folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Yan Binaya Fiber Çekme Projesi

Yan Binaya Fiber Çekme Projesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CANN1
    CANN1's avatar
    Erkek

Fiber olayı olmaz.. ama Cat7 ile cok rahat çekersin.. sorunda yaşamazsın. hadi hayrını gör. bence turknet ile görüş onların 1000 Mbit al.. fiyatta cok uygun bi arastır derim

Carpe Diem
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    CANN1 bunu yazdı

Fiber olayı olmaz.. ama Cat7 ile cok rahat çekersin.. sorunda yaşamazsın. hadi hayrını gör. bence turknet ile görüş onların 1000 Mbit al.. fiyatta cok uygun bi arastır derim

cat7 kablo için çoğu yerde gereksiz ve hız olarak aynısını sunuyor diyorlar tabi cat7 de olabilir yani ethernet çekme işine geçersem.

turknet bulunduğum bölgede gigafiber vermiyor turktelekom alt yapısı ile de en fazla 100 mbps veriyor.

hypnot1c bunu yazdı

Bir süre modemin yerini değiştiremediğim ve ethernet kablosu yerde takılıp takılıp dolanacağını düşündüm için evdeki bir camdan diğerine 15 metrelik cat 5 ethernet kablosu çekmiştim. Çok büyük bir problem yaşamadım. Yalnız gariptir üst katlarda oturduğum için yağmurlu günlerde, gök gürlediğinde internet bazen sapıtıyordu. Elektromayetik bir durumdan olsa gerek. Maksimum 50mbps hızlar içindi. Cat 6 ve yüksek hızlar için kayıp olur mu bilemiyorum. Deneyen birileri çıkar umarım. Cat6 kablolarınında kendi içinde çeşitleride var. Korumalı, korumasız diye. 

Senin yerinde olsam bir şekilde sonlandırılmış fiber kablosunu uzatarak kendi daireme çekmeyi öncelik olarak belirlerdim. Cat 6 kablosu uzatma her zamn B planı olarak kalabilir. Ben Turk telekom altyapısıyla TURKNET kullanıyorum. Benim sistemde fiber daireme geldikten sonra GPON cihazıyla ethernet e çevirip modeme bağlanıyor. Benim aldığım 100 MBPS ama senin 500 mbps tarifende de böyle olacak mı ? Bunu sormamın sebebi şu oldu da fiberi uzatamadın. GPON adaptör ile çalışıyor. Elektrik gerekecek o dairede elektrik sağlayacailecek misin

daireye gelen fiberi zaten ethenet ile uzatmam gerekirse ona adaptöre ihtiyaç yok ama eğer fiber çekersem zaten çektiğim yerde adaptörü bağlayabilirim.

erdem358 bunu yazdı

konuya hakim değilim 3 no lu daireden zemine kadar zil yada telefon buhatlarından zemine kadar inip ordan eğer bahçe versa kaployu bir boru içine gömerek yapsan olmaz mı 

eğer kablo işi yaparsam zaten ya zeminden karşıya ordan da daireye kadar çıkaracağım yani boru içine gömerek te olabilir ama en sorunsuz hangisini yapabilirim ona karar veremedim.

muhtemelen ethernet ile sonlanacak benim iş.

PanxeR tarafından 23/Şub/24 13:59 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

kabloyla uğraşmasan point to point wireless kullansan wifi ya göre nerdeyse daha az kayıpsız iletim oluyor ve yüksek hızlı internetide destekliyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

her kat üç metre desek, 3 kat 9 metre

+ bina arası 3 metre. 12

ıvır zıvır 20 metre diyelim (dolandırdın bilmemne)

güneşten ve soğuktan koruduğun sürece sorun çıkaracak kablo yok bu mesafede

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Kişisel olarak fiber ile uğraşma, olay fiberi elektrikçiye çektirmekle bitmiyor. Fiberi sonlandırması, sfp, fiber switch derken maliyet katlar ki buna ihtiyaç yok bence.

10 gb. hızlar senin için gereksiz. 1 gbit standart gibabit ethernet cat-5e, cat6 kablo ile işini rahat görür, zaten net hızı 500 mbit/sn olacak diyorsun.
    Kablo uzadı ve 100 m. limitine takılırsan araya bir tane ucuz 4 port gigabit switch koyup çoklayabilir veya uzatabilirsin.

Alternatif olarak point-to-point wi-fi antenler ucuzladı, 800 mbit/ 1gbit olanlar var ama bu hızlar teorik ,  kablo gibi sabit hız sağlayamazlar. Ayrıca, balkona veya çatıya kadar yine kablo çekmen lazım.
    Ama zaten çatıya güçlü anteni olan access-point koyarsan bütün ev içinde neti kullabilirsin ama hız garantisi yok tabii.

Diğer alternatif; home-plug / powerline adaptörler. Onların hızları bayağı bir arttı, elektrik tesisatı (temiz ve aynı hatta olacaklar) üzerinden ethernet network sunar sana. Onda da limit 100m olabilir, emin değilim. Bakarsın.

cukurova tarafından 23/Şub/24 16:11 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

şimdiye kadar kablo ile çekmiştin.

3. kattan cat6 kabloyu sal, 1. katta pencereden gir içeri modeme bağla. 3. kata da bir modem al, wifi yayınla.

profit

gitse gitse 50 metre kablo gider. cat6 ile 500mbps bir kayıp yaşamazsın diye düşünüyorum.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buber.
    wordros
    wordros's avatar
    Erkek

annenin daire yerine orada 3. kata çektir ve oradan her hangi bir yöntem ile kablosuz taşı. Öbür türlü daha çok kaybın olur gibi geldi bana. Türk Telekomcular Çatıya çekermi acaba :) Benim yaşadığım yerlerde telekomcular ile diyalog iyi olduğu için herşeyi yaptırıyorum ama senin orasını bilemeyeceğim. En kayıpsız olanı annenin binanın çatıya kadar ttnetçilere çektirip oradan kablosuz alman hocam. Tabi cephene göre uyuyorsa.

alektamovikmovik
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Fiber patch cord alacaksın hocam kaç metre ihtiyacın varsa pvc boru kullanarak güzelce dikkatlice kabloyu evine taşıyacaksın sonrası zaten kolay iş. Tabi şöyle bir durumda var eğer tt sonlandırmayı panoda yapıp senin evindeki modeme fiber değilde cat6 çekiyorsa zaten hiç uğraşmana gerek yok. 500mbps hat için cat6a dış ortam kablo kullanarak sorunsuz iletişim kurabilirsin. 10 metre kablo ile 90 metre kablo arasındaki kayıp göz ardı edilecek düzeylerde oluyor. Ha dersenki bende para çok ozaman hiç uğraşma git tt müdürlüğüne kablo çekim masrafı cart curt benden evime metro getirin de vur parayı masaya

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

10 yıl öncesinin konularını yaşıyoruz konu fiber yüksek hız utanç meselesi.

Umarım savaşını kazanırsın planın başarıya ulaşır.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

şimdiye kadar kablo ile çekmiştin.

3. kattan cat6 kabloyu sal, 1. katta pencereden gir içeri modeme bağla. 3. kata da bir modem al, wifi yayınla.

profit

gitse gitse 50 metre kablo gider. cat6 ile 500mbps bir kayıp yaşamazsın diye düşünüyorum.

öyle yapacam gibi en mantıklı gelen cat6 kablo ile döşemek

cat7 kablo fiyatı cat6 ya göre 2 katı ama hız olarak daha yüksek olsada dış mekan için cat7 dayanıksız diyorlar neyse bakalım 500 de cat6 görecek heralde işimi 

telekom ekipleri bağlantıyı yaptıktan sonra projeyi nasıl tamamladığımı yazacağım : )

Toplam Hit: 1215 Toplam Mesaj: 22
kablo fiber 5ghz bağlantı mesh