folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Yan Binaya Fiber Çekme Projesi

Yan Binaya Fiber Çekme Projesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Arkadaşlar yan yana iki bina var aşağıda görselde bulunduğu gibi iki binada 3 katlı ve aralarında 3 metre mesafe var.

Turktelekomdaki arkadaşlar soğolsunlar benim oturduğum binaya halihazırda bakır hat olduğu için fiber vermiyor fakat yan bina yeni olduğu için oraya fiber veriyor.

Şimdi kafamda deli sorular var tabiki size sormadan uygulamaya geçmek istemedim.

A binasında 1. kattaki  500 MBPS lik fiber aboneliği ( Abonelik kendi üzerime olacak )

B binasındaki 3. katta kendi oturduğum binaya ulaştırmak istiyorum.

1. Kafamdaki ilk plan aslında şuydu elektrikçiye kendi dairemden fiber dolabın bulunduğu kutuya kadar fiber kablo çektireyim ve direk panodan kendi evime interneti ulaştırayım fakat elektirkçi bildiğim kadarı ile telekom panasına müdehale etme şansı yok.

2. Plan ise fiberin sonlandırılma işleminden sonra 1. kattaki daireden kendi daireme cat6 kablo ile ethernet ile kendi binama interneti ulaştırmak bunda ise cat6 kabloda 500mbps için sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum bağlantıyı kendi binama aktardıktan sonra 5ghz destekli router ile bağlantıyı kablolu ve kablosuz olarak paylaştırma niyetim var amaç kendi bilgisayarıma LAN girişi ile gerektiğinde tüm hızı verebilmek.

3. Plan hiç kablo işine girmeden kablosuz mesh cihazları ile bağlantıyı aktarmak fakat kablosuz mesh ile bu mesafeden sanırım 120 mbps kadar hızı aktarabiliyorum oda teorik ? yani yüksek hızı alamaycağım.

iki bina arasında kablo çekersem eğer tahmini kablolama mesafesi 20 metre civarında.

PanxeR tarafından 23/Şub/24 13:58 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

kendi odandan telekom kutusuna kablo cekme imkanın varsa fiber cektir aboneliği oraya actır catle ugrasma

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Hocam bildiğim kadarıyla fiberi daireye telekom çekiyor. Telekom A binasındaki 1. kata çeksin ve internet açılsın. Akabinde çağır elektrikçiyi telekomun daireye çektiği kabloya fiberi ek yaparak kendi evine çektir. En sağlıklısı bu olur diye düşünüyorum

Titanyumun gücü adına!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı

Hocam bildiğim kadarıyla fiberi daireye telekom çekiyor. Telekom A binasındaki 1. kata çeksin ve internet açılsın. Akabinde çağır elektrikçiyi telekomun daireye çektiği kabloya fiberi ek yaparak kendi evine çektir. En sağlıklısı bu olur diye düşünüyorum

Benimde aklıma o geldi ama mesafe uzayacağı için hız düşer diye korkuyor anladığım kadarıyla.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı

Sonlandırmayı Telekom yapıyor fiberde elektrikçi yapamaz. En mantıklısı CAT kablo ile aktarım olur bir daireden diğer daireye. 

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Kolay gelsin.

anca gidersin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

ttnet yan binadan sana internet vermeyebilir bana vermedi uavt kodu ile işlem yaptıkları için.
    1. proje için dolap kaset sonlandırma işi maliyetliolur ucuza olsun dersen1x fiber optik çekersin binalar arası tesisatı bilmediğim için yorum yapamam ama kırılma riski var.
    2. projede ont cihazı için elektrik ihtiyacı olacak .

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı

hocam fiber gelen binalara bina içi fiberi eğer müthait yapmamış ise turktelekom yapıyor yeni binalar eğer fiber bölgede ise telekom müthaite ücretsiz fiber kablo veriyor elektrikçi aynı telefon kablosu çeker gibi çekiyor , benim zaten şuan A binasında odaya kadar fiber kablom çekili 

sıkıntı ben kendim B binasının 3. katında oturuyorum ve telekom o binada bakır kablo var diye fiber vermiyor yani kendim bi aktarma yapmam lazım.

cybermole bunu yazdı

kendi odandan telekom kutusuna kablo cekme imkanın varsa fiber cektir aboneliği oraya actır catle ugrasma

hocam kendi odamdan kutuya kadar fiberi elekrikçiye çektirebilirim fakat o kabloyu kutuya bağlamaya telekom izin verir mi portları uyarmı onu bilmiyorum mevcuttaki fiber hat sadece A binası için geçerli ama ben hattı fiber olmayan yan binaya aktarmak istiyorum.

eğer fiberi sonlandırma yapamazsam boşa kablo çekmiş olurum ama 1. dairedeki modemin gigabit portundan cat6 ile çeksem teorik olarak 1gbps e kadar hız vermesi gerek ? 30 metre de bu hız düşermi ?

vukuat bunu yazdı

ttnet yan binadan sana internet vermeyebilir bana vermedi uavt kodu ile işlem yaptıkları için.
    1. proje için dolap kaset sonlandırma işi maliyetliolur ucuza olsun dersen1x fiber optik çekersin binalar arası tesisatı bilmediğim için yorum yapamam ama kırılma riski var.
    2. projede ont cihazı için elektrik ihtiyacı olacak .

hocam telekom vermiyor zaten fiber olan yerdeki dairede annem oturuyor başvuruyu oraya yapıp interneti kendi evime çekeceğim problem bu zaten mevcutta kablosuz aktarım yapıyorum 

keenetic extra dsl 1200 mbpslik modem + 1200 mbpslik güçlendirici + 300 mbpslik bir güçlendirci daha var fakat hat bakır olduğu için 30mb i dağıttığımdan bu sistem kaldırıyor idi

şimdi 500 mbps bağlatacağım ve 500 ü aktarmak istiyorum.

PanxeR tarafından 23/Şub/24 13:06 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Niye fiberle uzatıyonki cat6 neyine yetmedi

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Bir süre modemin yerini değiştiremediğim ve ethernet kablosu yerde takılıp takılıp dolanacağını düşündüm için evdeki bir camdan diğerine 15 metrelik cat 5 ethernet kablosu çekmiştim. Çok büyük bir problem yaşamadım. Yalnız gariptir üst katlarda oturduğum için yağmurlu günlerde, gök gürlediğinde internet bazen sapıtıyordu. Elektromayetik bir durumdan olsa gerek. Maksimum 50mbps hızlar içindi. Cat 6 ve yüksek hızlar için kayıp olur mu bilemiyorum. Deneyen birileri çıkar umarım. Cat6 kablolarınında kendi içinde çeşitleride var. Korumalı, korumasız diye. 

Senin yerinde olsam bir şekilde sonlandırılmış fiber kablosunu uzatarak kendi daireme çekmeyi öncelik olarak belirlerdim. Cat 6 kablosu uzatma her zamn B planı olarak kalabilir. Ben Turk telekom altyapısıyla TURKNET kullanıyorum. Benim sistemde fiber daireme geldikten sonra GPON cihazıyla ethernet e çevirip modeme bağlanıyor. Benim aldığım 100 MBPS ama senin 500 mbps tarifende de böyle olacak mı ? Bunu sormamın sebebi şu oldu da fiberi uzatamadın. GPON adaptör ile çalışıyor. Elektrik gerekecek o dairede elektrik sağlayacailecek misin

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

konuya hakim değilim 3 no lu daireden zemine kadar zil yada telefon buhatlarından zemine kadar inip ordan eğer bahçe versa kaployu bir boru içine gömerek yapsan olmaz mı 

Yav he he
Toplam Hit: 1203 Toplam Mesaj: 22
kablo fiber 5ghz bağlantı mesh