folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Yüksekokullara Sınavsız Giriş Kaldırılıyor!

Yüksekokullara Sınavsız Giriş Kaldırılıyor!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dermanabla
    dermanabla's avatar
    Dişi
    Meslek lisesi mezunlarının alanlarıyla ilgili meslek yüksekokullarına sınavsız geçişi kaldırılıyor. Yüksekokullara öğrenci alımının yeniden ÖSS veya bir 'yetenek sınavı' ile yapılması planlanıyor.Yüksekokullara alınacak öğrencilerin seviyelerinin yükseltilmesini amaçladıklarını dile getiren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, çalışmanın son aşamaya geldiğini kaydetti.Yükseköğretim Kurulu (YÖK), meslekî yükseköğretimin geliştirilmesi için bir dizi tedbir üzerinde çalışıyor. İlk planda meslek yüksekokullarının (MYO) akademik ve fiziki durumlarının düzeltilmesi üzerinde durulurken, öğrenci kalitesinin artırılması için de 'sınavsız geçiş'in kaldırılması öngörülüyor. 2002-2003 akademik yılında 'reform' olarak başlatılan uygulama, 'sınav olmayınca MYO'lara nitelikli öğrenci gelmediği' gerekçesiyle meslek yüksekokulu müdürleri tarafından son yıllarda sert bir şekilde eleştiriliyordu. Okul müdürleri, MYO'lara ÖSS ile öğrenci alınmasını istiyordu.'Sınavsız geçiş'in yanında MYO'ların fakültelere geçiş için yapılan 'Dikey Geçiş Sınavı'nı (DGS) da masaya yatıran YÖK, çoğu öğrencinin başarısız olduğu ve üniversitelerin çok az kontenjan ayırdığı bu sınavı da değiştirmeyi düşünüyor. Kanunen MYO öğrencilerinin yüzde 10'unun fakültelere geçebilmesi gerekirken, uygulamada bu oran çok aşağılarda kalıyor. YÖK, belirli bir başarıyı yakalayan MYO öğrencilerinin alanlarıyla ilgili fakültelere geçiş yapmasını istiyor. Çalışmaların YÖK Genel Kurulu'na sunulması ve onay alması halinde kanun değişikliği taslağı hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilmesi bekleniyor.Meslekî eğitim ülke için önemliMeslekî ve teknik eğitimi 'Türkiye için hayati önemde bir konu' olarak değerlendiren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, meslek yüksekokullarına öğrenci alımını yeniden düzenlemek için çalıştıklarını söyledi. Meslekî yüksek teknik okulların kaldırılarak yerine teknoloji fakülteleri kurulmasına ilişkin çalışmalarının son aşamaya geldiğini açıklayan Özcan, "Uygulama mühendisi mezun edecek bu fakülteler için teknik çalışmaları tamamladık, önümüzdeki günlerde Genel Kurul'da değerlendireceğiz." dedi. Özcan, meslek yüksekokulu öğrencilerinin bir yıl Türkiye'de bir yıl da ABD'de eğitim almasına yönelik çalışmalar da sürdürdüklerini hatırlattı. Meslek yüksekokullarının en ciddi sorununu 'ekonominin ihtiyacı olan kaliteli insan gücünü yetiştirememesi ve ekonomiden uzak oluşları' olarak değerlendiren YÖK Başkanı, şunları söyledi: "Bu nedenle bu okul mezunları iş bulamıyor. Çözüm, bu okullar ile iş dünyası arasında organik bir bağ kurmak. Her meslek yüksekokulunun işadamlarından kurulu bir danışma kurulu olacak. Bu kurul müfredat programlarını okul idaresiyle birlikte hazırlayarak istenilen elemanların mezun edilmesini sağlayacak ve bu sayede mezunlar hemen iş bulabilecek."YÖK, yüksekokulların iş dünyasıyla birlikte yönetilmesini de öngörüyor. Bu okullarda iş dünyasının ileri gelenlerinden oluşan bir 'Danışma Kurulu' kurulacak. Okullardaki müfredatın hazırlanması dahil birçok uygulama danışma kuruyla birlikte yürütülecek.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsun
    efsun's avatar
    Erkek
    bu sene olmasın ya bu sene çıkarmasınlar :S

Her türlü piping işleriniz itina ile yapılır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seker
    seker's avatar
    Dişi
    biz 4 sene meslek eğitimi görüyoruz. sonra 4 sene pc den bişey anlamayan adam mühendis oluyor. çok güzel ya hayranım bu sisteme!!!

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

ben böyle sistemin taaaa...

bu karaktersiz kişiliksiz insanlar beni 2 yıl dersane kapılarına maddi manevi mecbur ettiler bu karaktersizliklerinin ceremesini ben çektim.

ben 2. sınıfa geçtim liseden sınıf arkadaşım alt sınıfa sınavsız geldi. ben 2 yıl kastım yok dersaneydi yok sınavdı diye üni. girdim olan olaya bak şimdi de yok bu olmadı değişitirelim bunuda lan çocuk oyuncağı olsa bu kadar bok edilmez bu olay LANET OLSUN LAN HEPİNİZE adi şerefsizler....

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    kaldırılsın tabi

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    knuckleduster
    knuckleduster's avatar
    Erkek
    isabet olmuş.

yüzyıllık "knuckleduster" teriminin, türkiye`de "muşta" olarak adlandırılarak piç edilmesine dur diyenlerin sesiyim. ayrıca elleri 7/24 terleyen şahısların, efsanevi fakat malesef paslanmaz çelikten yapılmamış "knuckleduster" cisimlerini 7/24 ellerinde taşıyarak adeta "58 yıllık, tamamı gümüş renginden ve paslanmaz çelikten oluşan bir seiko saate 7/24 bok kokan(çünkü boktan) uyduruk deri kayış takılması" ifadesindeki betimleme imgesine uygun bir faaliyet içinde olmaları da hoşuma gidiyor değil.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

fistik49 bunu yazdı:
    -----------------------------
    biz 4 sene meslek eğitimi görüyoruz. sonra 4 sene pc den bişey anlamayan adam mühendis oluyor. çok güzel ya hayranım bu sisteme!!!

Boş konuşuyorsunuz.Sizin gibilere çok kıl oluyorum.

Senin pc ile ilgili ne kadar bilgin var ?  Pc okulda öğrenilmez bunu yaz bi kenara.Çok tanıdığım var pc dersinden 2-3 alıp zar zor kurtaran.Diğer dersleri iyi olduğu için başarılı olan.

Ama bi o kadar da düz lisede ve anadolu liselerinde okuyan ve nerdeyse bizim dersimize giren hoca kadar bilgili kişiler var.

+ Ticaret meslek lisesinde bilişim bölümünde okuyorum şimdi ezbere yok sende kesin düzdesindir o yüzden öle diyorsun falan diye mırın kırın etmeyin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek
    bu iş hem iyi hemde kötü olur ben de meslek lisesli olarak kaldırılsın derim zaten yüksekokulların pek bi numarası yok bosuna masraf bosuna zaman kaybı belki öyle yetenekle falan alırlarsa yüksekokullarında  eğitim seviyesi artar YÖK ün böyle akıllı işler yapacağı aklıma gelmezdi :)

Nev-i Şahsına Münhasır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

"bilgisayardan cidden anlayan adam niye hoca olsun ki?" mantığına sahip bi kişi olarak bu işin de yaş olacağını ve ister pc mühendisliği isterse myo okuyan öğrencinin yine bir şeyler öğrenmek için kendi kendine çabalayıp başaramadıktan sonra çağreyi microsoft'un kurslarında arayacağı değişmez bir kuraldır.

ülkemizde ne yazık ki öğretmen olmak çok kolay.ve bana göre öğretmen kimselerin bu ülkede yeterince saygı görememesi bundan kaynaklanıyor.

yök ün bu attığı adımın yanında atacağı ilk adım öğretmen olmayı zorlaştırmak ve rekabet için bir öğretmene verilen maaşın en az bir doktorun ki kadar olmasını sağlamaktır.

aksi taktir de boşa kürek çekmeye devam...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aytekinet
    Aytekinet's avatar
    Erkek

DJ_Alper bunu yazdı:
    kaldırılsın tabi

sie 

Kendini bulmak istiyorsan, kendin için düşün.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Desiqner
    Desiqner's avatar
    Erkek
    Bende Meslek Liseliyim bu sene sınava gireceğim bencede kalksın işi bilmeyen direkt üniversiteye gidiyor.Biz enayi duruma düşüyoruz.Meslekte olsa birşeylere çabalamadan gitmemeli !

Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış; Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış...
Toplam Hit: 2636 Toplam Mesaj: 26