folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#.Net, J#.Net, Vb.Net, Asp.Net
linefolder Yeni Bir Portal Sistemi Yazmışlar (Asp Net MVC 3 Portal)

Yeni Bir Portal Sistemi Yazmışlar (Asp Net MVC 3 Portal)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Son teknoloji yazılım dilleri ile yaptığımız AspNet MVC 3 portal hizmete girmiştir

Sizde böyle bir portala sahip olabilirsiniz kurulum güncelleme bizden

Altdada yapılan kullanılan teknolojiler hakkında birkaç detay yazdık inceleyin

1 - Sitede kullanılan teknolojiler
    Sitenin temel yazılım dili Asp.Net, C#, MVC 3, Razor dur. Tasarım CSS divli tasarımdır. Veritabanı MySql ve veritabanı kodlaması Linq ve Entity dir. Javascriptlerde genel olarak Jquery kullanıyorum bunun yanında ek Javascriptlerde yazıyorum.

2 - Jquery dialog pencereleri
    Birçok ekleme düzenleme okuma sayfalarında jquery dialog pencereleri kullanıyorum. Bunlar size sayfa değişmeden sayfa yenilemeden hızlı bir şekilde işleminizi yapmayı sağlar. Size sitenize hız kazandırır artı sayfa dolaşmadığı için trafik akışınız azalır. Konu açarken cevap yazarken zaten fark etmişsinizdir birçok yerde bunları kullanıyorum. Özellikle yönetimde tamamen jquery dialog ajax kullanıyorum tüm işlemler sayfa yenilemeden yapılıyor.

3 - E Posta gönderme
    E Posta gönderme işini sonunda MVC ile çözdüm gibi. Daha önceki sitelerimizde üyelere E Posta göndermem neredeyse 4 5 saat alıyordu (26bin üyeye). MVC ile geliştirdiğimiz E Posta gönderme sistemi ile şimdi 10 dakikada tüm üyelere E Posta göndermeyi başardım. Üyeleri 50şer 50şer guruplayıp 50 üyeye tek bir E Posta atar gibi gönderiyor. Şunuda unutmayalım E Postaları site göndermez hostunuz gönderir hostunuzda yeterince donanım yoksa ayarlar yapılmamışsa yine sorun yaşayabilirsiniz. Site üzerinden biz sadece gerekli düzeneği sağlarız gerisi hostda servere kalır.

4 - Tablo ekleme
    Bu sürümde tablo eklemede yerine oturdu. Normal tablo eklemede yeni tablo oluşturmada aynı pencere içinde sadece ne yapmak istediğinize karar verip ona göre seçimleri yapıyorsunuz. Artı eklemede bulunan editörlede istediğiniz html özelliklerini verebilirsiniz resimler ekleyebilirsiniz. Bunun yanında oluşturduğunuz tabloları artık yönetimden düzenleyebileceksinizde. Çok sade kullanışlı bir yapı oldu ana sayfaya istediğiniz an müdahele edip istediğiniz düzenlemeyi yapabileceksiniz.

5 - Seo uyumlu linkler
    Daha önceki sitelerde sürümlerde seo uyumlu linkler yapmak için 40 takla atıyorduk onlarca sorgu kullandığımız oluyordu. MVC nin bize sağladığı bir güzellikde bu linklerimiz otomatik olarak seo uyumlu oluşuyor.http://www.ccportal.net/Forum/Oku/mvc-3-portala-neler-yaptim-33057 Bu linkde gördüğüniz gibi arada antin kuntin şeylerde yok çok sade ve anlamlı yapıda bir link. Hatta sonundaki idi bile kullanmamıza gerek yok ama ben aynı başlıkdan birden fazla olabilir diye idi kullanıyorum. Aspx mi olsun html mi olsun urlrouting mi olsun gibi şeylerle artık uğraşmayacağız MVC nin link yapısı bu şekilde standart.

6 - Hız performans
    MVC nin bir artısıda bu kodlaması çok sade az ve temiz olduğu için performansı yüksek. Örneğin diğer dillerde 5 6 bağlantı ile yaptığımız işleri bunda tek bağlantı ile yapabiliyoruz. Şiir gibi bir yazım tekniği var kıta kıta yazabiliyoruz. Bunun yanında performansı dahada artıkmak için veritabanındada büyük değişiklikler yaptım. Mesela Text sütunlarını normal veri tablolarından ayırdım Text sütunlarını MyISAM türünde bir tabloda depoladım bu sayede veriler çekilirken 40 mb lik bir tabloyu sorgulayacağına 2 mb lik bir tabloyu sorguluyor çok hızlı sonuç veriyor. E peki o Text leri nasıl alıyorsun derseniz onuda gereken yere gösterilmesi gereken yere tek bir sorgu ile çekiyorum. Birde FOREIGN KEY olarak tabloları birleştirdim bu sayede bir veri çekerken ona bağlı olan bir başka tablodan hiç bir kod yazmadan gereken bilgileri çekebiliyoruz daha önce butür işleri 2 3 bağlantı ile yapıyorduk. Teknik bir konu size birşey ifade etmeyebilir ama sonuçlar olumlu bunu bilmeniz yeterli. Hostda internet bağlantınızda bir takılma olmadığı sürece benim sitedede gördüğünüz gibi gayet hızlı.

7 - Modül sistemi iptal
    Daha önceki sürümlerden hatırlayanlar olur yönetimden sınırsız modül açılabiliyordu bunu iptal ettik sebeblerini burada yazdım. Şimdi bunun yerine her bölüm için ayrı dosyalar oluşturacağız ve her bölüme uygun özellikler vereceğiz. Bu sayede yeni modüller ihtiyacımızı daha sağlıklı karşılayacak. Bu konudaki detayları yeni modulleri yaptıkca yazarım.

8 - Yorumlar herkese açık
    Yorumlarda sıkıntı oluyordu genelde yazı yazılan yerleri üye kontrollü yapıyoruz. Ama ziyaretcilerde yorum yazsın herkes üyemi olmak zorunda diyenler vardı. Şimdi yorumlar herkese açık üyelerde misafirlerde yazabilir. Ama şu ayrıntıyıda yazayım üyelerin yorumları anında yayınlanır misafirlerin yazdıkları ise yönetime onaya gider siz onayladıkdan sonra yayınlanır. Bu şekilde bazı karaktersizlerin dışardan hakaret vari yorum yazmalarını önleyebiliriz.

9 - Yönetim kontrol
    Bizim sitelerin yapısını bilmeyenler için yazayım. Sitede gördüğünüz her özelliğin her bölümün yönetimden kontrolü vardır. Üst menü yan menü kategoriler forumlar üyeler yorumlar içerikler ana sayfa yönetimi gibi sitenin her özelliği için yönetim var. Yönetimden istediğiniz bölüme istediğiniz özelliği verebilir ekleme düzenleme silme yapabilirsiniz. Bunun dışında sitenin genel ayarları için bir sitede bir kere yapılacak ayarlar için Web.config adlı ayar dosyasıda vardır burada sitenin adını sloganını site ayarlarını mail ayarlarını bunlara benzer bir çok ayarı bu dosyadan yapabilirsiniz.

10 - Mesaj kutusu
    Sitede kişisel üyeler arası iletişim kurmak için mesaj kutusu yapıldı. Bu mesaj kutusununun özelliği jquery ile sayfalar yenilenmeden işlem yapması. Ayrıca gelen giden kutusu vardır. Giden kutusunda karşı taraf okudumu okumadımı görebilirsiniz bu şekilde mesajlar yerine ulaştımı takip edebilirsiniz. Ve sitede hiç bir işlem yapmasanız bile dururken size mesaj atan olursa sesli olarak uyarı verir sağ alt köşeden bir bildirim penceresi açılır. Aynı sistem içinde siteye biri girdiğinde veya sitede online olanları yine sağ alt köşeden bildirir.

11 - Foto Albümler
    Üyelerin kendine resim albümü oluşturabileceği bölüm yapıldı. Sınırsız resim yükleme ve sınırsız kategori açma. Resim yüklerken ister var olan kategorileri seçebilirsiniz ister yükleyeceğiniz resmin kategorisi yoksa yeni bir kategori oluşturabilirsiniz. Resimleri çoklu halde 20 resim birdende yükleyebilirsiniz. Eğer yanlış yüklenen veya daha sonra silmek istediğiniz resimler olursa bunlarıda ekleme penceresinden silebilirsiniz tüm kontrol sizde. Resimler için yönetimden kategori açmanıza gerek yoktur üye ilk resmini yüklediğinde ona otomatik olarak üst ve alt kategori açılır. Her üyenin albümünü ve kategorilerini solda ayrıntılı şekilde görebilirsiniz. Ve daha bir çok özelliği var ve yeni özelliklerde zamanla yapılacakdır.

12 - Hafızalama (OutputCache)
    Daha öncedende asp sürümlerinde yapmaya çalıştığımız olmazsa olmaz özelliklerden biri. Ama bu aspnet mvc de kendi içinde gelen bir özellik. Ne işe yarar sabit veri çeken yerleri örneğin kategoriler forumlar ana sayfa gibi hep aynı şeyi gösteren yerleri hafızadan okutma. Biraz daha açalım mesela forum ana sayfası burada sürekli forum kategorileri gösteriliyor değişim güncelleme pek olmuyor bu yüzden sürekli bunu veritabanından çekmeye gerek yoktur. Veritabanına yüklenmekdense böyle içeriği değişmeyen sayfaları hafızaya alıyoruz bu şekilde çok hızlı yükleniyor. Bu şekilde veritabanını yormaz ve kodlar içinde geçen sorgular içinde dolaşmaz. Hafıza süresi ise 10 dakikadır 10 dakikada bir bu hafızaya alınan sayfalar yeni değerler ile güncellenir. Bu konuda sıkıntı olacak bir konuyuda açayım mesela bazı üyeleriniz işte konu açtım ana sayfada niye çıkmadı gibi sorular sorabilirler bu konuda sitenizin bir kenarında sitemizin bazı bölümleri hafızadan 10 dakikada bir okunur diye genel bir açıklama yapabilirsiniz. Buna gerek varmı yazdığımız direkt çıksa ne olur diyebilirsiniz ama mantık olarakda teknik olarakda performans açısından kullanılmaya değer bir özellikdir. Butür teknolojileri kullandığımız için sitenin hızı gözle görünür şekilde fark etmiştir.

13 - Toplam 15 bölüm
    Sitede forum üyelik mesaj gibi bölümlerin haricinde 15 farklı börlüm yapıldı. Bunların isimleri şöyle Habeler Yazılar Dosyalar İlanlar Oyunlar Fıkralar Şiirler Firmalar Mezarlar Sorgulamalar Tarifler Filmler Videolar Yazarlar FotoAlbümler bunlar sitede standartdır. Şuan bu bölümlerin birçok özelliği mevcuttur ama zamanla her birine yeni özellikler yapılıyor yapılacaktır. Bu bölümlerde üyeler içerik ekleyebilir eklenen içeriklere yorum yapılabilir yönetimden istedinldiği şekilde yönetilebilir. Bu bölümlerde eksik gördüğünüz özelikler olursa bize bildirin onlarıda değerlendirelim.

14 - Tema sistemi
    Şuan henüz tema çalışmalarına geçmesekde temaların alt yapısını hazırladım. Zamanla çok çeşitli temalar yapılacak. Özellikle asp sürümlerinden beri aklımda olan tema değişince site yapısının değişmesini sağlayan temaları bu mvc sürümlerinde yapmayı planlıyorum. Şuan için 2 renk değişimi sağalayan tema yapılmıştır bunlara tema denmez henüz ama ufakdan bir alt yapı çalışması denebilir. Eğer içinizde grafik tasarımdan anlayanlar varsa katkı sunabilirseniz bunlarıda değerlendireceğiz.

15 - MVC 3 de güvenlik
    İlk başladığımız günden beri bizim olmazsa olmazlarımızdan biri güvenlik. Her ne kadar eski sürümlerimizde açık var siteler hackleniyor diyenler olsada bunlar kullanıcı ihmallerinin dışında değildir hiç bir sitemize kullanıcı ihmalleri dışında zarar gelmemiştir. MVC 3 de ise güvenlik kat kat artılırmıştır bizim yaptımız çalışmaların haricinde MVC 3 ün kendiside kullandığı sistemler nedeni ile çok daha güvenlidir. Bunlardan bir kaçını sayacak olursak. Sql sorguları kullanmadığımız için sql açığı or açığı gibi açıklar yoktur bunun yerine linq teknolojisini kullanıyoruz. Querystring kullanmadığımız için buna bağlı olarak yine birçok açık yoktur bunun yerine MVC 3 Roting kullanıyoruz. Ayrıca formlarda standart butonlar kullanmadığımız için arama botlarının veya formlara yazı yazan saldırı botlarının flood yazı yazmalarını engelliyoruz bunun yerine jquery araçlarından yararlanıyoruz. Bunların dışında kendi aldığımız ve alacağımız bir çok önlem vardır. Bu güvenlik önlemleride zamanla aşılabilir net ortamında hiç birşey garanti değildir ama eski yazılımlara göre MVC 3 güvenliği kat kat fazladır. Birde burada güvenlik yüzde 60 oranında kullanıcılarımıza bağlıdır en ufak bir ihmaliniz tüm sitenizi verilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Bu durumda yedekli çalışmanız ve bilinçli kullanıcı olmanız gerekiyor.

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

Peki, zeki mürende bizi görecek mi ?

//hacı önizlemesi yok mu ?

ne diyon?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Renard
    Renard's avatar
    Erkek

demo'sunu bile vermiyorlar, demekki cok taşşaklı bi sistem..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Daniel-Koo bunu yazdı:
    -----------------------------

Peki, zeki mürende bizi görecek mi ?

//hacı önizlemesi yok mu ?

bende yeni fark ettim :D demosu buymuş

http://www.ccportal.net/

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Renard bunu yazdı:

demo'sunu bile vermiyorlar, demekki cok taşşaklı bi sistem..

adresi şu sanırım

http://www.ccportal.net/

portalın tasarım epic fail.kodları bilemiycem.yinede güzel bir gelişme tebrikler yazan arkadaşa :)

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Holyzone
    Holyzone's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Tamam çok iyi çok güzel ama css 0 :| Türkiyede kalıp bir tasarım anlayışı var. Çok az insan bunun dışına çıkabiliyor, umarım bunu aşabiliriz.

twitter.com/Selimonder
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

yazıyı filan okumadım asp php ile alakam yok ama bu tasarıma sahip bi siteye hayatta girmem :W

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

Holyzone bunu yazdı:

Tamam çok iyi çok güzel ama css 0 :| Türkiyede kalıp bir tasarım anlayışı var. Çok az insan bunun dışına çıkabiliyor, umarım bunu aşabiliriz.

aynen öyle. sağ blok sol blok ortada haberler filan :\

bide flash saat koydunmu tamam :|

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Tasarım rezil olduğu kadar sadelikte yok hocam. Bilmiyorum ama bir kullanıcı olarak çok karmaşık gözüküyor. Google hep bundan kazandın. SADELİK!!!!

youtube a

google a bakınız....

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

asp ı gördüm , kötü oldugunu hissettim siteye girdim keşke konu açmasaymışsın hocam da bir tasarımcı felan bulup php yazdırsaydın 

90 lı yıllara uygun bir site olmuş ne diyeyim

Alldebrid Türkiye / IDM Türkiye yetkili bayi. ulaşmak isteyen mail atsın tyfn.panxer@gmail.com yada telegram https://t.me/PanxeR
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sezeruludag
    sezeruludag's avatar
    Erkek

Şahsen Olayın Tasarım Kısmıyla ASP MVC'nin ne alakası var onu anlamadım :) yeni bir ASP diyelim .Net Platform'unda bi seminerde yarım yamalak dinlemiştim oda uykudan yoksa kaçırmazdım :) Tasarımla ilgilisi yok sadece Programlanan kısmıyla ilgili yorum yapsaydınız belki başlıkla ilgili olurdu :)

Hatasız Kod Olmaz... :)
Toplam Hit: 4378 Toplam Mesaj: 18