folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Üniversite Tercihi - [Tıp] Mı [Bilgisayar Mühendisliği] Mi?

Üniversite Tercihi - [Tıp] Mı [Bilgisayar Mühendisliği] Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek

Herkese kolay gelsin,

Bildiğiniz gibi sınav sonuçları açıklandı ve benim de bir karar vermem gerekiyor.

Karşılaştırdığım şeyler elma ve armut gibi ama Türkiye'de mantık aranmaz bildiğiniz gibi.

Kısaca,

Yıl 2016 ve ben bu iki mesleği de yapabileceğimi düşünüyorum. Bilgisayar mühendisliğini daha çok sevdiğimi ve halihazırda bu işlerle uğraştığımı göz önüne alırsanız, hangisini seçmek daha mantıklı olur?

Memurlar.net e baktım hepsi mühendisliği yerin dibine batırmış.

İstediğim şey, meslek, bana sağlıklı bir hayat yaşatmalı iş konusunu düşündürmemeli yani işsiz kalmayayım (Para çok önemli değil fakat gelirin kararlı olması bir gereklilik, zengin olmak gibi bir amacım yok) ve çok fazla yıpratmamalı. Kafa siken bir meslek istemiyorum.

Eğer tıp ile uğraşırsam, ameliyat yapmayı asla istemiyorum ve olursam sıradan bir doktor olurum.

Eğer mühendislik ile uğraşırsam, mevcut olarak birtakım bilgilerim var ve bunların beni bir adım önde başlatacağına inanıyorum.

Bu işlerle ilgilenen biri veya hakkında bilgi sahibi biri olan size, tavsiyeniz için teşekkür ediyorum...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

İki işide sevmiyor gibi duruyorsun.En azından bilgisayar mühendisi olda zararı kendine olsun.Sonra doktorlar yalan yanlış teşhisler koyup insanların canına kastediyor.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

doktor. idealist değilsen  .

atıyorum 

beyin cerrahı olmaktansa . 

göz doktoru ol . çocuk doktoru ol. kadın doğumcu ol. 

2 damla 1 antibiyotik 1 vitamin yaz yolla eve .  

tecrübeni kazan 3-5 yıl ondan sonra emekliliğe kadar rutin hayat  . 

bilgisayar . deli paralar döndüğü söyleniyor . ama ömür boyu kasmak zorundasın 

Minimalist Değilim Tembelim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Palerider
    Palerider's avatar
    Erkek

Öncelikle hayırlı olsun. 

Bilg müh ve atıyorum elektrik elektronik desen bunların arasında kalsan neyse de sence de bilg müh ve tıp çok uzak bölümler değil mi nasıl oluyor da bu ikisinin arasında kalabiliyorsun ben burasını anlamadım. Ben şahsen tıp derim tıpı seçersen ve kariyer yapmak ilerlemek istiyorsan ameliyat falan her şeyi yapacaksın yani doktor oldum deyip de oturamazsın ama gördüğüm kadarıyla bilg müh sana daha cazip geliyor içinden ne geçiyorsa hangisini yapabileceğine inanıyorsan onu seç derim. 

Eskisi gibi değildir belki!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Tıp oku eğer beğenmez isen bilgisayar mühendisi olman için diplomaya ihtiyacın yok.Ama diplomasız bir ameliyata giremezsin :) 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

İki işide sevmiyor gibi duruyorsun.En azından bilgisayar mühendisi olda zararı kendine olsun.Sonra doktorlar yalan yanlış teşhisler koyup insanların canına kastediyor.

Hayır hayır kesinlikle öyle değil. İki işi de seviyorum sorun da bu (sadece tıp okuyacaksam cerrah olamam o da insana zarar verir miyim korkusundan). Hangi işi yaparsam yapayım en iyi yapmalıyım mantığında yaşıyorum. Bu yüzden böyle bir sorun olmaz. Beceremezsem bırakırım zaten.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Tip yaz , tus da aile hekimligini yazarsin oturdugu yerden maas aliyor.

doktorlukdan kazandigin parayla yazilimda yatirim yaparsin ilerlersin. 

Kod yazmak daha cok kafa yoruyor olsa gerek tipdan. 

Kadin dogumcu felan olma rezillik.

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek

bil müh yazacaksan odtü ve bilkent harici yazma. 

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek

bende yaklaşık bundan 12 yıl önce aynı ikilemdeydim. ben tıp seçtim. pişman değilim. senin gibi bende olursam normal doktor olurum diyordum ama o öyle olmuyor. normal doktor olunca büyük  ihtimal acillerde çalışacan. herkes burada oradaki doktorlara sövüyor ama harbiden orada doktorluk yapmak çok sıkıntılı. ben 4 ay yaptım perişan oldum.  böyle bir yerden kurtulmak için de uzmanlık şart bunun için 4 yıl asistanlıkla geçiyor sonra bölümüne göre uzmanlık daha rahat geçiyor.  yani şimdi başlasan 10-11 yıl sonra uzman doktor oluyorsun. 

doktorluğun avantajı:  iş bulma gibi bir sıkıntı yok. (ama artık o kadar tıp fakültesi açıldıkı 10 yıl  sonra felan kpss gibi bir sistemle alabilir), maaşı fena değil :)

tıp okumayı da o kadar sıkıntı etme kimler bitiriyor bi görsen,

yani ben tıp derim.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

doktor. idealist değilsen  .

atıyorum 

beyin cerrahı olmaktansa . 

göz doktoru ol . çocuk doktoru ol. kadın doğumcu ol. 

2 damla 1 antibiyotik 1 vitamin yaz yolla eve .  

tecrübeni kazan 3-5 yıl ondan sonra emekliliğe kadar rutin hayat  . 

bilgisayar . deli paralar döndüğü söyleniyor . ama ömür boyu kasmak zorundasın 

Hocam asıl korkum şu: Sevdiğim alan kodlama ve algoritma işleri. Bunları da 2 yıllık bilgisayar programcılığı veya kötü(sıralaması düşük) bir üniversiteden mezun olmuş birisi de yapabiliyor. Ben şimdi diyelim ki iyi sayılan(!) itü den mezun olsam iş bulmam sıkıntı olmayacak mı? Piyasa bunlarla kaynıyor.

Ama tıpı düşünürsek, Ameliyat işi olmayan her türlü işle uğraşabilirim (sanırım).

Benim için fazla para değil kararlı para lazım yani her ay düzenli olarak düşük de olsa para kazanmalıyım ve iş bulma derdim olmasın.

Bunlar dışında iyi bir mühendis olmak için iyi zeka gerekir ve bende onun biraz eksik olduğunu düşünüyorum.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    mrkps bunu yazdı

bende yaklaşık bundan 12 yıl önce aynı ikilemdeydim. ben tıp seçtim. pişman değilim. senin gibi bende olursam normal doktor olurum diyordum ama o öyle olmuyor. normal doktor olunca büyük  ihtimal acillerde çalışacan. herkes burada oradaki doktorlara sövüyor ama harbiden orada doktorluk yapmak çok sıkıntılı. ben 4 ay yaptım perişan oldum.  böyle bir yerden kurtulmak için de uzmanlık şart bunun için 4 yıl asistanlıkla geçiyor sonra bölümüne göre uzmanlık daha rahat geçiyor.  yani şimdi başlasan 10-11 yıl sonra uzman doktor oluyorsun. 

doktorluğun avantajı:  iş bulma gibi bir sıkıntı yok. (ama artık o kadar tıp fakültesi açıldıkı 10 yıl  sonra felan kpss gibi bir sistemle alabilir), maaşı fena değil :)

tıp okumayı da o kadar sıkıntı etme kimler bitiriyor bi görsen,

yani ben tıp derim.

Güzel bilgilendirme oldu hocam teşekkür ederim.

Yani diyorsunuz ki işi rahat yapabilmek için tus şart. Peki ben aile hekimi olamaz mıyım eğer tıp okuyup tus a girmezsem? (Para çok önemli değil düzenli olarak kazanayım yeterli)