Yerli Mini-Pc Poyraz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek

Bence gayet güzel bir gelişme.

Raspberry Pi
    ve Arduino gibi tek kart üzerine kurulu mini bilgisayar sistemleri, özellikle şeylerin interneti projelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Ülkemizde sadece internet üzerinden sipariş ederek satın alınabilen bu bilgisayarlara yeni bir alternatif geliyor. Türk AR-GE firması Bilims tarafından üretilen Poyraz adlı tek kartta bilgisayar artık sitesinden ön talepleri topluyor.

Poyraz’ın en çok öne çıkan özellikleri Türkçe desteği ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux dağıtımı Pardus ile kullanılabiliyor olması. Özellikle yazılım ve donanım bilgisi olan ancak İngilizce bilgisi yetersiz olduğu için yabancı sistemlerle çalışmakta güçlük çeken Türk geliştiriciler için bu oldukça güzel bir haber. Cihaz ayrıca diğer Linux dağıtımları ve Android işletim sistemi ile de uyumlu olarak çalışabiliyor.

poyraz

Enerji tüketimi son derece düşük

Poyraz’ın teknik özellikleri ise şu şekilde:

• 4 çekirdekli işlemci,
    • 1 GB DDR3 RAM,
    • 8 GB NAND hafıza,
    • 1080p@30fps HDMI görüntü çıkışı,
    • 10/100 ethernet,
    • 2 adet USB,
    • LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcı.

Standart bir masaüstü bilgisayarın 80’de biri kadar enerji tüketen Poyraz, bir yılda sadece 3 liralık elektrik tüketecek şekilde kullanılabiliyor . Ayrıca cihazın oynar hiç bir parçası olmadığı için çalışırken hiç ses çıkarmıyor. 12 x 7 x 3 cm boyutlarında dayanıklı kutusu vidalı bağlantıları sayesinde düşmesi halinde bile Poyraz’ı koruyor.

Cihazın rakiplerine karşı rekabette en büyük engeli ise fiyatı olacak. Şu anda Raspberry Pi ve Arduino gibi cihazlar çok fazla sayıda üretildiği için maliyeti düşük tutabiliyor. Poyraz’ın bu ürünlerle mücadele edebilmek için ürüne ilgi gösterilmesi büyük önem taşıyor. Şu anda Poyraz’ın internet sitesi üzerinden toplanan e-posta adreslerinin sayısı, ilk seri üretim rakamı için de bir fikir oluşturacak.

Edit: Haber olarak eklemeyi istedim ama beceremedim.

TR-SCOPJE tarafından 14/Ağu/16 23:55 tarihinde düzenlenmiştir

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Bu adamlar calisiyor ya. 

"bea"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

Desteklenir. 

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Şimdi bir de akıllı tahta üretsinler, ikisini entegre edip yan yana devlete satarlar yerli merli ayağına.
    Ha akıllı tahta üretmeselerde satarlar 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

alirim ben bunu hele bir ciksin

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

Bunlardan hangisi acaba ?

http://www.leyladansonra.com/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek

1 1,5 sene önce projeyi ilk duyurduklarında sanırım, ağır bir dille eleştirmiştim. Var olan şeyi yapmak bence sadece vakit kaybı.

Var olandan daha iyisini yapabiliyorlarsa eyvallah ama yoksa tırt..

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

nesi yerli hocam bunun ? montajdan başka. teknolojik hamaset.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

İngilizce bilgisi yetersiz olduğu için yabancı sistemlerle çalışmakta güçlük çeken Türk geliştiriciler için bu oldukça güzel bir haber.

sokayım o geliştiriciye . Son kullanıcı ıcın guzeldır tr ıse . yoksa ısını gorecek kadar ıngılızce ogrenmeyen kısı bır cok ogrenemez .uygun fiyatlı olursa alırım 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

İngilizce bilgisi yetersiz olduğu için yabancı sistemlerle çalışmakta güçlük çeken Türk geliştiriciler için bu oldukça güzel bir haber.

sokayım o geliştiriciye .

Hahahaha kahkaha attım cidden bu nasıl bi düşünce :D yetersiz ingilizce yazılım için?  Hahahaha :D yazılım ve İngilizcesizlik :D enteresan. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Hocam ürün yaklaşık 2 yildir ön satış için mail adresi topluyor. Bir tık olduğu yok. IOT konusunda türkiyede önde gelen abilerimizden birisi olan Muharrem Taç'a bir tane prototip yollamışlar oyle kalmış proje.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 3193 Toplam Mesaj: 18
pc mini pc yerli poyraz tek kartta bilgisayar