Yazılım Pazarlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Arkadaslar fikirleriniz güzel fakat sadece fikirleriniz mi yoksa deneyimleriniz mi onu merak ediyorum =) önceki deneyimlerinizi de aktarırsanız makbule geçer yoksa bizim de fikrimiz var fakat güvenemiyoruz:)

yani ben teknik adamım benim bakış açımla elemanın yaptıgı yazılım gercekten güzel.

Fakat pazarlamaya gelince iki seçeneği var. ya cebinden 15 20 milyar bayilacak birkac pazarlamaci tutacak onlar sattimi satmadimi pesinden kosacak vs vs... onları alsa bile onlara ne kadar maas ne kadar % vermesi gerektigine emin degil.

diger secenek te daha büyük bir firmayı arkaya alıp pazarlamasını ona devredip ondan % almak. Hem onların satış ağının daha iyi olacağına emin olacak hemde yazılıma devam edebilmek için kendine vakit ayırabilecek. Fakat burada da şu sıkıntı çıkıyor, firma yazılımı 100 dolara da satabilir 10000 dolara da. e adam musterisine yüksek fiyattan satarsa ve arkadasim 100 dolardan programi satmaya devam ediorsa bu bir sorun teskil edecek yani o firmada haklı olarak türkiyede tek satıcı olmak isteyecektir. öyle olursa ve toplamda 3 tane satis yaparsa arkadas batacaktir.

Ne matrix hesapları yapıyoruz bu hesaplara aklimiz ermedi aq.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

hocam yazılımı devlete satmak veya kiralama gibi durumu olursa kamu ihale yasasına göre hareket edersin ama devlet iş deneyim belgesi ve kültür bakanlığından alınan tescil belgesi yani bil-kod belgesini ister o belgeden olmadan iştirak edemezsin. bil-kod belgesini alırsın ama ihaleye ilk defa iştirak edecek olursan iş deneyim belgesi sıkıntı olacak onuda iş deneyim belgesi olan bir firmayla ortak girişim yaparak iş bitişinde alırsın. devlette teknik şartnameye göre yazılım istekleri var o şartnamelerede göz atmanı tavsiye ederim yazılımda eksik kısımları tamamlamış olursun. özel sektörde bazıları devlete göre hareket ediyor bazıları etmiyor ama pazarlama firmaları senin yazılımı satışta bedava üstlenmez ama kiralama yöntemine git illada satışı olacaksa her yıl güncelleme ücreti koyarsın.. pazarlama firmaları ile satışını yaptırmak istersen mutlaka sözleşme imzalayıp kendini garantiye al ki yamıklık yapmasınlar.. Türkiyede bölgelere göre tek bir firmaya yetki verirsin, mesala ege bölgesini a firmasına, karadeniz bölgesi için b firmasına gibi. o firmalarında reklamcı personelleri illere/ilçelere tanıtım için gezerler, satışı yaparlar. Ama şöyle bir durum var mesela kaç kişiye sattığını sen bilemezsin o yüzden programın kurulumunu yani serverin varsa oraya yönlendirirsen bu şekilde kaç kişiye satışı olduğunu sende öğrenirsin yada her kurulum için pazarlamacı firmaya seri numarası vermek gerekli o seri numarada müşteriye verilecek. pazarlamacı firmanın elinde seri no kalmadığında mecburen senin kapını çalacak :) ihale otomasyon programları için bazı firmalar web servere yönlendiriyorlar bu gibi örneklerini görmüştüm çünkü pazarlamacı firmalar istediği kadar satışı yapacak ama ne kadar satış yaptığını sana söylemezler. söylerler ama sen ikna olmazsın buda güvensizlik ortamı yaratır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

ben senin soruyu tam anlamamışım başta hocam :) eksik anlayıp eksik cevap vermişiz :) :)

verdiğin 2.seçenekte, sabit fiyat olarak değilde yüzde oalrak anlaşam imkanı yok mu ki.? atıyorum bi firmaya verdin %50 oalrakta anlaştın. ne kadara satarsa satın %50 si senin olru böylece. bu şekilde şirket devirleri bile oluyo aslında. adamlar x firması kurup mis gibi yazılım yapıyolar büyük bi firma olan y firması gidip o firmayı ve programı satın alıyo, başlıyo kendi adıyla satmaya kurmaya.. sizin ki de o hesap olabilir en azından.. şirketi komple devretme değilde, yazılım üzerinden pay almak gibi. sonuçta bilgisayarla tek ilişkisi solitare oynamak olan bi devlet memuru ya da tek derdi kurum bilgisayarlarına format atıp ağ kurmak olan bi bilgi işlem sorumlusu adı olan bi yerden almak isteyecektir böyle bi yazılımı :)

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmuT38
    UmuT38's avatar
    Erkek

HolyOne bunu yazdı:
    -----------------------------

Arkadaslar fikirleriniz güzel fakat sadece fikirleriniz mi yoksa deneyimleriniz mi onu merak ediyorum =) önceki deneyimlerinizi de aktarırsanız makbule geçer yoksa bizim de fikrimiz var fakat güvenemiyoruz:)

yani ben teknik adamım benim bakış açımla elemanın yaptıgı yazılım gercekten güzel.

Fakat pazarlamaya gelince iki seçeneği var. ya cebinden 15 20 milyar bayilacak birkac pazarlamaci tutacak onlar sattimi satmadimi pesinden kosacak vs vs... onları alsa bile onlara ne kadar maas ne kadar % vermesi gerektigine emin degil.

diger secenek te daha büyük bir firmayı arkaya alıp pazarlamasını ona devredip ondan % almak. Hem onların satış ağının daha iyi olacağına emin olacak hemde yazılıma devam edebilmek için kendine vakit ayırabilecek. Fakat burada da şu sıkıntı çıkıyor, firma yazılımı 100 dolara da satabilir 10000 dolara da. e adam musterisine yüksek fiyattan satarsa ve arkadasim 100 dolardan programi satmaya devam ediorsa bu bir sorun teskil edecek yani o firmada haklı olarak türkiyede tek satıcı olmak isteyecektir. öyle olursa ve toplamda 3 tane satis yaparsa arkadas batacaktir.

Ne matrix hesapları yapıyoruz bu hesaplara aklimiz ermedi aq.

-----------------------------

büyük sirket isi yas bence cünkü bizim sirketin basından gecti baska bir sirketle anlastım ama büyük olan sirket sorunlar cıkardı.

bizde onları def ettik ama adamarın ellerimde tüm illerin labaratuvar sistemleri ar o konuda sıkıntı cıkarıyolar.

dedigin gibi ilk önce bir kac sirketle kendi gitsin yüz yüze görüssün gerekirse 1 kac ay bedava kullanım saglasın ondan sonrareferans olarak göstersin diger sirketlerede o ücretsiz kullanım sagladıgı sirket söyler. söyle bir program var cok güzel felan diye o sekilde isi ilerler.

Eger "dokuz" CanLı oLsaydın biLe En fazLa "sekiz" kez kaçabiLirdin öLümden BiLki "yedi" düveLe suLtan oLsan dahi Yerin "aLtı" mekan oLacak sana En fazLa "beş" metre kumaş götürebiLeceksin Kapatacaksın "dört" açsanda gözünü Bu dünya "üç" günLük dünya AzraiLin yanında "iki" kat oLup yaLvarsanda nafiLe ELbet "bir" gün öLeceksin İşte o gün herşey "sıfır"dan başLayacak..!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    griffin
    griffin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    programın nedir ona göre yardım saglayabilirim

Türkiye, kendisine din olarak Kemalizmi almış, başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte ettirmiştir. Oysa en üst belirleyici İslam'ın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir." -Recep Tayyip Erdoğan
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scuderia
    scuderia's avatar
    Erkek

hocam küçük başlarsın alırsın bi eleman pazarlama işinden anlayan sende beraber gidersin ilk başlarda müşteri ziyaretine bu program bunu bunu yapıyo dersin elemanın eğer alırsanız şöyle faydasını görürsünüz kolaylıkla kullanılabilir diye anlatır pazarlama bakımından 3 5 beraber takıldıkça pazarlamacı senin anlattıklarını öğrenir zaten tek tabanca takılır.

yada yazarsın programı büyük bi yazılım firmasına tek kalemde satarsın boşuna uğraşmayın ben zaten yazdım diye... :)

l enfer c est les autres Sartre ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

pazarlama sırketlerı bunyesınde yazılım pazarlama ıslerıyle ugrasan sektörden kısıler varsa satıs ıcın ugramayın.Çünkü bu ınsanlar hem teknık ınsan hemde satış konusunda iyiler. 

Yazılım fırmaları olarak ornegın ızmırdekı localverı adındakı fırmanın on kadardı sanırım yanlıs hatırlamıyorsam satıs temsılcılerı var hepsı bılgısayar programlama mezunu çocuklar.

Önceleri fabrıka urunlerı ıcın halkla ılıskıler pazarlama mezunları pazarlama ve satıs ve gorevı surdurken su anda bır cogu makına muhendısı endustrı muhendısı vs muhendisi.

Pazarlama şirketindeki bu durumu araştırın ve şatışı onlara devredin.Satış üzerinden komisyon olarak anlaşın. Ürün fiyatı yuz dolarsa yuzde 10 urun fıyatı ne kadar yukselırse o kadar cok dusurun mıktarı

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Yazılım pazarlama konusunda uzman kişiler var, sizden daha çok sizin konunuzda uzman olanlar bile var. Bu insanların çevreleri vardır, bağlantıları vardır sen % usülü bu adamla anlaşırsın ve o adam sahaya çıkar. Zaten pazarlama sırasında firmadan tamamen kopuk bir strateji izlenemez, sonuçta meyvesuyu satmıyor adamlar. İhtiyaçlar karşısında mevcut program değiştirilmek, ek özellikler, uyumluluk gibi şeyler istenebilir. Ancak bu bahsettiğim adam tipinin iyisini bulmak ve çalışmak zordur biraz üçkaatçı ve fırıldak tiplerdir. Eğer arkadaşın yeni bu işlere başlıyorsa ve ürünü yüksek mevladan satmayı planlıyorsa bu konu üzerinde kendisi koşturması araya tanıdık filan koyarak randevular alması iyi olur.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

şirket kurma hocam 15 20 nin 3-5  katını gecer..(tecrübe buarada)

yazılımın var onu satıp bitmekle olmaz o iş.Bir program yapıp satıyorsan mutlaka 7/24 calısan teknik destek ekibin olması lazım.Aslında yazılımı sattıran sey satış sonrası destektir.

Call center maaslı elemanlar, pazarlamacılar, yer kira şirket masrafları, cart curt... şirketle cıkamazsın işin icinden.Bak netsise adamlar yazılımları süper diyemi egede aldı basını gidior yok satış sonrası destekleri cok saglam..

Yani pazarlama sadece satışı yapmakla olmuyor maalesef oyüzden bir şirketle görüşmeniz daha mantıklı ama görüşeceksenizde bir tavsiye mutlaka ticari hukuk avukatı ile görüşmeye gitsin dım dızlak cıkar yoksa şirketten..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

Yazılımın hitap ettiği kitleye göre değişir. Gümrük programı üzerinden gidersek

-Yazılımı kullanacak kişiler bilgisayar özürlü olduğundan ağ bağlantıları koptuğunda 7/24 telefon açıp "programınız bozuldu" demek isteyecekler.

-Yazılımı satın alacak şirketler çalışanlarını eğitmeni, yazılımı hatta şirketin bilgisayar sistemlerini senin kurmanı isteyecekler.

Yazılım, donanım ve muhasebe konusunda teknik destek vermek gerekiyor. O yüzden şirket şart.

Sektörde çevresi olan, yazılımdan anlayan, irwa gibi 2-3 bayan+ teknik destek elemanları satış işini halledebilir. Bol bol stajyer alıp teknik destek'te çalıştırırsın.

Sektörde benim bildiğim evrim bilgisayar var. http://www.evrimbilgisayar.com/icerik.asp?IcerikID=125&L=1  500+ şirkete hizmet veriyorlarmış. Her kullanıcıdan yıllık 1100$+kdv bakım ücreti alıyorlar. Fiyatlar ve rekabet yüksek.

arbeit macht frei
Toplam Hit: 3303 Toplam Mesaj: 26