Windows SSD Yerine HDD'ye Kurulu Geldi.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek

selam müridler.

lenovo ideapad s59 model ultrabook aldım, mediamarktta haftasonuna özel 1499 tl idi. güzel makine hoşuma gitti.

windows 8'e hala alışabildiğimi söyleyemem. başlat menüsünün eksikliğini çekiyorum ama hayatımda bir kere olsun orijinal yazılım kullanmaya karar verdim win7'ye geri düşürmeyecem.

cihazda 24 gb ssd + 500 gb(400 küsürü kullanılabilir) hdd var. şimdi sorum şu

windows 8 ssd değil hdd üzerinde kurulu. performans için ssd üzerinde kurulu olması gerekmiyor mu ? eğer işletim sistemi ssd üzerinde kurulu gelmeyecekse napayım 24 gb ssd'yi. tutup ssdye yeni işletim sistemi kurmuyorum çünkü dediğim gibi bi süre olsun orijinal kullanmak istiyorum

bu işin belki de başka bir olayı vardır, ssd üzerinde açılışta çalışan görünmez uygulamalar olabilir belki (içerikte driverlar ve lenovo programları diye iki tane klasör var)

ultrabook kullanıcılarına bir sorayım dedim. bilgisayar ssd üzerinde çalışıyor gibi sessiz ve süratli bu arada. ben çözemedim, yorumları alayım :)

http://kocaer.me
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

bildiğim kadarıyla windowsun parçalı yazma diye bi olayı yok :)

o yüzden ssd'de işletim sisteminin olması imkansız.. sonuçta 3.5 gb a yakın bir kısım kullanılmakta.

C diskinde zaten tek parça 418 gb.. Nasıl olsa onu bölüceksin D için yedek vs. için.

satılan laptopların altında lisans seri numaraları filan oluyor ama ? 

Bunda yok mu ? yeniden kurup o kodla aktivasyon yapabilirsin.

yani istediğin kadar clone da yapsan ordan orayada çeksen boot/system aynı yerde kalıcaktır.

Lisans varsa ssd ye kurup altındaki kodla aktive edebilirsin , hem hdd'ide bölmüş olursun daha saglıklı olur.

hem ingizliceymiş bide zaten :P hiç üşenme çak gitsin. ilk aldıgımda bende orjinal orjinal diyodum.. 3mb ile çözüyorsun olayı :D takılma o kadar

baristbt tarafından 23/Ara/12 21:08 tarihinde düzenlenmiştir

http://www.leyladansonra.com/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı

bildiğim kadarıyla windowsun parçalı yazma diye bi olayı yok :)

o yüzden ssd'de işletim sisteminin olması imkansız.. sonuçta 3.5 gb a yakın bir kısım kullanılmakta.

C diskinde zaten tek parça 418 gb.. Nasıl olsa onu bölüceksin D için yedek vs. için.

satılan laptopların altında lisans seri numaraları filan oluyor ama ? 

Bunda yok mu ? yeniden kurup o kodla aktivasyon yapabilirsin.

yani istediğin kadar clone da yapsan ordan orayada çeksen boot/system aynı yerde kalıcaktır.

Lisans varsa ssd ye kurup altındaki kodla aktive edebilirsin , hem hdd'ide bölmüş olursun daha saglıklı olur.

hem ingizliceymiş bide zaten :P hiç üşenme çak gitsin. ilk aldıgımda bende orjinal orjinal diyodum.. 3mb ile çözüyorsun olayı :D takılma o kadar

barışım diğer bilgisayarım netbookumda yalnızca ssd var ve windows kurulu, neden imkansız olsun ki?

yedekleme için harici harddiskim var o yüzden hddyi bölmeyecem.

bu arada kurulumda ingilizceyi ben seçtim. türkçe windowsa aşina değilim senelerdir ingilizce kullanırım. sunum falan yaparken çalıştığım insanlara türkçe windowsu verince sapıtıyolar :)

konunun özüne dönersek, yok mu hiç ultrabook kullanan ? sizde nasıl bu durum?

o6u2 tarafından 14/Şub/13 17:08 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam bilgisayarın HDD'si üzerinde Recovery için bir gizli bölüm varsa, muhtemelen bu yüzden sistemi HDD'ye kurmuşlardır. Çünkü SSD'lerin ömürleri HDD'lere göre daha az, SSD ömrünü doldurduğunda Recovery özelliğini kaybetmeyesiniz diye yapmış olabilirler. Samsung'un oyun bilgisayarı diye çıkardığı modellerde de görmüştüm, açıkcası bana saçma geliyor :) Bildiğim kadarıyla ASUS bilgisayarlarda SSD+HDD bile olsa sistem SSD üzerine kurulu geliyor.

Size tavsiyem, Lenovo muhtemelen Recovery DVD'si oluşturabilmeniz için bir programı yüklü olarak vermiştir veya internetten bulabilirsiniz. Bu programı kullanarak Recovery DVD'leri yazdırabilirsiniz. Bilgisayarınızın arkasını açma şansınız var ise, HDD ile SSD'lerin jumper ayarlarını değiştirerek SSD'yi C sürücüsü olarak gösterebilir, daha sonra DVD'den Recovery kurulumu ile SSD üzerine sisteminizi geçirmiş olursunuz. D sürücüsünde gizli bir Recovery bölmesi kalmış olur, olur da Recovery DVD'lerinizin başına bir şey gelirse Recovery için yine önce sabit disklerin yerlerini değiştirir, HDD üzerindeki Recovery'i tekrar kullanarak DVD oluşturabilirsiniz düşüncesindeyim.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

Hocam bilgisayarın HDD'si üzerinde Recovery için bir gizli bölüm varsa, muhtemelen bu yüzden sistemi HDD'ye kurmuşlardır. Çünkü SSD'lerin ömürleri HDD'lere göre daha az, SSD ömrünü doldurduğunda Recovery özelliğini kaybetmeyesiniz diye yapmış olabilirler. Samsung'un oyun bilgisayarı diye çıkardığı modellerde de görmüştüm, açıkcası bana saçma geliyor :) Bildiğim kadarıyla ASUS bilgisayarlarda SSD+HDD bile olsa sistem SSD üzerine kurulu geliyor.

Size tavsiyem, Lenovo muhtemelen Recovery DVD'si oluşturabilmeniz için bir programı yüklü olarak vermiştir veya internetten bulabilirsiniz. Bu programı kullanarak Recovery DVD'leri yazdırabilirsiniz. Bilgisayarınızın arkasını açma şansınız var ise, HDD ile SSD'lerin jumper ayarlarını değiştirerek SSD'yi C sürücüsü olarak gösterebilir, daha sonra DVD'den Recovery kurulumu ile SSD üzerine sisteminizi geçirmiş olursunuz. D sürücüsünde gizli bir Recovery bölmesi kalmış olur, olur da Recovery DVD'lerinizin başına bir şey gelirse Recovery için yine önce sabit disklerin yerlerini değiştirir, HDD üzerindeki Recovery'i tekrar kullanarak DVD oluşturabilirsiniz düşüncesindeyim.

kısaca ölme eşeğim ölme diyorsun hocam :) tavsiyelerin için çok teşekkürler. eğer performanstan memnun kalmazsam bunu uygulayacağım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

hocam win8 kullanıyorum.aşırı derecede sevdim.mükemmel yapmışlar.sadece alışmaya çalış.hayatımda hic para verip işletim sistemi oyun program vs almadım.fakat bu win8 i alacam gibi.simdilik 90 günlük deneme sürümü var.keşke hiç bitmese...çok çok iyi olmuş bu win8

mesela im+ die bişi indirdim storeden.butun facebook msn skypı birleştiriyor yan pencere olarak atabiliorsun.sen istersen o sırada tbt ye bak facebok acık olmasın biri yazdıgı zaman ordan bakıyorsun cevap veriyorsun.ne bilim başka..kenara video atıyorum o arada baska bişiye bakıyorum.

java vidoları izlerken bi yandanda faceten arklarla konusabiliorsun.win7de de yapabilirsin bunları fakat işlem uzun sürüyor birini saga at sola al fln.ayrıca açılma süresi inanılmaz kısa.burası zaten beni etkileyen noktası.storeden youtube için program indir.mesela ben indirdim bi yandan youtube videosu izleyip diger yandan masa üstünde bişilere bakabiliorum.hersey cok kısa oluyor.

arayüz açısından bakacak olursak minimal yapı var.yani herşey çok sade ve anlaşılır bir sekilde.hangi programı istiorsan windows + q yazıyorsun oraya ne aradıgını yazıorsun hemen çıkıyor.bu win +q olayını storede youtube programında fln heryerde kullanabiliorsun daha ne diim ?

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hworm
    hworm's avatar
    Erkek
    o6u2 bunu yazdı

selam müridler.

lenovo ideapad s59 model ultrabook aldım, mediamarktta haftasonuna özel 1499 tl idi. güzel makine hoşuma gitti.

windows 8'e hala alışabildiğimi söyleyemem. başlat menüsünün eksikliğini çekiyorum ama hayatımda bir kere olsun orijinal yazılım kullanmaya karar verdim win7'ye geri düşürmeyecem.

cihazda 24 gb ssd + 500 gb(400 küsürü kullanılabilir) hdd var. şimdi sorum şu

windows 8 ssd değil hdd üzerinde kurulu. performans için ssd üzerinde kurulu olması gerekmiyor mu ? eğer işletim sistemi ssd üzerinde kurulu gelmeyecekse napayım 24 gb ssd'yi. tutup ssdye yeni işletim sistemi kurmuyorum çünkü dediğim gibi bi süre olsun orijinal kullanmak istiyorum

bu işin belki de başka bir olayı vardır, ssd üzerinde açılışta çalışan görünmez uygulamalar olabilir belki (içerikte driverlar ve lenovo programları diye iki tane klasör var)

ultrabook kullanıcılarına bir sorayım dedim. bilgisayar ssd üzerinde çalışıyor gibi sessiz ve süratli bu arada. ben çözemedim, yorumları alayım :)

ubuntu ne gider biliyon mu :D

No thing is possible ,world itselfs say ı’m possible
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Kardeş boşver zaten 25gb yetersiz gelir windows için ;)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek

120gb ssd'im var. işletim sistemi onun üzerine kurulu. Sırf şu win8 de başlat menüsü yok diye kurmuyorum. Bir menüyü dahi kapatamadım lan. win.31 den winvista'ya geçmiş gibi. Çok acayip bir sistem

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek
    kaanstain bunu yazdı

Kardeş boşver zaten 25gb yetersiz gelir windows için ;)

neden ki ? windows klasörü kaç gb yer tutuyor bilgisayarında ? :) programlar oyunlar yine hdd ye kurulacak.

o6u2 tarafından 14/Şub/13 17:10 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

@ranger hocu iyimisin? ne jumperi amnk yıl olmuş 2012 :D

@o6u2 hocam laptopun tam modelini verebilirmisin? mümkünse aygıt yöneticisinden yada disk yönetiminden harddiskin tam modeline bakabilirmisin? alette gerçekten iki disk varmı? senin ssd dediğin şey harddiskin içine gömülü 24 gb lık cache olabilirmi ?

Toplam Hit: 6292 Toplam Mesaj: 21