folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türkiyedeki Dizi Kültürü

Türkiyedeki Dizi Kültürü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DiKeyEy
    DiKeyEy's avatar
    Erkek

abd kanallarındaki reklam geliri türk kanallarında yok..

bununda en bariz nedeni ingilizcenin tüm dünyaya, abd kanallarınında yıllık gelir ortalaması küresel ortalamanın haala üstünde olan çeyrek milyarlık usa ya hitap ediyor olması.

70 milyonluk türkçe kitleye hitap eden ulusal kanallar ne yapsın? tabi belli bir reklam geliri var..sen emirates olsan kime reklam verirsin?

özel sektör duy sesimi... :D bu verdiğim bilgi üstüne ingilizce,arapça,japonca,rusça,ispanyolca,almanca ve bilimum farklı dillerde yayın tv-medya işine soyunup bana komüsyon vermezseniz hepinize teessüf ediyorum :P yada etmiorum kırın şu kabuunuzu artık..

gerçi doğanın romanyda şurda burda fln kanalı var ama doğu avrpa küçük bi pazar..

ve gerçi her sektörde bi mafya. doğru hak vermiyor değilim özele..devlet yada tayyibin gölge kanalları açılmalı artık dünya dillerinde kaar ve propaganda amaçlı yayına.akp sen duy bari..boşa gitmein ;) keh keh keh...

tabi burdan herşey paradır anlamı çıkmasın ama para, tecrübe - teknik kullanımı - heves dahil şeyleride geliştirir. olsa.

haklı öğüt egoyu öfkelendirir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neyzen
    giriftzen
    giriftzen's avatar
    Erkek

irwa bunu yazdı:
    -----------------------------

kendi adıma konuşursam tw izlemiorum çünkü pogramlar olsun diziler olsun hep bi şekilde ya şiddete meyilli ya da cinselliğe açıkcası kimin suçu war kim kimle beraber olmuş kim ne zaman tuzağa düşmüş gibi şeyleri izlemektense kendi çapımda netten belgesel indirmek araştırmalar yapmak ya da ps çalışmak daha mantıklı gelio 

Türkiyede güzel şeyler çıkmaz tabiki demiorum çok ii oyuncular senaristler elbet war ama bu belden altı zihniyet we haberlerdeki yanlı tawırlar ws zaten sewmediğim tw den ii ce soğuttu beni illa gündemi takip ediceksemde gazeteye bakıorum 

fuck the system!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    birgaripaskbestesi
    birgaripaskbestesi's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Trt nin dizileri diğerlerine nazaran daha iyi sanırım. Ne şiddet var, ne cinsellik nede aile yapısını bozan herhangi bir unsur.

gariplikten arta kalan zamanların yüksündürdüğü bir yalnızlık benimkisi... http://www.gezgin.web.tr
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yns_berk
    yns_berk's avatar
    Erkek

DiKeyEy bunu yazdı:

abd kanallarındaki reklam geliri türk kanallarında yok..

bununda en bariz nedeni ingilizcenin tüm dünyaya, abd kanallarınında yıllık gelir ortalaması küresel ortalamanın haala üstünde olan çeyrek milyarlık usa ya hitap ediyor olması.

70 milyonluk türkçe kitleye hitap eden ulusal kanallar ne yapsın? tabi belli bir reklam geliri var..sen emirates olsan kime reklam verirsin?

özel sektör duy sesimi... :D bu verdiğim bilgi üstüne ingilizce,arapça,japonca,rusça,ispanyolca,almanca ve bilimum farklı dillerde yayın tv-medya işine soyunup bana komüsyon vermezseniz hepinize teessüf ediyorum :P yada etmiorum kırın şu kabuunuzu artık..

gerçi doğanın romanyda şurda burda fln kanalı var ama doğu avrpa küçük bi pazar..

ve gerçi her sektörde bi mafya. doğru hak vermiyor değilim özele..devlet yada tayyibin gölge kanalları açılmalı artık dünya dillerinde kaar ve propaganda amaçlı yayına.akp sen duy bari..boşa gitmein ;) keh keh keh...

tabi burdan herşey paradır anlamı çıkmasın ama para, tecrübe - teknik kullanımı - heves dahil şeyleride geliştirir. olsa.

katılıyorum her kelimesine.... bende yıllardır Türk kanallarında dizi ve film izleyemiyorum, sıkıcı geliyor, her hafta downloadımı yaparım hergün bir diziye ayırırım izlerim. hem gelecek hafta ne olacak kaygısı olmadan,  prison break vardı sanırım star da ne oldu, aptalca bir dublaj yapmışlar karakterlere uymayan, hele t-bag'e çok gülmüştüm hiç yakışmamıştı.

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

Behzat Ç. de ışık kullanmıyorlarmış yani ortamın orjinal ışığı neyse na göre çekiyorlarmış.. onuda beğeniyorum ama internetten izliyorum...

ya fenomen olmuş yılların Kurtal Vadisindeki çatışma efektleri hala after effects programıyla yapılıyo heralde.. Ya yemin ederim ben daha gercekci yapıyorum çatışma efektlerini essentials ile :)  çok komik oluyor. Arka sokaklarda kuru sıkı oldugu kaba gibi ortada

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1903
    1903's avatar
    Erkek

Türkiyede diziler harcanan para, teknik mevzular konularına girmeden söylüyorum insanlara ahlaksızlık aşılamaktan başka bir halta yaramaz.bizim kültürümüzle alakası yok.açıyorsun bi kanalı kız gayri meşru yolla hamile kalmış, annesiyle bunu rahat rahat konuşabiliyor.başka bir kanalı açıyorsun, evli bi kadın başka bir erkekle sevişiyor.başka bitanesini açıyorsun tecavüz, taciz her türlü pislik nara atıyor.bunların hangisi bizim kültürümüzle bağdaşıyor.ahlaksızlıktan başka birşey değil.gelişmekte olan gençler, ergenlik dönemini yaşayanlar hep bunlardan etkileniyor.bunlara özeniyor.toplum resmen bu şerefsizler yüzünden, bunlar para kazanacak diye herşeyi mübah gördükleri dizilerini izleye izleye kendini kaybetti.hepsini Allaha havale ediyorum.

Türkiye'de ki hiç bir kanal izlenmez stv ve kanal 7 dışında.tabi bu benim fikrim.çünkü diğer kanallarda ahlaksızlıktan başka birşey yok.çocukların izlemesi kesinlikle sakıncalıdır atv, kanal d, show, star tv gibi kanalları.ve onların dizilerini.

teknik ve kalite konusuna gelirsek.babam yabancı dizi hastasıdır.digiturk'deki digimax kanalındaki tüm dizileri takip eder diyebilirim.bazen bende göz ucuyla bakıyorum dizilere.gerçekten dizilerin tek bir bölümü bildiğimiz sinema tadında.Türkiyedeki dizilerin bu kaliteye gelememesinin en büyük sebebide demin bahsettiklerim.cinselliğe aç bi gençlik çıkardılar ortaya.ve insanların çarpık aile ilişkilerini izlemekten zevk alan bir halk.yapıyorlar bir dizi.koyuyolar her bölüme bi sevişme sahnesi, bi aile içi çatışma, bi çarpık saçma sapan ilişki.tutup gidiyor.aşk-ı memnu gibi ahlaksızlık içeren bir dizi hep birinciydi.kitabını bilen yoktu.anlattığı konuda yavşak bi yeğenin yengesine çakması.bu ahlaksızlık değilde nedir.bunu izleyen çocuklar yengeyle birlikte olmanın normal bişey olduğunu düşünüp daha büyük ahlaksızlıklara imza atmayacak mı ? bunu yapmayacağının teminatını kim verebilir...

benim naçizane tavsiye izlemeyin.ailenizdeki küçük yaştaki çocuklarada izletmeyin.bir insan için en önemli şey ahlaktır.

gücüne güç katmaya geldik.formanda ter olmaya geldik.Beşiktaş seninle ölmeye geldik BEŞİKTAŞ !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek

Kanayan yara.. Heroes un bi bölümünü film şeklinde bile yapamayız amk. Her bokta olduğu gibi bundada vasatız.

Tvde izlediğim bi Okan ın programları var bide Discovery Channel onlarda çok nadirdir.

Altan naptın oğlum :|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBarky
    DjBarky's avatar
    Erkek

Televizyonun yüzüne cocukken bakardım şimdilerde ise bırak diziyi haberleri bile izlemiyorum inanın mantık dışı geliyor ve bu insanlara empoze ediliyor. Kalitesini şuyunu buyunu geçtim birilerinin esiri olmuş kanalları ve hiç bir amaç taşımayan programları dizileri v.s izlemiyorum beni hiç çekmiyor şahsen.

Hayat, cinsel ilişkiyle bulaşan ölümcül bir hastalıktır. http://www.youtube.com/watch?v=qd4O2AtXYSo
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    atakan_1907
    atakan_1907's avatar
    Erkek

"milamber" in dediği gibi kültür seviyesi çok düşük. Nedense öğretim oranı %90lara yaklaştığı halde eğitim oranı %5 %10 lara kadar düştü. Üç kelimeyi bir araya getirip cümle kuramayan, her gün konuştuğu günlük kelimelerin bile yazılışını doğru düzgün bilmeyen yeni nesil.

Ayrıca, birincisi RTÜK çok etkisiz ve kukla haline gelmiş bir kurum, ikincisi medya organları içinde ilkeli olan, toplumu bilinçlendirmek için uğraşan neredeyse hiç yok. Her televizyon, en ucuza nasıl en yüksek izlenme oranına ulaşırım diye uğraşıyor. Yani para derdinde. Cahil toplumumuzun da tek aradığı; içinde tecavüz, ırza geçme, cinsellik, mini etekli koca koca liseli kızlar olan veya hiç bir zaman ulaşamayacakları, müthiş zengin birilerini anlatan diziler olunca işleri kolaylaşıyor. "Zenginin malı züğürdün anca çenesini yorar" tadındaki saçma yarışmaları ve düzmece evlilik programlarını da unutmayalım.

Bu kadar geri kalmış bir ülkede basının bu kadar da özgür olmaması gerekir diye düşünüyorum. Önce biraz mecburiyetler, kısıtlamalar getirilecek ki bu denli sapıkça, insanların vaktini boşa harcayan şeylerden ziyade; hayal gücünü zorlayan, kaliteli, akıl dolu diziler, bilgilendirici yarışma programları, tarih ve doğa belgeselleri, kaliteli tartışma programları izlemeye başlayabilelim.

Olaya dizi yapımcıları açısından bakarsak, onların derdi de medya patronlarından farklı değil. Günübirlik dizi senaryosu yazıyorlar ve en kaliteli olduğu söylenen dizilerde bile "derin devleti anlatıyor, neler dönüyormuş neler" dedirtecek 3-5, zaten herkesin bildiği olay koyup, onlarca bölüm çekiyorlar. Yabancı dizilerdeki senaryo hiç birinde yok. Lost dizisinden konu açıldı madem; o dizide birinci sezondaki olaylarla, altıncı sezondaki olaylar bile birbirine bağlı iken, bizim dizilerde bölümden bölüme bile tutarsızlık oluyor. Yabancı dizilerde falanca oyuncu askere gidecekmiş diye senaryonun değiştirilip o kişinin dizide öldürüldüğüne de rastlamadım hiç :)

Bilmem yanlış mı düşünüyorum :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bidon
    bidon's avatar
    Erkek

Az önce berberdeydim saç sakal fln, amca konuşuyor; " dizileri izleyeceğime oturup sadri alışık, kemal sunal filmi izlerim. baksana çektikleri dizilere kimin parmağı kimin cebinde biri ikisi değil hepsi böyle. iyice amarikan özentisi olduk..."

Düşündüm, içimden dedimki "iyide amca sende izlemiyorsan kim izliyor bunu? birileri izliyorki yapılıyor bunlar. hem o beğenmediğin amerikalıların yaptığı diziler tüm dünyada ortalığı birbirine katıyor, bize gelince yüzüne bakan yok. büyük kaçış diye prison break i yayınlamaya niyetlendiler izleyen yok diye gece yayınlanıyor. demek ki sen kimin eli kimin cebinde onu görmek istiyorsun."

Arz talep meselesi sonuçta. Müşteri ne talep ederse onu satıcaklar tabiki... Amcanın da yapımcının da bir suçu yok burda, tümevarım yaptım sadece. 

Heroes'dan çok söz edilmiş. Benimde aklıma bizim yaptığımız doğa üstü içerikli diziler geldi. Çoluk çocuk dizisi gözüyle bakılıyor, çocuklara yapılıyor o yüzden de. Kültür meselesi dicek birşey yok. Bi "walking dead" imiz olsa fena mı olurdu? Hoş, geçen ortaköyü zombiler basmıştı tanıtımı için. İzliyoruz bakalım. Gerçi bi tane zombi filmimiz var hakkını yemeyelim ama izlemedim el kamerasıyla çekilen filmleri sevmem.

Ben 21" ekranımla bilgisayarımın başında tüm boş, dolu zamanımı geçirmekten memnunum. Varsın öyle olsun... Şimdi derse dönüyorum önümüz vize. Akşama Sorcerers apprentice 'i izlicem. :)  

Because none of us are as cruel as all of us.
Toplam Hit: 4607 Toplam Mesaj: 36