PGP ye Pratik Giriş, PGP Kullanımı ve E-mail Güvenliği

Bu makalede PGP nedir, nasıldırdan öte, en pratik şekilde PGP kullanımına değineceğiz. Bu makaleden sonra, "PGP nedir", "Nasıl Kullanılır" sorularına en iyi şekilde cevap bulacaksınız.

PGP için ücretsiz yazılımlarda bulunmakta. Benim temel alacağım yazılım ise en pratik ancak ücretli versiyonlardan biri, PGP 8.0.3' tür. (Bu ücretli bir yazılımdır ve PGP Corporation' dan satın alınabilir yada incelenebilir).

PGP hakkındaki fikirleriniz olgunlaşınca, diğer programları da pratik bir şekilde kullanabilecek duruma geleceksiniz. Önemli olan hızlı bir giriş yapabilmemiz.

Bu makalede Windows üzerinde PGP kullanımı anlatılacaktır.

Makale Haritası;

 1. Teorik Bilgiler;
  1. PGP Hakkında Genel Bilgi
  2. PGP' nin Ortaya Çıkışı
  3. Çift Yönlü Şifreleme Nedir ?
 2. Teknik İşlemler
  1. PGP Versiyonları
  2. Yeni Anahtar Oluşturma
  3. Anahtarları Paylaşma
  4. Şifreli ve İmzalı E-mail Gönderimi
  5. Şifreli İletileri Çözümleme

Kimler için?

Bu makale, kişisel güvenliğine önem veren her internet ve bilgisayar kullanıcısına yöneliktir. Her seviyede anlaşılmasını sağlamak üzere, farklı medyalarla (resim, video) desteklenmiştir.

PGP Nedir?

PGP güvenli e-mail, dosya şifreleme protokolüdür (RFC 2440). Bir dizi şifreleme algoritmasını destekler IDEA, RSA, DSA, MD5, SHA-1.

PGP sayesinde e-maillerinizi ve dosyalarınızı 3. gözlerden rahatça uzak tutabilirsiniz. İstemediğiniz kişiler dosyalarınızı e-maillerinizi ele geçirse bile, eğer PGP ile şifrelenmişse bu dosyaların içeriklerine ulaşamazlar.

PGP' nin en önemli yanlarından biri çok ciddi derecede güvenli olmasıdır. Tüm kaynak kodu açıktır (sitesinden kaynak kodunu sipariş edebilirsiniz) ve ücretsiz bir versiyonu da mevcuttur. Kaynak kodunun açık olması, PGP' nin tüm dünyadaki güvenlik uzmanları tarafından incelenmeye açık olduğunu gösterir ki, bu ne derece güvenli olduğunu kanıtlamaktadır.

Algoritması açık olmayan bir şifre standartına güvenemeyiz. Örneğin US hükümeti kendi şifreleme standartlarını ortaya çıkarmaktadır, ancak bunlar hükümet odaklı şifreleme standartları olduklarından, genelde kodları yayınlanmaz.

Yani PGP size en üst seviyede güvenliği sağlayacaktır. PGP ile sağlayacağınız güvenlik,sizi sadece basit bir kaç meraklının değil;bilgisayar çiftlikleri olan güçlü, bol kısaltmalı devlet kurumlarının bile özel dosyalarınıza ulaşamayacağı anlamına gelmektedir.

3. Kişiler ve E-mail Güvenliği;

PGP' nin bildiğiniz gibi en yaygın kullanım alanı e-mail yazışmalarıdır. Peki neden e-mail yazışmalarının güvenliğine bu kadar önem veriliyor ?

Hayır, sadece e-maillerimizde önemli bilgiler taşıdığımızdan dolayı değil. E-maillerimizde taşıdığımız önemli bilgilerin, güvensiz bir şekilde internette dolaştığından dolayı e-mail güvenliğine bu kadar önem veriyoruz.

"İnternette Kimlik Gizleme" adlı dokümanda "Sniffing" başlığını inceleme fırsatı bulabilirseniz neden bu şekilde düşündüğümüzü daha iyi şekilde anlayabilirsiniz. Okumasanız da e-maillarınızın güvenli olmadığını bilin şimdilik bu size yeter.

PGP' nin Ortaya Çıkışı;

PGP' yi yazan Phil Zimmerman' ın "Why I wrote PGP (PGP'yi niye yazdım)" yazısını okuyabilirseniz, bu konuyu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Ancak burada özetle anlatmak gerekirse, Zimmerman gerçek bir güvenlik ve kişisel haklara saygı istediğinden dolayı bu şekilde bir yazılım geliştirmiştir.

Komplo teorilerinin dorukta olduğu (ve maalesef bir çoğunun da doğru olduğu) bu dönemde hayat bizi biraz daha paranoyak olmaya itiyor.

Kaynak: Ferruh Mavituna
Tarih:
Hit: 3784
Yazar: renegadealien

Taglar: pgp ye pratik giriş pgp kullanımı ve e-mail güvenliği


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.