folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Yurtdışında Gerçek Yazılımcı Maaşı Ne Kadar?

Yurtdışında Gerçek Yazılımcı Maaşı Ne Kadar?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Mart ayında Venedik de 4 yıldızlı otelde kaldım o gün araç kiraladım yedim içim akşam araçla Milanoya geçtim. Otoban parası da dahil gün sonunda 350 Avro harcamıştım. 

Aya vurunca 9000 Avro'dan fazla yapıyor. Bu adamlar 3500 - 5000 Avro maaşla nasıl geçiniyor ben anlamadım şimdi.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Mart ayında Venedik de 4 yıldızlı otelde kaldım o gün araç kiraladım yedim içim akşam araçla Milanoya geçtim. Otoban parası da dahil gün sonunda 350 Avro harcamıştım. 

Aya vurunca 9000 Avro'dan fazla yapıyor. Bu adamlar 3500 - 5000 Avro maaşla nasıl geçiniyor ben anlamadım şimdi.

İnsanlar ayın her günü 4 yıldızlı otelde kalıp, araç kiralayıp, restoranlarda yiyip içmediği için olabilir mi?

Ayrıca Venedik ve Milano İtalya standartlarında bile pahalı şehirlerden.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Hacı o tür kalemler üstünden hesap yaparak çıkarım yapmamak lazım. İyi ülkeler dahi heryerde bazı kalemler pahalıdır ama onlar hariç diğer giderler makuldür. Mesela amerikada da kolun kırılırsa adamlar alçıya almak için senden bin dolar istiyor  :)

Sürekli kullandığın ihtiyaçların alım gücü üstünden yap hesabını. Özellikle İsveç,Finlandiya,İsviçre gibi ülkelerde işçilik çok pahalı olduğundan bir bozulan musluğun parçasını alıp senin takman 10 euroya geliyorsa usta çağırırsan 100 euro gidiyor. Oralarda yaşayan insanlar da bu düzene göre yaşıyorlar ama bu düzen sonunda karlı çıkıyorlar.

Mesela Türkiyede de 4-5 sene öncesine kadar giyim,kısmen gıda ve ev kiraları ucuzdu şimdi onlar da pahalı seviyeye geldi. O yüzden toplum olarak ekonomi bizi çok darlamaya başladı.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı

İnsanlar ayın her günü 4 yıldızlı otelde kalıp, araç kiralayıp, restoranlarda yiyip içmediği için olabilir mi?

Abi çok yanlış bakıyorsun olaya, konu yiyip içmek değil. Ayrıca otel 100 avroydu tr de 4 yıldızlı otel şuan 4-5K geceliği.

Benim anlamadığım bu paraya ev araba nasıl alacaksın? 3500 Avro kazandın diyelim en fazla 1000 avro kenara ayırsan evi ne zaman arabayı ne zaman alacaksın?

Geçen gördüm bir bmw 43 bin avro idi. 43 ay taksit ödemen filan lazım. Ev fiyatlarını bilmiyorum ama orda da 10 sene vermen lazım gibi geldi.

Tamamen yanlış düşünüyor da olabilirim. 

Özetle ben şimdi almanyada 4K avro alsam 1K Avro kira versem. 1K yesem 1K gezip toz ek masraf filan, kalan 1K'yı birikim mi yapayım bi yerime mi sokayım. 

Konuya sadece mal mülk olarak bakıyorum. Refah seviyesi olarak değil. 

zeybekustasi tarafından 26/Haz/23 12:54 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı

Abi çok yanlış bakıyorsun olaya, konu yiyip içmek değil. Ayrıca otel 100 avroydu tr de 4 yıldızlı otel şuan 4-5K geceliği.

Benim anlamadığım bu paraya ev araba nasıl alacaksın? 3500 Avro kazandın diyelim en fazla 1000 avro kenara ayırsan evi ne zaman arabayı ne zaman alacaksın?

Geçen gördüm bir bmw 43 bin avro idi. 43 ay taksit ödemen filan lazım. Ev fiyatlarını bilmiyorum ama orda da 10 sene vermen lazım gibi geldi.

Tamamen yanlış düşünüyor da olabilirim. 

Özetle ben şimdi almanyada 4K avro alsam 1K Avro kira versem. 1K yesem 1K gezip toz ek masraf filan, kalan 1K'yı birikim mi yapayım bi yerime mi sokayım. 

Konuya sadece mal mülk olarak bakıyorum. Refah seviyesi olarak değil. 

Hacı 43 bin euroya özellikle Almanyada aldığın araç lüksdür. Lüksün sonu yok ki. Ferrari alırsın 84 ay taksit ödersin.

Ben normal bir araç alacam dersen bir Opel Corsayı 2.el olarak 2 aylık köşeye attığın parayla alıyorsun.

Herşeyden önce genel olarak avrupa ülkelerinin çoğunda düzen zengin etmek, lüks içinde yaşatmak üstüne değil çalışan adam iyi standartlarda hayat yaşasın üstüne kurulu. Hatta İsveçde mesela yasalar özellikle hazırlanmış elit, oligark katman oluşmasın diye. Ne kadar gelirin ve mal varlığın çoğalırsa o kadar yüksek oranda vergi veriyorsun ve bürokratik olarak büyümeni zorlaştırıyorlar.

Zaten avrupa ve amerikanın düzen farkı bu. Amerikada çalışan, girişim yapan adam süper zengin olabiliyor çalışmayan adam da eşyalarını alışveriş arabasına koyup sokakta yatıp kalkıyor. Avrupa düzeni ise yukarıda belirttiğim gibi daha ortalama ve sistemcilik ağırlıklı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

:D

anca gidersin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    garga bunu yazdı

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    MaviEkran bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Yurtdisinda vergiler kol gibi, 100k aliyorsaniz 40i vergi

100k maas için 33k vergi varmış. Ingiltere için. 

60k'ya 43k ele geçiyormuş. 

Hocam burada da vergiler az değil ama elimize geçmeden şirket ödediği için çok fark etmiyoruz. Yıllık brüt maaşımın %30u vergiye gidiyor. 

Hocam trde insanlar net maaşını konuşur, yurtdisinda brüt. 

Trde vergiyi işveren öder. Elemanlara brüt maaşa geçecez dediğimde kazan kaldiracaklardi. 

Hocam kurumsal şirketler gözünü açtı. Ben bi ilaç şirketindeyim. Eşim Koç bünyesinde bir şirkette. Ben brüt maaş üzerinden anlaştım. Yanlar şunlar bunlar erken geçen ay %27 vergi dilimine girmişim. Eşim alt şirkete taşeron üzerinden girdiği için net maaşını biliyor kesintisi yok. Ama ekip arkadaşları da %25'leri konuşuyor. Yani yakın gelecekte birçok büyük işletme brüt üzerinden el sıkışıyor olacak. Bu benim düşüncem tabi

Aslan bile atı görünce götünü saklar
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Şimdi baktım ortalama maaşlar yillik 45bin pound görünüyor. Tabi ki ayda 10-15k alanlarda var ancak çok istisnai durumlar.

Almanyaya 4500-5500euroya giden çok arkadaşım var.

Başka bir arkadaşim yazılımcı olarak irlandada aylik 4000nete çalışıyor. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Almanya özelin de konuşabilirim halkın 100 de 1 i fakir,100 de 1 i zengin kalan dilim ise Almanya yı temsil eden halk yapısıdır.bu yapı yı almanların devletleşmesi ile birlikte 150 yılı aşkın süre ve çetrefilli savaşların sonrasın da korumaya çalışırlar.

Olayların özü paraların birim oranda ki alım gücüdür.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 2711 Toplam Mesaj: 27
maaş