folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Uzun Süre Seyir Halindeyken Otomobili Boş Viteste Kullanımı Üzerine

Uzun Süre Seyir Halindeyken Otomobili Boş Viteste Kullanımı Üzerine

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Herkez makina mühendisimi yaw pek anlamadım daha aracım karburatorlumu onu da bilmiom ztn.

Triptonik vitesli aracta yokuşu gördümmü boşa takiyimmi ?

aslında her yokuş bir iniştir, denenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca yokuşta akmayan ter inişte gözyaşına dönüşür.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paduwan
    paduwan's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı

Herkez makina mühendisimi yaw pek anlamadım daha aracım karburatorlumu onu da bilmiom ztn.

Triptonik vitesli aracta yokuşu gördümmü boşa takiyimmi ?

aslında her yokuş bir iniştir, denenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca yokuşta akmayan ter inişte gözyaşına dönüşür.

sair mübarek 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek

boşta gitmek turbonun yağlanmasını engelliyor mu, benimde merak ettiğim bu...

kimisi turboya zararı var diyor, e trafikte vitesi boşa aldığımızda da rolantide motor çalışıyor sonuçta. 

viteste yokuş aşağı inerken aracın hızı kesiliyor, uygun ortamda boşa alıp inerken araç ivmesini kaybetmiyor bende bu şekilde kullanırım sürekli.

işi bilen biri varsa yorum yaparsa bende merak ediyorum.

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

hayır hocam, aksine serviste ustalar kendileri söylüyor hemen kontağı kapatmayın en az 5 dk rolantide araç çalışsın diye.

zaten yola çıkmadan önce ve dönüşte de 5 dk aracın rolantide çalışması gerekiyor, yağ motor soğukken biraz katılaşır zaten. dönüşte de turbonun yağlaması içinmiş...

ben servisin yalancısıyım, onlarda muhtemelen eğitim aldıkları mühendislerin yalancısıdırlar :D

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbbsg.
    agrilion
    agrilion's avatar
    Erkek

hazır konuyu bulmuşken ben de sorayım. 

aracım dizel hafta içi kısa mesafede kullanıyorum dolayısıyla motor hep soğuk oluyor. 

soğuk motor sadece yakıt sarfiyatını mı arttırır yoksa başka zararı var mıdır?

kontağı çevirince oil ok yazana kadar çalıştırmıyorum başka da bir önlemim yok beni bekleyen sıkıntı var mıdır?

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HorbaDor
    HorbaDor's avatar
    Erkek

Viteste yağlama oluyor boşta olmuyor diye duymuştum. Ama neyi yağlıyor bilmiyorum :| Söyleyende eski bir minibüs şoförüydü.

Ha Ha!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Rene'nin dediği doğrudur beyler.Boşta sürekli yakıt pompalar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HorbaDor bunu yazdı

Viteste yağlama oluyor boşta olmuyor diye duymuştum. Ama neyi yağlıyor bilmiyorum :| Söyleyende eski bir minibüs şoförüydü.

motor parçalarını + şanzımanı hacım :)

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hoca boşa atacağına yüksek vitese at (son viteste değilsen tabi) düşük devir kendiliğinden gider zaten düz yolda

goo.gl/qBNZmW
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

boşa aldığında haliyle gazı da kesiyorsun ve motorun devri düşüyor. daha sonra tekrar arabaya ivme kazandırabilmek için ani gaz verip devir arttırman icab ediyor ki bu sefer de boştayken yapmaya çalıştığın tasarrufu piç ediyorsun. uzun yolda kafa kafaya gelir ama şehir içinde zarar edersin bu sürüşle.

yakıtta tasarruf için motora karşı yumuşak davranacaksın. boşa atmak yerine yüksek viteste optimum devirde gitmek en doğrusudur.

öte yandan denildiği gibi aracı motor frenden mahrum bırakıyorsun bu kontrollü sürüş açısından önemli bir konu. boştaki aracı frenlerken kontrol etmek vitesteki aracı kontrol etmekten daha zordur. soruna cevaben bunun zararı da fren takımlarının erken yıpranması olur.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
Toplam Hit: 3360 Toplam Mesaj: 37