Türkiyenin Yazılımdaki Yeri?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UzatmaNaciye
    UzatmaNaciye's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı
    zumsuk bunu yazdı
    lalada bunu yazdı

bi yerde okumuştum ermenistanın en büyük geçim kaynağı yazılımmış, sağlam bi gazeteydi şimdi tam hatırlamıyorum

bunun yanında abd dışında israil çok güçlü sanırım yazılım tarafında.ama türkiyeyi hiç göremiyoruz.en azından kullandığınız programlara bakın hiçbiri türk yapımı değil

Hocam Ermenistan'a baktığın zaman ;

3 komşusu var : Türkiye - Azerbeycan - Gürcistan. Azerbeycan ve Türkiye ile durumları ortadaydı. Yani kısmi ambargo vardı. Ynalış hatırlamıyorsam Gürcistan ile ilgilide sorunları oldu. Bu yüzden sınırlar kapalı, ufacık daralmış bir ülke. Yani tek çözüm internet. Bu yüzden yazılımda ilerlemiş olabilecekleri gibi bir mantık yürüttüm.

Aslında askeri alanda çok çok sağlamız. Gerçekten sağlamız. Hatta şu haberi gördüm şimdi : http://www.habervaktim.com/haber/280355/abd-ordusu-turk-yazilim-kullaniyor.html

Doğrumudur bilmem ama, etrafımızdakilerden, yaşananlardan bildiğimiz kadarıyla TSK sağlam işler yapıyor. Bu konuda sağlamdır ama siville alakasız olduğu için görünmüyordur.

http://yasad.org.tr/UserFiles/File/YASAD_Presentation.pdf

Yazılım derneği var. Yukarıdaki gibi bir belgeye ulaştım

Hocam artık önüne gelen haber sitesi kuruyor.Onu geçtim görsel ve yazılı basınada pek güvenemiyorum.Bana göre hepsi ekonomik ve siyasi kaygılardan dolayı objektif bir bakış açısı sergileyemiyorlar.

tsk sivil bi yer olmadıgı icin herşeyi disiplinli bence türkiyedeki en düzgün kurum heralde tsk dır adam kayıramassın torpil yapamassın kolay kolay herşey incelenir yazılır ve saklanır,yazılım konusunda baya bi adım attı tsk f-16 dost düşman kilitlerini kırdırdı,atak helikopter kendi yazılımı ile görev bilgisarayını üretti ve bircok yazılımı kendi yaptı anka'da war daha ufak ve büyük olmak üzeri yüzlerce yazılım geliştirdi kırdırdı ve ürettirdi aselsan örnek verilebilir ama askeri olarak kalıplaşmış büssürü marka war kolay kolay satılamaz bu ürünler anca yandaş olcak yada cok aşagıdan fiyat vercen ve etkilicen müşteriyi.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

dünya çapında kullanılan bir türk yazılımı yok (comodo nun kurucusu türk olmasına  rağmen türkiyedeki bir firma değil)

biz hazırcı olduğumuz için ve hala bile zaten yapılmışı var diyip kestirip attığımız için olamaz. arama motoru diyoruz adam diyor google var. ya olsun

ama neden milli bir arama motoru olmasın. çek cumhuriyetinden örnek verdim. seznam.cz var . 10 milyonuk bir ülke bile geliştirdikleri bu arama

motoruna ve mail sunucularına sıkı sıkı bağlı. hiç bir çek'in google kullandığını görmedim. ama ne yazık ki bizim yazılımcılar bile ne gerek var diyip

geçiyor. iyi ya da kötü milli şeylerin yapılması taraftarıyım ve sürekli desteklenmesi gerekir. bu işler böyle gelişir. hazır sistemle nereye kadar??

tubitak,aselsan, roketsan gibi özel-devlet kurumlarının cidden büyük işleri olduğunu biliyorum ancak bunlar pek medyaya yansıtılmıyor ve

genelde askeri amaçla üretiliyor. gerek türkiyede gerek yurtdışında kullanılıyor. ancak çok fazla detay verilmiyor. 

dünya çapında yazılım üretmenin tek yolu desteklenmektir. ben facebook u zukerberg den önce yapsaydım bile tutulmazdı çünkü arkasında

devasa bir destek var, garaj falan hikaye.. arkasındaki destekler olmasa yükselemez... bi anda medyada duymaya başlarız, yoksa kimin ne

haberi olacak :) fikirin önemli olduğu kadar desteğin de önemli olduğunu düşünüyorum. nice parlak fikirler projeye dönüştürülüp gerekli değeri

alamıyor  ama nice saçma sapan fikirler yıldız olabilyor zerre kadar faydası olmasa bile..

desteği milletçe vermek gerek.. devletten pek bir şey beklemiyorum, en azından daha iyi teşviikler yapılabilir. kosgeb-santez,tubitak gbi

destekler çok yeterli değil. iş adamlarının gençlere karşılıksız destek vermesi gerek ama onlar da kapitalist sistemde ancak kendilerine bir şeyler

kazandıracaklara önem veriyorlar.. bilimsel anlayışımız maddi çıkarlar üzerine kurulu.. 

yerli araba diyoruz ishak alaton bey diyor ne gereği var zaten bir sürü araba var, siz zarar edersiniz diyor? Sana ne? En azından yerli de olsa bi

arabamız olsun, devlet zararına da olsa satsın ve insanlarımız satın alsın. çek cumh. in skoda marka arabaları, otobüsleri, tramvayları var

(sanırım satıldı) adamlar demiyorlar zaten var diye.. 

bilincimizi bu yönde geliştirirsek, toplum olarak kenetlenip kullanabileceğimiz bir şey olursa bunu o zaman dünya piyasasına sunabiliriz.. 

uzun oldu ama fikrim bu yönde :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

put.io var startup aşamasında ama bunun gibi projeler az. başarılı insanlar amerika'ya kaçıyor haklı olarak ne yazık ki.

. . .. . ... .
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Helyum
    Helyum's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı
    Helyum bunu yazdı

Türkiyenin yazılımdaki yeri...

İyi yazılım kullanırız :)

yani çok büyük projeler için büyük yatırımlar gerekir oda ekonomik durumumuz buna izin vermez diye düşünüyorum :)

Hocam ekonomik durum müsait olsa bir autocad,photoshop yapacak yetişmiş kadro mevcut mu?Masaüstü yazılımı ile ilgili pek bir bilgim yok ve bu projelerin ne kadar karmaşık olduğunu kestiremiyorum

mutlaka var hocam. bir görüntü işleme yada bir çizim programları yapıcak kadar kapasitemiz var sorun şurda ;

1. Bilişim her zaman pahalı bir sektör. yani yeterli alt yapıyı kurmak için bayağı para ödemen gerekiyor.
    2. Kalifiye elemanı bulduğun zaman yüksek bir ihtimalle bu adam teke gibi kokuncaya kadar oturup yazacaktır çizecektir. bu adamın emeğinin iyi bir şekilde karşılığı olmalıdır. (hangi devletti hatırlamıyorum fakat bizdeki mernis sistemi gibi bir sistem (daha kapsamlı) yapılacaktı. 1.dereceden görüştüğüm kişi 'ihale bizde olursa yazılımcılarımız 5 yıl sonra emekli olacaklar' diyordu.)
    3. Pardus projesi bu ülkede yapıldıysa,her nekadar linux çekirdeği üstüne bile olsa tonlarca emek harcandı ve gurur verici bir durum. yalnız biz bunu yine kurumsal olarak kullanmadık :)
    4. Bu tarzda bir yazılım ilk önce prototip olarak başlayacaktır çünkü daha farklı olmalı... ama maalesef prototipler genelde tehlikelidir:) bir anda çör çöp olma ihtimalide var... ve yine maaliyet olayına geri dönüyoruz...
    5. Ayrıca AR-GE (tamamen şahsi fikrim) yaşı başı oturmuş deneyimli ve bilhassa birkaç projeyi bok etmiş adamdan olmalıdır. çünkü ne kadar proje bok olmuşsa o kadar tecrübe kazanmıştır. en azından projede "yok bu boyle olmaz biz yaptık bok ettik " diyebilmeli. bununla beraber bizim ülkede hala yeni yeni oturmaya başlayan bir sektör. bu kadar deneyimli adam sayısı biraz azdır gibime geliyor. ama mutlaka vardır.

Bu arada RETRET'e katılmamak elde değil :D

http://www.youtube.com/watch?v=n-O0mSUNVlU
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    cnc konusunda kendi yazılımını yapan firmalar var hocam. .net ile yapıyolar.
    http://www.solidcnc.net/
    http://www.whitecad.com/

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

http://www.tahribat.com/Forum-Android-Uygulama-Gelistirenler-Beyin-Firtinasi-171597/

cuk diye oturur :) bu konuyu takip edelim bakalım kaç uygulama geliştirebilcek

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Kapıdan girince hemen ilk sağda yeri. :|

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

yok hacı. olanda gidiyor başka yerlere. ya da türkiye'nin adını kullanmıyor, ön plana çıkartmıyor falan.

crytek var mesela ama türkiyeye dair hiçbir şey yok, kurucuları da almanyada olmalıydı zaten.

holyone bile programlarını ingilizce yapıyor, bazılarında türkçe dil desteği bile yok. sebep? çünkü türkiye'de yazılımı yapsan alan yok, destek veren yok. türk yazılımcılar genelde dışarıya yönelik yapıyorlar.

üstelik, bizden iyi bir fikir pek çıkmıyor. çıksa bile sönüyor falan. fizy vardı bi ara, o da sıçtı mesela.

=)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı

Türkiye'nin nerden başladığına bakarsak....

http://www.computerworld.com.tr/yazilimin-metresi-kaca-blog_7421.html

Pardus bence gurur duyulacak bir proje değil ama yukarıdaki başlangıç noktasından bugüne ; ilerleme mevcut

sağolasın hacı gece gece iyi geldi cidden.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    schwarzseherisch bunu yazdı

crytek var mesela ama türkiyeye dair hiçbir şey yok, kurucuları da almanyada olmalıydı zaten.

crytek, istanbul ofisini bu ay icinde acıyor.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
Toplam Hit: 3377 Toplam Mesaj: 40