iPhone ve BlackBerry Satışları Yasaklanabilir

Son zamanlarda giderek artan patent hakları davalarına bir yenisi eklendi. Bu kez Kodak, cep telefonu devleri olan Apple ve Research In Motion (RIM)’a patent haklarını ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı.

Merakla beklenen bu davanın sonucuna göre, Blackberry ve iPhone satışları yasaklanabilecek.

ABD’de faaliyet gösteren Kodak, Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu’nda bu konuyla ilgili açtığı davada, Blackberry ve iPhone’un resim görüntüleme işlemi için kullandıkları teknolojinin Kodak’a ait olduğu ve bu teknolojinin, firmanın izni olmadan kullanıldığı iddia edildi.

Kodak, bu iki cep telefonu devine açtığı davada, her iki telefonun da satışının durdurulmasını ve uğradıkları maddi zararın karşılanmasını talep etti.

Kodak’ın açtığı bu dava ile ilgili olarak henüz Apple ve Blackberry’den bir açıklama gelmedi. Ancak bu davayı kaybetmeleri halinde her iki firmanın da büyük zarara uğrayacağı belirtiliyor.

Cep telefonu piyasasından gelen bir başka haber de, cep telefonlarını şarj etmek için, parmakla çevrilerek şarj etmeyi sağlayan bir cihazın üretilmiş olması.

Cep telefonu kullanıcılarının yakındığı konu olan şarj etme gerekliliği, elektrik veya herhangi bir kaynağa gerek duymadan bu cihazla gerçekleştirilecek. Cep telefonu pilini sadece parmağınızla çevirerek şarj edebiliyorsunuz.

Cep telefonlarını şarj etmek için gerçekleştirilen tasarımlardan en ilginci ise, İngiliz bir tasarımcı tarafından gerçekleştirildi. Bu tasarıma göre cep telefonu bir kola ile şarj edilebiliyor. Bir kolayı cep telefonunuza boşaltarak, kolanın içindeki enzimlerin birleştirilmesiyle cep telefonunun çalıştırılmasını sağlayacak bir enerji çıkacağı belirtiliyor.

Kola ile elde edilen bu enerji, normal lityum iyon pillerinin 3-4 katı fazla enerji sağlayabiliyor. Ancak bu tasarımın ne kadar gerçekçi olacağı da henüz bilinmiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1433
Yazar: angelofhopeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.