Wikileaks, Gizli Bilgiler’e Ulaşmanın Yolları

Internet üzerinden bazı bilgilerin siteyi ziyaret eden kişiler tarafından da ekleniyor ve yazılıyor olmasıyla, internetin medya gücü, birkez daha gözler önüne serildi. Internet üzerinden sızdırılan ve oldukça gizli içeriği olan bu bilgilerin bazı sitelerde yayınlanması, bu sitelerin medyatik gücünü arıtırmış oldu.  Wikileaks adı verilen web sitesi de bu sitelerin artan önemine iyi bir örnek.

2006 yılında açılmış olan Wikileaks isimli web sitesi, oldukça gizli tutulan dini, kurumsal, politik olaylarla ilgili gerçeklerin, bazı isimleri gizli tutarak yayınlandığı bir site olarak faaliyetlerini sürdürüyor ve geçtiğimiz yıldan itibaren oldukça fazla ilgi görmeye başlıyor.

Wikileaks’in popülerliğini kazanması, BNP isimli Ingiliz aşırı sağ partisinin bazı gizli yazışmalarının bu sitede yayinlanmasi olmuştu. Son günlerde ise oldukça ilgi toplamiş olan Neo Nazi örgütleri ile ilgili bilgiler yayınlanmaya başladı. Bu dökümanlar kullanıcılar tarafından fazla ilgi gördü.

Tıpkı Wikipedia’da olduğu gibi aynı sistemle çalışan Wikileaks, kullanıcıların yaptığı girişlerle faaliyetlerini sürdürüyor.

Yayınlanan yazılarda örgütle ilgili iç yazışmalar da bulunuyor. Sadece örgüt üyeleri ile ilgili bilgiler değil, aralarında yaptıkları yazışmalara da yer veriliyor. Henüz internette yayınlanmaya başlanmamış olan bu çok gizli yazışma bilgileri, bekletiliyor ham halde bulunuyor. Ancak bu bilgilerin Wikileaks sitesinin elinde bulunduğunun açıklanması bile, kullanıcıların ilgisini toplamaya yetti.

Bu site, yayınlanmak üzere olan dökümanları herkesin anlayabileceği bir formata dönüştürecek gönüllüler arıyor. Çünkü bu dökümanların sıkıştırılmış hali bile 56 MB büyüklüğünde.

Henüz taslak halinde bulunan bu gizli makalelerin ne zaman yayınlanacağı ise tam olarak açıklanmıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1873
Yazar: angelofhopeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.