folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Türkiye Nin Kıbrısın Suyunu Kesmesi

Türkiye Nin Kıbrısın Suyunu Kesmesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Hasmane cümleler kuran arkadaşlar unutmayın ki oradakiler de müslüman ve bizim canımız ciğerimiz. Bize muhtaçlar havasına girmeyelim , sadece kardeşlerimizin yardımımıza ihtiyaçları var o kadar...

Gelecek nesillerde tekrar global güç olabilmek için o toprakları daha güçlü şekilde sahiplenmeli ve değerlendirmeliyiz , tabi sadece toprağı değil üstündekileri de...

Bazı sıkıntılar var yok değil ama umarım uygun adımlar atılarak düzeltilirler..

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ahmet & Elif.
    leadertay
    leadertay's avatar
    Erkek

81 düzce 82 kıbrıs...

Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    q0x
    q0x's avatar
    Erkek

herkez diyen kaldı mı hala ?

Fakirim, Fakirsin, Fakirler, Fakır da olabiliyorum arada ördeğe damacanaya bağlı Fakirler dedim orada çağrışım yaptı kafirler nerede ne yapıyor ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

Bencede ihale açılsın özel bi şirkete verilsin. İhaleyide yandaşlar aldımı oh mis

le le le sakine
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xous
    xous's avatar
    Erkek

Bos konusan ampirlar kibrislilarin turkiye hakkinda ne dusundugunu bi arastirin sonra konusun

sokayım onun tezine...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

@garga  hocam ön yargı  oluşturmak gibi bir amacım yok.   Kıbrısın benim nazarımda Şanlıurfa'dan Konya'dan veya Samsun'dan hiçbir farkı yoktur , aynı zamanda oradaki vatandaşlarımızında Türkiye de yaşayanlardan farkı yoktur.

Kıbrıs Cumhuriyeti için wikipedia yı kaynak göstemişsiniz ve orada ingiltere ve yunanistanın yanında Türkiye garantörlüğünde kurulmuş devlet olduğu ve fiilen ülkenin güneyini yönettiği vs vs ..  Ülkeninde kuzeyinde oluşan defacto (De facto fiilen uygulanan anlamına geldiği gibi hukuki olarak geçerli sayılmayan uygulamalar anlamına da gelir.)  devlet için KKTC ye bakın vs diyor.   

Bildiğim kadarıyla hâlâ güney yönetimini tanımıyoruz ve bildiğim kadarıyla 1960 yılında kıbrıs cumhuriyetine garantör olduk ama bu cumhuriyet ne hikmetse yok ve sadece rum yönetimi temsil ediyor bu isim altında adayı , değil mi ?

Ayrıca Türk olmanıza laf söylemedim. Bununla beraber bu şartlar altında adada birleşmenin yarardan çok zarar getireceği kanaatindeyim.

durum karisik, tarih karisik... felan falan. KKTC 83te kuruldu, kibris cumhuriyeti 60ta. Tanimiyoruz diye bisey yok; garantorlugunu yaptigin devleti taniyorsun tabi. ama sonra yunanistanda darbe oldu, yunan ordusu geldi kibris cumhuriyetine darbe yapti o arada turkiye ordusu (ki nato zaten diyecem ortalik karisacak, neyse) geldi bam gum pat cat. demek istedigim bilmeden konusan cok o yuzden duz yorum yapmayin, arastirin diyecem ama icinden cikilmayan bir konu, zaten cikilsa 40 senedir ebemiz sikilmezdi... hala sorunun cozumu yok... amerikaya karsi yapilmis harekat :D yaw guldurmeyin beni, amerikanin izniyle hatta emriyle yapildi, diyecem yok yok demiyecem. demiyom valla.

"Bildiğim kadarıyla hâlâ güney yönetimini tanımıyoruz ve bildiğim kadarıyla 1960 yılında kıbrıs cumhuriyetine garantör olduk ama bu cumhuriyet ne hikmetse yok ve sadece rum yönetimi temsil ediyor bu isim altında adayı , değil mi ?"

iste bende buna hayir ulan diyorum ! rum tarafina geciyorum, rum devlet memuruna turkce konusuyorum... anlamiyormu ? o zaman cevirmen getireceksin ulan diyorum ! incile deil KURANa el basip yemin ediyorum, rum yuzume bakiyor ve "Vallahi Billahi" diyorum, yasa boyle... kimlik bilgilerimin dogru olduguna dair yemin ediyorum ve kimligimi aliyorum...

Lan diyorum ki ordaki ruma (ki canimi almak istese orda o dakka alir kimsede bi bok yapmaz); bu devlet bu hukumet sadece senin deil; bizim ve sen gasp ettin ulan ! diyorum. tabi bunu dile getirmiyorum ama kimligimi alarak, o devletin kimligiyle, pasaportuyla yurt disina cikarak; her gittigim yerde turkum ve KIBRIS KIMLIGIM pasaportum var,  sanane lan ?? diyorum...

mal: Where are you from ?

ben: I  am from Cyprus.

mal: aaa Ti kanis ? Pos pais ? (siritiyor)

ben: Hadi ya, e senden naber? napiyorsun? (ben daha cok siritiyorum)

mal: honk ?????

bunlar yasandi, milyon kere, zilyon kere.

ha konu su konusu, boru falan... bosverin ben cok konusmayim ya. Ben herkesi; herseyi seviyom. cani olsun, canli olsun yeter benim icin...

edit: yanlis anlasilmasin KKTC kimligim/pasaportumda var. Turkiyeyede gelip sevgili memura yalvara yakara TC kimligi ve pasaportuda aldim. merak etmesinler sevgili tahribat kibristan umidini kesmesin, yeri gelir gun olur devran doner keser doner sap doner diye yaziyorum ki bilinsin.

garga tarafından 20/Kas/15 19:18 tarihinde düzenlenmiştir

anca gidersin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Stratejik öneminden dolayı ne onlar bizden vazgeçebilecek ne de biz onlardan. Kıbrıs Akdeniz'de bir jandarma dır. Kendi ulkemizi korumak için ss ya da ss buna mahkumuz. Her ne kadar bölgedeki bazılarının söylemlerini gram sevmesemde.....

Türkçeyi çok acayip konuşan karakterler var türkçe diyebilirsek tabi.

Kıbrıs TR "ujjjjj tane aldi altı gitti"

Türkiye TR " siparişlerin üç tanesinn parası ödediniz altı tanesini teslim aldınız"

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    kktc'nin uyanıklık yapmaya çalışıp, daha sonrasında zararlı çıktığı olay.

kesinlikle suyun kesilmesini desteklemiyorum. bu suyun bir yandaşa rant edileceğine devlet elinde kalmasını savunuyorum. ama burada gözden kaçan bir nokta var. sözcü'nün haberinden alıntıdır;

"2012 yılında türkiye ile kktc devleti arasında imzalanan ekonomik program’da suyun yönetimine ilişkin, yap-işlet-devret, yap-işlet ve kamu özel ortaklığı modelleri öngörülmüştü. türkiye kanadı bu maddeyi göz önünde bulundurarak suyu özel bir şirketin yönetmesini talep ediyor. kktc hükümetinin ortaya koyduğu model ise ekonomik program ile çakışıyor."

sen önce "suyumuz gelsin de ne olursa olsun imzalayalım" şeklinde bir zihniyetle anlaşmayı imzala, sonra "nasılsa boru yapıldı, su geldi, şimdi boşa gitmesin diye istediğimiz yapılır" zihniyetiyle de anlaşmayı hiçe sayan isteklerde bulun. bir anlaşma yapıyorsan ve ona uymazsan adam yaptırımını uygular bu çok normal.

eksiden bir yorum. katıldığım bir yorum.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    imlegend bunu yazdı

Stratejik öneminden dolayı ne onlar bizden vazgeçebilecek ne de biz onlardan. Kıbrıs Akdeniz'de bir jandarma dır. Kendi ulkemizi korumak için ss ya da ss buna mahkumuz. Her ne kadar bölgedeki bazılarının söylemlerini gram sevmesemde.....

Türkçeyi çok acayip konuşan karakterler var türkçe diyebilirsek tabi.

Kıbrıs TR "ujjjjj tane aldi altı gitti"

Türkiye TR " siparişlerin üç tanesinn parası ödediniz altı tanesini teslim aldınız"

Kibris TR "e uc dane aldin; alti dane goturdun be gardas" - bilmiyosaniz, ogrenin...

Türkiye TR "ula gurban, üç siparişin parasıni veriyon, altı tane aliyon.. ne is la ???"

sizin okullanirinizdan daha iyi turkce ogretiyorlar bize merak etmeyin.

konusmamizadami karisacaksiniz be? karadenizde, hatayda konusulana lafin yok. bana mi var?

garga tarafından 20/Kas/15 19:35 tarihinde düzenlenmiştir

anca gidersin...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

neyse su konusuna bir tek yorum yapicam. 

o zaman imzayi atan (kktc basbakani) zamaninda tayyibin tum basin onunde "senin maasin ne kadar?" diye sordugu mal; IRSEN KUCUK zaten :D

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0rsen_K%C3%BC%C3%A7%C3%BCk , kendisi tayyip pasanin sevdigi sahislardandir...

hemen arkasina zaten "beslemeler" aciklasini yapmisti sevgili Recebim. iki gozum.

o yuzden yorum yok. hjahahahhahajhajha

Su gelecek diye ülkeyi de verdiler!

Yazıyı küçültYazıyı büyüt

06.10.2015 12:53
    Türkiye’den gelecek su ile ilgili olarak KKTC’de biz mülkiyeti TC’ye vermişiz ama haberimiz yok.
    Su gelecek diye ülkeyi de verdiler!

Türkiye’den ülkemize borularla getirilecek su projesinde geri sayım devam ediyor. Mersin’den ülkemize tatlı su ulaştıracak “KKTC Su Temin Projesi” kapsamında Türkiye’de Alaköprü Barajı, Kıbrıs’ta Geçitköy Barajı, 66,5 kilometrelik deniz geçiş isale hattı tamamlandı. Ülkenin muhtelif noktalarında ise su borusu döşemeleri büyük oranda son bulurken, Türkiye’den pompalanan su Geçitköy Barajı’na düşmeye başladı.

5 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

Proje kapsamında birçok belirsizlik ise teknik olarak projenin neredeyse tamamlanma ve işlevsel şekilde faaliyete geçebilme aşamasında gün yüzüne çıktı. Bir yandan suyu kimin dağıtacağı noktasında ciddi bir tartışma başlamış durumdayken özellikle KKTC ile TC arasında 2010 yılında imzalanan protokol kapsamında ciddi rahatsızlık yaratacak maddeler de gün yüzüne tam 5 yıl sonra çıktı.

MECLİSTEN ONAY

KKTC ile TC arasında “KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetler Arası Çerçeve Antlaşması” 27 Temmuz 2010 yılında imzalandı. Bu antlaşmaya KKTC adına Başbakan İrsen Küçük imza koyarken, TC adına ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imza koydu. Protokol 20 Şubat 2012 tarihinde yine İrsen Küçük hükümeti döneminde yani protokolün onaylanmasından tam 20 ay sonra mecliste tartışmalara sahne olmuş ve oy çokluğu ile kabul edilmişti. Protokol kapsamında bulunan boruların geçtiği yerlerin mülkiyetinin TC’ye verileceği görüşü o toplantıda dikkat çekmezken özellikle suyun dağıtımın nasıl olacağı gündem olmuştu. Gazeteniz Detay’ın bugünkü sayısında o Çerçeve Anlaşması’nın ilgili maddelerini de yayınlıyoruz.

30 YILLIĞINA YÜRÜRLÜKTE

Cumhuriyet Meclisi’nin 20 Şubat 2012 tarihli Otuz altıncı Birleşiminde Oyçokluğuyla kabul olunan “KKTC ile TC Arasında KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetler arası Çerçeve Adlaşması’nın Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasası” tam 3 yıl önce yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan ve bu yasa ile onaylanan antlaşma kuralları ise devrede. Resmi gazetede yasanın Yürürlüğe Giriş

ve yürürlük süresi ise 30 yıl süre ile yürürlükte kalacak.

x2-600x85.jpg

MÜLKİYETİ VERMİŞİZ HABERİMİZ YOK

Hükümetler arası çerçeve anlaşması çerçevesinde su boru hattına dair yapılan yapılar ve boru hattının geçtiği tüm noktalar TC’nin mülkiyetine geçmiş oldu. Çerçeve anlaşmasının 2. maddesi uyarınca “Proje kapsamında Türkiye Cumhuriyeti tarafında yer alan kara yapıları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafında yer alan kara yapıları ile boru hattı vasıtasıyla gerçekleştirilecek deniz geçişinin inşası Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılacaktır. Söz konusu kara yapıları ile deniz geçişli boru hattının ve Proje kapsamında inşa edilen tüm tesislerin mülkiyeti, inşasına başlandığı andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olacaktır.” Maddesi dikkat çekiyor.

x3-600x184.jpg

TÜM BORU HATTI TÜRKİYE’NİN

Öte yandan ayni madde uyarınca “Türkiye kaynaklı olan ve boru hattı yoluyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ticari koşullarla arz edilecek su, satış noktasına (Geçitköy Barajı’na) kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin mülkiyetinde olacaktır” ibaresi de su altyapısının KKTC’de bulunan baraja giriş noktasına kadar TC’nin mülkiyetinde olduğu bir kez daha garanti altına alınmış durumda. Su geçiş hattının KKTC Münhasır Ekonomik Bölgesinde veya KKTC kara sahasında bulunması da boru hattında 30 yıl boyunca Kıbrıslı Türklerin söz sahibi olamayacağı da hem çerçeve anlaşması hem de Resmi Gazete’de yayınlanan yasa ile de vurgulanmış durumda.

x1-600x161.jpg

TÜRKİYE RUMLARA SU SATABİLECEK

Türkiye’den gelecek suyun yine bu boru hattı ve Geçitköy Barajı yardımı ile Kıbrıs’ın güneyine de, Türkiye adına satılması da, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin onayı ile sağlanmış oldu. İlgili madde ise “Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne karşı işbu Antlaşma uyarınca üstlenmiş olduğu yükümlülüklerine helal getirmeksizin üçüncü ülke/ülkelere su satma hakkını saklı tutar. Üçüncü ülkelere su satışı haline KKTC topraklarının ve isale hattının kullanımı konusunda KKTC tarafı ile gerekli istişare yapılır” şeklinde İrsen Küçük ve Cemil Çiçek tarafından çerçeve antlaşmasında onaylanarak sonrasındaki yasallaşma süreci ile de garanti altına alındı.

KKTC’DE RESMİ TÜRKİYE TOPRAĞI

Meclis’in onay verdiği anlaşma ile yasallaşan TC’nin KKTC’deki resmi mülkiyet miktarı vatandaşa açıklanmayarak saklandı. Yasa ile boru hattı ile ilgili kara yapıları ile deniz geçişli boru hattının ve Proje kapsamında inşa edilen Geçitköy Barajı da dahil tüm tesislerin mülkiyeti, inşasına başlandığı andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti’ne ait oldu. Bu çerçevede 3,7 KM’den oluşan denizden Geçitköy Barajı’na kadar olan bölüm ,  67 KM’den meydana gelen Geçitköy Terfi İstasyonu-Arıtma Tesisi- Lefkoşa Arası İsale Hattı’nın bulunduğu güzergahın en az 1.5 metre genişliği, 161 km uzunluğundaki Girne Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı, 154  km uzunluğundaki Gazimağusa Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı, 96 km uzunluğundaki Dipkarpaz Bölgesi İçmesuyu İsale Hattı’nın  bulunduğu bölgedeki en az 1.5 metre genişlikteki tüm araziler TC toprağı halini aldı.

Mevcut planlama ile KKTC’de 478 KM uzunluğunda TC toprağı resmen bulunuyor.

su-protokol-1-429x284.jpg

YEREL YÖNETİMLER İZİN ALACAK

İlgili yasa çerçevesinde bu 478 KM uzunluğundaki boru hattı bölgesinde KKTC yetkililerinin herhangi bir çalışma yapması TC’den alınacak izne tabi. Türkiye Devlet Su İşleri’nin onaylamadığı ve izin vermediği hiçbir durumda KKTC yetkililerinin herhangi bir çalışma yapması da mümkün değil.

DAĞITIM SORUNU

Türkiye’nin projenin idame ettirilebilmesi için bu konuda uzman mühendisler yetiştirdiği ve suyun bu kişiler tarafından yönetilmesini istediği öğrenildi. Ülkemizde ise halkın özelleştirmeye sıcak bakmadığı biliniyor. 2012 yılında Türkiye ile KKTC devleti arasında imzalanan Ekonomik Programda suyun yönetimine ilişkin, yap-işlet-devret, yap-işlet ve kamu özel ortaklığı modelleri öngörülmüştü. Türkiye kanadı bu maddeyi göz önünde bulundurarak suyu özel bir şirketin yönetmesini talep ediyor.

PROJEDE SONA DOĞRU

Mersin’deki Alaköprü Barajı’nda tutulan suyu ülkemize geçtiğimiz haftalarda ulaştı. Proje çerçevesinde, 66,5 kilometrelik deniz geçiş isale hattı tamamlandı ve sistemin ilk testleri yapıldı. Mersin Alaköprü Barajı, KKTC Geçitköy Barajı, 24 kilometrelik Türkiye tarafı kara yapıları, 3,7 kilometrelik KKTC tarafı kara yapıları, 67 kilometrelik Geçitköy Terfi İstasyonu-Arıtma Tesisi-Lefkoşa arasındaki isale hattı tamamlandı.

Ülkemizde içme suyu arıtma tesisi ile Girne, Gazimağusa ve Dipkarpaz bölgeleri içme suyu isale hatlarının yapımı ise sürdürülüyor. Proje sonunda Alaköprü Barajı’ndan yıllık 75 milyon metreküp su alınacak, 106 kilometrelik (Türkiye tarafı 23 kilometre, deniz geçişi 80 kilometre, KKTC tarafı 3 kilometre) boru hattıyla KKTC’deki Geçitköy Barajı’na aktarılacak. İletilecek suyun yaklaşık 38 milyon metreküpünün içme, 37 milyon metreküpünün ise sulama amaçlı kullanılması planlanıyor. Proje kapsamında gerek içme, gerekse sulama amaçlı 50 yıllık su ihtiyacını karşılaması ve özellikle sulama suyunun ülkenin zirai gelirlerini artırması hedefleniyor.

:D :D :D :D irsen come here..

garga tarafından 20/Kas/15 22:12 tarihinde düzenlenmiştir

anca gidersin...
Toplam Hit: 7102 Toplam Mesaj: 63
kıbrıslırumlar rumlarındostusözdetürkler