Php Öğreniyorum 2 - Yazım Kuralları

şeklinde ki kullanım buna örnektir. Dikkat ederseniz

bölümünde " çift tırnak işaretinden önce \ işaretini koyarak çift tırnağı anlamsızlaştırıyoruz.

*****
echo ile bir yazı yazdırmaya başladık diyelim. Yazımız uzun bir metin olsun.

Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü.

Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.


Bu yazıyı PHP de echo ile yazdıracağız. Ancak her satırı ayrı ayrı yazmak istiyorum.
 Kod

echo "Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik";

echo "alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet";

echo "Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü.";

echo "

";

echo "Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer";

echo "Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve";

echo "kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını";

echo "sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.";
?>


Bu şekilde bir yazım yapabilirsiniz yada hepsini tek echo içerisinde yazabilirsiniz.
 Kod

echo "Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü.Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.";
?>


Bu şekilde bir yazım da yapılabilir. Ben ilk örneği şu hale getireceğim şimdi.
 Kod

echo "Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik"

."alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet"

."Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü."

."

"

."Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer"

."Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve"

."kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını"

."sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.";
?>


Şimdi bu örneğimi açıklayayım. ilk satırda echo ile yazdırmaya başladım. Sonuna ; koymadım ve komutun devam ettiğini belirttim. Bir sonraki satırda echo yerine .(nokta) işaretini kullandım ve onu da ; işaretiyle bitirmeyerek komutun hala devam ettiğini belirttim. Aradaki satırlarda da bu şekilde devam ettim. Son satıra da . ile başlayıp ; ile bitirdim. Nokta (.) bir önceki komutun (echo) yerini aldı. Son satırda ; işaretini kullanmasaydım yine hata verirdi yada aradaki satırlarda ; işareti ile bir satırı bitirseydim başta başladığım echo komutu bitmiş olacaktı ve . işareti anlamsız bir hale gelecekti. Dolayısıyla yine hata verecekti. Yapılan en büyük hatalardan biri budur. Son örneği şu halde de yazabilirim.
 Kod

echo "Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik"

."alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet"

."Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü.";

echo "

";

Tarih:
Hit: 4676
Yazar: AloryanYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.