folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yatırım Tavsiyesi, Borsa Vs Hakkında Ufak Tefek Başımdan Geçenler...

Yatırım Tavsiyesi, Borsa Vs Hakkında Ufak Tefek Başımdan Geçenler...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Herkese selamlar,

Pek vakit ayıramıyorum yazmaya ancak gerekli görüyorum bunu , bu sebeple lütfen imlalara takılmadan kıssadan hisse olarak değerlendirin.

Üniversiteye ilk gittiğim yıl bir firmaya işe girdim, işyeri sahibim borsa ekranından başka hiçbirşeye bakmazdı gün boyu,

aradan 1-2 ay geçti, sorardım abi bu ne, abi bu ne...

O da sus, sadece izle derdi, bi bok anlamazdım.

1 sene geçti durum aynı,

Bu bir sene içinde, karşıdaki berberinden, simitçisine, köşedeki ayakkabıcısına varana kadar hepsi hemen hemen hergün gelip fikir alışverişi yapıyorum. Ne alaka bu insanlar ve borsa diyordum. Yatırım ortaklıklarından geliyorlar, bankalardan vs.

En son merakımdan sordum yine, abi öğret şunu biraz dedim, geçiştirince zikerim dedim başladım öğrenmeye.

6 ay kadar okumadığım kitap kalmadı konuyla ilgili, eğitim videolarını vs izledim. borsayı da pür dikkat takip ediyordum.

İnekler gibi not alarak çalışıyordum, teknik analiz genel analiz vs.

Sonra baktım vakit geldi, hadi kaan dedim bas parayı.

Ama ortada bir sorun vardı, para yoktu.

235TL bursu çektiğim gibi, yapı krediye gittim, hesap açtım, parayı yatırdım.

Ertesi günü başlar.

Tabi 235TL ile bir halt olmayacağını ben de iyi biliyorum, kaldıraçlı piyasaya girmem gerektiğini biliyordum.

VOB en mantıklısı ama 500'dü alt limit, şimdi ne oldu bilmiyorum. Sonra forex'di, spek hisse senetleriydi derken Varant'lara bulaştım.

Kaldıraçlı piyasa; Basitçe, örneğin 10 kat kaldıraç var, sizin dayanak varlığınız %1 değer kazanırsa, siz %10 kazanırsın, %1 değer kaybederse, siz %10 kaybedersiniz.

Varantlarda kazançlar da karlar çok hızlıdır, 2-3 ay kadar sabah 9:50'de alıp , 10:00'da sataraktan günde 30-40 lira kazandım. Bir de seans sonlarında davranıyordum.

O para 3binin üzerine çıktı, yanında işi de bıraktım, geçimi buna dayanıştım 2. sınıfta.

İşin teknik boyutuna da girince, metastock'du , matriks'di, forex2000'di derken forumlara üye oldum, facebook sayfaları açtım.

İyi de yazardım :)

Bir anda onlarca insan sorular sormaya başladı.

Gelen soruların yarısından fazlası yatırım tavsiyesi isteğiydi.

Kalan yarısı da parayı yatırmış, parasının %60'ından fazlasını kaybetmiş, kaybettiğimi nasıl geri kazanırım diyen insanlardı.

Tabi ki şunu unutmamak gerekir, 100.000TL'niz var, %50 kaybederseniz 50.000'TL'niz kalır.

50.000TL'yi tekrar 100.000TL yapmak için %100 kazanmanız gerekir. Bu da sıkar biraz.

Velhasıl piyasadaki yatırım tavsiyesi veren adamların %80 civarının bir halt bilmediğine şahit oldum. Hepsinin sonu hüsrandı.

Prof olanlar da zaman zaman batırabiliyor. 

Bu adamların iddia tahmincilerinden farkı yok.

Şimdi uzun zamandır takip ediyorum ancak işlem yapmıyorum. Biraz para gerekli, az parayla olacak iş değil, kaldıraç adamı batırır.

Kendi prensiplerim oluştu borsa konusunda, prensiplerimin dışına kesinlikle çıkmam.

1- Maliyet düşürmeye gitmem, Maliyet düşürme nedir, 1 liradan 10 lot vardır elinizde, aldığınız kağıt 0,8 kuruşa düşmüştür, siz 8 liradan 10lot daha alırsınız, ortalamanız 0.9TL olur. Aklımızca 0.9'un üzerine çıkınca kara geçmiş oluruz. Ama bu böyle olmaz, 0.7'ye 0.6'lara kadar düşebilir.

2- Açıktan satış yapmam. Yani elimde olmayan şeyi satmam. Seans sonunda öttürebilirler.

3- Kaldıraçlı piyasa enstrümanlarını kullanmam.

4- Adını herkesin duyduğu kağıda para basmam. Bknz. THY, Afyon,Karsan, Migros vs. Böyle şeyler sizin kulağınıza kadar gelmişse, bilin ki alt kademeleri biri topladı, üste çıkınca sirkeleyecekler sizi.

Borsa uzun vade yatırım aracıdır, gerisi kumar.

Fırsat bulunca eski notlarımı ve yazılarımı yaplaşacağım.

Bol kazançlar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

kitap video eğitim ne tavsiye edersin hep merak ediyorum su borsayı nedir ne değildir

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

video borsa diye bir site vardı sanırım, 6-7 saatlik eğitim görüntüsü hazırlamış adam.

Videoları çekmiştim, vimeo üzerinde vardır.

link

http://www.vborsa.com/borsa-egitimi-teknik-analiz-ders1-teknik-analiz-ogrenmeye-basliyorum/

Kaan tarafından 23/Ara/14 11:46 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

6 ay kadar okumadığım kitap kalmadı konuyla ilgili, eğitim videolarını vs izledim. borsayı da pür dikkat takip ediyordum.

bizi ilgilendiren bu kısım bence

=)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkness_izmir
    darkness_izmir's avatar
    Erkek
    anarsistherif bunu yazdı

bizi ilgilendiren bu kısım bence

işe yarar kaynakları söylersen bende sevinirim

bendekiler hayel değil plan,planlarımda gerçek değil sadece birer rüya ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

iktisatçıyım ben bile anlamıyorum. bir dönem anlar gibi oldum. sonra baktım anlamamışım :)

daha doğrusu para yatıracak kadar bilmiyorum. biraz garantici bir karakterim olduğundan borsa çok değişken bir alan

herşey yolunda giderken birden bir gecede sıfırlayabilirsin.

bu sadace alım satım işi olsa neyse dünya haberlerini gündemini de iyi takip etmen gerekiyor.

hissesi kolay kolay düşmeyen firmalara zaten yaklaşamıyorsun minik paralarla.

dalgalnması çok olan sektörleride iyi takip edeceksin.

bir nevi at yarışı gibi borsadada arkada çok fırıldaklar sönüyor. burnun iyi koku alacak

aklıma geldi wall street izleyin görürsünüz.

futurist tarafından 23/Ara/14 14:30 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    COURAGE_x
    COURAGE_x's avatar
    Erkek

La herkes ucmus bi biz cahal kalmisiz ya la:))

Saka maka bir yana bi zaman evvel bi murid yine borsa konusu. acmisti bende merak edip bulastim birde prof'lar isterseniz sizi yonlendiriyor yatirdim 500$ adam gunde 10 kez ariyor x bey su sole bu bole alalimmi satalimmi diye birde telden bilgi veriyor e-mail atiyor egitim ve bilgi amacli..sonra cix benim kafa bu kadar buyuk degil diye vazgectim bulastiginiz en ufak hisse ile en alt kazancla birdaha birakmak istemezsiniz kayip etmekte daha bi hirslandiriyor..

Altın'ı olan kuralı koyar,kuralı koyan altın'ı alır!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Smirnoff
    Smirnoff's avatar
    Erkek

Merhaba, 

işim gereği sürekli bankalardayim, müdürlerine kadar bulundugum bölgede hepsini taniyorum. 

borsaya bir senedir merakim var, ciddi manada araştirdim, okudum ettim.

15-20 gün önce annem umreye gitmeden önce 15.150 tl emanet ett, hayatimin en buyuk riskini alarak parayi 23.500 seviyelerine cikardim borsada. Annemin tabiki haberi yok ve borsaya karşı.

ctesi günü gelecek ve ana parayı teslim edicem, kendi başima bu paraya cikarmam tabiki mumkun degildi dedigim gibi bankacilarin tuyolari kendi birikimim iyi yerlere geldi. Size tavsiyem 500 tl bile olsa kesinlikle araştirmadan ogrenmeden girmeyin yoksa at yarisindan bi farki yok.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fth_
    fth_'s avatar
    Erkek

hiçbiri kumar değildir, 

türkiyede özellikle kaldıraçlı piyasaların kumar olduğu algısını bir türlü anlamıyorum,
    insanlar para kaybedince , kaybettim diyemediği için, kumar diyor, böyle bişey yok

rulet oynayarak düzenli para kazanan birisini gördünüzmü ? imkansız çünkü uzun vadede ihtimaller sizin aleyhinizde olacağı için %100 kaybedeceksiniz.

bu tarz piyasalardan düzenli para kazanan tonla insan var etrafta, mesleği day trader olan ve cok ciddi para kazanan insanlar var.(genellikle çok fazla zaman ve efor harcadıktan sonra bir şekilde düzenli para kazanmaya başlıyorlar)

fxde katılımcıların yüzde 95inden fazlası para kaybediyor diye biliyorum, ki bu çok mantıklı, çünkü kazanan yüzde 5 in karlarının biyerlerden gelmesi lazım :)

95 kişinin parası 5 kişinin cebine giriyor, bilen için nekadar karlı bir iş diilmi :)

not//

ben  bahsettiğim o daytraderlardan biri değilim, amator olarak fx takılıyorum okadar.

çocuktum,büyüdüm
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Yazıda düşük cümleler, askıda kalan kısımlar olmuş, yazdığımı yeni okuyabildim. Kusura bakmayın tekrardan.

Ali Perşembe'nin "teknik analiz mi? hadi canım sende" diye 4 serilik kitabı var, ondan başlanabilir.

Ayrıca paylaştığım linkteki videolar çok faydalı.

Metastock tarzı programlar aşar biraz. Sonraki meseleler onlar.

Videoları izlerken, yazarak , çizerek çalışmanız gerekir. Bol bol pratik yapmalısınız.

15 günlük matriks demo indirip, sanal bilgisayarınıza kurabilirsiniz. 15dk gecikmeli de olsa izleyebilirsiniz.

Kaldıraçlı piyasa kumardır, çünkü kumarın hazzını birebir alırsın. Bırakabilmek için çok çaba sarfettim.

Aylarca 9:50 - 10:00 arası işlem yaparak para kazandım, saniyelik emirlerle işlemler yaptım. 0,19'dan alıp 0,20'den satarsınız mesela, 1000 liraya 5250lot alırsınız ortalama, bir kademede 52lira cebinize kalır. 0.18 olursa da 52 lira cepten gider.0,35-0,40 olma olasılığı da vardır, 0.06TL olma olasılığı da :)

Kazanırken zevkli, ama hiçbir gerçek yatırım yapmadan, hiçbir şey üretmeden kazandığım o paranın helal olduğunu biliyorum.

Kısmet olursa şubat ayında işlemlere başlayacağım uzun bir aradan sonra, bu defa kumarsız tabi..

Eski Hdd'yi bulunca dökümanları upload edeceğim.

Kolay gelsin..

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek
    1. Kaldiracli piyasayi bulasmayin !!!
    2. Varank forex kaldirac islemleri yapmayin.
    3. Yatirim sirketinizi iyi secin mumkunse yurtdişi olsun.
    4. Trde her tahtanin(hissenin) spekulatoru vardir bir yukari cikartir alirsin bir dip yapar satarsin adam kazanir.

Ps. Trde borsa lafa soze gore oynar. Siyaset oynatir

5. Trde spekulatorlerden oturu ky haklari korunmaz.
    Adamlar sirketi halka arz eder kacar gider.

6. Bddk spk bunlar yalan dolan kurumlar.
    7. Tv de gordugunuz kisa donemli haberler baskalarina daha erken ulasiyor yada o haberler baskalari tarafindan veriliyor.

8. Cnbce ferit sahenkin dir kendiside trdeki en buyuk borsacilardan.

9. Hicbir yoruma inanmayin sizlerin 500 lirasinda gozu olan adamlar var.

10. Uzun donem yatirim yapmak amaciyla hisse alin.

11. Risk dusurmek icin paranizin 5 te 1 inden fazlasini borsaya koymayin dolar alin altin alin gayrimenkul alin.

12. Forumlarda spekler dolasiyor borsada kimse kimsenin dostu degildir. millet cikacak der hisse her yere yazar. Halbuki elindekileri satmaya calisiyordur haberiniz ola..
Toplam Hit: 3283 Toplam Mesaj: 29