folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Yazılım Üstadlarına Bir Soru (Data Transferi)

Yazılım Üstadlarına Bir Soru (Data Transferi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocalarım , 10 sene önce adamlar GPS üzerinden veri transferi yaptırıyorlarmış Kodlarına erişemedim. Yani şöyle ki Herhangi bir internetin olmadığını düşünün. Arka planda GPS aktif. GPS ile veri tabanına veri ekleyip silebiliyorlar. Bunu WEB Apiler ile yapmadıkları kesin. Başka bir protokol mü var ? WİFİ ve Internet erişimi olmadan Veri transferi nasıl olabilir ? Mümkün mü böyle birşey ??? AVEA dan GPS kartları alıyorlarmış. Normal internete giremiyorlar fakat veri transferi oluyormuş . Bilgisi olan bir mürit varsa açıklayabilir mi ? 

hocam o gps dediğin bildiğin data hattıdır. data hattı dedikleride sadece internete açık olan hattır. yani aslında gprs'dir.

Gps google de gps nedir. gps nasıl çalışır gibi sorularla tarama yaparsan o söylediğin şeyin gps sistemi ile yapılmadığını anlarsın.

ve başka bir çözüm yolu bulman gerektiğini.

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

MhmdAlmz hacı sen yapmaya çalıştığın şeyi söyle biz yardımcı olalım.

Mesela araç takipi sistemi gibi hep erişilebilir ama sabit durmayan bişeyler peşindeysen, USB-3G modemler var. Veya direk 3G-Wifi modemler. Sim kartı cihaza takıyorsun internet pketin üzerinden wifi dağıtıyor. 

Veri miktarını minimumda tutarsan bi çok paket yeter, kurduğun devre youtube'da video izlemez heralde? :D

GPS : Geographic Positioning System ( salladım ama bence doğru oldu ) yani Coğrafi Konumlama Sistemi. Google maps falan GPS ile YALNIZCA - Koordinatlarımızı alır, sonra kendi MAPS sunucusuna İNTERNET üzerinden bağlanır harita verisini arkaplana basar.

GPRS bildiğin tek G 
    Sonra iki G
    şimdi 3G
    4G
    4.5G
    LTE
    HDSPA

na bunların hepsi birbirinin bi model altı bi model üstü. hızlar fark ediyor, kapsama fark ediyor, ama  zaten telefonun/modemin havada kaç G varsa o kadar G çekiyor.

Yani yakınlarda 4Gli istasyon varsa 4G bağlanıyor yokse 3G bağlanıyor o da yoksa GPRS falan fişman hiç biri yok çok uzaksan yine de sadece tlf görüşmeleri sağlayacak kadar bant genişliği verebilir veya hakikaten çevrende hiç baz yoksa da hat çekmiyor der

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

tatlım gprs işte eski internet teknolojisi,

2g, 3g muhabbetleri yokken vardı, bilgisayardaki telefonla internete bağlanma muhabbeti gibi.

Gps ise senin yanlış bilginden çıkmış bir kelime; bunla alakası yok :D 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

gps değil. gps ile alınan sinyal üzerinden konum hesabı yapılır. gps olsa yerinde duramazsın :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@baristbt Hocam zaten bilgim olsa gelip de burda konu açmam değil mi ? Hayır çok biliyorsan bilgin kendine kalsın birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz burda AQ vs gibi kelimeler edip hevesimizi kırmasan ? Korkma ekmeğin ile oynamayacağız.

yahu birşey öğrenmeye çalışan adam açar okur işte. iki tane link vermişiz millet yazmış o dediğin gps değil gprs tir diye.

yani google'a konudaki tag ları alıp avea gps data yazdığımda bile gprs mi demek istedin diye düzeltiyor.

burdaki herkeste onun gps değil gprs olabileceğini söylüyor. sen hala inatla post diyorsun data diyorsun servis diyorsun.

o dediklerin gprs ile yapılabilir bir geçerli bağlantı ile veri işleyebilir data transferi yapabilirsin. uzaydaki uyduya veride gönderemezsin sitene datada post edemezsin.

gprs dediğin ilkel dial-up ,bi tık üstü edge diye gidiyor. gps ile çok başka dünyalar.

http://www.leyladansonra.com/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    0x656e bunu yazdı

Veri ekleyebilmen için internet değilde aslında bu dalgaları,sinyalleri yorumlayabilecek bir sisteme ihtiyacın var.Yani senin data aktarabileceğin alabileceğin bir sistemin olması gerekiyor.Mesela Kısa dalga radyo sinyalleri ile iletişim kurdurup sistem tarafında ona göre yorumlamasını isteyebilirsin.( Uzun mesafesi olan kısa dalgaydı demi lan ? ) Uzay araçları da benim bildiğim bu şekilde yani kısa dalga yayınlar ile oradaki ekipmanın anlayabileceği şekilde komut işletebiliyorlar.Ama bunun için herhalde crazy bi elektronik haberleşme mühendisi elektronikçi olman gerekir.

Üstteki bilgiler kesin değildir kafamda ki uçuşan karmançorman yanlış olabiliecek cümlelerin bir derlemesidir.Yanlış varsa söyleyin amk bende öğreneyim :D 

Alin bunu alin alin alin :D

Radyo dalgasi upuzuuuun bi dalgadir. Hatta uzun dalga dendiginde, akla radyodan daha bile kisa olan infrared gelir, yani radyo dalgasi hiiiiicbir sekilde hiiiicbir seye kiyasla kisa dalga degildir, lambda 70 80 kilometreye falan cikar :D

Kisa dalga da eger bi kiyaslama yoksa cumle icinde mutlak anlamda kullaniyorsak gorunur isik civarina tekabul eder :))

sigara değil, balık olan.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Veri ekleyebilmen için internet değilde aslında bu dalgaları,sinyalleri yorumlayabilecek bir sisteme ihtiyacın var.Yani senin data aktarabileceğin alabileceğin bir sistemin olması gerekiyor.Mesela Kısa dalga radyo sinyalleri ile iletişim kurdurup sistem tarafında ona göre yorumlamasını isteyebilirsin.( Uzun mesafesi olan kısa dalgaydı demi lan ? ) Uzay araçları da benim bildiğim bu şekilde yani kısa dalga yayınlar ile oradaki ekipmanın anlayabileceği şekilde komut işletebiliyorlar.Ama bunun için herhalde crazy bi elektronik haberleşme mühendisi elektronikçi olman gerekir.

Üstteki bilgiler kesin değildir kafamda ki uçuşan karmançorman yanlış olabiliecek cümlelerin bir derlemesidir.Yanlış varsa söyleyin amk bende öğreneyim :D 

Radyo dalgasi upuzuuuun bi dalgadir. Hatta uzun dalga dendiginde, akla radyodan daha bile kisa olan infrared gelir, yani radyo dalgasi hiiiiicbir sekilde hiiiicbir seye kiyasla kisa dalga degildir, lambda 70 80 kilometreye falan cikar :D

Kisa dalga da eger bi kiyaslama yoksa cumle icinde mutlak anlamda kullaniyorsak gorunur isik civarina tekabul eder :))

Enesin dediğinde bir yanlışlık yok.

1.6-30 MHz frenkansları arası dalgalar shortwave(kısadalga) radyo olarak geçer.

https://en.wikipedia.org/wiki/Shortwave_radio

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    torpedo_XL bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Enesin kisa dalgayla kastettigi seyin duz kisa dalga oldugundan emin gibiyim :D sinyal konusunda kafasi karisik onun, dalga uzunlugu frekans falan corba. "Shortwave radio" kastettiyse pek tabii ki cok dogru diyorsun ama ben direkt shortwave radiation kastettigini dusunuyorum, yamuluyorsam duzeltsin :D

Edit. Bold kismi da ozellikle o sekilde yazmistim, radyodan bagimsiz shortwave radiation (:

izzmarit tarafından 22/Tem/16 18:04 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    izzmarit bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı

Enesin kisa dalgayla kastettigi seyin duz kisa dalga oldugundan emin gibiyim :D sinyal konusunda kafasi karisik onun, dalga uzunlugu frekans falan corba. "Shortwave radio" kastettiyse pek tabii ki cok dogru diyorsun ama ben direkt shortwave radiation kastettigini dusunuyorum, yamuluyorsam duzeltsin :D

Edit. Bold kismi da ozellikle o sekilde yazmistim, radyodan bagimsiz shortwave radiation (:

Oo sen beni mal bellemişsin bacım :S 

Toplam Hit: 5413 Toplam Mesaj: 49
java gps data transfer