Üretim Takip Sistem Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

daha önce çalıştığım şirket (inşaat) ERP(inhouse geliştirilen ERP-CRM karışık bir yazılımları vardı) sistemine benzer bişey kodlamıştım hatta gantt chart ile güzel göresel bir şey yapmıştım.

birde üretim modülü vardı şukadar çimento üresttim diyince reçeteye göre stoktan kumu çakılı felan düşüyor vsvsvsv

ama personel data girmeyince o sistemlerin hiç bir anlamı yok :D

wert tarafından 25/Eki/19 20:00 tarihinde düzenlenmiştir

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

hacı yazdığımı siklemedin de, odoo işini görebilir ve ücretsiz

https://www.odoo.com/page/mrp-plm

Estağfurullah hocam , sabah üye oldum bu haftasonu bunları incelicem. 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

...

Sonunda en uygun çözümün SAP business one olduğunu gördük. Rene hocamız önerdi kendi kullanıyor ve en iyisi budur. 

...

Muhasebe programıyla olmaz bu işler :) 

Makinacilar bir telegram grubu falan mi kursak aynı işleri yapıyoruz hemen hemen. Senelik 20-30k'lik siyaj krom kaplama ve taşlama işimiz oluyor mesela. Tüm talasli imalati fason veriyoruz. Kaynak atölyesi de var ekstra olarak. 

Hocam Mayıs ayında senle yaptığımız konuşma iyi geldi bana. Problemleri çözdüm iş güç başladım. Bi dikiş tutturucaz gibi duruyor. =)

SAP business one aklımda olsun ona bakayım. Mikro diyince @taekwondo'nun muhasebeden örnek vermesi normal ama işin karmaşıklığından ötürü yalnız muhasebeyle işin içinden çıkamayız.Bu mikrocular, MikroFly diye bi Yönetim sistem programı oluşturmuşlar. İçerisinde satış , satınalma , mali analizler , gant diyagramları falan çoğu şey var. Fakat benim şuan çalıştığım firma , programın %5'ini anca kullanıyor. Kurcalayıp deneyip görmek gerekiyor ama sistem kur kaldır işide kolay iş değil. Görücez artık...

Telegram olayı olsa güzel olur. Kimler var başka ? 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

Erp uygulamalar 2.5 gruba ayrılıyor;

1- Paket uygulamalar :Standart ERP Süreçleri mevcuttur düzenleme özelleştirme imkanları oldukça sınırlıdır.Bu uygulamalarda özelleştirme kısıtlı olduğu için kullanan firmalar programın yapısına uymak zorundadır.devreye alma bedelleri daha uygundur.

2- Platform Uygulamalar: Erp dünyasının bu konuda lider SAP. Kendine özgü uygulama platformu ve ABAP olarak bilinen programlama dili mevcuttur. Rus yapımı 1C Enterprise piyasada pek bilinmese de SAP kadar başarılı bir platforma sahiptir. Türk Canias da Troia adında geliştirme platformuna sahiptir.Bu ürün işletmenin ihtiyaclarının analiz edilmesi sonrası projelendirilerek firman talepleri ve süreçlere uygun bir ERP kurgusu yapılır. Fakat yatırım maliyetleri talep ve isteklerle doğru orantılı olarak artar.(Yapılan analiz sonuçlarına göre lisans bedellerine ek olarak Adam/Gün şeklinde danışman ve analist maliyetleri yani proje maliyeti ortaya çıkar).

2.5- Kısmen düzenlenebilir Ürünler: Bu ürünler ise kısmı olarak değişiklikler ve düzenlemeler yapılabilir.Bazı ürünlerde (SAP B1 vb.) 3. Parti Addon geliştirme ile firma içi özelleştirmeler yapılmakta.

Burda problem şu firmanın talepleri hangi sınıfa giriyor. Beklenti nedir. Mrp çalışacak mı? Aktivite bazlı maliyet hesaplanacak mı? Üretim sahasından veri alınacak mı? Bi kurgusu olacak mı? BOM yapısı nasıl olacak ? Rota planlaması nasıl olacak? Maliyet muhasebesi yapılacak mı? Proje bütçelendirmesi kalite kontrol yapılacak mı? Gibi birçok soruyu bilmeden doğru cevaba ulaşmak epey zor olur. O yüzden firmanın taleplerini hangi seçenek karşılar onu bulmak gerekir.

NOT:Yukarıdaki muhasebe konusu yazan arkadaş muhasebe kodları ile sadece maliyet muhasebesi yaparsın onu da sağlıklı bir şekilde yapamazsın manuel veri ile ne kadar yapılıyorsa ancak o kadar yaparsın.

trooper tarafından 25/Eki/19 21:23 tarihinde düzenlenmiştir

ZzZzZzZ...!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

Sadece maliyet muhasebesi yapmassın işte hangi parca nerde bitmişmi fire varmı hangi makine kaç saatte yapmışa kadar takip edilebilir 

Manuel veri girmeden ve işin öncesinde üretim safhaları tespit edilmeden takip edilemez tabiki

Hadi maliyeti geçtik proje cok karli,kafadan maliyeti biliyoruz giderimiz önemli degil mazotumuz çalınsın parça kırılsın tekrar yapilsın işin sonunda karmı ettik zararmi ? Nasılsa karliydi demistik bunları gectiysek exelde yapilacak işleri listeleyip bittikce tiklemek kaliyor

Neyse bilisimci arkadaslar farkli bi acıdan bakiyor saygiyla takipteyim , 

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    taekwondo bunu yazdı

Sadece maliyet muhasebesi yapmassın işte hangi parca nerde bitmişmi fire varmı hangi makine kaç saatte yapmışa kadar takip edilebilir 

Manuel veri girmeden ve işin öncesinde üretim safhaları tespit edilmeden takip edilemez tabiki

Hadi maliyeti geçtik proje cok karli,kafadan maliyeti biliyoruz giderimiz önemli degil mazotumuz çalınsın parça kırılsın tekrar yapilsın işin sonunda karmı ettik zararmi ? Nasılsa karliydi demistik bunları gectiysek exelde yapilacak işleri listeleyip bittikce tiklemek kaliyor

Satın Alma , Satış , Planlama , Üretim Sorumluları , Depo , Sevkiyat , Kalite Kontrol birimlerindeki tüm çalışanların bu süreçte aktif olarak veri girmeleri gerekiyor. Sadece muhasebe tabloları üzerinden bu kadar karmaşık bir projeyi bu kadar kalabalık bir ekip ile yönetmeye kalktığımızda -ve bir hata yapıldığında- işler dahada karmaşıklaşmaz mı ? Ve bu çalışanların hepsine muhasebe öğretmemiz falan gerekiyor. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek
    taekwondo bunu yazdı

ERP dediğimiz yapı işte bu işlerin tamamının otomatik muhasebeleştirilerek gerekli alt muhasebe fişlerinin otomatik oluşmasını sağlıyor.Üstteki ankastre fırın firması örneğinde de belirttiğin tiger da bu işleri kendisi gerçekleştirdiği için muhasebe departmanı detaylı analiz çalışabiliyor.Şöyle ki proje için toplu hammadde aldın Ürün ağaçlarını oluşturmadan ürün reçetelerini oluşturmadan sadece 1 tane ürün için kullanılan hammadde miktarını muhasebe yazılımında manuel hesaplayarak girmekten başka çaren kalmaz.Oysa ki ERP üzerinden ürün ağaçlarını oluşturup Üretim reçetelerini girdiğinde sistem belirtilen reçete kıstasları çerçevesinde gerekli ihtiyaç listelerini oluşturur mevcutta yoksa satınalma taleplerini oluşturur.İş istasyonlarının planlaması ve rota tanımlaması ile Üretim sahasından gelen veri ile senin tüm manuel girmen gereken verileri sistem kendisi ilgili muhasebe kodlarına atarak muhasebeleşmesini sağlar.

ZzZzZzZ...!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    taekwondo bunu yazdı

Montaj ustası, şoför, teknik ressam muhasebe programima neden erissin benim? Ne kadara aldığımı, ne kadara sattığımi, kime sattigimi neden bilsinler? Muhasebenin projedeki rolü şu. Biz bir projedeki komponenti gizliyoruz, şirketin tüm muhasebeyi açalım öyle mi? 

Tekliflerle gelen faturalari karsilastirir. Kurlara vs dikkat eder. Vadeleri girer, ödeme listelerini raporlar. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    designerboyalee
    designerboyalee's avatar
    Erkek

Benzer iş şeklinde bir üretim yapan fabrikanın sistemine bakıyorum. öncelikle her bölüme bir bilgisayar kurman gerekecek bu birimlerin her biri 1 istasyon olacak. İşi ana istasyon ilerletip gerekli not ve ekleme ayarları yaptıktan sonra gönder diyip diğer istasyona atacak oda tamamlayıp öncekine atacak varsa sorun bir istasyon geriye atacak o şekilde hem ilerleyişi hemde o işle alakalı detayları üretim aşamalarını gözlemleyebilirsin. Biz bu sistemi web tabanlı php bir yazılımla çözdük bu şekilde ilerliyor 10 üretim istasyonu var her istasyon kendine ait üretimi yapıp bilgisini girip bir sonrakine ilerletiyor en son kargo ve muhasebe de sonuçlanıyor. Sende bu şekilde bir seneryo belirleyip yazılıma dökmen çok daha mantıklı olur hem geliştirme ve harici kullandığınız ticari programlarada entegre yaptırman kolay olur diye düşünüyorum. Fikir vermesi adına detaylı soruların varsa yardımcı olurum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    taekwondo bunu yazdı

Montaj ustası, şoför, teknik ressam muhasebe programima neden erissin benim? Ne kadara aldığımı, ne kadara sattığımi, kime sattigimi neden bilsinler? Muhasebenin projedeki rolü şu. Biz bir projedeki komponenti gizliyoruz, şirketin tüm muhasebeyi açalım öyle mi? 

Tekliflerle gelen faturalari karsilastirir. Kurlara vs dikkat eder. Vadeleri girer, ödeme listelerini raporlar. 

Hocam montaj ustasına muhasebeyi görme yetkisi vermezsen neden görsünki :) Seninle az konuştuk bu konuyu ama detaylara inememiştik. Senin business one dediğinde aynı şekilde işliyor. Sen kullanıcıya yetki verirsen orada da görecek. Mesele kurguyu iyi yapabilmekte.

Titanyumun gücü adına!!!
Toplam Hit: 2678 Toplam Mesaj: 33
üretim planlama