Ders 5 - Asp Nesnelerini ve Bileşenlerini Kullanmak

 

DERS 5: ASP NESNELERİNİ VE BİLEŞENLERİNİ KULLANMAK

Ders sonunda yapabilecekleriniz:

-ASP Nesnelerini tanımak.

I. ASP NESNELERİ

ASP kodu yazmanın bildiğimiz script yazmaktan farkı, ASP nesnelerini kullanarak program yazmaktır. Bu nesneler bir Web uygulamasının özelliklerini uygulamamıza kazandıracaktır. Örneğin kullanıcının oturumunu takip edecektir ya da bir cookie bilgisi okuyabilecektir.

Altı tane temel ASP nesnesi vardır: Application, Session, Request, Response, Server ve ObjectContext. Temel nesneler diyorum. Çünkü yüklenen yazılımlarla ASP nesnelerinin sayısı artabilir. Bu yazılımlar yeni sürüm ASP.DLL, Exchange Server 2000, Commerce Server 2000 gibi yazılımlardır. Örneğin Exchange 2000'in yüklenmesiyle gelişmiş bir CDO nesnesini IIS ile kullanıp e-mail göndermek konusunda işlemler yapılabilir.

Application Nesnesi: Uygulamanın kullanıcıları arasında bilgi saklamak ve bilgilere erişmek için kullanılır. Bütün uygulama için geçerli bilgi saklar. Farklı oturumlar arasında bilgi alışverişini sağlamak için kullanılır.

Session Nesnesi: Kullanıcının açtığı değişik oturumlar hakkında bilgi saklamak için kullanılır. Örneğin kullanıcının Web sitesini ziyaret etmesi durumunda cookie gibi bilgileri saklamak için bu nesne kullanılır. Application nesnesi bir ASP uygulamasının tamamını, Session ise her ziyaretçinin uygulamadan istediği sayfaları ifade eder.

Request Nesnesi: Tarayıcıdan sunucuya gönderilen verilere erişmek için kullanılır. Request nesnesi bir HTML formunda kullanıcının girdiği bilgiyi almak için kullanılır.

<%  = Request.Form(“adisoyadi”)  %>

<%  IPadresi = Request.ServerVariables (“REMOTE ADDR”)  %>

Response Nesnesi: Bilgiyi tarayıcıya geri göndermek için kullanılır. Response nesnesi sayesinde script kullanılarak tarayıcıya bilgi aktarılır.  Bu nesne hemen hemen bütün uygulamalarda kullanılır.

Response.Write "ne haber"

Response.Write (Request.Form(“adisoyadi”))

Server Nesnesi: Sunucu üzerindeki değişik yardımcı fonksiyonlara ulaşmak için kullanılır. Server nesnesi ayrıca diğer nesnelerin kopyasını çıkarmak için kullanılır. ActiveX nesnelerin bir kopyasını çıkarmak için kullanılır.

ObjectContext Nesnesi: Microsoft Transaction Server tarafından yapılan ASP işlem bilgilerini yönetmek için kullanılır.

Kaynak: Faruk Çubukçu
Tarih:
Hit: 2170
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.