Erkek

Bilgisayar danışmanlığı yaptığımız yada ofisine bi kere bile girmiş, bilgisayarlarını görmüş olduğum bütün firmaları Ankara'da bu lisans işlerini takip eden bi firmaya şikayet ediyorum. 

Şikayet etmemin ilk sebebi tabikide kendimize iş çıkarmak, yeni firmalarla tanışmak için. Kendi müşterilerimize zaten elimizden geldiğince lisans aldırıyoruz. İkinci sebebide çalıştığımız firmalarda yarın öbür gün lisanssız kullanımdan doğabilecek olan cezalardan ( öncelikle kendimizi çünkü biliyordun madem neden uyarmadın amk diyolar ) firmayı korumak için yapıyorum.

Linux kullandığım yerler var. Ama kullanma amacım sadece Server 2016 uzak masaüstüne erişim için. Zaten bütün uygulamalar uzak masaüstünde olduğu için alttaki işletim sistemi android bile olabilir. Firma içerisinde de bütü yazıcıları ip yapıyorum istisnasız. Servera tanıtıp bu derttende kurtuluyorum soran olursa bunu.

Japon yolları aşar Alman'ın babaannesi kaşar... https://thepiratebay.org/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    Piratebay bunu yazdı

Bilgisayar danışmanlığı yaptığımız yada ofisine bi kere bile girmiş, bilgisayarlarını görmüş olduğum bütün firmaları Ankara'da bu lisans işlerini takip eden bi firmaya şikayet ediyorum. 

Şikayet etmemin ilk sebebi tabikide kendimize iş çıkarmak, yeni firmalarla tanışmak için. Kendi müşterilerimize zaten elimizden geldiğince lisans aldırıyoruz. İkinci sebebide çalıştığımız firmalarda yarın öbür gün lisanssız kullanımdan doğabilecek olan cezalardan ( öncelikle kendimizi çünkü biliyordun madem neden uyarmadın amk diyolar ) firmayı korumak için yapıyorum.

Linux kullandığım yerler var. Ama kullanma amacım sadece Server 2016 uzak masaüstüne erişim için. Zaten bütün uygulamalar uzak masaüstünde olduğu için alttaki işletim sistemi android bile olabilir. Firma içerisinde de bütü yazıcıları ip yapıyorum istisnasız. Servera tanıtıp bu derttende kurtuluyorum soran olursa bunu.

Kimse de demiyor mu "böyle böyle yapıyorsun ama nickin Piratebay" diye :D

----------

Office'e en yakın alternatif WPS Office, o bile beklentiyi karşılamıyor, Formül-makro derken orjinal office'e dönüyorsunuz. Microsoft programlarının muadili YOK YOK YOK. Aynı kullanım kolaylığını, aynı erişilebilirliği vermiyor. Bunu alışkanlıktan değil diğer programları deneyip de yazıyorum.

Outlook içinde aynısı geçerli. Thunderbird en iyi alternatif ancak karşı taraf size outlooktan toplantı talebi gönderince thunderbird onu alıp sizin ajandanıza toplantı eklemiyor (Uzun süre önce kullandığımda böyleydi, değiştiyse bilemem)

Autocad için en iyi alternatif Draftsight. Autocadden eksiği yok gibi. En azından benim kullandğım kadarı öyle. Yeni sürümmüş eski sürümmüş derdi yok, o güzel.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

hocam para harcamayı pek sevmeyen bir şirkette 5 yıldır çaçlışıyorum.

beni opensource programlar konusunda uzman etmelerine rağmen paralı uygulamalardan aldığımız olumlu sonucu bir türlü diğer uygulamalardan alamadık.

üstüne birde opensource fanı bir şirket otele iş yapmaya başlayınca mail ile open olan ve hemen hemen  bütün open sistlemlerden elimi ayağımı çektiğime ve işinize gelmese işten çıkarın maili atamama geldi konu amk.

hmail freenas gibi sistemleri nekadar kurcaladıysam sorunuma çöüzüm bulamadım. adamlr koskoca sistemi linuxa taşımayı düşünüyorlardı. dedim ben destek vermem.

open olması gereken ama kurumsal açıdan ywrwerli desteği olmayan bir sistem bence. ne olura olsun hiçbir sistem risk alıp open kullanmaz diye düşünüyorum.

şimdi server 2016, office365, outlook 365 kullanıyoruz kafamız rahat. daha önce neyido öyle thunder bird filan, hatırlamaka bile istemiyorumç

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wm-t
    wm-t's avatar
    Erkek

Açık kaynak olayını fazla abartmayın

adam altı üstü bir döküman yazacak.

windows olsa ne olur, linux olsa ne olur.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Piratebay
    Piratebay's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    Piratebay bunu yazdı

Kimse de demiyor mu "böyle böyle yapıyorsun ama nickin Piratebay" diye :D

Windows orjinal olsun şu olsun bu olsun diye laga luga yapıyosun macbook kullanıyosun amk diyolar :D

Japon yolları aşar Alman'ın babaannesi kaşar... https://thepiratebay.org/
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Piratebay bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Windows orjinal olsun şu olsun bu olsun diye laga luga yapıyosun macbook kullanıyosun amk diyolar :D

Bende bir mac book kullanıcısı olarak, Parallel desktop, Paragon NTFS, icloud, aklima adı gelmeyen rar-zip cikarici gibi toolllara verdiğim 50-60'ar doları asla gözümde büyütmüyorum o firmalar da para kazansın ki üretmeye devam etsinler modundayım. (öğrenci versionunu kullanıyorum gecen gun paraleli 62 usd ye indirimden güncelledim, mutluyum)

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

teknik serviste çalışıyorum

imac macbook pro 1 masa üstü pc ve 1 dizüstü pc kullanıyoruz (küçük ofis bizimki merkez farklı)

döküman vs önemli değil , zaten excell i onedrive içinden yani tarayıcıdan kullanıyoruz bu sayede sürekli diğer şubeler veya patronlarda excell e yaptığımız giriş çıkışları anlık olarak görebiliyorlar.

world , excell vs hepsi tarayıcıdan çalıştığı için ve grup olarak kullanılabildiği için bence artık libre office vs gerek yok kıyaslayacaksanız apple ın veya google ın online ofis programlar ile kıyaslayın.

asıl soruna gelecek olursak.

itools , itunes , samsung kies , nokia pc suite , fonedoctor , hisuite ve bilimum aktarım veri kurtarma kurulum yedekleme uygulamaları kullanıyoruz kullanmak zorundayız fakat bunların tamamı windows da sorunsuz çalışırken bir kısmı mac de neredeyse tamamı linux da çalısmıyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WarHead
    WarHead's avatar
    Erkek

Askeriye'deyken pardus kullanıyorduk.  Sonradan Windowsa geçtik Fabrikada Windows kullanıyoruz bayanların hepsi Alışmışlar  işimiz Excell le olduğu  için ..

Emekli
Toplam Hit: 3616 Toplam Mesaj: 22
linux