Yurtdışına Çıkmak İçin Toplam Masraflar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

rebellisch bunu yazdı:
    -----------------------------
    izzmarit bunu yazdı:

bir önceki yaz ingiltere/almanya/hollanda yaptım, bir buçuk ay kadar. bilet hariç 300 euroyla gidip 200 euroyla döndüm, bileti de zaten kampaynayada 20 euroya almıştım, vergi hariç. nasıl yaşadığına bağlı..

interrailla da gidebilirsin ama benim dolaşma anlayışıma pek uygun değildi o yüzden tercih etmemiştim, bende 1500 euro olsa bir yıl kalırdım herhalde..

Nasil oldu bu

lüks düşkünü bir insan değilim, bir de şanslıydım..

bilet londrayaydı, gittim, gittiğim gibi kayboldum, süründüm, kalacak yer liverpoolda bulabilmiştim bir tek, bi liverpoola gidemedim iki gün. ondan sonra eeh deyip karşıya geçtim gemiyle, tur gemisiydi, londrada tanıştığım bir baba kız gidiyordu, onlara takıldım, trenle devam ettik almanyaya.. almanyada bir sürü garip şey yaşadım, upuzun hikayeler hepsi, eşi türk olan bir polis abi vardı onlarda kaldım bir hafta mesela, sonra bir metro istasyonunda sokak müziği yapan bir gruba denk geldim, epey onlarla takıldım, fena olmayan bir para kazanıyorduk, çalıyor söylüyor dansediyor dolaşıyor, gece de o parayla sürekli içiyorduk.. çok çok güzeldi.. sonra hollandaya gittim trenle, en çok parayı da orda harcadım, orda da yine şanslıydım, burda anlatmak istemediğim bir iki şey denk geldi, kalacak yer buldum, çok tatlı insanlardı, orda da on-on beş gün falan takılıp türkiyeye döndüm.. yapmak isteyip de yapamadığım hiçbir şey olmadı, bir sürü yer dolaştım, yedim içtim.. böyle işte (:

gidecek arkadaşlara couchsurfing'i kesinlikle öneriyorum, bilmiyorum sıcak bakarlar mı ama..

edit: tabii örneğin italyaya gitmişken en lüks yerinde bir pizza yiyeyim, fransaya gitmişken eyfel manzaralı bir penthouseda kalayım gibi isteklerin, hayallerin varsa o kadar para hayatta kurtarmaz seni..

edit2: interraila neden sıcak bakmadığımı sormuşlar, giden arkadaşlardan gözlemlediğim kadarıyla koşa koşa bi ülkeden başka bi ülkeye geçiyorlardı, 1-2 gün kalmakla o ülkeyi görmüş sayılmıyorsun bence.. benim yurtdışına çıkmaktan anladığım o ülkede en az bir hafta kalmak, turların gezdirdiği çiçekli sokak antik şapel şeklinde değil de insanlara sorup fikir alıp bir yerlerde dolanmak, insanlarıyla tanışmak, kaynaşmak, beraber eğlenebilmek gibi şeyler. başımda bir rehberle de gitmem istemem mesela. sorun yaşadım sayılabilecek tek nokta benim bakış açımda arkadaşım olmadığından yalnız gidişimdi, yalnız da daha bi rahat kafana göre yaşıyorsun ama insan en çok türkçe espri yapabilmeyi özlüyor (: bir daha gidersem yine aynı şekilde giderim, sadece mümkünse bir kişi daha olsun isterim yanımda.

sigara değil, balık olan.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek
    öğrenciyim evet, düşündüğümden pahalıya patlıyormuş bu iş, en iyisi biraz daha biriktirip ailenin de yardımıyla interrail yapmak galiba teşekkürler muridler cevaplar için, bitanesiniz valla.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flassy
    flassy's avatar
    Erkek

Dostum en az 2500 lira lazım 1 hafta için.Ayrıca interraile sakın bulaşma paran varsa,gerçekten rezillik.Arkadaş 1.5 ayda 100  euro yedim demiş ama sen bakma onlara Türkiye'de zaten en az 1000-1500 lira harcıyorsun ayda öyle hesap et. Eğer eğlenceye meraklı insansan tarih,kültür s.et diyorsan hollanda veya ukrayna'ya git pişman olmayacaksın.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

GeFORC3 bunu yazdı:

izzmarit bunu yazdı:

bir önceki yaz ingiltere/almanya/hollanda yaptım, bir buçuk ay kadar. bilet hariç 300 euroyla gidip 200 euroyla döndüm, bileti de zaten kampaynayada 20 euroya almıştım, vergi hariç. nasıl yaşadığına bağlı..

interrailla da gidebilirsin ama benim dolaşma anlayışıma pek uygun değildi o yüzden tercih etmemiştim, bende 1500 euro olsa bir yıl kalırdım herhalde..

Enteresan :) Ben 2009 yazında almanya'da 45 gün kaldım, tüm masraflarımı avrupa birliği karşılamasına rağmen(leonardo da vinci projesi) cebimden yaklaşık 1300 euro para harcadım :))) elle tutulan doğru dürüst birşeyde almadımı düşünürsek, kesinlikle kişiye göre değişirrrr :))

abi para b.k diye harcayıp durursan 10bin euro verseler gene yetmez :D 2430euro verdiler bana 3 ay için, ev kirası ödedik , foto makinesi aldım, 15 gün şehir şehir gezdm, kalan süredede staja gittğim şehirde kaldım geçindim o parayla gayette yetti :D arada bide uçakla türkiyeey geldm 10 günlüğüne geri gittim onuda ödedim :D

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    Baracuda
    Baracuda's avatar
    Erkek
    Ben 2 sene once irlandaya gitmistim yeme icme konaklama bilet cart curt butun masraflarimi avrupa birligi karsilamisti(comenius project) ama buna rahmen 1 haftada 200 euro gibi bir para harcadim ama bunun nedeninide para harcamayi cok sevmeme bagliyorum benle birlikte gelen arkadas 50 euro harcamisti :D

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

Baracuda bunu yazdı:
    Ben 2 sene once irlandaya gitmistim yeme icme konaklama bilet cart curt butun masraflarimi avrupa birligi karsilamisti(comenius project) ama buna rahmen 1 haftada 200 euro gibi bir para harcadim ama bunun nedeninide para harcamayi cok sevmeme bagliyorum benle birlikte gelen arkadas 50 euro harcamisti :D

pm atuyorum hocam :d

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

XpertVision bunu yazdı:
    öğrenciyim evet, düşündüğümden pahalıya patlıyormuş bu iş, en iyisi biraz daha biriktirip ailenin de yardımıyla interrail yapmak galiba teşekkürler muridler cevaplar için, bitanesiniz valla.

interrail konusunda yardıma ihtiyacın olursa bana ulaşabilirsin.

meraklı arkadaşlar için kısaca şunu söyleyeyim; evden çıkıp tekrar eve girmene kadar herşeyin dahil 1 aylık interrail en az 3000 lira falan gidiyor. 2 haftalık falan yapılırsa daha aza inebilir. zaten 1 ay sıkar adamı. çünkü ucuz yerlerde kalıyor kısıtlı imkanlarla yaşıyorsun. banklarda bahçelerde trenlerde uyuyan çok var.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cradle-Of-Filth
    Cradle-Of-Filth's avatar
    Erkek
    1500 lirayla amerikada 10 gün miami washington boston niagara orlando philaderphia new york new jersey ve hatirlayamadigim bi kac yeri daha gezdim. Rahat rahat yeter akilli kullanirsan eger parani.

WELCOME TO THE INTERNET! -The men are men. -The women are usually men. -15 year old girls are FBI agents.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

1500-2000 lira olsa

imkansız.Bide rahatca demişsin o daha bi imkansız : )

Edit:İstisnai durumlar hariç.Akraban vardır yanlarında kalır yer içersin o durum hariç

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

interraili bilmiyorum ama yazın uçak biletleri çok pahalı olur şimdiden alırsan ucuza alırsın yani en az 2-3 ay önceden al ona göre gidersin. ben bu sene yılbaşını geçirmek için iki ay önceden aldım 120 TL gidiş 170 TL dönüş pegasus uçak bileti. bagaj kg sınırını kontrol et geçirmemeye çalış pegasus her türlü ücretini alır 1 kg geçirsen bile el bagajı olarak kabul edin desen bile kabul etmiyorlar 20 kg bagaj + 8 kg el bagajı hakkın var. thy'de 30 kg bagaj + 5 kg el bagajı hakkın var ama biletleri çok pahalı bagaj sınırını geçerse bir şey demiyorlar bende 5,5 kg fazla geldi hiç bir şey demediler. pegasus uçakta herşey suyuna kadar ücretli :) 0,5 lt su bile 1,5 euro, 1 teneke kola 3,5 euro gerisini sen düşün uçağa binerken tok bin sadece suyu falan dışardan al poşete koyabilirsin ona bişey demiyorlar ama mutlaka poşete koy diyorlar kontrolden geçerken :) uyku yastığı mı lazım ücretli, kulaklık mı lazım ücretli ne varsa ücretli :) uçak ücreti dahil 1500-2000 lira ile rahat gezemezsin bu bakiye yetersiz. yalnız uçakta giderken yabancı dil bilen türk ile tanış pasaport kontrolünden geçerken tercümanlık yapsınlar yani yardımcı olsunlar yoksa psikopat birine denk gelirsen geri gönderme ihtimali olabilir adamlar lacivert, kırmızı, yeşil pasaporta bakmazlar geri döneceğine dair güvence vereceksin birde konaklayacağın yerin bilgileri maddi durumunu nakit falan onlarıda soruyorlar. tabi kendi ülke dillerine göre konuşuyorlar türk elçiliğini aratıp onlara tercüme ettirebilirsin. avrupa ülkelerinden birine giriş yapsan diğer ülkelere zaten kontrolsüz geçersin. yanına giderken navigasyon gibi bişey al yada telefona yükle şehirde kaybolmazsın. ülke ülke dolaşıcam dersen mesela hollanda almanya arası arabayla 2 saat falan araba ihtiyacın olursa uluslararası ehliyet diye bişeyler duymuştum onlardan alıp araba kiralayabilirsin :) hollanda, belçika, almanyada falan türk çok tipinden konuşmalarından zaten anlarsın onlara sorarsın bişey olursa. ordan telefon falan ihtiyacın olursa onada nakit ayır türkiyeden ucuz telefon bulabilirsin türkiyeye dönünce pasaporta kaydettirirsin. giyecek üzerine marka takılmıyorsan almanyaya uğra ucuz giysiler bulursun kaliteli.. birde yurtdışı çıkış harcı türkiyeden çıkarken 15 tl türkiyeye dönüşte ücretsiz para ödemiyorsun. yurtdışına çıkışın kesinleşirse gidiş dönüş tarihlerini dikkate alıp 30.000 euroluk seyahat sigortası yaptır onu pasaport kontrolünde sorabilirler. 30.000 euroluk seyahat sigortası 35 TL masrafı 1 aylık.

Toplam Hit: 4202 Toplam Mesaj: 25