En Tehlikeli Virüsler ve Programsız Temizleme Yöntemleri

Sevgili Tahribat.Com müridleri, bu dökümanda sizlere antivirüs programlarının haricinde elle nasıl virüs temizliği yapılabileceği konusunda bilgilendireceğim.

Günümüzde, özellikle bu günlerde amvo.exe uzantılı bir virüs özellikle autocad, Excel gibi çizim programlarını kullanan mimar mühendis ressam vs.. gibi kişilerin baş belası olmuş durumda ...

119 kb boyutunda olan bu küçük virüs boyundan büyük işler yapmakta birçok belge içeren klasörün içine kendini otomatik olarak kopyalayıp çoğaltmakta ve bulaştığı dosyanın içindeki veriyi ya kullanılmaz hale getirmekte veya silmektedir.

İşin ilginç yanı ise birçok güncel antivirüs programı bile bu virüsü buluyor temizliyor imha ediyor, buna rağmen virüs hala bilgisayarınızda kendisini muhafaza ediyor.
Çünkü flash disklerin, cd lerin ve disketlerin içine sizin komutunuza bağlı olmadan kendi kendini kopyalıyor ve siz format attıktan sonra bile yedeklediğiniz ünitelerden bilgisayarınız içine tekrar gidiyor.

Amvo.exe gizli bir dosya. Antivirüs programları bu virüsü sadece bulaştığı klasörler içinden temizleyebiliyor. Oysa ki amvo.exe system.32 klasörü içindeki tüm dosyaların üzerine kendini kopyalıyor. Antivirüs programları ise system 32 klasörü içinde bunu bir sistem dosyası gibi görüp temizleyemiyor.

Özellikle msn Messenger kişilerinizden onların bilgisi dışında gönderilebiliyor. Eğer onların sisteminde bu virüs varsa çok yakın tanıdığınız arkadaşınızdan bile bir dosya gönderiliyor ve siz bunu kabul ediyorsunuz o andan itibaren bu virüs sizin bilgisayarınıza sızmış oluyor.

Pek çok kullanıcının bilgisayar sistemine zarar verdiği bildirilen bu virüs,diğer insanlar tarafından gönderiliyor. Listenizdeki kişilerden gelecek türü bilinmeyen dosyaları bilgisayarınıza kaydetmemeye özen gösterin.

MSN Messenger listesindeki kişilerden gelen transfer aslında dosya değil, bir İnternet linki. Çoğunlukla gelen link ve dosyalar “pif” ve “scr” uzantılı oluyor. Daha bu virüsten etkilenmemiş olanların antivirüs yazılımlarını güncellemeleri en önemli tedbir olacaktır. Yeni virüs tanım dosyalarında bu virüs, Serflog.A, Kelvir.B, Fatso.A vb. isimlerle tespit ediliyor. Durum tespit edildiğinde ilk yapılacak işlem bilgisayarın İnternet bağlantısını kesmek olmalıdır. Böylelikle başka birine virüsün yayılması engellenmiş olur.

Adım adım virüs temizleme rehberi

Antivirüs yazılımları güncellenmeden virüs bulaşan PC’lerde artık otomatik güncelleme özelliği çalışmayacağından, virüsün elle silinmesi gerekiyor. Eğer İnternet’ten bir temizleme programı indirilip kullanılacaksa, MSN messenger programının çalışmadığına emin olunmalı.

Elle temizlemede izlenecek yöntemler ise şunlar:

1. Bilgisayarınızı restart edip güvenli modda açın (Açılış anında F8 tuşuna basarak güvenli modu seçebilirsiniz.)

2. Başlat menüsünden “çalıştır” sekmesini tıklayıp açılan pencereye “regedit” yazarak enter’a basın.

3. Regedit programı içinde aşağıdaki alt anahtarları inceleyin ve bunlar içinde virüsle ilgili eklenmiş yeni kayıtları silin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer\Run
HKEY_CURRENT_USER\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer\Run

Yukarıdaki kayıtlar içinde “serpe”, “avnort”, “ltwob” “amvo.exe” “stinbaly.exe” “ new folder “ gibi tanımlar var ise sisteminiz virüsten etkilenmiş ve her açılışta kendisini tekrar çalıştırıyor demektir. Bu tanımları silin.

4. “Bilgisayarım”ı açtıktan sonra “araçlar”dan dizin seçenekleri menüsünü açın ve görüntü bölümündeki “gizli dosyaları göster” seçeneğini seçin ve bilinen dosya tipleri için dosya uzantısını gösterme seçeneğindeki işareti kaldırın. Böylelikle virüs'ün sistem içinde gizli dosya olarak kopyalanmış türevlerini görebileceksiniz.

Tarih:
Hit: 18649
Yazar: Blue_moon

Taglar: en tehlikeli virüsler ve programsız temizleme yönt


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.