folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Web Application, Hybrid App, Pwa Nedir? Geleceği Var Mıdır?

Web Application, Hybrid App, Pwa Nedir? Geleceği Var Mıdır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Arkadaslar merhaba. Bu konu hakkindakini düsünceleriniz nelerdir? Internette hakkinda yazilanlar var lakin birde sizden duymak istiyorum.

Web Application, Hybrid App ve Progressive web app'in gelecegi var mi?

Florenzi tarafından 01/Tem/17 22:07 tarihinde düzenlenmiştir

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Hocam uygulamanın amacına göre değişir. Tek bir tane mükemmel çözüm yok.

Genelde çok daha basit uygulamalar yani telefonun kaynaklarıyla pek işi olmayan, ağır hesaplamalar falan yapmayan bir uygulamaysa JavaScript tabanlı araçlarla yapılıp geçiliyor.

Yok sensörleri falan kullanacaksa, cihazın sunduğu API lerle falan çok fazla etkileşime girecekse native seçilir.

Bazı yerler mesela, tüm yazılımcıları C# bildiği için Xamarin de kullanabilirler. Böyle de bir şey var.

Tamamen gereksinimlere bağlı bir olay. Mutlak kesin bir çözüm yok.

------------

'Web Application' kavramının mobil programlamayla pek alakası yok gibi. Mobilde yine ihtiyaca göre bu 'web application' a 'native' veya 'hybrid' bir uygulama ile bağlanılabilir.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Merhaba hocam,

sorun biraz garip olmus oncelikle.. Web Applicationlar yeni bir olusum degil. Bir nevi servis ve websitesi karisimi dusunebilirsin. Daha dogrusu kullanicilara bir seyler gostermekten cok, onlarin is yapmasina imkan taniyor. Hali hazirda bir cok yerde kullanilmakta özellikle yönetim panellerini bu adla cagirabiliriz. Ve suanlik burada bir sikinti görünmüyor.

Diger hybrid app ve PWA ya gelince; 

sahsi fikrim hybrid app'lerin gelecekte iyi bir konumda olacagini dusunuyorum. PWA biraz responsible websitelerini andiriyor onun uygulamali hali. Bir cok site artik yapim asamasinda responsible olarak tasarlaniyor ancak yine de websitesini mobilden kullanmak ile bir mobil app arasinda farklar oluyor bu da biraz can sikici diye PWA nin gelistirildigini dusunuyorum.

HTML5 den cok sey bekliyorum acikcasi ama bekledigim sekilde bir sicrama yapamadi ama gelecek bu tarz seylerin olacak. Hatta cogu sekilde kod yazmak yerine modullerle bu isler cozulecek sadece spesifik alanlar icin bir seyler yapilacak ve mantik da bir kere yap her yerde kullan olacak. 

Büyük teknoloji firmalari bir fikir bulur onla ilgili prototipini yapar sonra kullanicilari yemler, tutarsa tutar tutmazsa baska bir sey denerler. Google icin, google un tutmayan ürünleri diye aratirsan böyle kocaman bir liste görebilirsin :) O yüzden ürün üzerinden degil de genel bir konstept üzerinden gitmek daha dogru olur.

Adobe Flash yillarca kullanildi her yerde ve alternatifi yoktu, sonra silverlight cikti, daha cok sey sunuyordu ve gelistirmesi kolaydi ancak flash gibi o da ek bir player gereksimi duyuyordu boyle olunca cok da ragbet görülmedi ve html5 konsepti cikinca artik flash'in ömrü tükendi. cünkü dogru yere yatirim yaptilar ve artik web developerlarin html5 bilmesi istenilen bir dünyadayiz, keza ccs3 icin de öyle.. Bunlar suan iyi yerlerdeler ancak daha da genisleyeceklerini düsünüyorum.

Xamarin ile ilgili bir yazi yaziyorum ancak hala bitiremedim. Mobil tarafinda Xamarin'in de ilerleyecegini dusunuyorum, cünkü eskiden destek verdigi (destek vermek zorunda oldugu) Xamarin'i, suan satin almis durumdalar. Cross-Platform isine iyi giriyor microsoft. Cünkü büyük firmalarin (apple-google) buna yönelik bir cözümleri yok. Onun sebebi de apple in sadece iOS/macOS/tvOS ile sinirlanmasi, google'un da sadece android ile sinirlanmasi diye düsünüyorum. Microsoft kendi isletim sistemi olan WP olmasina ragmen, Xamarin sayesinde hem Android hem de iOS hatta macOS hatta tvOS gelistirmeye imkan sagliyor. Bu sebeple de apple, objective-C yerine swift, google da java yerine kotlin'e yatirim yapiyor ancak cözümün bu olmadigini düsünüyorum.

Cünkü; neden tüm mobil platformlar icin bir native uygulama yapabilecekken, neden ayni zahmeti sadece tek bir platform icin katlanayim ki? Microsoft acayip akillilik yapiyor. 2 ay once zürih'te düzenledikleri Xamarin konferansina katildim (yazdigim yazida buradan aldigim dökümanlari da paylasacagim), adamlar artik open Source a yonelmis durumdalar. En basitinden artik Visual Studio Code opensource olarak yayinlandi https://github.com/Microsoft/vscode ve hem linux hem de macOS da calisabiliyor, uygulamalar gelistirilebiliyor. Elbette cok fazla sey beklememek gerek ancak gecen yila oranla cok fazla mesafe katetmisler ve daha da edeceklerini görüyorum. 

Gelecekte önemli olacak diger bir teknoloji de Big Data. Büyük firmalar bu yönde coktan hem calismalara hem de arayislara basladilar. Isvicre'nin en büyük firmalarindan biri olan Swisscom un sadece big data ile ilgili devasa birimleri var ve sürekli bir eleman ariyorlar.

Diger tavsiyem ise, büyük firmalarin is ilanlarina bak, orada gördügün ve ismini duymadigin teknolojiler genelde gelecege yapilan yatirimlar oluyor. 

Ozelden sordugun soruya sonra cevap verecegim hocam. 

Kolay gelsin :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Hocam uygulamanın amacına göre değişir. Tek bir tane mükemmel çözüm yok.

Genelde çok daha basit uygulamalar yani telefonun kaynaklarıyla pek işi olmayan, ağır hesaplamalar falan yapmayan bir uygulamaysa JavaScript tabanlı araçlarla yapılıp geçiliyor.

Yok sensörleri falan kullanacaksa, cihazın sunduğu API lerle falan çok fazla etkileşime girecekse native seçilir.

Bazı yerler mesela, tüm yazılımcıları C# bildiği için Xamarin de kullanabilirler. Böyle de bir şey var.

Tamamen gereksinimlere bağlı bir olay. Mutlak kesin bir çözüm yok.

------------

'Web Application' kavramının mobil programlamayla pek alakası yok gibi. Mobilde yine ihtiyaca göre bu 'web application' a 'native' veya 'hybrid' bir uygulama ile bağlanılabilir.

yanlis bir cümle.. Istedigin c# ci elemani getir, xamarin'de ogrenmeden uygulama yapmasi mümkün degil. Burada C# bilmek önemli bir faktör olsa da hic yeterli bir sey degil. Cünkü platform spesifik olaylar var ve ilgili mobil platformun SDK sini bilmek lazim, bu da iOS ya da Android SDK lari oluyor. Cünkü sinif isimleri bile ayni. Android icin Activityleri bilmeyen biri ya da iOS icin ViewControlleri bilmeyen biri C# ile bunlari kontrol edemez, ya da listViewControllerlerini dolduramaz, onlarin nasil dolduruldugunu, hangi sartlarda refill oldugunu bilmeden yapilamaz. Ancak buton koyup butonun click kodunu olusturabilir ancak icerigini yazmasi icin mobil kütüphaneyi bilmesi sart. 

Xamarin.iOS ve Xamarin.Android e alternatif bir de Xamarin.Forms var. Bu da XAML tabanli olup suan tamamen MVVM göre calisabiliyor (eskiden MVVM light componentini harici olarak implement ediyorlardi, zaten bu componenti yazan adam konferansi verenlerden biriydi). Bahsettigin olay kismen burada daha daha basarilidir. iOS ya da Android sdklerini tanimasalar bile her halukarda Xamarin.Forms sdk yi tanimalari lazim :) Digerlerine göre daha hafif bir is ama.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@unbalanced;

Tabi ki canım SDK ları o mimarinin genel yapılarını bilmesi şart. Özellikle Visual Studio 'ya alışan biri için Java tabanlı IDE ler çok hantal gelecektir. Uğraşmak istemeyebilir.

Bu açıdan demiştim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

@unbalanced tesekkürler hocam fikirlerin icin.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

hocam ben bu konuda biraz geniş düşününce google apple gibi firmalar cross için çözüm sunmazken microsoft un sunması (xamarin) veya rad studio(delphi ) nin birşeyler denemesi saçma geliyor bu işi 0 dan yapanlar google ile apple olsa onalr yapardı diyerek native uygulamalar şuan olduğu gibi yine lider olacak diyorum. web application dan kastın gonative.io gbi iweb sitesini uygulamaya çeviren sistemlerse 1-2 yıla max biter. bir şey yapamıyor gibi geldi bana. ne olursa olsun native asla bitmeyecek bence  

I am Jack's inflamed sense of rejection
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    asiminnesli bunu yazdı

hocam ben bu konuda biraz geniş düşününce google apple gibi firmalar cross için çözüm sunmazken microsoft un sunması (xamarin) veya rad studio(delphi ) nin birşeyler denemesi saçma geliyor bu işi 0 dan yapanlar google ile apple olsa onalr yapardı diyerek native uygulamalar şuan olduğu gibi yine lider olacak diyorum. web application dan kastın gonative.io gbi iweb sitesini uygulamaya çeviren sistemlerse 1-2 yıla max biter. bir şey yapamıyor gibi geldi bana. ne olursa olsun native asla bitmeyecek bence  

Xamarin'in native olmadigini düsündüren ne ki? :) 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Native tabiki bitmeyecek fakat pazar başka yönlere kayacaktır. Desktop piyasasına bakın mesela, C++ mı piyasaya hakim yoksa C# ve Java mı? Performans kaygısı ortadan kalktığı durumlarda insanlar hızlı çözümlere yöneliyorlar. Mobilde de aynı şey söz konusu. Mobil oyun piyasası zaten cross'cuların elinde :) Yakında standart uygulamalar da büyük oranda cross çıkacak.

Bu arada @unbalanced hocam google da işe el attı https://flutter.io/

Google IO da tanıtımını yaptılar, yakın zamanda da resmi olarak bünyelerine katarlar sanıyorum.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı

Native tabiki bitmeyecek fakat pazar başka yönlere kayacaktır. Desktop piyasasına bakın mesela, C++ mı piyasaya hakim yoksa C# ve Java mı? Performans kaygısı ortadan kalktığı durumlarda insanlar hızlı çözümlere yöneliyorlar. Mobilde de aynı şey söz konusu. Mobil oyun piyasası zaten cross'cuların elinde :) Yakında standart uygulamalar da büyük oranda cross çıkacak.

Google IO da tanıtımını yaptılar, yakın zamanda da resmi olarak bünyelerine katarlar sanıyorum.

https://flutter.io/ sabırsızlıkla bekliyorum... sürekli takip ediyorum hele bi eklesinler....

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı

tesekkurler hocam bilgilendirme icin. Google zaten esnek bir firma, adamlar oracle yüzünden java'dan vazgeciyorlar (son olaylari takip etmedim), kotlin'e destek veriyorlardi simdi o durum ne oldu bilmiyorum. Bunun haricinde gelecegin yazilimcilari ayni kod parcaciklarini kullanarak neden 3 mobil platform icin de kod yazmasinlar ki? yani ayni isi 3 platform icin yapmak varken neden sadece ios ya da android ya da wp olsun ki? bunu düsünen adam vizyonsuz adamdir zaten.. MS, mobilde yaptigi hatalari bu sekilde gidermeye calisiyor. Ben Xamarin'den umutluyum. Ilk ciktiklari zamandan beri nerdeyse Xamarin'i takip ediyorum ve gelistirmeye basladim, suan ile karsilastirdigimda acayip bir mesafe katetmis durumdalar. Cok eksikleri vardi ve acayip bug vardi ama simdi azaldi.. Biraz daha componentlerini arttirabilseler güzel olacak.. 

Apple'in bu yaristan geri kalacagini cünkü basindaki adamin vizyonsuz oldugunu dusunuyorum. Ve apple in gerek yazilim gerek donanim kapali sistem oynuyor. Elbette güvenli olmasinin bir sebebi bu ve apple, kendi standartlarini üretmekten yana o yüzden her seyleri farkli, birbirinden uyumsuz oluyor. Bu sebeple Apple firmasinin diger platformlara gecis saglayacagini düsünmüyorum. Microsoft'dan gelen adam dedi ki, macOS dan bagimsiz olarak, windows ortaminda iOS uygulamasi gelistirip build edip gosterebiliriz ancak Apple buna engel oluyor yoksa pratik olarak bir engel yok dedi.. Apple ürünlerine ve müsterilerine güveniyor ama bu cross-platform pazarinda apple in yeri olmayacak. Ama yayinlayacaklari iOS u hem MS hem de google kullanacak. Bu da garip bir durum :) 

Toplam Hit: 2273 Toplam Mesaj: 13
web applications web tabanlı uygulama hybrid app pwa