folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Yeni Bir Dil'e Başlamak İçin Gereken Şeyler(Yazılım)

Yeni Bir Dil'e Başlamak İçin Gereken Şeyler(Yazılım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocalarım JavaScript yani php öğrenmek istiyorum ama aman aman birşeyler istemiyorum sadece öğrenip script yazmak istiyorum ufak tefek modüller arka planda AJAX , Node Js gibi şeyler yapmak istiyorum. Hangi yolu izlemeliyim. 0 dan başlamayacağım zaten. Döngüler if else method class yapısını kısaca OOP kavramını biiliyorum. Syntax'ı biliyorum sadece dilin kullanımını öğrenmem gerekiyor sanırım. Nasıl başlarsam hızlı ilerlerim ? Zamanım kısıtlı günde 10-12 saat öğrenmeye vakit harcayacağım. JAVA C# Asp.net CSS Html başlangıç seviyeside biliyorum Yardımcı olabilecek bi mürit var mı ? Kod okuyup anlayabilecek kadar öğrenmek istiyorum. Bu arada bunun Twitter ile olan şeylerle alakası yok açtığım konular ile yani. Onları C# da da yapıyorum . Ama çalıştığım projelerin hepsinde Php JavaScript kod okumaya ihtiyaç duydum ve öğrenmem gerekiyor.  Php bilmemek biraz eksiklik gibi sanırım. Bunu da yüzeysel olarak bilsem yeterli benim için. Çok uçuk kaçık işler yapmayacağım basit şeyler. VeriTabanı işlemleri EKLE/GÜNCELLE/SİL. 0 dan başlayıp algoritma öğrenmem gerekiyor mu ? Yani oturup Php Eğitim setine başlayıp for döngüsünü flan anlatacaklarsa sıkılacağımdır muhtemelen :/

Hayırlı Forumlar.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Yazilim sektorunu pek bilmem ama, gördüğüm kadariyla iş hayatında hepsinden az az bilen adamı kimse siklemiyor.

Bir tane tam bilen adami el ustunde tutuyorlar.

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Mylitta bunu yazdı

Yazilim sektorunu pek bilmem ama, gördüğüm kadariyla iş hayatında hepsinden az az bilen adamı kimse siklemiyor.

Yok hocam benimki öyle değil zaten Android ciyim ben Php ile pek işim olmaz. Bazen gerekli oluyor. O yüzden öğrenmem gerekiyor . Karşıma çok çıkıyor çünkü. Farklı bi dil. mesela Pyhton da begin end falan var bildiğim kadarıyla bizde süslü parantez bu anlaşılır bişey ama JavaScript başka bi yapı ya çözemedim

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    doganaydin
    doganaydin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

javascript yani php öğrenmek istiyorum demişsin de senin hiç dünyadan haberin yok galiba. Arka planda da ajax node demişsin. Az biraz genel kültür lazım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Mylitta bunu yazdı

Yok hocam benimki öyle değil zaten Android ciyim ben Php ile pek işim olmaz. Bazen gerekli oluyor. O yüzden öğrenmem gerekiyor . Karşıma çok çıkıyor çünkü. Farklı bi dil. mesela Pyhton da begin end falan var bildiğim kadarıyla bizde süslü parantez bu anlaşılır bişey ama JavaScript başka bi yapı ya çözemedim

Python da değil pascal da begin end var bence kafanı çok karıştırma çorba etme sıfırdan öğrenmek istiyorsan bir tane kitap al başla yada tutoriaları var onlardan ilerle kiitaptaki örnekleri çöz sonra kendin yapmak istediğin projede ilerle takıldığın yerde araştır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

konuyu bölmek gibi olmasın ama  ben de django yani x86 assembly öğrenmek istiyorum, arkaplanda swift falan yapmak istiyorum. bana da yardımcı olabilir misiniz

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Uzman olmak istemiyorsan bu kadar kasmana gerek yok ki. Ben FORTRAN ı bile anlayabiliyorum. Ama hiç kullanmadım hiç bir yerde. Derleyici olarak bile ne kullanıyor bilmiyorum. :P Ama anlıyorum.

Kasma yani. İnternet üzerinde onlarca kaynak var onlar işini görür. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angelofhope
    angelofhope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

konuyu bölmek gibi olmasın ama  ben de django yani x86 assembly öğrenmek istiyorum, arkaplanda swift falan yapmak istiyorum. bana da yardımcı olabilir misiniz

ölmedi vurun.

Programming is our Religion, Algorithms are Our Bible & We ./make Our Own GOD
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@SkynetX tuhat tuhaf semboller var class yapısı falan farklı sanırım function falan var. değişik düğüşük şeyler ve cidden anlamıyorum. Java C# C flan olsa anlarım da JavaScript tuhaf bi dil :D 0 dan başlamaya gerek var mı ki bilmilyorum  bana dil lazım algoritma değil

@masteryoda hocam sanırım dedim zaten emin değilim yani bu gibi diller birbirine benziyor az çok ama bu JavaScript de falan tuhaf. $ sembolü falan var int string falan yok .

@doganaydın hocam ajax falan zaten arka planda Thread Mantığında çalışmıyor mu ? Ben öyle biliyordum neyse nerden başlamam gerektiğini bilmiyorum 0 dan mı başlamalıyım ?

Edit : 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLO0Gm_zAXCHxC-oREd3wLQWc6qhk8RiSL

Şöyle bir ders listesi buldum bununla ilerlemeyi düşünüyorum switch case falan var biraz sıkıcı olacak ama.... uygun mudur sizce yeterli olur mu başlangıç seviyesi için ?

MhmdAlmz tarafından 14/Haz/16 17:00 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

@MhmdAlmz

Hocam şöyle demişsin.

"Hocalarım JavaScript yani php öğrenmek istiyorum ama aman aman birşeyler istemiyorum sadece öğrenip script yazmak istiyorum ufak tefek modüller arka planda AJAX , Node Js gibi şeyler yapmak istiyorum."

Burda biraz kavram kargaşası var gibi. JavaScript ve PHP birbirinden çok farklı şeyler. Hadi AJAX'ı JavaScript içinde saysak bile NodeJs de bambaşka bir teknoloji (dil olarak JavaScript kullanılıyor, bunu da sayabiliriz belki).

Eğer bilmiyorsan client-server mimarisi hakkında araştırma yaparak başlayabilirsin. Application server nedir/ne değildir buna da bakmanda fayda var. Yukarıda verdiğin Türkçe PHP playlist'inde konulara baktım, direkt gir derim. Günde 10-12 saat harcayacaksan zaten 1 günde bitecektir o playlist ve sonunda Laravel framework'üne de giriş yapılmış orda. Düz PHP ile devam etmektense Laravel'den yürürsün sonra, gayet de güzel olur. Tabi anlatan adamın kalitesi de önemli, videoları açıp bakmadım.

PHP server side bir teknoloji. Örneğin Apache server üzerinde çalışan uygulama yazacaksın ve Apache'nin yorumladığı PHP kodları HTML, CSS ve JavaScript olarak client'a gönderilecek. Client da kullandığı web browser ile bunları yorumlayacak ve gösterecek (bknz: derleme / yorumlama). Tabi tüm işleri server side'da yapmak istemezsin ya da bazı işleri istesen de yapamazsın. O yüzden client tarafında yapman gerekecek. JavaScript ve Ajax burada devreye girecek. Klasik anlamda bildiğimiz JavaScript client side bir teknolojidir. Hiç server'a gitmeden client tarafında yapılacak işlemler ya da tüm sayfayı yeniden yüklemeye gerek kalmadan (mesela gmail açıkken yeni mail gelince en üstte çıkması ve sayfanın komple yenilenmemesi gibi) Ajax ile sunucuya git-gel işlemleri için kullanılabilir. PHP öğreniyorsan yanında JavaScript de öğrenmen gerekecek yani. Tabi ki CSS ve HTML de işin olmazsa olmazı.

NodeJs ise PHP alternatifi gibi düşünebilirsin. Microservices mimarisini kullıyorsan projenin bir kısmını PHP bir kısmını Node ile yapmanda bir sakınca yok ama tahminime göre zaten ufak işler yapmak istiyorsun, o yüzden bir tanesini seçmen yeterli. Node dediğin de server tarafında çalışan JavaScript olarak düşünebilirsin. Hem de single thread!  İlk duyduğunda kulağa çılgınca gelebiliyor ama adamlar düşünmüş ve yapmış. Chrome'un V8 JavaScript motoru üzerinde çalışıyor. Tek dil öğreneyim hem client hem server tarafını çözeyim diyorsan Node ile işini görebilirsin.

Özetlemek gerekirse öğrenmen gereken iki path var:

• PHP, JavaScript, HTML(5), CSS(3)
    • NodeJs, JavaScript, HTML(5), CSS(3)

İkisi de net doğru diyemeyiz, birbirine farklı üstünlükleri var.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    Mylitta bunu yazdı

Yazılım sektöründe iki tip insan da işe yarıyor Umut :) Ben tamamen ilk tipteki insan oldum, pek de siklenmediğim olmadı bugüne kadar. İkinci tipteki adamlara bakıyorum, onlar da el üstünde.

Somut konuşmak gerekirse; firmaya göre, firmaların içindeki takıma göre ya da işin kendisine göre biri diğerinden daha kıymetli olabiliyor bu adamların. Kurumsal bir yerde bütün kuralların çizildiği, teknoloji stack'inin belli olduğu ve 5 yıldır devam eden bir projeye dahil olmak istediğinde tabi ki o teknolojide uzman adam arıyorlar. Ama bir startup ortamına gittiğinde zaten az adam var, herkese bolca görev düşüyor. Bir gün .net servis yazarken ertesi gün o servise Android client, diğer hafta yine o servisi kullanan ios client yazarken bulabiliyorsun kendini. Bazen tasarım yapmak, bazen web uygulaması yazmak, bazen database'i yönetmek bazen de continuous integration sürecini yönetmek gerekebiliyor. Bu tür ortamlarda da hızlı öğrenebilen, her şeyden az da olsa anlayan adamlar tercih ediliyor.

Sen hiç kaval çaldın mı?
Toplam Hit: 3610 Toplam Mesaj: 27
php başlangıç