folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Win 10 Büyük Harf Küçük Harf Ayrımı Yapmıyor

Win 10 Büyük Harf Küçük Harf Ayrımı Yapmıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

Linux bash desteği yüklü mü?

O nedir?

O fsutil komutu normalde linux komutlarından. Birkaç yıl önce windows altında linux komutlarını çalıştırma desteği gelmişti. Denetim masası->Programlar ve Özellikler. Açılan pencerede soldan Windows özelliklerini aç veya kapata bas. Son açılan yerde Linux için Windows alt sistemi var onu seçip yükle.

DarkSkull tarafından 27/Eki/20 16:06 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Disk formati NTFS ise

PowerShell'i superuser olarak çalıştır

fsutil.exe file setCaseSensitiveInfo "C:\dizin" enable

Yaz bunu.

Arkadaşın dediği gibi linux shell yüklüyse dizini mkdir diyerek oluştur, otomatik olarak case sensitive oluşturur dizini.

Unutma, tüm bunlar disk formatına bağlı.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

Adam yok diyor hala vardır diyorsun. Varsa söyle yöntemini biz de bilelim.

Nasıl olmayacağını düşünebilirsin?

Yıl 2020, her şeyin bir yolu yordamı var artık.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    ltcelik bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

Linux bash desteği yüklü mü?

O nedir?

O fsutil komutu normalde linux komutlarından. Birkaç yıl önce windows altında linux komutlarını çalıştırma desteği gelmişti. Denetim masası->Programlar ve Özellikler. Açılan pencerede soldan Windows özelliklerini aç veya kapata bas. Son açılan yerde Linux için Windows alt sistemi var onu seçip yükle.

tee 2014 senesinde aa.xyz ve AA.xyz dosyası oluşmuş ona hayret ediyorum.. hep windows kuruluydu makinada

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

Çok iddialı bir laf söyledin. O zaman bana windows'un en mal özelliklerinden olan sistem dosyası silerken verdiği uyarıyı nasıl kaldıracağımı söyle :) Sürekli dosya, klasör kopyala, sil, taşı işlemleri yapıyorum. Klasörlerde hep fotoğraflar var. Mal windows fotoğrafların önizlemesini thumbs.db dosyasında saklıyor ve kendine göre sistemin en önemli dosyalarından bu. Silerken defalarca soruyor bazen hiç silmiyor klasör liste görünümündeyse küçük resim görünümüne alıp yenile dedikten sonra siliyorum. Her gün bu özelliğe sövüyorum.

Windows'un bir diğer mallığı da eskiden dosya kopyalarken üstüne yaz, iki dosyayı da tut diyebiliyorduk. Artık iki dosyayı tut demek için fazladan 3 tıklama yapmamız lazım. İki dosyayı da tut gitti yerine her iki dosya için de bilgileri karşılaştır geldi. Ona basıp sonra soldaki dosyayı, sağdaki dosyayı seçip alttan da devama tıklamamız lazım. Karşılaştırma tamam güzel de oraya 3 değil 4. seçeneği koysalardı tüm dosyaları tut diye. Bazı programları, donanımları üretenlerin kendi ürettiği şeyleri kullanmadığına %100 eminim. O boktan kopyalama arayüzünü tasarlayan adam ya kör olmuş ya da hiç dosya kopyalama işlemi yapmıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    buzukatak bunu yazdı

Büyük küçük harf ayrımı mı yapılamıyor yoksa "AB_xyz.xxx yi ab_kyz.xxx üzerine yazmaya çalışıyor" diyerek bambaşka bir sorundan mı bahsediyorsun?

Diğer yandan dosyaların adlarının nasıl değerlendirileceği işletim sisteminden çok dosya sistemi ile alakalı. Bu "başka bir hdd" diye bahsettiğin diskin dosya sisteminin bu istediğini desteklediğinden emin olmalısın. Örneğin bu diskte FAT32, exFAT gibi dosya sistemi kullanıyorsa herhangi bir Windows ayarı ile bunu değiştiremezsin, dosya sisteminin kabiliyetini aşan bir durum.

Valla soruyu ben de anlamadım buzuk kingim gibi

Kurtlar tasma takmaz....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Soru basit armut.jpg ile Armut.jpg dosyasını aynı klasöre nasıl atarım diyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    end bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

Çok iddialı bir laf söyledin. O zaman bana windows'un en mal özelliklerinden olan sistem dosyası silerken verdiği uyarıyı nasıl kaldıracağımı söyle :) Sürekli dosya, klasör kopyala, sil, taşı işlemleri yapıyorum. Klasörlerde hep fotoğraflar var. Mal windows fotoğrafların önizlemesini thumbs.db dosyasında saklıyor ve kendine göre sistemin en önemli dosyalarından bu. Silerken defalarca soruyor bazen hiç silmiyor klasör liste görünümündeyse küçük resim görünümüne alıp yenile dedikten sonra siliyorum. Her gün bu özelliğe sövüyorum.

Windows'un bir diğer mallığı da eskiden dosya kopyalarken üstüne yaz, iki dosyayı da tut diyebiliyorduk. Artık iki dosyayı tut demek için fazladan 3 tıklama yapmamız lazım. İki dosyayı da tut gitti yerine her iki dosya için de bilgileri karşılaştır geldi. Ona basıp sonra soldaki dosyayı, sağdaki dosyayı seçip alttan da devama tıklamamız lazım. Karşılaştırma tamam güzel de oraya 3 değil 4. seçeneği koysalardı tüm dosyaları tut diye. Bazı programları, donanımları üretenlerin kendi ürettiği şeyleri kullanmadığına %100 eminim. O boktan kopyalama arayüzünü tasarlayan adam ya kör olmuş ya da hiç dosya kopyalama işlemi yapmıyor.

https://fman.io/docs/plugins

Dene bakalım bu arkadaşı. Bizzat win kullanmıyorum ben.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

https://fman.io/docs/plugins

Dene bakalım bu arkadaşı. Bizzat win kullanmıyorum ben.

Bu tarz şeyler de hızımı kesiyor. Direkt windows'un dll'lerine falan müdahele edecek bir şey lazım. Senelerdir ara ara araştırıyorum ama söylediğim 2 soruna çözüm bulana rastlamadım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    buzukatak bunu yazdı

Büyük küçük harf ayrımı mı yapılamıyor yoksa "AB_xyz.xxx yi ab_kyz.xxx üzerine yazmaya çalışıyor" diyerek bambaşka bir sorundan mı bahsediyorsun?

Diğer yandan dosyaların adlarının nasıl değerlendirileceği işletim sisteminden çok dosya sistemi ile alakalı. Bu "başka bir hdd" diye bahsettiğin diskin dosya sisteminin bu istediğini desteklediğinden emin olmalısın. Örneğin bu diskte FAT32, exFAT gibi dosya sistemi kullanıyorsa herhangi bir Windows ayarı ile bunu değiştiremezsin, dosya sisteminin kabiliyetini aşan bir durum.

Dostum aynı klasörde zaten AB.xyz ve ab.xyz dosyaları mevcut.. nasıl oluşmuşsa bilmiyorum... tee 2014 yılında editlenmiş
    Hardisk gacur gucur etmeye başlayınca sıkça, ben de  yeni diske aktarıyordum dosyaları..

tabi klasör klasör atıyordum aynı isimde dosyalar zaten var üstüne yazıyım mı deyince tövbe bismillah dedim zamanda bir bükülme mi oldu dedim şaşırdım ilkin.. 

Kalvyem sürçmüş AB_xyz.xxx ab_xyz.xxx gibi ..özür  .. büyük harfli ve küçük harfli  dosyalar zaten mevcut yani.. 

Neyse zor oluyorsa da olsun.. ayıklarız artık elle...

İlgilenen her kese teşekkürler..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 2408 Toplam Mesaj: 24
büyük harf - küçük harf case sensitive windows 10