folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Türknet Bağlantı 1. Gün

Türknet Bağlantı 1. Gün

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek

Müridler türknet için 2 gün önce başvuruyu yaptım adsl şeklinde. Dün türk telekom görevlisi geldi apartman girişine, kabloları ayarladı. Türknet kablosunu bana gösterdi, bu iki ucu bağlayacaksın türknet açılıp eski internetin kesilince dedi. Ve aynı zamanda 4 tane kablo vardı ankastrede ki metal bağlantı noktalarına giren, siyah kırmızı beyaz mavi/sarı . Bunlardan da 2 tanesini kabloyla yuvarlak içine aldı, bunları da yankeskiyle çıkaraksın dedi. Tamam dedim, dediklerini de not aldım. 

Bugün sabah türknet bağlantınız aktif kullanabilirsiniz diye mail geldi. Superonline da halen aktifti, sordum onu siz iptal ettireceksiniz biz birşey yapamıyoruz dediler. Tamam dedim, apartman girişine inip türk telekom çalışanının dediklerini yaptım. Eve gelince türknetin modem kurulumunu yaptım ve internet-telefon bir türlü gelmedi. 3-4 saat bekledim, bir türlü gelmeyince tekrar apartman girişine indim. Türk telekom çalışanının çıkar dediği kabloları tekrar yerine taktım. 4 kablonun 4 ünü de taktım, türknet işaretli 2 li kablo halen birbirine bağlı durumda, eve çıktığım gibi internet düzeldi. 

Şu an ev telefonu çalışmıyor, 5-10 mbps arasında hız alıyorum. Speed test de türknet yazıyor. Ama türknetin sitesinde kullanım detaylarında hiçbir kullanım görünmüyor, sabahtan beri bilgisayar açık. İşin ilginç yanı superonline sitesinde de kullanım görünmüyor, son kullanım sabah 10.33. 

Var mı bir fikri olan ? Ev telefonu neden çalışmıyor mesela ? Hız 16 mbps görürüm diyordum, 10 bile göremiyorum. Sabah 5 mbps idi, arada bir 7-8 civarına çıkıyor değişiyor. 

Türkneti aradım ama standart arıza kaydı bıraktık hız güncellemesi-telefon çalışmaması için dediler. 

Ve bir soru daha, ankastre kutuda normalde kabloların uçları soyulmadan ufak bir kesik atılıp takılmış-sıkıştırılmış yerlerine. Bunu bilmediğimden ben kabloların uçlarını söküp doğrudan uçları taktım o kısıma. Sizce bir sıkıntı olur mu ? Daha önceden telekom çalışanının sök dediklerini kesip çıkarmıştım. İnternet gidince geri takarken önceden çıkarmadığım kablolar da yerinden çıktı, çok gergin-saçma sapan bir şekilde duruyordu hepsi. Bende sinirlenip 4 ünü de çıkardım, uçlarını düzgünce soyup takıp sıkıştırdım. Anlayan arkadaş varsa bir yorum yapsın, iyi mi yaptım kötü mü ? Diğerlerinde hep kabloların ucu kesilmiş, o şekilde sıkıştırılmış. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Galiba zaman ve çağrı sayısını kıyaslarsak, turknet hakkında forumda şikayet var dan daha çok çağrı açılıyor.

Telekom ve turknet de çalıştığım uzun zamanların tecrübesibne istinaden, açılan çağrıların bir çoğunda siz kullanıcılar hatalısınız.

Sabırsızsınız, herşey anında olsun istiyorsunuz, yapmanız gerekenleri yapmıyor, yapmamanız gerekenleri yapıyorsunuz.

Uzaktan sürekli firmalar ve çalışanlar kötüleniyor vs.

Bina içi ankastre tamamen müşteriye aittir. Bilmiyorsan elektirikçiden destek alırsın. Olmadı rica edersin telekom alt yapıyı sağladığı için telekom destek verir turknet değil.

Bilmeyince kablolar yanlış yere bağlanır.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

Hocam adsl degerlerini buraya kopyalasana snr degeri hat zayiflamasi filan.

Modem ayarlarini kontrol et,birde kablolarin eskiyse cat5 veya 6 kabloyla degistirmeyi bi dusun 

_ICEMAN_
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek
    hallederi_55 bunu yazdı

Modem ayarlarini kontrol et,birde kablolarin eskiyse cat5 veya 6 kabloyla degistirmeyi bi dusun 

Downstream Upstream  

SNR Marjı
    :
    10.6  13.7 db

Hat Zayıflaması
    :
    0.0  3.6  db

Data Oranı
    :
    16381  797  kbps

Max Oranı
    :
    19996  1020  kbps

CRC
    :
    0 1  
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek
    zigor bunu yazdı
    hallederi_55 bunu yazdı

Downstream Upstream  

SNR Marjı
    :
    10.6  13.7 db

Hat Zayıflaması
    :
    0.0  3.6  db

Data Oranı
    :
    16381  797  kbps

Max Oranı
    :
    19996  1020  kbps

CRC
    :
    0 1  

Hocam daha iyi bilen daha iyi yardimci olacaktir sana anladigim kadarini aktarayim.

Download snr marjin cok dusuk. Saglikli bi baglanti icin en az 13 olmasi lazim bildigim kadariyla. Kablolarinda ek vs var yok etmeye calis olmadi duzgun bagla tekrar. Hattina 16 mbs internet tanimlamis turknet yani yapmasi gerekeni yapmis gibi. Teknik destek talebinde bulun gelen arkadas beni arasin de iyi birisiyse ariyor,arama zorunlulugu yok ama,neyse rica et bi ankastreden bir de evinden olcsun degerleri muhtemelen yapman gerekenleri daha net soylecektir zaten sana

_ICEMAN_
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek
    hallederi_55 bunu yazdı
    zigor bunu yazdı
    hallederi_55 bunu yazdı

Downstream Upstream  

SNR Marjı
    :
    10.6  13.7 db

Hat Zayıflaması
    :
    0.0  3.6  db

Data Oranı
    :
    16381  797  kbps

Max Oranı
    :
    19996  1020  kbps

CRC
    :
    0 1  

Hocam daha iyi bilen daha iyi yardimci olacaktir sana anladigim kadarini aktarayim.

Download snr marjin cok dusuk. Saglikli bi baglanti icin en az 13 olmasi lazim bildigim kadariyla. Kablolarinda ek vs var yok etmeye calis olmadi duzgun bagla tekrar. Hattina 16 mbs internet tanimlamis turknet yani yapmasi gerekeni yapmis gibi. Teknik destek talebinde bulun gelen arkadas beni arasin de iyi birisiyse ariyor,arama zorunlulugu yok ama,neyse rica et bi ankastreden bir de evinden olcsun degerleri muhtemelen yapman gerekenleri daha net soylecektir zaten sana

Hat zayıflamasının düşük olması iyi, santrale yakınım demek. SNR Marjının düşük olması kötü, kopmalara neden oluyor. Araştırıdğım kadarıyla durum böyle. 

Belki ankastre bağlantısı düzgün olmadığından olabilir, kepkep krone adlı bir aletle bağlantı yapılıyormuş. Emin olsam ondan alıp tekrar bağlayabilirim kabloları. 

Eve yeni bir hat çektirmek isterim ama 6 kat var, apartman içinden o kadar mesafe gidemez kablo. Dış taraftan, olabilir ama o zaman da sağlıklı olur mu bilmiyorum, açıkta olacak o durumda. 

Daire içinde 1 tane ek var sadece. İlk iş, o eki iptal edip kablonun daire içinde çıktığı yerden 40-50 cm uzunluğa bir konnektör takıp modemi oraya almak olacak. Hem mesafe kısalır, hem eklerden kurtulur. 

Telekom çalışanı gelince arayıp zile basıyor, gayet yardımsever birisi. Arıza kaydı bıraktım, yarın gelince anlatır artık ne yapmam gerektiğini. Elektirikçiye verecek 40-50 liradan kaçtığım yok aslında ama hep mahalle arası dükkanlar, 2 kabloyu zor bağlıyorlar, satış odaklı çalışıyorlar, sıkıntı bu. Telekom çalışanı gelse ver 50 lira halledeyim dese mesela, bütün sorun çözülür. Ama onlar da türk telekomlu değilseniz biz ilgilenemiyoruz, kapıya kadar bizim gerisi sizin diyorlar. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    zigor bunu yazdı
    hallederi_55 bunu yazdı

Downstream Upstream  

SNR Marjı
    :
    10.6  13.7 db

Hat Zayıflaması
    :
    0.0  3.6  db

Data Oranı
    :
    16381  797  kbps

Max Oranı
    :
    19996  1020  kbps

CRC
    :
    0 1  

Hocam bendeki degerler de boyle, simdi kotu mu oluyor bunlar?

Line Stats
     # Downstream Upstream
    TCM(Trellis Coded Modulation)
    1
    1
    SNR Margin
    10.0 dB
    14.0 dB
    Line Attenuation
    12.5 dB
    7.5 dB
    Path Mode
    Interleaved
    Interleaved
    Interleave Depth
    2
    1
    Data Rate
    8160 kbps
    800 kbps
    MAX Rate
    9088 kbps
    1148 kbps
    POWER
    19.5 dbm
    12.0 dbm
    INP
    0.0 symbols
    0.0 symbols
    CRC
    51
    6

3-5 saniyelik kopmalar oluyor, speedtest boyle diyor;

end tarafından 09/Ağu/17 18:44 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

SNR NE KADAR YÜKSEK OLUR İSE HAT DEĞERLERİ O KADAR İYİ OLUR. Değer büyüdükçe santrale yakınlık artar. Hattım 100 mgbit ben daha şikayet ediyorum sınırlandırılmış 88 de diye.. Ama modemden de olabilir tabi denicem. Santral dibimde.

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek

@EmiRReiS             dostum, yazdıklarına genel hatlarıyla katılıyorum elbette; ama emin ol kullanıcıyla alakası olmayan durumlar da yok değil.

Örnek vereyim; 19 Temmuz'da nakil talebinde bulundum, bağlantı dün akşam saat 22:00 civarında sağlandı. Bu süreçte yanlış apartmana bağlantı yapıldı, bana assign ettikleri statik IP çalışmadı yenisini almak durumunda kaldım, onlarca "hizmetiniz aktif" mesajı geldi hüsrana uğradım, hızımı altyapı desteklediği halde daha minimum bir sınıra sabitlediler vs... Neler çektiğimi bir ben, bir de Allah biliyor emin ol. Bana 6 kez modem kurulumu yaptırdılar sanki anlamıyormuşum gibi, her birinden sonra da "donanım arızası" dediler. Türk Telekom ekibini kendim buldum "bölgeden sorumlu" kabloyu düzelttirdim, IP sorununu da ben saptadım. Hız sorunu için de bir arkadaşımdan destek aldım.
    Senin anlayacağın, hizmet güzel, çalışanlar iyi niyetli; ama bir yerlerde var bir şeyler...

Twitter: @CanKirca
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Hocalar konusu acilmisken sorayim istedim, bina girisinden dairemize gelen hattin hangi cikistan geldigini nasil birinden yardim almadan saptariz?

Yukaridan 24 v verip asagidan tek tek kontrol edebiliriz gibime geliyor ama daha garanti bir yol varsa duymak isterim.

Musteri hizmetlerini ne zaman arasam bina ici hattinizda problem gorunuyor dedi hep, asagidaki kutudan bina disi hat cekeyim diyorum her ne kadar saglikli olmasa da...

Kara kisa yagmura dayanikli, akima fazla direnc gostermeyecek adsl'e layik bir kablo turu de onerebilirseniz harika olur.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    end bunu yazdı

Hocalar konusu acilmisken sorayim istedim, bina girisinden dairemize gelen hattin hangi cikistan geldigini nasil birinden yardim almadan saptariz?

Yukaridan 24 v verip asagidan tek tek kontrol edebiliriz gibime geliyor ama daha garanti bir yol varsa duymak isterim.

Musteri hizmetlerini ne zaman arasam bina ici hattinizda problem gorunuyor dedi hep, asagidaki kutudan bina disi hat cekeyim diyorum her ne kadar saglikli olmasa da...

Kara kisa yagmura dayanikli, akima fazla direnc gostermeyecek adsl'e layik bir kablo turu de onerebilirseniz harika olur.

Teknik olarak böyle test edersin. Kabaca kutu üzerin de daire ye giden standartlara göre çakıldıysa daire numarası şema da yazar hocam. Kablo soruna gelince adsl için cat 5 23-24 awg kablo yeter.

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
Toplam Hit: 5910 Toplam Mesaj: 53
türknet ankastre