Yazılım Dili Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

türkiyedeki eğitim sistemi böyle, yurtdışında, genelde birinin ortaokulda ne olacağı bellidir.. ondan sonra o konuyla ilgili uzmanlıklar veriliyor.. o yüzden hangi bölüme gidersem gideyim hep çok iyi öğrencileri görüyorum.. o adamın bilgi genişliği benimkinin 10 da 1 i kadar etmez, ama o adamın bildiği bir şeyi de ben o kadar bilemem.. çünkü o uzmanlaşmış o konuda.. 

avrupanın yükseklişinin asıl sebebi de buradaki lokalizasyonun iyi olması.. 

tabi bunlar bizim bahanemiz, oturup çalışacaksın hocam yapacak bi şey yok :) hintliler de çok iyi biliyor ama adamlar karın tokluğuna çalışıyorlar.. tüm büyük firmalar hintlilere yaptırıyor yazılım işlerini, buralarda var o sistem.. getiriyorlar 6 aylığına, veriyorlar 2000-3000 frank, evden bile dışarı çıkmasına izin vermiyorlar, bir ev kiralayıp çalıştırıyorlar.. çünkü normal bir yazılımcı çalıştırsan 7000-8000 franktan aşağı istemez.. türkiye de çok yaygın değil bu sistem, çünkü zaten yazılımcılara az para veriliyor genelde.. 

neyse hocam dediğim gibi başlangıç noktan OOP (nesneye yönelimli programlama- object oriented programming) sonrası gelir bir şekilde.. 

kolay gelsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    redsox
    redsox's avatar
    Erkek

delphiyi ben de çok severim. geliştirilmesini de çok rahat bulurum her zaman. elimde yapılmış bir program da var delphi 7 ile. çok fazla özelleştirip bi çok işimde kullandım. ama unbalanced da demiş delphi artık çok geride kaldı.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

yapımda ve yayında emeği geçen herkese teşekkürler artık c# konularında görüşmek üzere :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    redsox bunu yazdı

delphiyi ben de çok severim. geliştirilmesini de çok rahat bulurum her zaman. elimde yapılmış bir program da var delphi 7 ile. çok fazla özelleştirip bi çok işimde kullandım. ama unbalanced da demiş delphi artık çok geride kaldı.

yok hocam yanlış anlaşılmasın :) delphi geride kaldı demek istemedim.. delphi nin şuanki derleyicisi, mobil platform desteği v.s. gayet iyi.. ama artık piyasasını kaybetti.. bunu demek istedim.

@gokcan, kolay gelsin, başarılar dilerim 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

dil java

veri tabanı oracle

çok mu yüksek attım.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

türkiyedeki eğitim sistemi böyle, yurtdışında, genelde birinin ortaokulda ne olacağı bellidir.. ondan sonra o konuyla ilgili uzmanlıklar veriliyor.. o yüzden hangi bölüme gidersem gideyim hep çok iyi öğrencileri görüyorum.. o adamın bilgi genişliği benimkinin 10 da 1 i kadar etmez, ama o adamın bildiği bir şeyi de ben o kadar bilemem.. çünkü o uzmanlaşmış o konuda.. 

avrupanın yükseklişinin asıl sebebi de buradaki lokalizasyonun iyi olması.. 

tabi bunlar bizim bahanemiz, oturup çalışacaksın hocam yapacak bi şey yok :) hintliler de çok iyi biliyor ama adamlar karın tokluğuna çalışıyorlar.. tüm büyük firmalar hintlilere yaptırıyor yazılım işlerini, buralarda var o sistem.. getiriyorlar 6 aylığına, veriyorlar 2000-3000 frank, evden bile dışarı çıkmasına izin vermiyorlar, bir ev kiralayıp çalıştırıyorlar.. çünkü normal bir yazılımcı çalıştırsan 7000-8000 franktan aşağı istemez.. türkiye de çok yaygın değil bu sistem, çünkü zaten yazılımcılara az para veriliyor genelde.. 

neyse hocam dediğim gibi başlangıç noktan OOP (nesneye yönelimli programlama- object oriented programming) sonrası gelir bir şekilde.. 

kolay gelsin

Bir iş görüşmesinde muhabbeti geçmişti, adamlar 5 kişilik hintli ekip almayı planlamışlar "web servisi nedir" diyince ekipten vazgeçmişler = ), 3 junior almaya karar vermişlerdi.

@siyahbereli, çok enterprise oldu be ( =

@redsox  app ise C# +1, fakat neden desktop istiyorsun? Merak ettim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Soru biraz havada kalır gibi. Altın kural şudur:

Hangi platform'u (sadece dil değil hedef alınan işletim sistemi, kütüphane, geliştirme aracı, zaman faktörü, ek kolaylıklar) en iyi biliyorsanız odur. Kısıtlamalar parantez içinde.

Gidipte sadece bir uygulama için (eğer ki attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyecek ise) yeni dil öğrenmek mantıklı değil! Canınıza, zamanınıza yazık.

Ben olsam her şeyin buluta gittiği, intranet uygulamalarının giderek önem kazandığı günümüzde uygulamayı PHP ile yazardım. Nasıl olsa geliştirme için neredeyse tüm araçlar ücretsiz. Hele ki PHP biliyorsam.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    SerYolcu bunu yazdı

Madem programın başka müşterilere satışı da mümkün görünüyor,

bence .NET dillerini, hem framework ihtiyaçları (XP den W8 e kadar OS kullanan müşterilerin olacak),

hem de kolaylıkla cracklenebilmesi nedeniyle tercih etmemelisin.

Bence Delphi yi dene...

Geçen Net 3.5 mu ne kuruyorm kurmak için bile 3.5 istedi şaştım kaldım :D buda böyle 1 anımdır

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

zaten artık hemen hemen her windows da .net framework yüklüdür... yoksa bile setup da otomatik indirir..

Çalıştığım yerde bant genişliğini idari kullanma amacıyla çevrimiçi windows update'leri kapattık, wsus üzerinden dağıtmaya başladık. O da ne? Windows 8.1'de .NET 3.5 yüklemek için çevrimiçi update kullanmak lazım:D

Olaylara karışmayın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Soru biraz havada kalır gibi. Altın kural şudur:

Hangi platform'u (sadece dil değil hedef alınan işletim sistemi, kütüphane, geliştirme aracı, zaman faktörü, ek kolaylıklar) en iyi biliyorsanız odur. Kısıtlamalar parantez içinde.

Gidipte sadece bir uygulama için (eğer ki attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyecek ise) yeni dil öğrenmek mantıklı değil! Canınıza, zamanınıza yazık.

Ben olsam her şeyin buluta gittiği, intranet uygulamalarının giderek önem kazandığı günümüzde uygulamayı PHP ile yazardım. Nasıl olsa geliştirme için neredeyse tüm araçlar ücretsiz. Hele ki PHP biliyorsam.

işte bu kafa masaüstü programcılığın önünü kesmiştir :))

framework a gelince, baktım 3.5 un boyutu 166 mb, adamlar onun yerine downloader koyuyorlar işte :)  

bilmeyenler için detaylar : http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh506443(v=vs.110).aspx

@nessaj, sizdekiler cahil adamlara denk gelmiş demek :) hintlilerin türkiye pazarına girmesi zor görünüyor zaten.. yani avrupa ve amerikada daha çok imkan var ve ücretler daha iyi.. 

Toplam Hit: 4036 Toplam Mesaj: 37