folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Türknet Bağlantı 1. Gün

Türknet Bağlantı 1. Gün

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek

Biraz daha araştırdım. Kaliteli bir cat6 kablo alıp, ankastreden doğrudan bina dışından daireye kadar kablo çeksem, sizce nasıl olur ? Zaten millet kafasına göre anten kablosu-komşulardan internet kablosu falan dolaştırıyor bina dışından, ben de yapsam kimse birşey demez. Ama kar-kış-aşırı sıcak etkiler mi kabloyu bilmiyorum ? (İstanbul) Folyolu yalıtımlıları falan varmış kabloların. 

Ankastreye bağlantıyı kendi özel tornavida gibi aleti ile bastırarak yapmak gerekiyormuş ama ben kablo ucunu soyup sıkıştırarak yaptım. Yarın telekom görevlisi gelince düzeltir muhtemelen. Ancak merak ettiğim konu şu, ankastreye normal kullanımda 2 kablo mu bağlı olmalı, 4 mü ? Telekom görevlisi bana önceki takılı olan 4 kablodan 2 tanesini çıkar dedi. Çıkarınca internet kesildi, geri takınca geldi. Sorun burada. Yanlış olanları çıkarma durumu da yok, kendi işaretlemişti. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    zigor bunu yazdı

Biraz daha araştırdım. Kaliteli bir cat6 kablo alıp, ankastreden doğrudan bina dışından daireye kadar kablo çeksem, sizce nasıl olur ? Zaten millet kafasına göre anten kablosu-komşulardan internet kablosu falan dolaştırıyor bina dışından, ben de yapsam kimse birşey demez. Ama kar-kış-aşırı sıcak etkiler mi kabloyu bilmiyorum ? (İstanbul) Folyolu yalıtımlıları falan varmış kabloların. 

Ankastreye bağlantıyı kendi özel tornavida gibi aleti ile bastırarak yapmak gerekiyormuş ama ben kablo ucunu soyup sıkıştırarak yaptım. Yarın telekom görevlisi gelince düzeltir muhtemelen. Ancak merak ettiğim konu şu, ankastreye normal kullanımda 2 kablo mu bağlı olmalı, 4 mü ? Telekom görevlisi bana önceki takılı olan 4 kablodan 2 tanesini çıkar dedi. Çıkarınca internet kesildi, geri takınca geldi. Sorun burada. Yanlış olanları çıkarma durumu da yok, kendi işaretlemişti. 

Hocam cat 6 100 mgbit üstü içindir. 250 mhzdir. Cat 5 ise adsl için fazla yani 50-100 mgbite kadar yeterli. Eğer 100 mt den uzun olacaksa bi repetır atarsın. Ama senin kabloların da değil de kutu ve santral bağlı diye düşünüyorum ki zaten çevir sesi yoksa kutudan veya santralden dir. Arıza bırak.

Siper et klavyeni, Dursun bu hayasızca akın...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek
    AyTurk bunu yazdı
    zigor bunu yazdı

Hocam cat 6 100 mgbit üstü içindir. 250 mhzdir. Cat 5 ise adsl için fazla yani 50-100 mgbite kadar yeterli. Eğer 100 mt den uzun olacaksa bi repetır atarsın. Ama senin kabloların da değil de kutu ve santral bağlı diye düşünüyorum ki zaten çevir sesi yoksa kutudan veya santralden dir. Arıza bırak.

Yok farklı farklı konular var, karıştı. Telefonun çalışmaması evet muhtemelen ankastre yada santral ile alakalı, arıza kaydı bıraktım yarın hallederler. 

Ben snr değeri çok düşük olduğu için kabloyu yenileyeyim diye düşünüyorum, 20 yıllık bina, iyice eskiyip çürümüştür telefon kablosu. Cat 6 da, sağlam bir kablo olsun diye düşünüyorum. Vdsl modem alırsam 75 mbps kadar verebiliyoruz diyor türknet. O sebeple cat6, bulabilirsem folyo sarılı olanları süper olur gibi. 

Tek çekincem, bina dışından gelmesi sorun olur mu ? İstanbul -20 derece olmuyor ama yine de kışın buz tutabilir kablo. Mesafe uzun olmayacak, apartman dışından gelirse 5 kat yukarı çıkacak ve hemen içeri girdiğinde ilk odaya bağlayacağım, 20-25 metre maksimum. 

Bu arada şu an siteye göre değişiyor ama 8-15 arası hız alabiliyorum. 

zigor tarafından 09/Ağu/17 20:48 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    zigor bunu yazdı
    AyTurk bunu yazdı
    zigor bunu yazdı

Yok farklı farklı konular var, karıştı. Telefonun çalışmaması evet muhtemelen ankastre yada santral ile alakalı, arıza kaydı bıraktım yarın hallederler. 

Ben snr değeri çok düşük olduğu için kabloyu yenileyeyim diye düşünüyorum, 20 yıllık bina, iyice eskiyip çürümüştür telefon kablosu. Cat 6 da, sağlam bir kablo olsun diye düşünüyorum. Vdsl modem alırsam 75 mbps kadar verebiliyoruz diyor türknet. O sebeple cat6, bulabilirsem folyo sarılı olanları süper olur gibi. 

Tek çekincem, bina dışından gelmesi sorun olur mu ? İstanbul -20 derece olmuyor ama yine de kışın buz tutabilir kablo. Mesafe uzun olmayacak, apartman dışından gelirse 5 kat yukarı çıkacak ve hemen içeri girdiğinde ilk odaya bağlayacağım, 20-25 metre maksimum. 

Bu arada şu an siteye göre değişiyor ama 8-15 arası hız alabiliyorum. 

Hİçbirşey olmaz hocam kasten kabloya temas olmadıkça. Cat 5 75 mgbiti verir ama cat 6 olsun dersen max 23 awg al. Dış ortam cat 6 var ama gerek yok.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

bende türknet kullanıyorum dsl değeri aşağıdaki gibi birisi yorumlayabilir mi :D

edit: speedtest limiti aşağıdadır. akn kotası doldu normalde 18-19 çekiyo

serhat8102 tarafından 09/Ağu/17 21:02 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    serhat8102 bunu yazdı

bende türknet kullanıyorum dsl değeri aşağıdaki gibi birisi yorumlayabilir mi :D

edit: speedtest limiti aşağıdadır. akn kotası doldu normalde 18-19 çekiyo

Açıkca vdsl değerlerin berbat hocam. Adsl hat kalitesi alıyosun. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek
    AyTurk bunu yazdı

ne yapmak lazım hocam tavsiyen var mı bina kutusuna yakınım

serhat8102 tarafından 09/Ağu/17 21:11 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    serhat8102 bunu yazdı
    AyTurk bunu yazdı

ne yapmak lazım hocam tavsiyen var mı bina kutusuna yakınım

Bina da tt fiber mi var mı ? Yoksa santrale yakınsın ama o kadar değilsin yani 24 mgbit veriyorlar sanırım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

binadaki kutuyla aramda 15 mt gibi bişey var ama kablo nereleri dolaşıyo bilmiyorum.

binada fiber yok

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyTurk
    AyTurk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    serhat8102 bunu yazdı

binadaki kutuyla aramda 15 mt gibi bişey var ama kablo nereleri dolaşıyo bilmiyorum.

binada fiber yok

Modeme gelen hat max 20 görüyorum hocam. Dediğim gibi ya ekler var ya da santrale uzaksın. Bir arıza bırak port değişimi yapsınlar bina da senden başka turknet var ise aynı portta olabilirsiniz.

Toplam Hit: 5982 Toplam Mesaj: 53
türknet ankastre