Üretim Takip Sistem Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek

Adam üretim takip diyor, ihtiyacı muhasebeye bağlayan hatta bilmiyorsuna getirip yabancı lisan ile örtüştüren diyeni de gördü ya bu gözler daha ne diyelim.. Bir sonraki level sanırım beyin cerrahisi ile karşılaştırmak. Hani bazı şirketlerde vardır ya "Ben muhasebiciyim, olmasam bu şirket batar" kafası .. 

Muhasebe dediğin şirketlerin devletten dolayı sırtındaki kamburdan başka birşey değildir. Üretim takip ile uzaktan yakından bir bağlantısı yoktur. Kral Çıplak!

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Bende diyorum konu üretimle başladı nasıl muhasebe kodlarına bağlandı:)

Şunu anlarım üretim yapılmak için satın alınacak malzemelerin maliyet hesaplari, kar zarar tabloları, üretmek mi satın almak mı kararları gibi gibi ihtiyaçlar için belki muhasebe kodlarına ihtiyaç olabilir lakin arkadaş normal bı üretim sürecinden bahsetmiş ve bu sürecin detaylı takibini yapabilecegi bir ortam araştırıyor :)) 

Doğruan anladim değil mi:))

Bizde bu tarz bir fabrika için bir uygulama yazacağız yakın zaman da. Şuan analizler devam ediyor. Benim de işime yarar bilgiler çıkabilir konu takip:)

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PHP-SEO Developer
    Erdem
    Erdem's avatar
    Erkek

Hocam işletmeniz nerde ? ismi nedir ? 

Uzkar makinanın sahibiyim aynı zamanda yazılımcıyım. Freze, işleme merkezi, ısıl işlem, indüksiyon, imalat, taşlama , kaplama, derin delik delme, tel erezyon, dalma erezyon bla bla dışırada yapılan bir çok fason işlemi çok iyi bilirim.

Sanırım siz kalıp üretiyorsunuz ? yada makina üretiyorsunuz ama bir çok işlem dışarda bitiyor ve takip edilmesi zor. İçerde biten işlemlerdede makina hangi durumda hangi parça numaras işleniyor hangi tezgahta işleniyor kim işliyor, takım gideri ne ve kaç saat dk. sürdü gibi bilinmezlikleri görmek istiyorsun. Yada fason işleme gittiyse ne zaman gitti ne zaman termin alındı durum ne gibi bla bla.

Bir firma ile bu konuda uzun uzun grüşmüştük teklif istediler ama  yüksek kaldı teklif. (Proje oluştur, teknik resimleri yükle, makinaları tanımla, çalışanları tanımla, fasonların tanımları,proje yöneticileri,cad cam olaylarının felan full takibi vardı)

Ama sen böyle bir programı hazır bulamazsın firmaya göre sıfırdan kodlanmalı. ERP sistemine dönmeli kısacası.

SAP kullansan geçiriyorlar zaten tiger eta meta direk bu sekötre özel bişeyi yok bildiğim kadarı ile.

İşin zor excelde makrolarlada bi yere kadar iş büyüdükçe sıkıntı yaşarsın takip zorlanır .

Kolay gelsin.

Php for SEO nun ardından Php for Gcode (CNC)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

www.acd.com.tr buraya bak hocam. Referanslarına vb.. de göz at. ilgini çekerse bana yazarsın. benim selamımla da gidersin ;)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hacı yazdığımı siklemedin de, odoo işini görebilir ve ücretsiz

https://www.odoo.com/page/mrp-plm

yolbulucu tarafından 25/Eki/19 10:22 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    Erdem bunu yazdı

Hocam işletmeniz nerde ? ismi nedir ? 

Uzkar makinanın sahibiyim aynı zamanda yazılımcıyım. Freze, işleme merkezi, ısıl işlem, indüksiyon, imalat, taşlama , kaplama, derin delik delme, tel erezyon, dalma erezyon bla bla dışırada yapılan bir çok fason işlemi çok iyi bilirim.

Sanırım siz kalıp üretiyorsunuz ? yada makina üretiyorsunuz ama bir çok işlem dışarda bitiyor ve takip edilmesi zor. İçerde biten işlemlerdede makina hangi durumda hangi parça numaras işleniyor hangi tezgahta işleniyor kim işliyor, takım gideri ne ve kaç saat dk. sürdü gibi bilinmezlikleri görmek istiyorsun. Yada fason işleme gittiyse ne zaman gitti ne zaman termin alındı durum ne gibi bla bla.

Bir firma ile bu konuda uzun uzun grüşmüştük teklif istediler ama  yüksek kaldı teklif. (Proje oluştur, teknik resimleri yükle, makinaları tanımla, çalışanları tanımla, fasonların tanımları,proje yöneticileri,cad cam olaylarının felan full takibi vardı)

Ama sen böyle bir programı hazır bulamazsın firmaya göre sıfırdan kodlanmalı. ERP sistemine dönmeli kısacası.

SAP kullansan geçiriyorlar zaten tiger eta meta direk bu sekötre özel bişeyi yok bildiğim kadarı ile.

İşin zor excelde makrolarlada bi yere kadar iş büyüdükçe sıkıntı yaşarsın takip zorlanır .

Kolay gelsin.

Hocam cnc makinelerini kimden alıyorsun ya da aldın ?

...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

Arkadaşım muhasebe bildiğini söylüyorsun atıyorum pereform kalıp yapacaksın ,Şişe yapacaksın bunların adımları bellidir tek tek hesap kodlarının dallandiracaksin isim olarakta yazabilirsin proje beş aşamalı olsun bunun için bı kütük demir aldın beşe böldün çizimi sen yaptin biri senin makinende diğerleri başka firmalarda işlem gorsün 150 ye kütük maliyetini diğerlerini 710 730 hesaplarda takip edeceksin ısıl işlemi a firmasına yaptırıyorlar 730.a.proje adı parça no şeklinde dallandiracaksin parça orada yapılıp geldiğinde 731 yansıtma hesabıyla 150 hesapta biriktireceksin bu şekilde parçalar yansitildikca işletmede olduğu işi bittiği kaç TL bittiği adımlar takip edilebilecek 4 parça bitirip işletmene geldiğinde  151 hesaba alicaksin işçilik makina çalışma saatlerinde hesap ettikten sonra mamül haline geldi proje tamam bu aşamalar tammiyle ney nerede kaç TL mal oldu tek tek görülür ok 

Başka bir yol bilen giyimli krallar varsa onlardan da çözüm bekliyoruz iyi ücret veriyorsa firmanız gelir tek tek yapabilirim 

Dediklerinin tamamını mikro eta tiger luca gibi programlarla yapabilirsin örnek femaş.a.ş ankastre fırın üretip dünyaya satıyor torna tezgahı dan boyasından çizimine bir çok parça yapılıyor yaptırılıyor bu işlemlerin tamamı tiger le muhasebe departmanınca takip edilmekte üretim den satışa kadar. x muhasebe olmasa y olur ama illaki bu işi bilen biri olur yukarıdaki arkadaşlar muhasebenin sadece vergi kar zarar hesapladigini sanıyor ama yanılıyorlar

taekwondo tarafından 25/Eki/19 17:30 tarihinde düzenlenmiştir

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Özel tasarım makina imalati yapıyoruz, işin yarısını fason yaptırıyoruz. 

Birebir aynı senaryo bizde var. 

Bu iş için iş gelistirmeci arkadaş 3 ay araştırma yaptı, aklina gelen tüm erpcilerle konuştuk, toplantilar yaptık.

Sonunda en uygun çözümün SAP business one olduğunu gördük. Rene hocamız önerdi kendi kullanıyor ve en iyisi budur. 

Google sheets üzerinde çeşitli programcıklar yazdık, muhasebe, satin alma, üretim, ben oradan yürütüyoruz proje bazlı. Para bulunca sap business one'a geçmeyi planlıyoruz. Ortalama 80-150k arası masraf çıkarır ilk baslarda çünkü özel yapılacak.

Muhasebe programıyla olmaz bu işler :) 

Makinacilar bir telegram grubu falan mi kursak aynı işleri yapıyoruz hemen hemen. Senelik 20-30k'lik siyaj krom kaplama ve taşlama işimiz oluyor mesela. Tüm talasli imalati fason veriyoruz. Kaynak atölyesi de var ekstra olarak. 

Kaan tarafından 25/Eki/19 17:59 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

Muhasebesiz olsun ozaman :) 

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    taekwondo bunu yazdı

Arkadaşım muhasebe bildiğini söylüyorsun atıyorum pereform kalıp yapacaksın ,Şişe yapacaksın bunların adımları bellidir tek tek hesap kodlarının dallandiracaksin isim olarakta yazabilirsin proje beş aşamalı olsun bunun için bı kütük demir aldın beşe böldün çizimi sen yaptin biri senin makinende diğerleri başka firmalarda işlem gorsün 150 ye kütük maliyetini diğerlerini 710 730 hesaplarda takip edeceksin ısıl işlemi a firmasına yaptırıyorlar 730.a.proje adı parça no şeklinde dallandiracaksin parça orada yapılıp geldiğinde 731 yansıtma hesabıyla 150 hesapta biriktireceksin bu şekilde parçalar yansitildikca işletmede olduğu işi bittiği kaç TL bittiği adımlar takip edilebilecek 4 parça bitirip işletmene geldiğinde  151 hesaba alicaksin işçilik makina çalışma saatlerinde hesap ettikten sonra mamül haline geldi proje tamam bu aşamalar tammiyle ney nerede kaç TL mal oldu tek tek görülür ok 

Başka bir yol bilen giyimli krallar varsa onlardan da çözüm bekliyoruz iyi ücret veriyorsa firmanız gelir tek tek yapabilirim 

Dediklerinin tamamını mikro eta tiger luca gibi programlarla yapabilirsin örnek femaş.a.ş ankastre fırın üretip dünyaya satıyor torna tezgahı dan boyasından çizimine bir çok parça yapılıyor yaptırılıyor bu işlemlerin tamamı tiger le muhasebe departmanınca takip edilmekte üretim den satışa kadar. x muhasebe olmasa y olur ama illaki bu işi bilen biri olur yukarıdaki arkadaşlar muhasebenin sadece vergi kar zarar hesapladigini sanıyor ama yanılıyorlar

Hocam işin niteliğini bilmediğin için muhasebe programi ile hallederim diye dusunuyorsun ama olay biraz farklı.

Anlatmak isterdim ama saatler sürer, olay sadece üretim fişi oluşturup masraf yazmaktan çok öte. Proje, teklif, termin takipleri karmaşık biraz. Bu işin tek çözümü erp programı.

Google sheette kendin programciklar yazınca da fena olmuyor. 

Tüm bill of materiali excele aktarıp google sheete kopyaliyoruz. 

Sonra firmalara göre sıralanıyor, hammadde, fason, hazır ekipman vs sıralanıyor. Sonra terminleri vs yazılıyor. Teklif tutarlari giriliyor. Termini yaklaşanlar üste sıralanıyor, gecikenler vs beliriyor. Tüm satir siparis verildi, işlem yapılmadı, teklif bekleniyor, firmaya ulasti seklinde renklerle ayrılıyor. 

Başka türlu bas edemedik, sap'de kaldi gözümüz amma fiyatı yüksek biraz. 

Toplam Hit: 2717 Toplam Mesaj: 33
üretim planlama