folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Yapay Zeka Gerçekten Var Mı?

Yapay Zeka Gerçekten Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Bana sanki bu Yapay Zeka, bireysel, toplumsal, ve dünya genelindeki eğilimlerin aşırı büyük istatistiki bilgilerinin toplanması, ve bunların Oran'lanması , Evet/hayır gibi sadece iki olasılığının olduğu bir doğrunun Üstünde yada Altında kalan sonuçuyla ilgiliymiş gibi geliyor.

Doğrudan karar alma gibi bir durum yok gibi geliyor.

O kadar veriyi  gruplandırıp, yorumlayarak, anlamlı bir sonuç çıkarmaya çalışmalarıbana saçma geliyor. Eğer İrrasyonel davrananbiliyorsak, tahmini imkansız. 

Mekanik bir hareketteki düzen etkileyebiliyorken, sebepsiz aynı makineden sıkılıp, yeni arayışlara girebiliyor insan. 

mesela, çoğunluğun yararına yine çoğunluğun kararına rağmen Azınlığın kararıyla hareket etmek gibi bir fikrim ardına düşebilir mi bu  yapay zeka

Yine ilerideki toplum iyiliği için Azınlığın korunmasına yardım ederken çoğunluğu ve kararlarını gözardı edip, çoğunluğun ölümüne doğrudan sebep olabilir mı?

RitmFarbRacourci tarafından 12/Nis/19 02:49 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    AnaMuhalefet bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Şahsen bizim fikir yürütme seviyemize asla gelemezler diyorum.

Abi Ünlü olsaydın Tarihe geçecek gaflardan biri olurdu senin bu cümle :P

Potansiyelleri kesinlikle bizlerden çok daha fazla, gelecek vaat ediyorlar, hafızaları ve veri depolayıp yorumlayabilme kabiliyetleri insanlara kıyasla inanılmaz iyi.

Bir o kadar da tehlikeli olabilir tabiki.

Vallaha hocam bu kadar kesin konuşuyon ya, tırsmadım dersem yalan olur.. Ama yok yahu, belki de insanlardan daha empati kurabilen varlıklar olabilirler.. Mesele şu, bizim gibi düşünmeye ve fikir yürütebilir hale geldiklerinde düşünme eyleminin sonsuzluğu içine bizim gibi girebilecekler mi? Yani RUH edinebilecekler mi? Şayet edinemezlerse onca yetenek heba olacak, ama şuda var, bizim sonsuz yaşam biçimimiz yaşam ve ölüm döngüsünde tohum ile sürmekte, onlarınki ise bilincini eskimiş olandan yenisine aktarmak sureti ile sürebilir... Buda bizim varoluş sistemimize benzer bir sonsuz yaşam niteliği kazanabilecekleri anlamına gelebilir.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Bana sanki bu Yapay Zeka, bireysel, toplumsal, ve dünya genelindeki eğilimlerin aşırı büyük istatistiki bilgilerinin toplanması, ve bunların Oran'lanması , Evet/hayır gibi sadece iki olasılığının olduğu bir doğrunun Üstünde yada Altında kalan sonuçuyla ilgiliymiş gibi geliyor.

O kadar veriyi  gruplandırıp, yorumlayarak, anlamlı bir sonuç çıkarmaya çalışmalarıbana saçma geliyor. Eğer İrrasyonel davrananbiliyorsak, tahmini imkansız. 

Mekanik bir hareketteki düzen etkileyebiliyorken, sebepsiz aynı makineden sıkılıp, yeni arayışlara girebiliyor insan. 

mesela, çoğunluğun yararına yine çoğunluğun kararına rağmen Azınlığın kararıyla hareket etmek gibi bir fikrim ardına düşebilir mi bu  yapay zeka

Yine ilerideki toplum iyiliği için Azınlığın korunmasına yardım ederken çoğunluğu ve kararlarını gözardı edip, çoğunluğun ölümüne doğrudan sebep olabilir mı?

hocam konu ile alakasız olacak ama nerede senin şekiller ünlemler semboller ? birkaç mesajdır dikkat ediyorum. :D alıştırdın bizi acaip mesajlara falan, şimdi olmuyor böyle :D

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

mesajları okudumda, abi siz "insan" denen kavramı abartıyosunuz :D, machine learningi de pek anlamamışsınız. en basitinden youtube a "machine learning 101" yazıp 1-2 video izleyin lütfen

yok duygular varmış ta duyguları olamazmış ta. duygu dediğin şey hormon, duyguların amacı da soyunu devam ettirmek, bu kadar abartmayın. mecnunun aşkı leylaya değil, amcığa

küçük çocuksun, elini sobaya değdiriyon ve yanıyosun. napıyon bi daha sobaya dokunmuyon di mi? e bilgisayarda aynısını yapıyo,

bilgisayara diyosun ki "bu arabanın şeritten çıkması kötü bişey, çıkarsa sikerim. al bak ben böyle sürüyorum sen de biraz sür öğren" sürüyo arabayı öğreniyo. sonra da bırakıyon o sürüyo. senden benden farkı yok.

"benim bildiğim kadar milyonlarca satır if else kodlarıyla yapay zeka yapılabilir. "

yapay zeka dedikleri şey bu if lerin elselerin sürekli kendini değiştirmesi ve geliştirmesi işte. atıyorum otonom arabayı türkiyede sürüyosun, normal gidiyo. sonra abd ye götürüyosun araba bakıyo orman yolunda hep geyik çıktı önüme, orman yollarında yavaş gideyim bari diyo.ama sen bunun için önceden "if (orman yolu) {yavas git;}" yazmıyosun

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

mesajları okudumda, abi siz "insan" denen kavramı abartıyosunuz :D, machine learningi de pek anlamamışsınız. en basitinden youtube a "machine learning 101" yazıp 1-2 video izleyin lütfen

yok duygular varmış ta duyguları olamazmış ta. duygu dediğin şey hormon, duyguların amacı da soyunu devam ettirmek, bu kadar abartmayın. mecnunun aşkı leylaya değil, amcığa

küçük çocuksun, elini sobaya değdiriyon ve yanıyosun. napıyon bi daha sobaya dokunmuyon di mi? e bilgisayarda aynısını yapıyo,

bilgisayara diyosun ki "bu arabanın şeritten çıkması kötü bişey, çıkarsa sikerim. al bak ben böyle sürüyorum sen de biraz sür öğren" sürüyo arabayı öğreniyo. sonra da bırakıyon o sürüyo. senden benden farkı yok.

"benim bildiğim kadar milyonlarca satır if else kodlarıyla yapay zeka yapılabilir. "

yapay zeka dedikleri şey bu if lerin elselerin sürekli kendini değiştirmesi ve geliştirmesi işte. atıyorum otonom arabayı türkiyede sürüyosun, normal gidiyo. sonra abd ye götürüyosun araba bakıyo orman yolunda hep geyik çıktı önüme, orman yollarında yavaş gideyim bari diyo.ama sen bunun için önceden "if (orman yolu) {yavas git;}" yazmıyosun

Hocam arkadaşın sorduğuda bu zaten. Bold yaptığım if kodunu hangi dille yazıliyor ki yapay zeka bunu otomatik olarak ekleyebiliyor?

Titanyumun gücü adına!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Hocam arkadaşın sorduğuda bu zaten. Bold yaptığım if kodunu hangi dille yazıliyor ki yapay zeka bunu otomatik olarak ekleyebiliyor?

Hocam bu dediğine dair ben metaprogramming kavramını duymuştum, olayı da kod yazan kod diye duydum. Ama çok hakim değilim açıkçası.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Yazilimci bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

her dilde yapabilirsin abi. ama en çok kullanılan kütüphane tensorflow

atıyorum aşağıdaki kod, slot makinesinde kazandığın para ya göre oyun oynuyo, oynadıkça öğreniyo ve oynadıkça tepkisi değişiyor. python da yazılmış 

https://github.com/ankonzoid/LearningX/blob/master/classical_RL/MAB/MAB.py

ya da ingilizceniz yoksa bile şu videoyu izleyin biraz : https://www.youtube.com/watch?v=aircAruvnKk&t=

animasyonlardan anlarsınız

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Söylediğinin aksine daha henüz insan kavramının daha tam anlamıyla öğrenilemediğini düşünüyorum yani insan dan yola çıkarak öğreneceğimiz çok şey var. Yapay zekaya gelince yapay zeka seçim yapmak zorunda olsa ne olur hangisini seçer? Mesela A şahsı farklı birşey söylüyor ve B şahsı farklı birşey söylüyor olsun. Yapay zeka bunun hangisini tercih edecektir veya tercih yapabilir mi?

Syntax error..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Bana sanki bu Yapay Zeka, bireysel, toplumsal, ve dünya genelindeki eğilimlerin aşırDeı büyük istatistiki bilgilerinin toplanması, ve bunların Oran'lanması , Evet/hayır gibi sadece iki olasılığının olduğu bir doğrunun Üstünde yada Altında kalan sonuçuyla ilgiliymiş gibi geliyor.

mesela, çoğunluğun yararına yine çoğunluğun kararına rağmen Azınlığın kararıyla hareket etmek gibi bir fikrin ardına düşebilir mi bu  yapay zeka

hocam konu ile alakasız olacak ama nerede senin şekiller ünlemler semboller ? birkaç mesajdır dikkat ediyorum. :D alıştırdın bizi acaip mesajlara falan, şimdi olmuyor böyle :D

Sorun ettiğin şeye bak, buyur ^^D`

Dj_Alper in davlumbaz ile ilgili konusunda @SamaCCC in verdiği cevaba binaen, 1 tanede de orada kullanmıştım. 

Bak @Sercoo nun bir mesajında yazmamışşım, onu da çerçeveledim. ^^D`

Ne kindar bi' topluluk muşsunuz, Arkadaşım siz. ^^F` sonra diyorsunuz ki niye böyle. işte bu sebepten böyle.

Sen de körsen benim gibi, ben ne'apayım. :BurayaYereYatıpDövünenGif: geldiğini düşün. ^^D

Konuyla ilgili olarak; ilginç, okumaya devam ediyorum yani ^^

RitmFarbRacourci tarafından 12/Nis/19 10:42 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    watervay bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Söylediğinin aksine daha henüz insan kavramının daha tam anlamıyla öğrenilemediğini düşünüyorum yani insan dan yola çıkarak öğreneceğimiz çok şey var. Yapay zekaya gelince yapay zeka seçim yapmak zorunda olsa ne olur hangisini seçer? Mesela A şahsı farklı birşey söylüyor ve B şahsı farklı birşey söylüyor olsun. Yapay zeka bunun hangisini tercih edecektir veya tercih yapabilir mi?

müslüman ailede büyüyen çocuk  "ya siktiret kuranı falan ben hristiyan olcam" diyebilir mi? tercih yapabilir mi ? evet yapar, dünyası ve çevresi hakkında yeterli bilgi toplayınca yapar bunu da. bilgisayar da farklı bir biçimde yapmıyor bu işi. insanın her şeyi çok basit ve çok anlaşılır, devasa bir egoya sahip olduğumuz için kendimizi karmaşıklaştırıp duruyoruz. yemek versinler yeriz, su versinler içeriz.

Toplam Hit: 5942 Toplam Mesaj: 48
yapay zeka