folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Türksat Kablo Net İçin Binadan Eve Döşenmesi Gereken Fiber İnternet Kablosu Nedir ?

Türksat Kablo Net İçin Binadan Eve Döşenmesi Gereken Fiber İnternet Kablosu Nedir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek

Merhabalar. 

Bir kaç güne kadar evimde ki vodafone net yalın internet kapatılıyor. Ve peşine de Türksat Kablo'nun 50mphs fiber netini bağlatıyorum. 
    Müşteri hizmetleri ile görüştüğümde, daire ulaşacak kabloyu bizim halletmemiz gerektiğini söyledi. Binanın içinde Fiber kutusu var Turksata ait. Ama kutudan daireye gelecek olan fiber alt yapısı destekleyen kablonun ismi cismi nedir bilmiyorum. M. hizmetleri azıyla cuatsiyon gibi bir şey geveledi ama tam anlayamadım. 

Sizin bir bilginiz veya deneyiminiz var mı bu konuda. Bu bina içerisinde ki Turksat Kutusundan daire fiber internet için hangi kabloyu geçmem gerektiğine dair. Yıllarca yalın 16mphs kullananan biri olarak,  Fiber adına heyecanlıyım, detayları öğrenmem gerek. 

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Uveys
    Uveys's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

onu elektrikçiler daha iyi biliyor. hatta direk 100 lira eteşlersen gelir kabloyu evine kadar çekerler.

Sadelik demek güzellik demektir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    Uveys bunu yazdı

onu elektrikçiler daha iyi biliyor. hatta direk 100 lira eteşlersen gelir kabloyu evine kadar çekerler.

Burada elektrikçiler efsanedir, sorarsız 20'liralık şey 200 olarak götüne girer. Gidip kendim takmayacağım ama kablonun ismini öğrenirsem 
    5 dakika da yapacağı işle takacağı kablonun fiyatının 20 kat fazlasını ödeyip ödememe konusunda bir bilgiye sahip olabilirim. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek

Hocam kablo net için koaksiyel kablo çekiliyor eve . Bende 24 mbt var koaksiyel kablo var tesisatta. Kablonetin fiberini duymadım, sitesine baktım orda da göremedim. 

Koaksiyel kablo da bildiğin anten kablosu 

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

Koaksiyel kablo hocam uydu anten kablosu arkadaşın da dediği gibi ben de turksat fiber kullanıyorum 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    ehlikeyif bunu yazdı

Hocam kablo net için koaksiyel kablo çekiliyor eve . Bende 24 mbt var koaksiyel kablo var tesisatta. Kablonetin fiberini duymadım, sitesine baktım orda da göremedim. 

Koaksiyel kablo da bildiğin anten kablosu 

SUPERBICO bunu yazdı

Koaksiyel kablo hocam uydu anten kablosu arkadaşın da dediği gibi ben de turksat fiber kullanıyorum 

Heh hocam dediğiniz isim deja-vü oldum şimdi, 50mphs olunca kafam fiber olarak tanımladı kullanılan sistem nedir bilmiyorum ama kablo ismi yeter teşekkür ederim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Vay arkadaş @.o,) 

cu'atsi'yon , Ko'aksi'yel , co'axi'al

@EricNorthMan dostum alınma. öylesine yazdım. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Vay arkadaş @.o,) 

cu'atsi'yon , Ko'aksi'yel , co'axi'al

@EricNorthMan dostum alınma. öylesine yazdım. 

Sorun yok dostum :) Müşteri hizmetleri yurt dışında on yıl yaşadım, geldim türkçe konuşamıyorum yayvan yayvan konuşmayı seviyorum tarzında konuşuyordu, iki kere tekrar ettirmekten yorulduğumdan bir daha sormadım.
    Neyse ki şimdi öğrendiğim kablo türünün kalite sınıflandırmaları bakıyorum en iyi kaliteyi bulayım da yapsınlar. 

Edit ; Lazım olursa birilerine burada olsun. https://www.orenkablo.com/tr/Urunler/Ören_HD_103_A_plus__plus_/28

Türkasat'ın teknik malzeme üreten firması sanırım detayını bilmiyorum. Başka bir binaya girdim, o binada firmayı buldum. 
    O firmadan da kablo standartlarına baktım, türksat için üretilen ve bilinen son koaksiyel Class A++standartların da kablosu bu, şimdi sipariş nereden nasıl verilir öğrenip alalım. 
    Selametle.

Edit 2 ; 75Ohm değerine sahip olması gerekiyor, türksatın kendi soru cevap sitesinde de bu belirtilmiş. Ürün doğru, şimdilik satın alınabilecek kaynakta buldum gibi  ; https://www.ygb.com.tr/urun/oren-hd-103-rg-6-u-4-trishield-cu-cusn
    İletişime geçip varsa siparişi veririm. Konu benim için bitmiştir. 

EricNorthman tarafından 01/Ara/19 15:51 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

O zaman şöyle bir bilgi vereyim; Tam olarak kalite sınıflamasını bilmiyorum, ama Bu Uydu Çanağına giden koaksiyel kablolarla ilgili bi kablo gördüm. çok değişik gelmişti. 

Normalde, bu kabloların merkezinde(kesit'inde) 1 adet Tel olur. Bu tel, ne kadar saf Bakır'dan olursa, elektrik(elektron) iletim kabiliyeti o kadar İyi olur.

Bununda kabaca teşhisi(belgelendirmeye dayanmaksızın);

1. Saf bakır metal'inin renginden. Turuncu-kırmızıya bakan(çalan) bir renk'tir.

2. Saf Bakır metali, kolay bükülebilir bir metal'dir. Aldığında, kolayca bükebiliyor musun bir bak. 

Benim bildiğim, bu içerideki tek 1 kablo, veriyi ileten kısım. 

Bir de bunun dışında, bu kabloyu saran (halka yada yüzük gibi) ağ(yada file ) şeklinde bir yapı var. Bu da kablodaki veri iletimini Parazit radyo dalgalarından engelliyor.     Niye bu kadar anlattım; geçenlerde bu koaksiyel kabloların dışında 2 kez Al'üminyum(metalik gri?) perde'msi yapıyla sarılı olanlarını gördüm. @@,)

Böyleyken böyle. muhtemelen bi 3-5yıl  öncesi, metresi 1.5-2liraydı.

75Ohm 750hm gibi görünüyor. 75'Ohm da belirsiz gibi. 75ohm da belirsiz gibi. neyse sıkıldım ya.

Başka birşey takıldı aklıma; standart olarak niye 75 ohm seçilmiş. Direnç ne kadar düşük olursa, Akım o kadar iyi olacağından, dâhâ düşük ohm'luları niye üretmiyorlar. Bakır metal'inin yada bakır alaşım'ının fiziksel olarak minimum sınırı bu mu?

RitmFarbRacourci tarafından 01/Ara/19 16:18 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek

O zaman şöyle bir bilgi vereyim; Tam olarak kalite sınıflamasını bilmiyorum, ama Bu Uydu Çanağına giden koaksiyel kablolarla ilgili bi kablo gördüm. çok değişik gelmişti. 

Normalde, bu kabloların merkezinde(kesit'inde) 1 adet Tel olur. Bu tel, ne kadar saf Bakır'dan olursa, elektrik(elektron) iletim kabiliyeti o kadar İyi olur.

Bununda kabaca teşhisi(belgelendirmeye dayanmaksızın);

1. Saf bakır metal'inin renginden. Turuncu-kırmızıya bakan(çalan) bir renk'tir.

2. Saf Bakır metali, kolay bükülebilir bir metal'dir. Aldığında, kolayca bükebiliyor musun bir bak. 

Benim bildiğim, bu içerideki tek 1 kablo, veriyi ileten kısım. 

Bir de bunun dışında, bu kabloyu saran (halka yada yüzük gibi) ağ(yada file ) şeklinde bir yapı var. Bu da kablodaki veri iletimini Parazit radyo dalgalarından engelliyor.     Niye bu kadar anlattım; geçenlerde bu koaksiyel kabloların dışında 2 kez Al'üminyum(metalik gri?) perde'msi yapıyla sarılı olanlarını gördüm. @@,)

Böyleyken böyle. muhtemelen bi 3-5yıl  öncesi, metresi 1.5-2liraydı.

Valla konu hakkında bende pek bir bilgi sahibi değilim, şöyle ki yıllarca uydu kullanmış bu kablolar ile çalıştırmışız, ama işimiz düşene kadar kablonun gerçek ismini hiç bilmiyordum. Uydu kablosu de geçti. Elektrikçilerde böyler söyler işin teknik kısmını müşteriyle pek söylemez. 
    Öğrenince kalite sınıflandırması nedir bunun, alınca sonra keşke şunu alsaymışım dememek için araştırdım. 

Sonra ; 

RG-8 ; RG-8 veya genellikle söylendiği gibi Thicknet(kalın net) kablo ethernetin ilk kullandığı kablo tipidir. Günümüzde bu kabloyu kullanan bir ağ bulmak gerçekten zordur. Sonradan kullanılan kablolarda bir renk sınırlaması yokken bu kablolar genellikle sarı/portakal veya kahverengi renkte ve 2.5 metrede bir siyah bir bantla işaretlenmiş olarak üretilmişlerdi. 50 Ohm olan bu kablo adına yakışır şekilde kalın ve mukavemetli bir kabloydu.

RG-6 ; RG-6 75 Ohm değerindedir ve bilgisayar ağlarında hiçbir zaman kullanılmamıştır. Ancak günlük hayatta çok sık karşımıza çıkar. Televizyonlara giren anten kablosu RG-6'dır. Görünüş olarak RG-58 ile aynıdır. Ancak kablo üzerindeki empedans değeri 75 Ohm olarak okunduğunda ne olduğu anlaşılabilir.

RG-58 ; Günümüzde karşılaşabileceğiniz tek koaksiyel ağ kablosu RG-58'dir. Diğer isimleri Thinnet(ince net) ve Cheapernet(ucuz net)'dir. Aynı RG-8 gibi 50 Ohm olan bu kablo RG-8'e göre ucuz, uygulaması kolay bir kablodur. UTP yaygınlaşıncaya kadar yerel ağlarda geniş uygulama alanı bulmuştur.
    Gibi detayları öğrendim, Türksat'ın değerlerinde de 75ohm yer alıyor. Girdiğim binada da kablo da rg6/u4 değerli kabloya rastladım. Ören' firmasına ait. Ören'e girip araştırınca da, bu baktığım kablonun en iyi kalitesi olarak değerlendirilen modelini buldum. 
    Tabi dediğin gibi bakır kablonun iletken olup, dış tellerinde parazit önlemesine yaradığını buradan öğredindim. 

Bükülüp bükülmediğini kablo gelince söyleyeceğim sana :D  

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek

75Ohm 750hm gibi görünüyor. 75'Ohm da belirsiz gibi. 75ohm da belirsiz gibi. neyse sıkıldım ya.

Başka birşey takıldı aklıma; standart olarak niye 75 ohm seçilmiş. Direnç ne kadar düşük olursa, Akım o kadar iyi olacağından, dâhâ düşük ohm'luları niye üretmiyorlar. Bakır metal'inin yada bakır alaşım'ının fiziksel olarak minimum sınırı bu mu?

75 ohm diye geçiyor. Ohm  ; Ohm, adını Alman fizikçi Georg Ohm'dan alan bir iletkenden geçen elektrik akımına karşı iletkenin gösterdiği direncin birimidir. Diye geçiyor. Yani direnç değeri. 
    Ören firmasında ki kablo açıklamasında ;  Empedans Değerinde ; 75+2 Ω var, bu simge de direnç değerinin sembolu.  

Empedans'ın kelime anlamı da ; (Resistif Direnç= Uzunluk*öz direnç/kesit, (empedans ya da elektriksel empedans olarak da adlandırılır) Alternatif akım'a (İngilizce'de AC) karşı koyan zorluk olarak adlandırılır. 
    Yani ikisi de bir biri için kullanıyor sanırım. Ve aradığım nitelikler doğru diye düşünüyorum. 

Diğer konuya gelirsek, direk ne kadar düşük olursa, akımın o kadar iyi mi olacağını düşünüyorlar kısmı için henüz bir bilgim yok, o konuyu araştırmaya girmedim daha ama araştırırım. :) 

Edit

• Birim uzunluk için seri direnç, birimi ohm/metre (Ω/m).Alçak frekanslarda bu direnç iletkenlerin birim uzunluktaki dirençleridir ve çok düşüktür. (hemen hemen 0). Yüksek frekanslarda cidar etkisi denilen etki sebebiyle iç iletkenin etkin kesit alanı azaldığından seri direnç de artmaya başlar.
    • Birim uzunluk için şönt (paralel) iletkenlik, birimi siemens/metre (S/m) Yalıtkan özelliğine bağlı olarak iletkenlik te çok küçüktür. (hemen hemen 0). Fakat şönt iletkenlik frekans yükseldikçe artmaya başlar.

Koaksiyel kablonun empedansının şamatik gösterimi {\displaystyle Z_{0}}{\displaystyle Z_{0}}.

Karakteristik empedans[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakteristik empedans yansıma olmaksızın güç transferi yapabilmek için bilinmesi gerekli olan bir karakteristiktir.

Birim uzunluktaki seri direnç ve şönt iletkenlik 0 kabul edilirse,

{\displaystyle Z_{0}={\sqrt {L/C}}}{\displaystyle Z_{0}={\sqrt {L/C}}}). L ve C eşdeğerleri ile
    {\displaystyle Z_{0}={\sqrt {\frac {{\mu \over 2\pi }\ln(D/d)}{2\pi \epsilon \over \ln(D/d)}}}={\frac {1}{2\pi }}{\sqrt {\frac {\mu }{\epsilon }}}\ln {\frac {D}{d}}}{\displaystyle Z_{0}={\sqrt {\frac {{\mu  \over 2\pi }\ln(D/d)}{2\pi \epsilon  \over \ln(D/d)}}}={\frac {1}{2\pi }}{\sqrt {\frac {\mu }{\epsilon }}}\ln {\frac {D}{d}}}.

Burada ln e tabanlı logaritmadır.

Dielektrik katsayı bağıl dielektrik katsayısı cinsinden ifade edilir ve e tabanına göre verilen logaritma on tabanına çevrilirse,

{\displaystyle \epsilon =\epsilon _{r}\cdot \epsilon _{0}}{\displaystyle \epsilon =\epsilon _{r}\cdot \epsilon _{0}}
    {\displaystyle \ln {\frac {D}{d}}\approx 0.434\cdot \log _{10}{\frac {D}{d}}}{\displaystyle \ln {\frac {D}{d}}\approx 0.434\cdot \log _{10}{\frac {D}{d}}}.

{\displaystyle Z_{0}\approx {\frac {138}{\sqrt {\epsilon _{r}}}}\cdot \log _{10}{\frac {D}{d}}}{\displaystyle Z_{0}\approx {\frac {138}{\sqrt {\epsilon _{r}}}}\cdot \log _{10}{\frac {D}{d}}}

[1]

Bu denklem kablo karakteristik empedansının sadece kullanılan yalıtkanın dielektrik katsayısıyla , iç ve dış iletkençaplarına bağlı olduğunu göstermektedir. Uygulamada görüntü sinyali (VF) için kullanılan kablolar 75 Ω radyo frekans (RF) kabloları ise 50 Ω karakteristik empedansa sahiptir. Anten kablolarında ise 75 Ω ve 300 Ω başta olmak üzere çeşitli empedanslar kullanılır. Kablo üreticisi kataloglarda bu empedansı belirtir.

Anladığım kadarıyla direnç değeri düşük olursa iletkenlik adına gösterdiği güç daha yüksek gibi bir şey oluyor sanırım. Henüz o kadar matematiğimde yok, bunu da ilerleyen saatlerde öğreneceğim. 

EricNorthman tarafından 01/Ara/19 16:28 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 11718 Toplam Mesaj: 21
turksat