folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türklerin Anadili Arapça Mı?

Türklerin Anadili Arapça Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cancanBey
    cancanBey's avatar
    Erkek
    Türklerin anadili Arapça mı?

BAZI İslamcı çevrelerin, Müslümanlığı bir tür "Arapçılık" haline getirdikleri bir sır değil.

Ve bu tutum bazen öyle bir hal alıyor ki en koyu Arap milliyetçisinin bile söylerken kırk kere tereddüt edebileceği şeyler yazılıp çizilebiliyor.

Yeni Şafak’ta Nazif Gürdoğan’ın geçen gün yayımlanan yazısı da böyle bir yazıydı.

Gürdoğan, Kuran’ın ve Müslümanların ibadet dilinin Arapça olduğundan yola çıkarak "Arapça bütün inananların anadilidir" diye yazıyor.

"Arapça, dillerin anasıdır" diye de hükmünü tamamlıyor.

Gürdoğan’ın düşünce zincirini takip edersek, Türkçe’nin Türklerin anadili olmadığı gibi bir sonuca ulaşıyoruz.

Müslümanların ibadet ederken kullandıkları dilin dünyanın her yerinde Arapça olması, anadillerinin de Arapça olmasını gerektirmiyor.

Ben kendi adıma kendi dilimden memnunum. Eminim ki Türklerin ezici çoğunluğu da benim gibi düşünüyor.

Müslümanlık ile Arapçılığı birbirine karıştırmamak gerekiyor.

Alıntı adresi : http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/4673325.asp?yazarid=148&gid=61

İnsanları mutlu edecek yegane vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını sağlamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünya barışı için de insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmalarıyla mümkündür. M.Kemal ATATÜRK (1931)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kelv1n
    Kelv1n's avatar
    Erkek
    neyi sevmiyorum biliyomusun bende okudum bu yazıyı hem hürriyetteki adamın ağzından hemde o lavugun ağzından ama bence böyle şelerin belli aralıklarla (yani bu tip şeylerin) verilmesi gerekir son bir kaç gündür bakıyorum konulara yok o oldu neden oldu bu neden olmadı yazık yaf düşürmeyin seviyeyi onu diyen adamaın ben an****

Mehmet yılmaz da güzel yazılar yazar reklam gibi algılamayın ama şu Türkiye'de hürriyettten başka gazete okunmaz en zından haber değeri var!

Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Google
    Google's avatar
    Erkek
    Saçma bi teori.

Abra Kadabra
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    Onlar zihniyeti körelmiş,at gözlüklü insanlardır, Arapça kutsal değildir, Kuran kutsaldır, Türkçe veya başka bir dil de kutsal değildir, daha doğrusu dil kutsal bir kavram değildir. Ona verdiğimiz değer kutsal olmalı

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turunc4u
    turunc4u's avatar
    Erkek
    Dünya kültürünün ana dillerinden biri Arapça'dır. Yalnızca İstanbul'da, yarım milyondan fazla Arapça elyazması kitap vardır.Anadolu insanı, Balkan ve Kafkas ülkelerinde olduğu gibi, Arapça'yı ikinci bir ana dil bilmiştir. Nazif GÜRDOĞAN

Adam tam olarak bunları demiş. Dememiş ki herkesin ana dili arapça diye! Hele de türklerin anadili arapça hiç dememiş!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cancanBey
    cancanBey's avatar
    Erkek
    "ertan" kardeş, zaten kutsiyet insanı bir vehimdir. ALLAH tarafından kutsanmış olanı insanın bilmesi ya da bilebilmesi teoride mümkün değil.

Kutsal olan hayattır, sudur, havadır, şudur, budur. ALLAH'ın bahşettiği herşey kutsaldır.

Diğer bilinen kutsallar insanların yüklediği anlamlar sonucu ortaya çıkan mefhumlardır.

İnsanları mutlu edecek yegane vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını sağlamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünya barışı için de insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmalarıyla mümkündür. M.Kemal ATATÜRK (1931)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Türkçe yüce bir dildir , Türklerin anadili Türkçedir.

Zimbabwe
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Yuh biz arap toplumunu kac yuzyil sonra tanidik....hem bizim anadilimiz Fransizca(!) bir teoride benden amk...onune gelen teori atiyor ortaya.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatih66
    fatih66's avatar
    Erkek
    ADAM TEORİSİNİ SÖYLEMİŞ KİMSE CEVAP VEREMEDİĞİ İÇİN BOL KESEDEN SALLAMIŞ. İBADETİMİZİ TÜRKÇE DE YAPABİLİRİZ. AMA BÜTÜN GÜZELLİĞİ KAÇAR. HİÇ Bİ ZEVK ALAMAYIZ. EN TEMİZİ ARAPÇA BİLEREK YANİ OKUDUĞUN ŞEYİN ANLAMINI BİLEREK OKUMAK. (Nazif Gürdoğan a küfür edecektim bu kadar güzel yazıdan sonra rajona ters olur)

F.K.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turunc4u
    turunc4u's avatar
    Erkek
    Birisinin yazısındaki eleştiriyi kopyalamadan önce eleştirilen kişinin yazısınıda buraya kopyalayın! ki görülsün gerçekte ne neymiş ne ne değilmiş!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cancanBey
    cancanBey's avatar
    Erkek
    Onu da zahmet edip meraklısı tek bir tıkla incelesin CaliphKhan...

Gazete belli, yazar belli.

Toplam Hit: 4321 Toplam Mesaj: 36